Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Ulkoministeriössä ei tiedetä, missä Syyrian al-Holin leirin suomalaiset naiset ja lapset nyt ovat

12.2.2026 14:10
Lue lisää 

Pietarin metroräjähdystä tutkitaan terroritekona

Arveluja räjähdyksen yhteydestä Putinin vierailuun
STT-Eeva Nikkilä-Kiipula 3.4.2017 17:55, muokattu 3.4.2017 21:26
a– a+
Venäjä

Pietarissa maanantaina tapahtunut räjähdys oli jotain, mihin pietarilaiset eivät ole tottuneet.

Tällaisia iskuja on ollut takavuosina Moskovassa, mutta viime vuosina Venäjän suuret kaupungit ovat välttyneet terrori-iskuilta, muistuttaa Moscow Times -lehden toimituspäällikkö Oliver Carroll.

Viranomaisten mukaan kyse on epäillystä terroriteosta. Toisaalta muitakin mahdollisia syitä tarkastellaan.

Suomen Pietarin-pääkonsulaatti sanoi Twitterissä viranomaisten kertoneen, että räjähdyksessä kuoli 10 ja haavoittui 37 ihmistä.

Räjähdys tapahtui metrovaunussa maanantaina iltapäivällä, kun juna oli matkalla Sennaja Ploshtshadin ja Tehnologitsheski Institutin metroasemien välillä.

Metroasemat sijaitsevat Pietarin keskustan alueella niin sanotun sinisen metrolinjan varrella.

Pietarissa löytyi räjähde myös keskeiseltä Ploshtshad Vosstanian metroasemalta, vahvisti kansallinen terrorisminvastainen komitea (NAK). Komitean mukaan omatekoinen räjähde tehtiin vaarattomaksi.

Ploshtshad Vosstanian metroasema sijaitsee noin kolmen kilometrin päässä räjähdyspaikasta pääkatu Nevski Prospektin varrella.

Venäjän valtiollisen television lähetyksissä näkyi räjähdyksen voimasta repeytynyt metrovaunun ovi sekä verisiä ruumiita makaamassa asemalaiturilla.

– Äitini oli metrossa. En tiedä, mitä hänelle on tapahtunut, koska en saa häneen yhteyttä, kertoi Nataliaksi esittäytynyt nainen.

Stanislav Listjev kertoi Sennajan metroasemalla, että hän tunsi räjähdyksen ja näki metrotunnelista tulevan savua.

– Olin menossa liukuportaita alas iltapäivällä, kun tunsin räjähdyksen aiheuttaman paineaallon. Joka paikka täyttyi savusta, ihmiset joutuivat paniikkiin. Metrojunat lakkasivat liikennöimästä ja pian alkoi ihmisten evakuointi, hän kertoi.

Metromatkustaja puolestaan kertoi maan alla syntyneestä paniikista.

– Ihmiset olivat verissään, heidän hiuksensa olivat palaneet. Vaunuista tuprusi savua, hän kuvaili.

– Meidät käskettiin uloskäynnille, koska liikenne oli keskeytetty.

Pietarin metroa käyttää päivittäin yli kaksi miljoonaa matkustajaa.

Räjähdyksen jälkeen metro suljettiin. Viranomaisten mukaan metro avautuu liikenteeseen mahdollisesti tiistaina.

Venäjän parlamentin ylähuoneen eli liittoneuvoston puolustus- ja turvallisuuskomitean puheenjohtajan Viktor Ozerovin mukaan Pietarin valinta kohteeksi saattaa olla kytköksissä presidentti Vladimir Putinin vierailuun.

Putin osalllistui aiemmin maanantaina Pietarissa mediatapahtumaan.

– Paikan valinta ja räjähdysten ajoitus eivät ole tahattomia. Venäjän presidentti on Pietarissa, jossa järjestetään mediatapahtuma, ja paikalla on paljon toimittajia, Ozerov sanoi.

Räjähdystä tutkivat viranomaiset ylistivät metrojunan kuljettajan toimintaa.

Hän ei pysäyttänyt junaa ennen metroasemaa, ja tällä teolla kuljettaja saattoi estää uhrimäärän kasvun ja mahdollisti ihmisten nopean evakuoinnin.

Lähteet: AFP, BBC, Tass, CNN, Life.ru

Terrori-iskuja Venäjällä

  • Viime vuosina on tehty terrori-iskuja muun muassa Moskovassa ja Etelä-Venäjällä
  • Joulukuu 2013: Yhteensä 34 ihmistä saa surmansa kaksoisitsemurhaiskussa Volgogradissa Etelä-Venäjällä
  • Tammikuu 2011: Moskovan Domodedovon lentokentällä räjähtää pommi, 37 ihmistä kuolee
  • Maaliskuu 2010: Kaksi itsemurhapommittajaa laukaisee räjähteensä Moskovan metrossa, 38 ihmistä menettää henkensä.
  • Marraskuu 2009: Pommi-isku Moskovan ja Pietarin välillä kulkevassa Nevski Express -pikajunassa, yhteensä 28 ihmistä kuolee
  • Syyskuu 2004: Raskaasti aseistautuneet hyökkääjät ottavat toista tuhatta ihmistä panttivangeiksi Beslanissa Pohjois-Ossetiassa, panttivankien vapautus epäonnistuu ja 333 ihmistä kuolee, monet heistä lapsia
  • Elokuu 2004: Moskovasta Volgogradiin ja Moskovasta Sotshiin matkalla olevat lentokoneet pudotetaan itsemurhaiskuilla, yhteensä 89 ihmistä kuolee

Lähteet: BBC, RT

Lue myös

Tutkija: Terrori-isku parantaa Putinin kannatusta ja huonontaa kansalaisoikeuksia

Pietarin terrori-iskusta seuraa todennäköisesti poliisin valtuuksien lisääminen ja kansalaisvapauksien väheneminen, arvioi tutkimusjohtaja Markku...
3.4.2017 18:39

Niinistö esitti surunvalittelut Putinille, Sipilä Medvedeville

Presidentti Sauli Niinistö lähetti maanantaina surunvalittelut Venäjän presidentille Vladimir Putinille Pietarin metrossa tehdyn...
3.4.2017 21:07

Suomalaisopiskelija STT:lle Pietarista: Kaupungin liikenne kaaoksessa, metroasemalla kymmeniä hälytysajoneuvoja

Pietarin keskusta oli maanantai-iltana kello kuuden maissa Suomen aikaa täysin tukossa autoliikenteestä ja...
3.4.2017 19:06

Aihetunnisteet

terrori-isku Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso jättää tehtävänsä
Uutiset | 12.2.2026 14:37
Rajavartiosto: Ruotsalaismies varasti ajoneuvon ruokalähetiltä ja yritti päästä humalassa Venäjälle
Uutiset | 12.2.2026 14:26
Soklin kaivoshanke etenee – valtiolta 65 miljoonan pääomitus esiselvitystä varten
Uutiset | 12.2.2026 14:23
Ulkoministeriössä ei tiedetä, missä Syyrian al-Holin leirin suomalaiset naiset ja lapset nyt ovat
Uutiset | 12.2.2026 14:10
”Hallitus, joka pudottaa 31 000 lasta köyhyyteen” – Kansanedustaja kannattaa muutosta perustuslakiin
Uutiset | 12.2.2026 13:09
Venäjä on estänyt Whatsappin käytön, vahvistaa Kreml
Uutiset | 12.2.2026 12:12
Varman toimitusjohtaja vierastaa keskustelua eläkeleikkauksista –”Hyvin lyhytkatseista”
Uutiset | 12.2.2026 11:47
Etelä-Suomen liukkaat ajokelit alkavat helpottaa
Uutiset | 12.2.2026 11:08
S-ryhmä maksoi ennätysbonukset viime vuonna
Uutiset | 12.2.2026 11:04
KHO: Terrafamen jätevesien juoksuttamista rajoitetaan Sotkamossa
Uutiset | 12.2.2026 11:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
13:34, 12/02/2026
weather icon 11°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0012/02/2026
weather icon
8° / 11°°C 1 mm 100% 13 Km/h 86 % 986 hPa 0 mm/h
Today 18:0012/02/2026
weather icon
7° / 9°°C 1 mm 100% 9 Km/h 85 % 987 hPa 0 mm/h
Today 21:0012/02/2026
weather icon
6° / 8°°C 0.22 mm 22% 4 Km/h 84 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0013/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 5 Km/h 87 % 992 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0013/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 5 Km/h 91 % 991 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso jättää tehtävänsä
Uutiset | 12.2.2026 14:37
Rajavartiosto: Ruotsalaismies varasti ajoneuvon ruokalähetiltä ja yritti päästä humalassa Venäjälle
Uutiset | 12.2.2026 14:26
Soklin kaivoshanke etenee – valtiolta 65 miljoonan pääomitus esiselvitystä varten
Uutiset | 12.2.2026 14:23
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Peruskoulu 2045
Mielipide | 12.2.2026 12:55
Lukijalta: Miksi, oi miksi?
Mielipide | 12.2.2026 12:01
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste