Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Euroopan unioni

EU alustavaan sopuun kaasun tuonnin lopettamisesta Venäjältä

3.12.2025 8:42
Lue lisää 
Hallitusyhteistyö
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko ottivat viime viikolla rajusti yhteen saamelaiskäräjälain käsittelyn menettelytavoista. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Riitaisen esityksen antaminen eduskunnalle on hyvin poikkeuksellista – emeritusprofessori ei pidä keskustan ulosmarssia mahdottomana

Pekka Pohjolainen 14.11.2022 19:18, muokattu 14.11.2022 20:08
a– a+
Hallitusyhteistyö

Hallituspuolueiden saamelaiskäräjälakia koskevan kiistan ytimessä on ollut kysymys hallituksen pelisäännöistä ja siitä, voiko eduskunnalle antaa lakiesityksen erimielisenä vai ei.

Keskusta on vastustanut tiukasti pääministeri Sanna Marinin (sd.) tarjousta, jossa keskustan ministerit voisivat äänestää kiistalakia vastaan ja eduskunnalle annettaisiin erimielinen esitys. 

Valtioneuvostossa on äänestetty toisinaan esimerkiksi nimitysasioista tai norppa-alueiden kalastusrajoituksista. Erimielisen lakiesityksen antaminen eduskunnalle on kuitenkin eri juttu. 

– On poikkeuksellista, että hallitus antaa eduskunnalle esityksiä äänestämällä, sanoo valtio-opin emeritusprofessori Heikki Paloheimo Suomenmaalle.

Paloheimon mukaan Suomessa on vakaan parlamentarismin aikana Suomessa muodostunut käytäntö, että hallitukset pyrkivät antamaan eduskunnalle esityksiä antaessaan pääsemään yhteisymmärrykseen. 

– Ja sitä varten hallituksella on erilaisia menettelytapoja tähän, Paloheimo muistuttaa.

Paloheimon mukaan jo itsenäisyyden alussa tarkoitusta varten syntyi iltakoulu, jonka merkitys hiipui tosin vuosikymmeniksi. Tällä vuosituhannella poliittisia solmuja on Paloheimon mukaan pyritty avaamaan erityisesti hallituspuolueiden puheenjohtajien neuvotteluissa.

Paloheimon mukaan vuosina 1995-2003 pääministeri Paavo Lipposen (sd.) hallitusten aikana vallitsi tyyli, jossa Lipponen runnoi pääministerinä melko voimakkaallakin kädellä yksituumaisuutta hallitukseen. 

– Mutta toisaalta taas sitten Lipposen periaate oli sellainen, että hallitus pysyy koossa vain, kun jokainen hallituspuolue voi viedä eteenpäin jotakin omalta kannaltaan tärkeitä asioita.

Paloheimon mukaan etäältä katsoen on vaikea sanoa, onko saamelaiskäräjälain osalta jäänyt poliittista pohjatyötä tekemättä tai keinovalikoimasta jotakin käyttämättä.

– Tietenkin ulospäin se näyttää siltä, että pohjatöissä on jäänyt jotain kesken, Paloheimo pohtii.

Paloheimon mukaan saamelaiskäräjäkysymys on tosin laatuaan sellainen, että aina jokin saamelaisryhmä on tyytymätön, annettiinpa millainen esitys tahansa.

– Se on tässä taustalla ja tekee tämän asian käsittelyn hankalaksi hallitukselle.

Saamelaiskäräjälain käsittely poikkeaa eduskunnassa normaalista kaavasta, koska saamelaisasioissa mietintövaliokuntana toimii perustuslakivaliokunta. Siten yleensä poliittisista kiistoista ja jakolinjoista itsensä ulkoistava perustuslakivaliokunta joutuu nielemään sellaisenaan myös asiaan liittyvät poliittiset ristiriidat ja jännitteet.

– Siitähän oli viime vaalikaudella selvästi keskustelua, jossa jotkut totesivat että perustuslakivaliokunta on selvästi politisoitunut, ja jotkut taas totesivat, että argumentaatio on kuitenkin ollut ihan tällaista perustuslakijuridiikkaan liittyvää.

Paloheimo muistuttaa, että perustuslaillisuus on saamelaiskäräjälain osalta kuitenkin erittäin vahvasti pinnalla oleva näkökulma, koska kyse on alkuperäiskansan itsemääräämisoikeuksista ja niitä koskevista kansainvälisistä sopimuksista. Kaikkea tulkintaa ei voi suoraan johtaa Suomen perustuslaista, vaan sitä on taustoitettava kansainvälisten sopimusten tulkintatraditiota vasten.

– Siinä tulee taas sitten eräällä tavalla se ympyrän neliöimisen ongelma, Paloheimo huomauttaa.

Paloheimon mukaan kansainväliset sopimukset alkuperäiskansoista edellyttävät, että niille järjestetään itsemääräämisoikeutta erinäisissä asioissa. Ongelmia kuitenkin syntyy, kun ei ole tarkkaa rajausta siitä, ketkä kuuluvat yhteisöön, jolla pitäisi olla itsemääräämisoikeus.

– Siitähän tässä nyt itse asiassa ihan olennaisesti se kenkä puristaa, ketkä kuuluvat siihen yhteisöön.

Paloheimo pitää mahdollisena, että kiistalakia ei ehditä enää käsitellä tällä vaalikaudella, koska esityksen perustuslainmukaisuuden arviointiin saattaa mennä aikaa.

– Ja siihen perustuslainmukaisuuden arviointiin mitä ilmeisimmin liittyy tulkintoja, jotka ovat selvästi ristikkäisiä. Ja silloin perustuslakivaliokunta joutuu hankalan punnintatehtävän eteen.

Emeritusprofessori Heikki Paloheimon mukaan saamelaiskäräjälaissa törmätään ”ympyrän neliöintiin”. Kuvassa Paloheimo ja SDP:n entinen kansanedustaja Jacob Söderman vuonna 2015. (Jari Laukkanen)

Tällä hetkellä iso kysymys kuuluu, pysyykö pahoin riidoissa oleva Marinin hallitus toimintakykyisenä ja koossa vaalikauden loppuun asti.

–Ei se mahdotonta ole, että tämä tilanne kärjistyy niin, että keskusta lähtee hallituksesta, Paloheimo pohtii.

– Mutta on tietysti mielenkiintoinen asetelma, käykö tässä nyt sillä tavalla, että keskusta lähtisi hallituksesta ja Marinin hallitus ehkä jatkaisi vähemmistöhallituksena.

Paloheimon mukaan vuosikymmenten takaa huomattavasti epävakaamman parlamentarismin aikakaudelta löytyy esimerkkejä tapauksista, joissa puolue on hallituksesta lähtiessään vienyt enemmistön mennessään. Viime vuosikymmeninä puolueiden lähdössä hallituksessa on ollut kyse aina ylileveän hallituspohjan murenemisesta: kun yksi puolue on lähtenyt, hallitukselle on vielä jäänyt enemmistö.

– En tiedä, onko halukkuutta ryhtyä neuvottelemaan ihan uudesta hallituspohjasta muutama kuukausi ennen vaaleja. Jos ajatellaan taktisia näköaloja, arvioisin näin, että kokoomukselle on vaalimenestyksen kannalta kaikkein edullisinta, että se voi oppositiosta käsin haukkua hallitusta ja kerätä sitten hallitukseen kohdistuvaa tyytymättömättömyyttä koskevan kannatuksen kasvun. 

Sote-uudistuksen epäonnistuttua viime vaalikaudella pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kaatoi oman hallituksensa, joka jatkoi toimitusministeristönä uuden nimittämiseen asti. Nyt Marinin hallituksen työ on kuitenkin vielä pahasti kesken ja eduskuntavaaleihinkin vielä monta kuukautta.

Paloheimo muistuttaa, että jo eduskunnalle annettujen ja siellä etenevien asioiden paimentamiseen ei tarvita välttämättä poliittista hallitusta. Hän sanoo kuitenkin hieman hämmästyneensä oikeuskanslerin kannanotosta, jossa hän totesi Nato-asioidenkin hoituvan tarvittaessa toimitusministeristössä.

– Koska se on kuitenkin asiakenttä, joka on poliittisesti erittäin painavaa. Mutta siinäkin taustana on se, että Suomi on sen hakemuksen tehnyt jo, Paloheimo muistuttaa.

Lue myös

"Tämä on uhkapeliä" – maailmantilanteen uskotaan pitävän hallituksen kasassa

Keskustan tapa puolustaa omia intressejään hiertää useissa hallituspuolueissa. Keskusta on haastanut näyttävästi uutta arvonnousuveroa...
14.11.2022 18:43

Aihetunnisteet

Eduskunta hallitusyhteistyö Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
Zelenskyi: Venäjä yrittää vedätystä
Uutiset | 2.12.2025 14:09
Hämmennys leviää: Altistaako tämä suosittu liikuntamuoto syövälle?
Uutiset | 2.12.2025 8:30
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Nato-pomolta raju lausunto – Kreml sauhuaa
Uutiset | 1.12.2025 22:15
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
EU:lta miljardirahoitus kriittisten raaka-aineiden tuotantoon
Uutiset | 3.12.2025 19:05
PS:n Elomaa vaatii tiedepohjaista susiesitystä Demokraatissa – ”Eikä niin, että rynnätään summamutikassa ammuskelemaan”
Uutiset | 3.12.2025 18:23
Apteekit, toimeentulotuki ja vanhuspalvelulaki jumittavat edelleen sosiaali- ja terveysvaliokunnassa – työskentely etenee ”etanan vauhdilla”
Uutiset | 3.12.2025 17:29
Sadat lapset juhlivat itsenäisyyttä pääministerin kanssa
Uutiset | 3.12.2025 17:07
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Savola patisti hajauttamaan sairaalaverkkoa kriisien varalle, Juusolla ei ole kukkaroa
Uutiset | 3.12.2025 16:21
Uusi jättivirasto aloittaa pian, mutta sen pääjohtaja on vielä valitsematta
Uutiset | 3.12.2025 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pankkien luotonantokvartaali on 15 vuotta
Mielipide | 3.12.2025 13:24
Lukijalta: Talouskasvu on niukkaa, jos kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen ei palauteta
Mielipide | 3.12.2025 13:18
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste