Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Valtiovarainministeri Annika Saarikko esitteli eduskunnalle lain valtion tutkimus- ja kehitystoiminnan rahoituksesta tuleville vuosille. (Kuva: Lehtikuva/Mikko Stig)

Saarikko puuttui Niikon tiedepersuiluun – "Tämänkaltaiset puheenvuorot, näistä varoitan vakavasti"

Pekka Pohjolainen 19.10.2022 17:29, muokattu 21.10.2022 8:47
a– a+
Eduskunta

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) puuttui eduskunnan keskiviikon istunnossa tiukasti perussuomalaisten harjoittamaan tiedekritiikkiin.

Saarikon saivat reagoimaan perussuomalaisten Mika Niikko ja Ari Koponen, jotka ryhtyivät kyseenalaistamaan tieteen rahoitusta värikkäin esimerkein.

– Ja tämänkaltaiset puheenvuorot, näistä varoitan vakavasti: maailmalta on esimerkkejä, jotka eivät lupaa hyvää silloin, kun poliitikot lähtevät arvioimaan tieteen merkityksellisyyttä tavalla, jolla edustaja Niikko sen täällä teki, Saarikko puuskahti.

Niikko sanoi puheenvuorossaan esimerkiksi Suomen Akatemian tutkivan parhaillaan sitä, ”miksi ulosteesta ei Suomessa puhuta vakavasti, sillä ulostamiseen liittyy paljon epätasa-arvoa”.

– Ja tutkija aloitti viime kuun alussa lähes puolen miljoonan määrärahalla tutkia ulostetta ja sen kautta sitä, miltä yhteiskunta vaikuttaa. Sitten tutkitaan erilaisia sammakkoja, Etelä-Amerikan sammakkoja, ja sitä, kuinka ne kannibalisoivat ja syövät toisiaan — tähänkin menee lähes puoli miljoonaa rahaa.

Niikko luonnehti kyseisiä tutkimuksia ”älyttömiksi” ja peräsi Saarikolta vastausta, miksi niihin käytetään rahaa. Niikon puoluetoveri Ari Koponen säesti arvostelemalla feministisiä hiphop-kulttuurin tutkimushankkeita.

– En usko, että kansalaiset tai lehtereillä olevat seuraajat haluavat, että yhteisin verovaroin tai julkisella velanotolla kustannetaan vastaavaa tiedettä, Koponen arveli.

Saarikko sanoi, ettei ilahtunut perussuomalaisten hyvää ja huonoa tutkimusta profiloivista puheenvuoroista.

– Ehkä teillä on enemmän asiantuntemusta kuin minulla, mutta minulla ei ole kykyä arvioida laadukkaan tutkimuksen kriteerejä aihevalintaan pohjautuen. Ja pidän myös erityisen tärkeänä rakentaa palomuuri poliittisen päätöksenteon ja tieteen kritiikin välille. Pidän sitä aivan ehdottomana sivistysvaltion peruslähtökohtana, Saarikko paalutti.

Saarikon mukaan valtiovalta ei valitse myöskään voittaja-aloja, jotka tulevat olemaan tutkimuksen ja kehityksen menestystarinoiden lähteitä.

– Eivät 90-luvun kansanedustajat valinneet, että Nokiastapa me tehdään Suomen paras tarina. Se syntyi, kun luotiin oikeanlaiset puitteet, valtiovarainministeri opasti.

Valtiovarainministeri esitteli eduskunnalle lain valtion tutkimus- ja kehitystoiminnan rahoituksesta tuleville vuosille. Lisäysten tulisi johtaa siihen, että valtion rahoituksen määrä vuonna 2030 vastaisi 1,2:ta prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Saarikko kiitti kaikkia hallituspuolueita sitoumuksesta tutkimus- ja kehittämistoiminnan merkittävyyteen.

– Oletan, että siihen vaikuttaa kaikilla vahva historian muistijälki Suomen talouden vaikeiden aikojen kääntymisestä paremmaksi 90-luvulla, kun nousimme lamasta uutta luomalla, rakentamalla yrittäjyyttä, talouden kasvua, nimenomaan panostamalla tutkimukseen ja kehitykseen.

Saarikko huomautti, että Suomi on ollut pieni maa, avoin vientitalous, jonka menestys on aina nojannut uuden luomiseen, osaavaan väkeen, koulutukseen ja tutkimukseen.

– Tämä on vahva viesti myös tuleville sukupolville. Näin me haluamme selvitä tästäkin, Suomen ikääntymisestä, vahvasta velkaantumisesta ja näistä poikkeuksellisista kriiseistä, joiden keskellä nyt elämme, Saarikko summasi.

Lue myös

Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla

Kaakkois-Suomen rajavartiosto otti perjantai-iltana Imatralla kiinni ulkomaalaisen, jonka epäillään ylittäneen Suomen ja Venäjän...
15.8.2026 12:02

Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa

Tuusulan mopotapaamisessa tapahtunut poliisin voimankäyttö herättää keskustanuorten mielestä perustellusti kysymyksiä siitä, kuinka nuorten...
15.8.2026 11:33

Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin

Libanonissa seitsemän ihmistä on saanut surmansa Israelin ilmaiskuissa maan eteläosaan, kertoi valtiollinen NNA-uutistoimisto...
15.8.2026 11:15

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Eduskunta Politiikka tutkimusrahoitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla
Uutiset | 15.8.2026 12:02
Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa
Uutiset | 15.8.2026 11:33
Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin
Uutiset | 15.8.2026 11:15
Keskustan varapuheenjohtaja jättikouluista: Tälle kehitykselle on saatava stoppi
Uutiset | 15.8.2026 10:10
Indonesiassa voimakas maanjäristys
Uutiset | 15.8.2026 9:38
Etelä-Korean presidentti ehdotti keskusteluja Pohjois-Korean kanssa, jotta Korean sota saataisiin viimein päätökseen
Uutiset | 15.8.2026 9:30
Helsingissä tänään mopoilijoiden mielenosoitus – lyhytkestoisia vaikutuksia liikenteeseen
Uutiset | 15.8.2026 9:04
Trump sanoo aikovansa julistaa Hormuzinsalmen osaksi Yhdysvaltoja
Uutiset | 15.8.2026 8:59
Venezuela ilmoitti vapauttavansa toistasataa poliittista vankia
Uutiset | 15.8.2026 8:22
Taleban palasi valtaan Afganistanissa viisi vuotta sitten
Uutiset | 15.8.2026 8:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla
Uutiset | 15.8.2026 12:02
Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa
Uutiset | 15.8.2026 11:33
Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin
Uutiset | 15.8.2026 11:15
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste