Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Presidentti Niinistö Ylellä: Ukrainan rauhansuunnitelmassa ohitettiin Eurooppa

22.11.2025 10:30
Lue lisää 
Keskusta
Pohjois-Savon piiri saa uuden jäsenen vuodenvaihteessa, kun Joroisten kuntayhdistys tulee mukaan toimintaan. Kuvassa etualalla Auli Piiparinen, Mira Kokkonen, Elsi Katainen ja Riikka Pakarinen. (Kuva: Soili Riepula)

Ratkaisuhakuiselle politiikalle kysyntää – Pohjois-Savon piiri kannustaa kuntia puurakentamiseen

Soili Riepula 21.11.2020 17:45, muokattu 24.11.2020 14:37
a– a+
Keskusta

– Ehkä on muuttanut meidän asenneilmapiiriä maltillisempaan suuntaan, keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen mietti, mitä keväällä alkanut pandemia on kaikkien ikävien asioiden ohella tuonut tullessaan.

Maltillisuus on keskustan Pohjois-Savon piirin syyskokouksessa puoluejohdon puheenvuoron käyttäneen Pakarisen mukaan korostunut. On opittu arvostamaan tavallisia asioita, palattu perusasioiden äärelle.

Pakarisen mukaan tässä hetkessä tarvitaan maltillista, ratkaisuhakuista, myönteistä keskustaa. Vihaa lietsovien voimien myllertäessä keskustan pitää näyttää myönteistä mallia ja tuoda sitä kautta toivoa.

Kunnallisvaaliehdokkaaksi lupautunut ex-kansanedustaja Markku Rossi Kuopiosta muistutti siitä, kuinka paljon keskustalla on puolustettavaa.

– Ei omia etuja, vaan isänmaata, hän totesi, kun perusteli sitä, miksi keskustan pitää olla hallituksessa.

Europarlamentaarikko Elsi Katainen iloitsi omassa puheenvuorossa siitä, että puolueessa on virinnyt uutta iloa ja mukaansa tempaavaa lämminhenkisyyttä. Euroopan tasolta hän nosti esiin elpymispaketin, joka toteutuessaan toisi Suomelle reilut kaksi miljardia euroa.

Katainen kertoi myös cap-uudistuksesta, jonka myötä Suomen maataloustukien osuus kasvaa kuusi prosenttia, ja siihen voidaan Kataisen mukaan olla tyytyväisiä, vaikka ympäristövaatimukset kiristyvät.

Neuvottelujen tuomaa helpotusta ja iloa himmentää Kataisen mukaan nykyinen maaseutua ja maataloustuotantoa syyllistävä keskustelukulttuuri, jota eräät tahot viljelevät.

Julkilausumassaan keskustan Pohjois-Savon piiri otti kantaa puurakentamisen puolesta kannustamalla kuntia rakentamaan puusta.

Kannanotossa todetaan, että Pohjois-Savon Keskusta haluaa haastaa jokaisen kunnan selvittämään tulevissa rakennusinvestoinneissaan vaihtoehtoina puurakentamista tai puun käyttöä keskeisenä materiaalina.

Pohjois-Savossa on jo hyviä esimerkkejä siitä, kuinka julkisia rakennuksia rakennetaan puusta.

Kuntavaalit olivat yksi kokouksen keskeinen teema, ja kesken kokouksen kokousväki mietti kolmessa työpajassa vaaliteemoja, ehdokashankintaa ja sitä, kuinka tapahtumat järjestetään korona-aikana.

Tavoitteena on piirin puheenjohtajan Antti Kivelän mukaan se, että keskusta on suurin kuntapuolue Pohjois-Savossa myös ensi huhtikuun vaalien jälkeen. Ehdokkaita on saatu hyvin, mutta vielä on tehtävää, jotta listat saadaan täyteen.

Antti Kivelä (vasemmalla) jatkaa Pohjois-Savon piirin johdossa. Kimmo Valta on piirin toiminnanjohtaja.

Kunnallisvaalilistoille halutaan etenkin nuoria. Keskustelun aikana todettiin, että nuoria saadaan mukaan vain menemällä sinne, missä he ovat ja puhumalla niistä asioista, jotka heitä kiinnostavat.

Auli Piiparinen Leppävirralta muistutti, että yksi nuoria kiinnostava aihe on ilmastokriisi, eikä sitä pidä väheksyä.

– Otetaan mukaan, annetaan tilaa, päästetään tekemään, oli puolestaan Kiuruveden edustaja Mira Kokkosen lääke siihen, miten uusia tekijöitä, myös nuoria, saadaan mukaan toimintaan.

Pohjois-Savon piiri saa uuden jäsenen vuodenvaihteessa, kun Joroisten kuntayhdistys tulee mukaan toimintaan. Piirikokous otti asiaan myönteisen kannan. Lopullisen päätöksen tekee puoluevaltuusto.

– On luontevaa siirtyä Pohjois-Savon puolelle, Mirva Leväinen Joroisista totesi ja hän kiitteli hyvästä vastaanotosta.

Henkilövalinnat menivät sopuisasti. Puheenjohtajana jatkaa Antti Kivelä. Varapuheenjohtajistokin on entinen, kun Auli Piiparinen ja Mira Kokkonen valittiin uudelleen.

Lue myös

Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: "On aika herätä"

”Antti Lindtman pasteeraa jo kuin pääministeri, jolle politiikan liepeillä vaeltavat sykofantit kumartelevat.”
22.11.2025 11:18

"Oikeissa asioissa haastetaan" – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia

Keskustan puoluevaltuutetut toivovat puolueeltaan rakentavaa ja yhteistyökykyistä politiikan tekoa myös oppositiossa. Keskustalaiset suhtautuvat...
22.11.2025 11:17

Nopean rauhan lupauksesta Alaskan punaisen maton kautta 28 pointin Ukraina-ehdotukseen

Kokouksia ja tapaamisia on riittänyt Venäjän Ukrainassa käymän hyökkäyssodan vuoksi. STT kokosi poimintoja...
22.11.2025 11:01

Aihetunnisteet

Keskusta Kuntavaalit piirikokous pohjois-savo pohjois-savon keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Trump raivosi demokraattipäättäjille: Uhkasi kuolemantuomiolla
Uutiset | 21.11.2025 9:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 11:18
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 11:17
Nopean rauhan lupauksesta Alaskan punaisen maton kautta 28 pointin Ukraina-ehdotukseen
Uutiset | 22.11.2025 11:01
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47
Sofia Virta: Hallitus poseeraa lasten asialla mutta ajaa yli 30 000 lasta köyhyyteen
Uutiset | 22.11.2025 10:43
Presidentti Niinistö Ylellä: Ukrainan rauhansuunnitelmassa ohitettiin Eurooppa
Uutiset | 22.11.2025 10:30
Ukrainan korruptioskandaali saattoi Zelenskyin tienhaaraan
Uutiset | 22.11.2025 10:00
Trump: Zelenskyin on ”pakko pitää” Yhdysvaltain suunnitelmasta tai jatkaa taistelua – aikaa torstaihin saakka
Uutiset | 22.11.2025 9:38
YK:n ilmastokokous venyi yliajalle – kiistan kohteena maininta fossiilisista polttoaineista
Uutiset | 22.11.2025 9:06
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta alentaisi keskituloisten verotusta ”tonni käteen” -mallilla
Uutiset | 21.11.2025 11:37
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 11:18
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 11:17
Nopean rauhan lupauksesta Alaskan punaisen maton kautta 28 pointin Ukraina-ehdotukseen
Uutiset | 22.11.2025 11:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 11:17
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste