Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Historia
Morane 406 -hävittäjiä Latvan kentällä syyskuussa 1943. (Kuva: SA-kuva)

Sotasaalismoottorilla syntyi jatkosodan toiseksi paras hävittäjä – "Mörkö-Moranella" Airacobria saalistaneen ässän lentäjäura päättyi tragediaan

Pekka Pohjolainen 25.5.2024 21:04, muokattu 22.5.2024 15:18
a– a+
Historia

Suomen ilmavoimat joutui sekä talvi- että jatkosodassa operoimaan monenkirjavalla kalustolla, mikä asetti niin lentäjille ja huoltohenkilöstölle kovan haasteen.

Huippuluokan työkalun suomalaiset hävittäjälentäjät saivat käsiinsä vasta maaliskuussa 1943, kun Saksa toimitti ensimmäiset 16 Messerschmitt 109 -hävittäjää. Aiemmin Saksa oli suostunut myymään vain toisen luokan tavaraa sotasaalisvarastoistaan.

Saksan varastoista oli hankittu muun muassa 57 Morane-Saulnier -hävittäjää, joita Ranskasta oli saatu talvisodan aikaan lahjoituksena jo 30 kappaletta. Morane osoittautui ketteräksi hävittäjäksi, mutta sen heikkoutena oli alimitoitettu 860-hevosvoimainen Hispano-Suiza -rivimoottori. Muitakin ongelmia oli: kone oli ammuttaessa epävakaa ja sen aseet olivat epäluotettavia.

Kun omat tappiot ilmataisteluissa alkoivat kasvaa, syyskuussa 1942 Lentorykmentti 2:n komentaja, eversti Richard Lorenz esitti joko koneen hyllyttämistä tai sen varustamista tehokkaammalla venäläisellä Klimov M-105 tai M-103 -moottorilla. Niitä oli saatavilla sekä pakkolaskun tehneistä viholliskoneista että Saksan sotasaalisvarastoista.

1100-hevosvoimainen Klimov oli käytännössä venäläinen kopio tai jatkokehitelmä alkuperäisestä Hispano-Suizasta ja sopi Moranen nokalle istutettavaksi melko vähällä vaivalla. Muutostyössä kunnostui myöhemmin Saabin Draken- ja Viggen-suihkuhävittäjienkin suunnitteluun Ruotsissa osallistunut Aarne Lakomaa.

Alkuperäisiä Morane-hävittäjiä Joensuussa heinäkuussa 1941.

Koelennoilla kesällä ja syksyllä 1943 ”Mörkö-Moraneksi” ristitty kone osoittautui selvästi alkuperäistä paremmaksi. Huippunopeus oli 510 km/h luokkaa ja kohoamisnopeus jopa 25 m/s. Lopputulemana oli hävittäjä, joka hävisi suorituskyvyltään suomalaisten käytössä olleista hävittäjistä vain Messerschmittille.

Ulkonäöltään Mörkö-Moranen erotti lähinnä nokasta, joka oli alkuperäisiä ranskalaiskoneita suipompi. 240 hevosvoiman tehoeron alkuperäiseen kuuli myös käyntiäänestä, mistä koneen lempinimi kai tulikin.

Tulikasteensa tyyppi sai 16 heinäkuuta 1944, kun Värtsilän lentokentällä annettiin ilmahälytys ja kersantti Lars ”Lasse” Hattinen komennettiin Mörkö-Moranellaan ilmaan. Hetken päästä Hattinen näki kuuden Il-2 Sturmovik -maataistelukoneen muodostelman lentävän lähellä maata. Niiden yläpuolella kiersi kaksi paria Jak-hävittäjiä, toinen 1000 metrissä ja toinen 3000 metrissä.

Rämäpäisyydestään tunnettu Hattinen hyökkäsi ensimmäisen parin kimppuun, mutta venäläiset huomasivat hänet ja kääntyivät häntä kohti. Ylempi pari liittyi taisteluun, ja tilanne näytti Hattisen kannalta huonolta. Taistelun jatkuttua noin 15 minuuttia Hattinen onnistui pääsemään yhden koneen taakse ja pudottamaan sen.

Irtauduttuaan venäläishävittäjistä Hattinen kävi hätyyttämässä vielä maataistelukoneita, mutta Moranen tykki jumittui, eivätkä kiväärikaliiperin siipikonekiväärit pystyneet Il-2:n vahvaan panssarointiin.

Ylikersantti Lars ”Lasse” Hattinen (kesk.) Värtsilässä heinäkuussa 1944. Vasemmalla luutnantti Leo Laakso, oikealla vääpeli Leinonen.

Heinäkuun 30. päivänä 1944 Hattinen osallistui Mörkö-Moranellaan yhdessä Messerschmitt-hävittäjien kanssa Tolvajärvellä isoon ilmataisteluun yli 30 venäläiskonetta vastaan.

Hattinen onnistui pudottamaan kaksi amerikkalaisvalmisteista P-39 Airacobraa, mutta hyökkääminen maataistelukoneita vastaan kävi kohtalokkaaksi: Il-2:n koneen ampuja osasi asiansa, ja Hattisen Morane roihahti tuleen. Kuusi ilmavoittoa juuri saavuttanut lentäjä-ässä pelastautui laskuvarjolla, mutta sai pahoja palovammoja muun muassa kasvoihin.

Mörkö-Moranen kehitystyö viivästyi niin, että jatkosotaan ehti vain muutamia koneita. Kaikki koneella saavutetut kolme ilmavoittoa olivat Hattisen käsialaa. Kaikkiaan kuusi viholliskonetta pudottaneesta Hattisesta tuli kaksikymppisenä Suomen nuorin ja samalla viimeinen hävittäjä-ässä eli vähintään viisi ilmavoittoa saavuttanut hävittäjälentäjä.

Kaikki ilmavoimien 41 käyttökelpoista Morane-hävittäjää muutetiin Mörkö-Moraneiksi, ja tyypillä lennettiin lennettiin vuoteen 1948. Yhtään kappaletta ei säästetty edes museoon, vaan vuonna 1952 kaikki koneet romutettiin.

Sotien jälkeen Hattinen lähti Brasiliaan pölytyslentäjäksi ja toimi samoissa tehtävissä myöhemmin Suomessakin. Vuonna 1955 hän siirtyi liikennelentäjäksi Aero Oy:n palvelukseen.

Hattisen kohtaloksi koitui lento DC-3 koneen kapteenina Kruunupyyn kentältä Vaasaan 3. tammikuuta 1961. Hattinen ja koneen perämies Veikko Halme olivat viettäneet edellistä iltaa Kokkolan Seurahuoneella iltaa Aeron toimiston virkailijan kanssa. Illan aikana seurue nautti 16 pulloa olutta, 7 grogia giniä ja pullon konjakkia. Illanvietto kesti kello kahteen saakka yöllä.

Hattisen ohjaama DC-3 syöksyi maahan kello 7.40 aamulla Koivulahdessa nykyisen Mustasaaren kunnan alueella. Kaikki koneessa olleet 22 matkustajaa ja kolme miehistön jäsentä saivat surmansa. Tutkimuksissa ilmeni, että liian matalalla lentänyt kone oli joutunut jyrkän kaarron aikana ylivedettyyn tilaan ja alkavaan syöksykierteeseen.

Hattinen ja perämies Halme olivat turman tapahtuessa yhä juovuksissa. Hattisen veren alkoholipitoisuus oli ainakin kaksi promillea ja perämiehen 1,56. Onnettomuus on yhä pahin Suomessa koskaan tapahtunut siviililento-onnettomuus.

Lue myös

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on onnistunut työntämään maansa demokratian kuilun partaalle toisen presidenttikautensa...
22.1.2026 22:31

Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: "Nosta juuri niin kuin itse haluat"

Tuoreen kanadalaistutkimuksen mukaan lihaskuntoharjoittelua ei välttämättä tarvitse suorittaa hampaat irvessä. The Journal of Physiology...
22.1.2026 22:21

WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto etsii Kuuban hallituksen sisältä henkilöitä, jotka voisivat edesauttaa...
22.1.2026 22:17

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:59, 22/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 11 Km/h 88 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
5° / 7°°C 0 mm 0% 14 Km/h 90 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 21 Km/h 89 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0023/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 20 Km/h 77 % 986 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste