Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain

17.6.2026 16:19
Lue lisää 
Politiikka
Jussi Halla-aho kyseenalaisti presidentti Sauli Niinistön sanomiset. (Kuva: Lehtikuva)

Oliko Halla-ahon Niinistö-kritiikille perusteita? – Katso, miten presidentti kommentoi kesän kiivasta rasismikeskustelua

Jussi Halla-aho sanoi keskiviikkona MTV:llä, ettei presidentti ollut perehtynyt kunnolla asioihin
Samuli Vänttilä 25.1.2024 13:00, muokattu 25.1.2024 15:22
a– a+
Politiikka

Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-aho arvosteli keskiviikkona MTV:n tentissä tasavallan presidentti Sauli Niinistöä viime kesän rasismikeskusteluun liittyvistä kommenteista.

Halla-ahon mukaan Niinistö ei ollut perehtynyt kunnolla asioihin, joihin hän otti kantaa.

– Olisin ehkä perehtynyt näihin syytöksiin ja niiden takana oleviin tosiasioihin, Halla-aho sanoi.

– Se, mitä ministerien oli väitetty tehneen ja sanoneen, oli vääristynyt kuva todellisuudesta sellaisena kuin minä sen tunnen, hän summasi.

Kaikki muut presidenttiehdokkaat pitivät Niinistön puuttumista rasismikeskusteluun oikeana ratkaisuna.

Halla-ahon arvostelun perusteita voi arvioida siltä pohjalta, mistä rasismikeskustelussa oli kyse ja miten presidentti Niinistö sitä kommentoi.

Kaikki alkoi kesäkuun lopulla elinkeinoministeriksi juuri valitun Wilhelm Junnilan (ps.) tapauksesta.

Julkisuudessa kerrottiin useita esimerkkejä, joissa Junnila oli vitsaillut äärioikeistolaisuuteen ja natsismiin viittaavilla termeillä.

Vuoden 2019 eduskuntavaalien aikaan hän oli muun muassa yhdistänyt vaalinumeronsa 88 Heil Hitler -tervehdykseen. Hän vitsaili aiheesta vaalitilaisuudessaan myös kevään 2023 eduskuntavaalien yhteydessä.

Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa Junnilan kampanjaslogan oli ”Kaasua”.

Junnila oli myös puhunut äärioikeistolaisen järjestön tapahtumassa vuonna 2019. Tapahtuma oli järjestetty Turun terrori-iskun uhrien muistolle.

Junnila oli myös vuonna 2019 tehnyt kansanedustajana kirjallisen kysymyksen, jossa hän esitti, että Suomi edistäisi Afrikassa aborttien tekemistä naisille ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

– Ilmastoabortti olisi pieni askel ihmiselle, mutta suuri harppaus ihmiskunnalle, Junnila sanoi kirjallisessa kysymyksessään.

Hän erosi ministerin tehtävistään kohun seurauksena.

Hieman Junnilan kohua myöhemmin selvisi, että Halla-ahon Scripta-blogin vieraskirjaan vuonna 2008 kirjoitellut nimimerkki ”riikka” oli perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.

Nimimerkki ”riikan” kirjoitukset olivat luonteeltaan hyvin rasistisia. Hän käytti tummaihoisista ihmisistä rasistisia n-sanoja. Hän myös mollasi rajuin sanankääntein islaminuskoisia sekä somaleja.

Purraksi osoittautuneen nimimerkin kirjoituksissa puhuttiin myös avoimesti väkivallasta tai halusta tehdä väkivaltaa.

– Netsejä tänään Stadissa sylkemässä kerjäläisten päälle ja hakkaamassa neekerilapsia, anyone..?, nimimerkki muun muassa kyseli kesällä 2008.

Netseillä tarkoitettiin blogissa samanmielisiä, maahanmuuttovastaisia nettikirjoittajia.

Pari kuukautta myöhemmin nimimerkki kirjoitti näin:

– Jos mulle annettaisiin ase, ruumiita tulisi ihan lähijunassakin.

Presidentti Niinistö kommentoi perussuomalaisista ministereistä paljastuneita rasismisyytöksiä julkisuudessa kahdesti.

Molemmilla kerroilla kommentit olivat melko tiiviitä, mutta niissä Niinistö tuomitsi selvästi rasismin.

Junnilan kohun aikaan Niinistö sanoi MTV uutisille pitävänsä julki tulleita tietoja rasismista ”vähintään kiusallisina”.

– Tähän yksittäiseen tilanteeseen liittyen: olen aiemmin saanut aika paljon moitteita liiallisesta puuttumisesta, mutta jos nyt arvioin niin, että vähintään se on kovin kiusallinen hallitukselle. Vähintään, Niinistö kiteytti.

Hän toivoi hallituksen välittävän ulkomaille selkeää viestiä tavoitteistaan ja Suomen arvoista.

– Tietysti noin yleisemmin hallituksen täytyy pitää huolta siitä, että sen politiikka ulkomailla tiedetään ja politiikan sisältö on sellaista, joka myöskin nauttii läntistä arvostusta ja on meidän arvojemme mukaista. Ja sen seikan selvä esiin tuominen on varmasti tärkeätä, presidentti sanoi.

Purran kohun aikaan Niinistö kehotti hallitusta ottamaan nollatoleranssin rasismiin. Hän kommentoi kohua toimittajille Naton huippukokouksen yhteydessä Vilnassa.

– Minä olisin nyt sitä mieltä, että Suomen hallituksen voisi olla viisasta ottaa selkeä nollatoleranssin kanta rasismiin. Jos hallitus tällaisen kykenee ottamaan, niin se minusta olisi hyvä signaali myöskin maailmalle, Niinistö sanoi tuolloin.

– Täytyy nimittäin muistaa, että rasismi ja mahdolliset ongelmat maahanmuuton suhteen ovat kaksi täysin erillistä asiaa, Niinistö jatkoi.

Hallitus irtisanoutui myöhemmin rasismista ja julkaisi rasismiin liittyvän tiedonantonsa. Eduskunnalta hallitus sai luottamuksen tiedonannon julkistamisen jälkeen.

Lue myös

Rehn ja Andersson MTV:llä: Rasismikeskustelussa ei ollut kyse vain Suomen maakuvasta

Presidenttiehdokkaat Olli Rehn ja Li Andersson korostivat keskiviikkona MTV:n tentissä, ettei viime kesän...
25.1.2024 12:01

MTV:n tentti: Rehn patisti työmarkkinaosapuolia neuvottelupöytään, Stubb halusi pysytellä kiistan ulkopuolella

Halla-aho ei antaisi ulkoparlamentaarisille toimijoille veto-oikeutta lainsäädäntöön – Haavisto kuuntelisi myös vähemmistöjä
25.1.2024 8:25

Aihetunnisteet

jussi halla-aho Politiikka Presidentinvaalit rasismi Sauli Niinistö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Trump: Voimme pian palauttaa pakotteet Venäjän öljylle, koska öljyn hinta on laskenut.
Uutiset | 16.6.2026 16:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Orpo: Ukraina on selkeästi voimistunut, Venäjä heikentynyt
Uutiset | 17.6.2026 18:45
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Myös SDP tyrmää perustuslain muutoksen, joka mahdollistaisi vaalipiirien määrän leikkaamisen
Uutiset | 17.6.2026 17:51
Keskusta syyttää hallitusta vaalipiirien hätiköidystä napsimisesta – ”Äänestyskopissa kannattaa miettiä tarkkaan”
Uutiset | 17.6.2026 17:36
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Rydman: Järjestöjen avustuskriteerit ovat jo voimassa
Uutiset | 17.6.2026 17:05
Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt
Uutiset | 17.6.2026 16:29
Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain
Uutiset | 17.6.2026 16:19
IS: Keskusta ajoi Oivariinin ja kevytmaidon takaisin torniolaisiin kouluihin
Uutiset | 17.6.2026 16:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Orpo: Ukraina on selkeästi voimistunut, Venäjä heikentynyt
Uutiset | 17.6.2026 18:45
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste