Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kevät

Varoitus kevätsäästä innostuneille suomalaisille: Vaara kasvaa nyt nopeasti

11.4.2026 15:55
Lue lisää 
Kuntavaalit
Eveliina Leskelä, Linda Lähdeniemi ja Mervi Mäki-Neste myöntävät, että tulevat kuntavaalit eivät ole keskustalle helpot. Näköpiirissä on kuitenkin toivoa. (Kuva: Suomenmaa)

Saako keskusta kuntavaaleihin riittävästi ehdolle nuoria ja naisia? – “Meillä on toivonpilkahduksia"

Olga Oinas-Panuma 19.1.2021 8:00, muokattu 20.1.2021 8:03
a– a+
Kuntavaalit

Viime eduskuntavaalien jälkeen keskustan teettämän Tuntematon keskusta-analyysin mukaan puolue herää vaali vaalilta liian myöhään naispulaan ehdokashankinnassa ja ‐asettelussa.

Myös nuorten kohdalla on ollut joillakin alueilla samaa ongelmaa.

Suomenmaa kysyi keskustanaisilta, -nuorilta ja -opiskelijoilta, mitä he aikovat tehdä, että puolue kiinnostaisi myös nuoria, naisia ja korkeastikoulutettuja.

Keskustanaisten pääsihteeri Mervi Mäki-Neste ei allekirjoita kokonaan väitettä myöhäisestä vaaleihin heräämisestä.

–  Olemme tehneet ehdokashankintaa keväästä asti. Meillä on mukana aktiivisia ihmisiä, jotka kysyvät ehdolle, hän kertoo.

Keskustan naisjärjestö ei tee kuntavaaleihin omaa ohjelmaa, vaan nostaa naisille tärkeitä asioita esille puolueen kuntavaaliohjelmasta. Piirijärjestöjä keskustanaiset tukee pienellä rahallisella tuella ja tekemällä pohjia markkinointimateriaaliin.

Tavoitteena on, että koko maan ehdokkaista puolet olisi naisia.

–  Joillain piirijärjestöillä sukupuolijakauma on hyvinkin tasainen, tällä hetkellä tilanne on hyvä esimerkiksi Kymenlaaksossa ja Lapissa.

Tavoitteena on, että koko maan ehdokkaista puolet olisi naisia.

Mäki-Neste toivoo, että naiset tarjoaisivat itseään ehdolle. Etenkin paikkakuntaa vaihtaneita ihmisiä ei aina huomata kysyä.

–  Vaikka ei pääsisi suoraan valtuustoon, niin lautakuntaan voi päästä ja sitä kautta kiintyä paikkakuntaan.

Mäki-Nesteen mukaan naisilla on tapana vähätellä omaa osaamistaan, vaikka he ovat koulutettuja ja osaavia. Turha vaatimattomuus pitäisi jättää pois.

Usein ehdokkaita pitää kysyä montakin kertaa.

–  Me naiset olemme voimavara, jota puolueella ja Suomella ei ole vara hukata, Mäki-Neste muistuttaa.

Keskustanuorten kuntavaalikoordinaattori Linda Lähdeniemen mukaan ehdokashankinnassa ja -asettelussa on nyt vilkkain aika.

– Nuorten elämäntilanteet muuttuvat nopeasti. Heidän pitää ennen ehdokkuuttaan tietää, missä ovat kuntavaalien aikaan, Lähdeniemi pohtii.

Hän kertoo, että nuoria ehdokkaita on jo ympäri Suomen. Vahvimpia alueita ovat Etelä- ja Pohjois-Pohjanmaa, Keski-Suomi ja Varsinais-Suomi. Pienemmissä maakunnissa ehdokkaita on vähemmän.

Keskustanuorten tavoite on saada 1 000 nuorta ehdokasta. Nyt kasassa on noin 250. 

– Meille tulee päivittäin uusia ehdokkaita. En ole huolissani, Lähdeniemi toteaa.

Nuorten äänestysaktiivisuus ja puolueuskollisuus on ollut heikkoa jo pitkään. Vielä vuosien 2003 ja 2007 eduskuntavaaleissa keskusta sai 23–24 prosenttia 18–34-vuotiaiden äänistä. Vuoden 2019 vaaleissa vastaava osuus oli vain 6 prosenttia. 

Lähdeniemi toivoo nyt satsauksia sosiaaliseen mediaan. Hän uskoo sen olevan lääke myös nuoriin nukkuviin äänestäjiin. Puolueen pitää olla esillä siellä, missä nuoret ovat.

– Vaaleista tulee somevaalit, ja somessa on nyt hirveä tunku. Sisältöä pitää osata kohdentaa ja nuoret pitää löytää, hän toteaa.

Samalla linjalla on myös keskustanaisten Mäki-Neste. Hän seuraa mielenkiinnolla, tuleeko kuntavaaleista kokonaan somevaalit.

– On haaste, kun ihmisiä ei voi kohdata nyt samalla tavalla kuin normaalisti. 

Vaaleista tulee somevaalit.

Tuntematon keskusta -analyysin mukaan korkeasti koulutetut ovat eritynen haaste puolueelle – he eivät äänestä keskustaa.

Lähdeniemi epäilee, että siihen vaikuttaa korkeakoulujen sijainti: suurissa kaupungeissa keskusta ei ole niin tuttu. Hän huomauttaa kuitenkin, että keskustalla on paljon tavalliseen elämään liittyviä arvoja, jotka ovat nuorten mieleen. 

– Arvostamme tavallista elämää ja haluamme tarjota ihmisille mahdollisuuksia. 

Kuntavaalit eivät ole Lähdeniemen mukaan keskustalle mitenkään helpot. Puolueen brändin uudistaminen vaatii aikaa.

Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Eveliina Leskelä uskoo, että keskustan äänestäminen on nuorten keskuudessa hiljaa muuttuva trendi.

 –  Meillä pitää rohkeasti sanoa, että olemme keskustalaisia. Meidän opiskelijoiden ei pidä yliopistoilla piiloutua vihervasemmiston verhoon ja vain ujosti tapailla puolueemme nimeä, Leskelä lataa.

 – Meidän ei auta sanoa, että viestintää on kehitettävä, jos sitä viestittävää ei ole.

Keskustaopiskelijoiden veturi uumoilee, että nuoria kiinnostavat kaupunki-, koulutus- ja sivistyspoliittiset teemat.

– Ne vaikuttavat olleen myös keskustan suurimpia kompastuskiviä ja haasteita, Leskelä harmittelee.

Meidän ei auta sanoa, että viestintää on kehitettävä, jos sitä viestittävää ei ole.

Tiede- ja kulttuuriministerin salkusta on hyötyä nuorten korkeakoulutettujen ihmisten tavoittamisessa, Leskelä näkee.

– Meillä on toivonpilkahduksia. Olemme nyt voineet profiloitua enemmän sivistyspuolueeksi. 

Leskelä uskoo etäajan jäävän keskustalle hyödylliseksi trendiksi. Puolue voi yhdistää kaupungissa ja maalla elämisen sekä korkeakoulutuksen ja työnteon sieltä käsin.

Leskelän mielestä ehdokasasettelun merkitys on kuntavaaleissa suuri. 

–  Onko meillä esimerkiksi nuoria korkeakoulutettuja naisia riittävästi ehdolla? Ja näkyvätkö he vaalikoneissa, joihin nuoret luottavat? 

Lue myös

Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten

Huomenna maanantaina tulee kuluneeksi tasan 50 vuotta eräästä Suomen historian suuresta murhenäytelmästä. Lapuan patruunatehtaan...
12.4.2026 20:00

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön

Kun politiikan institutionaalinen perusta väistyy henkilökohtaisten verkostojen tieltä, vallan kriittinen arviointi korvautuu lojaalisuudella, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
12.4.2026 9:00

Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri

40 vuotta täyttäneen Antti Siika-ahon mukaan tärkeintä on nyt palauttaa nuorten usko hyvään tulevaisuuteen.
12.4.2026 8:00

Aihetunnisteet

ehdokasasettelu Keskusta Kuntavaalit vaalit äänestäminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
Poliisi: Iitin droonin eristysalueelta löytyi räjähtämätön taistelukärki
Uutiset | 11.4.2026 17:19
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tänne menivät vuoden 2029 Kalevan kisat
Uutiset | 11.4.2026 16:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste