Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Kulttuuri
Vexi Salmi MTV3:n kanavalla pyörineen Biisikärpänen-ohjelman lehdistötilaisuudessa 12. maaliskuuta 2008. (Kuva: Lehtikuva / Sari Gustafsson)

Sanoittajataituri Veikko "Vexi" Salmi tarkkaili elämää ja eli maailmaa, josta kirjoitti

Salmi kuoli tiistaiaamuna 77-vuotiaana vaikeaan sairauteen Helsingissä
STT-Olli-Pekka Paajanen 8.9.2020 17:00, muokattu 8.9.2020 17:12
a– a+
Kulttuuri

–  Vexillä oli sellainen kyky, että kun hän lähti kirjoittamaan tekstiä, hän oli sisällä siinä maailmassa, mistä hän kirjoitti, viihdetaiteilija Kai Hyttinen luonnehtii vanhaa ystäväänsä.

Suomalaisen iskelmän ja popmusiikin sanoittajalegenda Vexi Salmi kuoli varhain tiistaina nopeasti edenneeseen vaikeaan sairauteen helsinkiläisessä hoitokodissa. Hän oli kuollessaan 77-vuotias.

Uransa aikana Salmi laati sanoitukset tuhansiin iskelmäkappaleisiin aina Irwin Goodmanin protestilauluista herkkiin iskelmiin.

Kappaleista yli 3  200 on levytetty ja levyttämättä lienee noin toinen mokoma. Tekstejä tulkitsivat Goodmanin lisäksi esimerkiksi Kirka, Katri Helena, Vesa-Matti Loiri, Kai Hyttinen ja monet muut eturivin artistit.

Salmen ura sanoittajana alkoi 1960-luvun puolessa välissä, kun hän alkoi kirjoittaa lauluja lapsuudenystävälleen Antti Hammarbergille.

Hyttinen muistaa alkuajat, jolloin Salmi pyöritti synnyinkaupungissaan Hämeenlinnassa Spede-klubia, jossa armeijan iltalomilta esiintymään tullut Hammarberg otti ensi askeliaan Irwininä.

Ilman Vexiä ei olisi tullut Ryysyrantaa tai Rentun ruusua, mutta eipä olisi tullut ”Emil Reteestäkään” sanoittajaa ilman Irwiniä.

–  Jos ei Irwinin kaltaista kaveria olisi ollut, en varmasti olisi suuntautunut musiikkiin, vaan elättänyt itseni toisin, Salmi kertoi STT:lle 70-vuotishaastattelussaan.

Salmella oli Hyttisen mukaan kuivamustekynä ja ruutulehtiöpaperi, johon tekstiä vain alkoi tulla, ja se oli moitteetonta heti ensi kirjoittamalta.

Salmi noudatti oppi-isänsä, säveltäjä Toivo Kärjen työetiikkaa.

–  Hän oli ehdottoman ankara itselleen muodon suhteen. Se oli Topi Kärjen perua, Kärki vaati, että ammattimiehen pitää osata ammattinsa, Hyttinen sanoo.

Kynän lisäksi Salmi pyöritti vuosien varrella kahta levy-yhtiötä ja teki pitkän uran tuottajana. Työn ulkopuolella Salmi oli esimerkiksi intohimoinen taiteen ja tulitikkurasioiden kansien kerääjä. Hän seurasi, mitä suomalaisessa taidemaalari- ja kuvanveistokentässä tapahtui, ja tiesi missä mennään.

Tuottajan roolissa Salmi oli vuonna 1978 julkaistulla Eino Leino -levyllä, joka oli viihdetaiteilijalegenda Vesa-Matti Loirin mukaan lähtölaukaus heidän ystävyydelleen ja yhteistyölleen.

Loiri muistaa Salmen hyvänä ystävänä ja äärimmäisen tuotteliaana sanoittajana.

Esimerkiksi vuonna 1989 julkaistua Unelmia-levyä tehdessä teksteistä piti karsia pois ”80 prosenttia”.

–  Tekstejä alkoi tulla 20 viikossa. Sanoin hänelle, että paina vähän jarrua. Valittiin niistä levylle sitten vain hienoimmat tekstit. Vexi löysi jossain vaiheessa sellaisen hyvin henkisen tien teksteissään. Valtavan hienoja tekstejä. En tiedä, missä ne loput ovat, joita ei levylle mahtunut, Loiri sanoo.

Salmen käsialaa on myös Loirin alun perin vuonna 1988 esittämä ja Kassu Halosen säveltämä joululaulu Sydämeeni joulun teen.

Tähän Hyttisellä on lausuttavaa sen verran, että ”sellaisia kappaleita ei ihan joka poika tee”.

Ehkä tunnetuin Hyttisen säveltämä ja Salmen sanoittama kappale Kurki syntyi ilman, että siitä olisi tehty suurta numeroa.

Vexi oli kirjoittanut tekstin ja lykkäsi sen paperilapulla Hyttiselle. Hyttisen mukaan teksti ikään kuin sävelsi itse itsensä.

–  Se soi heti. Hyvän tekstin tunnusmerkki on, että kun sitä lukee, se lähtee heti soimaan, Hyttinen sanoo.

Sävellyksestä ei puhuttu jälkeenpäin. Kappale oli purkissa. Salmi on itsekin luonnehtinut sanoitustyötään arkiseksi rutiiniksi.

Loirin mukaan Vexi oli työssä tiukka ja osasi pitää oman päänsä, mutta oli kuitenkin laulajan näkökulmasta armollinen.

–  Hän oli minulle hyvin rakas ihminen. Turhan aikaisin lähti, mutta niinhän tässä on lähtenyt monta hienoa taiteilijaa. Hyvää matkaa vaan Vexille.

Lue myös

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on onnistunut työntämään maansa demokratian kuilun partaalle toisen presidenttikautensa...
22.1.2026 22:31

Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: "Nosta juuri niin kuin itse haluat"

Tuoreen kanadalaistutkimuksen mukaan lihaskuntoharjoittelua ei välttämättä tarvitse suorittaa hampaat irvessä. The Journal of Physiology...
22.1.2026 22:21

WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto etsii Kuuban hallituksen sisältä henkilöitä, jotka voisivat edesauttaa...
22.1.2026 22:17

Aihetunnisteet

kulttuuri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
23:25, 22/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 11 Km/h 89 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
5° / 7°°C 0 mm 0% 14 Km/h 91 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 21 Km/h 89 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0023/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 20 Km/h 77 % 986 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste