Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Avaruus

Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla

8.4.2026 21:01
Lue lisää 
Urheilu
Janette Ylisoinia voi pitää lajissaan melkoisena luonnonlahjakkuutena, sillä keravalaisen treenimäärät ja -painot hämmästyttävät. (Kuva: Lehtikuva)

Suomen painonnostajalupaus Janette Ylisoini viihtyy raudan kimpussa – "Lepopäivä kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa"

Syksyn MM-kisoissa kuudenneksi yltänyt Ylisoini harjoittelee usein ja kovilla painoilla.
STT – Paavali Pastila 23.12.2025 22:02, muokattu 23.12.2025 9:10
a– a+
Urheilu

Keravalaisen voimailusalin päätähdestä ei jää epäselvyyttä, kun katsoo lehtileikkeillä vuorattua salin seinää. Vuosien varrelta kerätyistä artikkeleista suurin osa käsittelee kaupungin urheilutähteä Janette Ylisoinia, joka on noussut hurjalla tahdilla maailman painonnostohuipulle.

Lehtileikkeiden edessä 19-vuotias Ylisoini tekee vaivattoman sulavasti kolme tempausta. Levytangossa on yhteensä 80 kilon painot, mutta se on edelleen vain lämmittelyä kohti kovempia sarjapainoja.

Lokakuun MM-kisoissa kuudenneksi yltänyt Ylisoini on harrastanut painonnostoa 10-vuotiaasta lähtien. Laji on kulkenut Ylisoinin perheessä sukupolvelta toiselle, ja painot ovat kiehtoneet nuorta urheilijaa pienestä pitäen.

– Tässä lajissa näkee konkreettisesti kehityksen ja saavutukset. Kilojen nostaminen on tosi selkeä mittari. Pitää vaan nostaa enemmän rautaa, ja se kiinnostaa, Ylisoini hymyilee voimailuseura Bodonoksen kotisalilla.

Ylisoinia voi pitää lajissaan melkoisena luonnonlahjakkuutena, sillä keravalaisen treenimäärät ja -painot hämmästyttävät.

Ylisoinin valmentajan Juha Kukkosen mukaan nostaja harjoittelee salilla viikossa 6–7 päivänä. Harjoituskertoja saattaa tulla viikossa kymmenenkin kappaletta.

– Treenaan tosi kovaa. Saatan vetää täysillä ja hakea maksimit työsarjoissa kaksi tai kolme kertaa viikossa ihan helposti eri liikkeissä. Moni ihmettelee, miten jaksan ja palaudun ja miten ei tule loukkaantumisia, mutta minulla on ollut jo niin monta vuotta kova harjoitusvolyymi.

– Treenien päälle kun nukkuu ja syö hyvin, niin se on siinä, Ylisoini naurahtaa.

Lepopäiviä Ylisoinille ei paljoa kerry. Hänellä on nyt entistä enemmän aikaa harjoituksille, sillä hän valmistui syksyllä lukiosta. Ensi vuonna hän aikoo pitää välivuoden koulusta.

– Sanoisin, että joskus lepopäivä on kerran viikossa, joskus kerran kahdessa viikossa. Ne tulevat kehon fiiliksen mukaan.

Ylisoini nosti MM-kisoissa naisten 77 kilon sarjassa alle 20-vuotiaiden Euroopan ennätysraudat. Hän jäi tempaustuloksellaan 111 kiloa vain yhden kilon päähän kolmossijasta ja yhteistuloksellaan 245 kiloa vain kolmen kilon päähän pronssista.

Nuori suomalainen oli sarjansa paras eurooppalainen.

– Tuntui siltä, että pystyin ensimmäistä kertaa näyttämään muille, mihin minusta on. Olen pystynyt tekemään jo pitkään kovia tuloksia kotisalilla ja minulla on kova treenikunto, mutta nyt sain tehtyä sen lavalla. Se oli tärkeä onnistuminen, Ylisoini sanoo.

Ylisoinia jo vuosien ajan valmentaneen Kukkosen mukaan MM-suoritus oli odotettu, mutta silti huippuonnistuminen. Valmentaja kehuu suojattinsa henkistä kanttia.

– Hän on kunnianhimoinen ja valmis tekemään töitä tavoitteiden eteen, Kukkonen toteaa.

Yhdysvaltalainen olympiavoittaja Olivia Reeves voitti Ylisoinin sarjassa MM-kultaa maailmanennätyspainoilla 123+155=278. Suomalaisnostaja kertoo kohentaneensa vuositasolla omaa ennätystään noin 15 kilolla jo useamman vuoden ajan, joten ME-tulos ei sinänsä kauhistuta.

– Tässä on olympialaisiin vielä melkein kolme vuotta aikaa. Ennätysten tekeminen menee tietysti koko ajan vaikeammaksi, kun raudat kovenevat, mutta olen luottavaisin mielin. Pystyn tekemään kovaa tulosta.

Painonnostajalupaus Janette Ylisoini ja valmentaja Juha Kukkonen kuvattiin harjoitussalilla Keravalla 17. joulukuuta 2025. EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA

Ylisoinin ja Kukkosen seuraava tähtäin on ensi keväässä, kun yleisen sarjan EM-kilpailut ja alle 20-vuotiaiden MM-kilpailut järjestetään lyhyen ajan sisällä. Ylisoini tavoittelee tuplamestaruutta.

Tämän vuoden Ylisoini on saanut urheilla ehjänä, mutta viime vuonna painonnostoon tuli taukoa liki viiden kuukauden verran.

– Ensin meni kyynärpää ja sitten kämmenluut murtuivat, kun se oli saatu kuntoon.

Ylisoini saa taustatukea myös pääkaupunkiseudun Urhea-akatemian olympiavalmennuskeskuksesta. Fysioterapeutti Niklas Hamnström on tuonut nostajalle apua kehonhuoltoon.

Valmentaja Kukkosen mukaan loukkaantumisten välttäminen on urheilijan kehittymisessä nyt kaiken A ja O.

– Se on ehdottomasti tärkein asia. Muuta riskiä en tässä näe. Treeni kulkee ja maistuu, ja jos sitä ei pääse tekemään, ei tulostakaan tule, Kukkonen sanoo.

Los Angelesin mitalitoivoksi tähtäävä Ylisoini on hakenut opetus- ja kulttuuriministeriöltä kahdeksi seuraavaksi vuodeksi suurinta, 24 000 euron urheilija-apurahaa. Lisäksi painonnostajalupaus on saanut tukea nuoria urheilijoita tukevalta Läpimurtosäätiöltä.

Kaksi vuotta Ylisoinia nuorempi Minni Hormavirta on antanut keravalaiselle haastetta Suomen kilpailuissa, mutta jatkossa Hormavirta kisaa korkeammassa painoluokassa. Rahallinen tuki auttaa Ylisoinia kansainvälisiin kilpailuihin.

Kansainvälinen menestys on tuonut Ylisoinille myös runsaasti mediahuomiota.

– Tässä salilla on lyhyen ajan sisällä käynyt kolme–neljä lehdistön edustajaa jututtamassa. Se on tosi kiva, sillä painonnosto on aika pieni laji Suomessa. Maajoukkueessa meillä on nyt muitakin nuoria nousevia tähtiä.

 Ylisoini suosittelee painonnostoa lajina kaikille.

– Voima antaa perustaa kaikkeen, mutta painonnosto on paljon muutakin kuin voimaa. Siinä tulee tasapainoa, rytmiä, nopeutta, liikkuvuutta, kehonhallintaa ja kehotietoisuutta. Ja aivojumppaa myös.

Lue myös

Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää

Ihmisen eliniän ennustamisessa ratkaisevaa ei ole vain ikä, vaan myös se, kuinka nopeasti...
8.4.2026 22:17

Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä"

Euroopan on kehitettävä omat tekoälykyvykkyytensä, jotta ulkomaiset vastustajat eivät voi ”kytkeä pois päältä”...
8.4.2026 22:07

Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle

Ruotsalaismediat uutisoivat tiistaina tulipalosta, joka tuhosi osan prinssi Alexanderin kastelahjasta. Alexander on prinssi...
8.4.2026 21:47

Aihetunnisteet

Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 11:11
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä”
Uutiset | 8.4.2026 22:07
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Oletko optimisti vai pessimisti? – Tutkimus: Asenteella on selkeä yhteys dementiariskiin
Uutiset | 8.4.2026 21:30
Historia | Myyttinen Brocken oli Itä-Saksan ”Korvatunturi”– vuoren laelle pystytetty ”Stasi-moskeija” kuuli lännestä lähes kaiken
Uutiset | 8.4.2026 21:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
”Roskapusseja heitellään rappukäytäviin”– taloyhtiöille tulossa järeämpiä keinoja puuttua Airbnb-häiriöihin ja tupakointiin
Uutiset | 8.4.2026 18:33
Kainuun prikaatissa vahingonlaukaus, ei henkilövahinkoja
Uutiset | 8.4.2026 18:26
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Vakava varoitus tekoälystä: “Armeijamme voidaan kytkeä pois päältä”
Uutiset | 8.4.2026 22:07
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste