Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunnan kyselytunti

Orpo kansalaisuusperusteisesta sosiaaliturvasta: Perustuslaki pitää, Suomessa ei jätetä ketään tyhjän päälle

18.9.2025 18:37
Lue lisää 
Nato
Helsingin Keskustaa johtava Harriet Lonka, keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen ja kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg vetivät Nato-keskustelua keskustan puoluetoimistolla torstai-iltana. (Kuva: Pauliina Pohjala)

Suomalaisten Nato-etukeno yllätti professorin – "Ajattelin, että ensin muuttuu yleinen mielipide Ruotsissa"

Helsingin keskustalaiset ovat huolissaan Ukrainan sodan pitkittymisestä
Pauliina Pohjala 29.4.2022 12:59, muokattu 29.4.2022 20:04
a– a+
Nato

Suomalaisten Nato-käännös tuli yllätyksenä professori Tuomas Forsbergille.

Hän on ihmeissään siitä, että suomalaisten yleinen mielipide on vetänyt Suomen ja Ruotsin Nato-junaa. Hän uskoi, että Ruotsin kansa olisi ollut tässä roolissa.

– Ajattelin, että jos Suomi hakee Nato-jäsenyyttä, se tapahtuisi niin, että ensin muuttuu yleinen mielipide Ruotsissa, sitten Ruotsin poliittisessa johdossa, sitten Suomen poliittisessa johdossa ja viimeisenä tulee yleinen mielipide Suomessa, Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professorina ja Helsingin yliopiston tutkijakollegiumin johtajana toimiva Forsberg kertoi keskustan puoluetoimistolla.

Helsingin Keskusta kutsui Natoa pitkään tutkineen Forsbergin puhumaan ulko- ja turvallisuuspolitiikasta piirikokouksensa yhteydessä. Ulkopoliittisen instituutin silloinen tutkija Forsberg oli jo vuonna 2002 julkaistussa Nato-kirjassaan sitä mieltä, että perusteet Suomen liittoutumattomuudelle ovat hävinneet (Helsingin Sanomat).

Professorin mukaan Suomen askelmerkit ovat nyt selvät: toukokuun puolivälin jälkeen tehdään päätös Nato-jäsenyydestä ja maamerkkinä on Naton huippukokous kesällä.

– Ratifiointiin menee sitten useita kuukausia, mutta ei varmasti vuotta enempää. 

Forsberg hämmästelee sitä, että Venäjä kohdisti etupiiriuhitteluaan Suomeen ja koko Eurooppaan.

– Putinilta voisi kysyä, että miten meni noin niinku omasta mielestä.

– Jos Putin olisi keskittynyt vain Ukrainaan ja aloittanut siellä pienemmän sodan, ei mielipide Suomessa olisi muuttunut, professori uskoo.

Forsberg sanoo, että suuri Nato-käännös vaati suomalaisilta emotionaalisen työnnön, jonka myötä asiat ajateltiin uusiksi.

– Ei sitä olisi syntynyt ilman sitä pitkää kriisiä, jossa Suomikin otettiin tapetille.

Helsingin Keskustassa vaikuttava Sanna Rauhansalo kysyi Forsbergilta, mihin Ukrainan sota voi loppua, voiko Putin jatkaa Venäjän johdossa ja voiko Suomi jatkossa ylläpitää yhteistyötä Venäjän kanssa.

Forsberg uskoo, että Ukrainan sotaa seuraa pitkä pattitilanne Korean sodan tapaan.

Hänestä on vaikea nähdä, että Venäjä pystyisi miehittämään Ukrainan tai että Ukraina voittaa sodan.

Venäjä on kuin harakka tervatulla sillalla, professori kuvaa. Toisin sanoen hyviä vaihtoehtoja ulospääsyyn ei ole.

– Länsi haluaa pitää yllä sen verran Ukrainan puolustuskykyä, että se sitoo Venäjän joukot sinne.

Forsbergin mukaan Ukraina voisi neuvotella Krimistä ja muista pienistä alueista, mutta merelle pääsy on sille ehdoton asia. Venäjän joukkojen julmuudet ukrainalaisia kohtaan tekevät rauhanneuvottelut myös hyvin vaikeiksi, hän näkee.

– Uskoisin, että tilanne vaatii melkein seuraavaa sukupolvea johdossa, jotta rauhansopimus pystyttäisiin uskottavalla tavalla tekemään.

Forsbergin mukaan uusien suhteiden rakentamista Venäjän voisi helpottaa se, että maan sisältä tulisi toisenlainen johtaja.

– Siinäkin tapauksessa jouduttaisiin miettimään, mikä on riittävä kompromissi, että hän säilyttäisi kasvonsa Venäjän johtajana.

– Olisi utopistista ajatella, että Venäjän johtajaksi saataisiin henkilö, joka olisi samaa mieltä kuin läntiset johtajat siitä, mitä Venäjän pitäisi tehdä.

Tilanne vaatii melkein seuraavaa sukupolvea johdossa, jotta rauhansopimus pystyttäisiin uskottavalla tavalla tekemään.

Professori Tuomas Forsberg

Eeva Kärkkäinen ilmaisi puheenvuorossaan huolensa siitä, miten Eurooppa tulee kehittymään kun tilanne pitkittyy ja inflaatio jyllää.

– Miten pidetään yllä myönteistä kehitystä Euroopassa, hän pohti.

Teppo Säkkinen katsoi, että kaikki perusteet ovat olemassa sille, että Suomi liittyy Natoon. Hän totesi, että Natossa muuttuja voi olla Yhdysvaltojen suhde Natoon ja Euroopan puolustukseen.

– Naton jäsenenä Suomi voisi silti paremmin hallita tilannetta, osana pohjolan ja Euroopan yhteistä puolustuksen vahvistamista.

Forsbergin mukaan analyysi Venäjän uhasta Suomelle on kääntynyt päälaelleen Ukrainan sodan myötä. Ennen ajateltiin, että Venäjällä on suuri sotilaallinen kyky, mutta sillä ei ole aikeita hyökätä.

– Kyky ei olekaan niin iso, mutta intentio voi olla olemassa. Ukrainan kriisi on viimeistään poistanut ajatuksen siitä, että intentio voi olemassa vain silloin, jos Venäjä kokisi Suomen uhaksi. Syy voi olla melkein mikä vain, Forsberg toteaa.

Hänestä merkittävä muutos on se, että Venäjän riskinottokynnys on madaltunut.

– Aiemmin Putinista ajateltiin, että hän on laskelmoiva, ei iso riskinottaja.

Forsbergin mukaan riskinottoa ruokkii se, että Putinin piiri on kaventunut. Samankaltaiset ihmiset vahvistavat toistensa mielipiteitä eikä kukaan väitä vastaan.

– Se johtaa usein ulkopoliittiseen fiaskoon.

Helsingin Keskustassa vaikuttava Teppo Säkkinen katsoo, että Naton jäsenenä Suomi voisi hallita tilannetta paremmin silloinkin, jos Yhdysvallat muuttuu.

Helsingin keskustapiiriä johtava Harriet Lonka muistutti, että Nato-jäsenyyttä täytyy ajatella myös pitkällä tähtäimellä. Millainen on Nato-maa Suomi vuosien päästä?

Forsberg vahvisti, että Nato-jäsenyys on uuden politiikan alku. Hän totesi, että joku voi kauhistua Naton ydinasepolitiikkaa, mutta ydinaseetonta maailmaa edistetään professorin mukaan parhaiten Naton sisältä.

– Ja jos tilanne Venäjällä joskus muuttuu, niin Naton puitteissa Suomi voisi edesauttaa Naton ja Venäjän lähentymistä ja tehdä sitä paremmin kuin silloin, jos Suomi ei olisi Naton jäsen.

Helsingin keskustalaisten riveistä kuultiin myös väkevä puheenvuoroa Nato-jäsenyyttä vastaan.

– Valtiojohto ei ole ottanut vastuuta siitä, mikä on Suomen turvallisuuspolitiikan suunta. Valtiojohto ja puheenjohtajat ovat paenneet gallup-demokratian taakse, totesi mies, joka ei halunnut nimeään julki.

Hän oli harmissaan, siitä, että ”UKK-seurassakaan kukaan ei enää siteeraa Paasikiven-Kekkosen linjaa”.

– Niiden oppien keskeisin kohta on se, että Suomen maaperää ei saa antaa Venäjän vihollisvaltioiden käyttöön, koska se on meidän tuhomme. Silloin me olemme kahdensuuntaisen tulituksen kohteena. En ymmärrä yhtään, mitä tämä Nato-hysteria on.

Keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen muistutti, että Suomessa on tehty ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa aina ajassa. Presidentti Urho Kekkonenkin otti askeleita länteen, mutta siinä liikkumatilassa mikä silloin oli käytettävissä, hän totesi.

– Tässä kohtaa jos katsotaan tätä hetkeä, niin selkeästi on jotain muuttunut. Olemme aiemmin voineet luottaa jonkinlaiseen rationaalisuuteen Venäjän toiminnassa, mutta se on nyt kadonnut. Meidän täytyy tarkastella turvallisuuspoliittista tilannetta ja liittoutumattomuutta aivan uudessa valossa.

Pakarinen oli osin samaa mieltä siitä, että Ukrainan sodan alettua poliitikot menivät Nato-gallupien taakse ja keskustelu oli liian yksipuolista.

– Analyyttinen keskustelu puuttui, mutta onneksi sitä on nyt käyty.

Lue myös

HS-gallup: Nato-jäsenyyden kannatus nousi ennätyskorkealle 65 prosenttiin

Nato-jäsenyyden kannatus on noussut ennätyskorkealle Helsingin Sanomien tuoreessa kyselyssä. Suomen liittymistä sotilasliitto Natoon...
28.4.2022 4:53

Ruotsin ulkoministeri Ann Linde: Suomen päätös vaikuttaa Nato-analyysiin Ruotsissa

Ulkoministeri Haaviston mukaan Suomen ja Ruotsin olisi hyvä tehdä Nato-jäsenyydestä samansuuntaiset ratkaisut samanlaisessa aikataulussa.
29.4.2022 18:25

Aihetunnisteet

helsingin keskusta Nato

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Yksi kuoli Pallastunturilla
Uutiset | 18.9.2025 17:04
Zelenskyiltä paljastus: USA:sta kriittistä aseistusta
Uutiset | 18.9.2025 8:30
Trump Britanniassa: Putin on pettänyt minut
Uutiset | 18.9.2025 17:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Näille aloille oli eniten hakijoita korkeakoulujen yhteishaussa
Uutiset | 12.9.2025 17:48
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00

Uusimmat

Wall Streetin pääindeksit kohosivat ennätyksiin Fedin ohjauskorkouutisten jälkeen
Uutiset | 19.9.2025 12:46
Demokraatit vaativat USA:n telehallintoviraston puheenjohtajan eroa Jimmy Kimmelin ohjelman hyllytyksen jälkeen
Uutiset | 19.9.2025 12:32
IAU sai sakot joulukuun ulosmarssista Helsinki-Vantaan lentoasemalla
Uutiset | 19.9.2025 12:29
Lauri Salo ja Milla Veteläinen keskustanuorten puheenjohtajakilpaan
Uutiset | 19.9.2025 11:52
Kainuun rajavartiosto: Kuhmossa epäilty laiton rajanylitys Venäjältä Suomeen
Uutiset | 19.9.2025 11:37
Poliisi epäilee: Noin 87 kiloa kokaiinia salakuljetettiin merikontissa Kolumbiasta Suomeen
Uutiset | 19.9.2025 11:23
SDP, vihreät ja vasemmistoliitto jättävät välikysymyksen hallituksen Palestiina-politiikasta
Uutiset | 19.9.2025 11:09
Poliisi epäilee henkirikosta Helsingin parveketurmassa – mies pidätetty
Uutiset | 19.9.2025 10:23
UPI:n tutkija: Jos ei nyt asetu tukemaan Palestiinan valtiota, niin käytännössä vastustaa sitä
Uutiset | 19.9.2025 10:08
Varoitus: Ei ”halpaa postimyyntiä”
Uutiset | 19.9.2025 10:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Wall Streetin pääindeksit kohosivat ennätyksiin Fedin ohjauskorkouutisten jälkeen
Uutiset | 19.9.2025 12:46
Demokraatit vaativat USA:n telehallintoviraston puheenjohtajan eroa Jimmy Kimmelin ohjelman hyllytyksen jälkeen
Uutiset | 19.9.2025 12:32
IAU sai sakot joulukuun ulosmarssista Helsinki-Vantaan lentoasemalla
Uutiset | 19.9.2025 12:29
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Elämän helminauha
Mielipide | 16.9.2025 15:27
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste