Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Suomenmaa Podcast

Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa

3.11.2026 18:00
Lue lisää 
Vanhanen
Presidenttiehdokas Matti Vanhanen on aloittanut Ulkopolitiikkaa yhdessä -tilaisuudet, joista toinen oli tiistai-iltana Oulussa. (Kuva: Maria Seppälä)

Suomen sanaan pitää voida luottaa – Vanhanen: jatkuvuus on ulkopolitiikan a ja o

Anja Manninen 23.8.2016 20:02, muokattu 24.8.2016 10:03
a– a+
Vanhanen

Vaikka aika huutaa yksinkertaisia ratkaisuja, ulkopoliittista keskustelua ei Matti Vanhasen mukaan saa päästää kärjistysten, yksinkertaistusten ja pelkistysten tielle.

Vanhaselle halu käydä perusteellista ulkopoliittista keskustelua oli yksi kannustin lähteä keskustan presidenttiehdokkaaksi.

Vanhanen haluaa puhua ulkopolitiikkaa ihmisten kanssa. Hän on aloittanut Ulkopolitiikkaa yhdessä -tilaisuudet, joista toinen oli tiistai-iltana Oulussa. Ensimmäinen oli maanantaina Kalajoella.

Vanhasen alustukseen ja yleiskeskusteluun oli varattu puolitoista tuntia, ja pääpuhuja piti itse huolen, että aikataulussa pysyttiin muutaman minuutin tarkkuudella.

Nämä ovat eräänlaisia testilaisuuksia siitä, miten keskustelua pitäisi käydä.

Matti Vanhanen

– Nämä ovat eräänlaisia testilaisuuksia siitä, miten keskustelua pitäisi käydä, Vanhanen kertoi.

Tilaisuus oli Matti Vanhasen alustuksen osalta ulkopolitiikan ja historian oppitunti.

Ilman papereita puhunut ehdokas kertasi suvereenisti historiaa lähivuosilta ja kauempaakin. Käsitellyksi tulivat niin Euroopan ilmapiiri kuin geopolitiikkakin.

Alustusta seuranneessa keskustelussa esitettiin maltillisia puheenvuoroja ja mielipiteitä polttavistakin ulkopoliittisista asioista.

Presidenttiehdokkaan keskeinen viesti oli, että johdonmukainen ulkopolitiikka on elintärkeä pienelle maalle.

– Johdonmukaisuus ja jatkuvuus on ulkopolitiikan a ja o. Suomen sanaan pitää voida luottaa oli kysymyksessä pieni tai suuri asia.

Vanhanen ei näe ulkopolitiikkaa mustavalkoisena. Ulkopolitiikkaan yhdistyy vahva realismi.

– Maailma on rikkinäinen. Näin levotonta ei ole ollut Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen, Vanhanen kuvasi maailman tilannetta.

Hän kertasi sekavat tilanteet ja tapahtumat brittien brexit-äänestyksestä, skottien itsenäistymispyrkimyksiin, Ukrainaan ja Afrikkaan.

Maailmassa tapahtuu Vanhasen mukaan paljon sellaista, jonka piti olla jo historiaa. Ristiriitojen takaa löytyvät ismeihin ja arvoihin liittyvät erilaiset näkemykset.

Vanhanen muistutti, että äärikannanotoilla ihmiset on yllytettävissä hullutuksiin terroritekoja myöten.

– Isis-järjestö saa etäpesäkkeitä ihmisten mielissä. Se on toivoton liike, joka ei kunnioita ihmisarvoa.

Terroritekojen seurauksena länsimaissa joudutaan Vanhasen mukaan miettimään kontrollin ja vapauden suhdetta, mitä seurauksia lisääntyvästä kontrollista on ihmisten vapaudelle.

Vanhanen korosti väestötekijöiden, ilmastomuutoksen ja aavikoitumisen merkitystä maailmapolitiikassa. Hän otti esimerkiksi afrikkalaisen Nigerian. Maa on noin 180 miljoonalla asukkaallaan Afrikan väkirikkain.

Kun nigerialaisista puolet on alle 15-vuotiaita, väkiluku kasvaa rajusti.

Tähänastinen pakolaisaalto Eurooppaan on Vanhasen mukaan vasta alkusoittoa. Ja kun kansainvaellus alkaa, sitä on vaikea pysäyttää, hän varoitti.

Eurooppa ei kuitenkaan ole vastaus Afrikalle tulevaisuuden maanosana, koska Eurooppa ei pysty tarjoamaan tulijoille työtä.

– Koska pakolaisia ei voi Välimereenkään työntää, tarvitsemme yhteistyötä. Meidän on yhdessä pohdittava, miten Afrikka voi tehdä itsestään tulevaisuuden maanosan itselleen, Vanhanen sanoi.

Ratkaisu Afrikan ongelmiin ei Vanhasen mukaan ole ole kehitysavun suuruus vaan kiinalaisen, afrikkalaisen ja amerikkalaisen elinkeinoelämän investoinnit Afrikkaan.

Suomeen tulevat maahanmuuttajat on saatava kotiutumaan mahdollisimman pian ja se tapahtuu Vanhasen mukaan parhaiten työn avulla.

– Sen on vaikea käytännön ratkaisu, mutta ellei siinä onnistuta, eriarvoistuminen vain kasvaa.

Vanhanen muistutti, että työllistymällä maahanmuuttajat saavat paremmin myös kansalaisten hyväksynnän.

– Olemme kaikki saman auringon alla syntyneitä. Kasvatuksella on iso merkitys ja sillä, miten valtiollinen ja poliittinen johto suhtautuu maahanmuuttajiin, Vanhanen muistutti.

Lue myös

Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa

Tämä oli suuri tappio republikaaneille ja Trumpille, Orpo sanoo STT:lle.
4.11.2026 11:19

Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi

Yhdysvalloissa vaalitulos kertoo äänestäjien tyytymättömyydestä taloudelliseen tilanteeseensa, arvioi Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén.
4.11.2026 11:10

Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista

Tshekkiläinen autonvalmistaja ja jääkiekon MM-kisojen pitkäaikainen pääsponsori Skoda kertoo harkitsevansa uudelleen sponsorirooliaan, jos...
4.11.2026 10:48

Aihetunnisteet

Matti Vanhanen presidenttiehdokas

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Viking Line ja TT-Line avaavat laivareitin Vuosaaren ja Tallinnan Muugan välille
Uutiset | 3.11.2026 10:34
Telian datayhteydet palautumassa – mobiiliverkko ei toiminut normaalisti yöllä ja aamulla
Uutiset | 3.11.2026 8:20
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Uusimmat

Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista
Uutiset | 4.11.2026 10:48
Siika-aho: Yhdysvaltain vaalitulos on keskivoimien voitto – ”Huh, mitä tunteiden vuoristorataa”
Uutiset | 4.11.2026 10:46
Finnair aloittaa kaupalliset lennot viiteen maakuntakohteeseen
Uutiset | 4.11.2026 10:45
Demokraattien järisyttävä voitto on talouden kannalta pikku-uutinen, arvioi asiantuntija
Uutiset | 4.11.2026 10:43
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Keskuskauppakamari: Sininen aalto haastaa Trumpin aseman, mutta huoli USA:n ulko- ja kauppapolitiikasta kasvaa
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Rikollisryhmän epäillään tuoneen Suomeen yli 170 kiloa kokaiinia
Uutiset | 4.11.2026 10:10
Kaikki merkit kertovat kasvusta Suomen suurimmalla vientialalla
Uutiset | 4.11.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministeri Orpo vaalituloksesta: Tarkoittaa isoa muutosta Yhdysvalloissa
Uutiset | 4.11.2026 11:19
Tutkija: Presidentti Trumpin vaikutusvallan aika republikaanipuolueen sisällä alkaa olla ohi
Uutiset | 4.11.2026 11:10
Pääsponsori Skoda uhkaa vetäytyä jääkiekon MM-kisoista
Uutiset | 4.11.2026 10:48
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata