Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa
Verkkoviha-tutkimuksen perusteella vihapuhetta tuottavat verkkoon vähäinen joukko ihmisiä. Heidän viestinsä saa kuitenkin suuren tehon, kun sitä jaetaan passiivisesti verkossa, tiedostaen tai ilman. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

"Olemalla reagoimatta voit vaikuttaa" – Valtion vihapuhetutkimus paljastaa, mikä merkitys on sillä, että rasistisista viesteistä provosoituu somessa

Suuri osa verkon vihaviesteistä on pienen joukon tuottamaa, mutta valtion tilaama selvitys paljastaa, että viestit saavat reaktioiden vuoksi suuren kaikupohjan. Oikeusministeriön selvityksen mukaan yli joka kolmas vähemmistöön kuuluva on kuukausittain kohdannut vihapuhetta tai häirintää.
STT-Markku Uhari 20.6.2022 12:56, muokattu 20.6.2022 13:05
a– a+
Kotimaa

Pienen joukon tekemät rasistiset viestit saavat kokoaan suuremman merkityksen, kun niitä jakaa sosiaalisessa mediassa – oli syy mikä tahansa.

Valtioneuvoston kanslian kustantamassa tutkimuksessa selvitettiin sitä, miten vihapuhe leviää verkossa ja miksi sitä tuotetaan. Tutkijoiden tulokset julkistettiin maanantaina.

Verkkoviha-tutkimuksen perusteella vihapuhetta tuottavat verkkoon vähäinen joukko ihmisiä. Heidän viestinsä saa kuitenkin suuren tehon, kun sitä jaetaan passiivisesti verkossa, tiedostaen tai ilman. Vihapuheen tehoa lisää myös tutkijoiden mukaan se, että rasistisen sisällön kanssa on eri mieltä, siitä provosoituu ja lähtee kommentoimaan sitä.

Tutkimusta johtanut dosentti Tuija Saresma kuvailee viestejä tahallaan tai tahtomattaan levittävien roolia merkittäväksi sille, että vihapuhe elää verkossa. Ilman yleisöä ei viesti hänen mukaansa eläisi.

–  Saisimme paljon aikaiseksi, jos pystyisimme pistämään hiljaisemmalle, että hiljennettäisiin kuoliaiksi puheenaiheet, jotka ovat kyseenalaisia, Saresma sanoo.

Selvitykseen osallistunut yliopistotutkija Reeta Pöyhtäri Tampereen yliopistosta huomauttaa vielä, että myös sosiaalisen median algoritmit antavat lisänäkyvyyttä viesteille, jotka keräävät reaktioita.

–  Olemalla reagoimatta voit vaikuttaa ja muokata pieniltä osin algoritmin automaattista toimintaa, Pöyhtäri sanoo.

Verkkoviha-tutkimuksessa tutkijaryhmä pystyi havaitsemaan kolmenlaisia vihapuheen tuottajia. Vaikutusvallaltaan merkittäväksi nousee tutkimuksessa pieni ja ideologinen ihmisten joukko, joka tekee vihapuheeksi luokiteltavaa sisältöä määrätietoisesti pönkittääkseen omia poliittisia päämääriään.

Näiden kirjoittajien viestit saavat painoarvoa siitä, että ne leviävät pitkin verkkoa. Saresma kuvailee osaa seuraajakunnasta ”digitaaliseksi jalkaväeksi”, koska he jakavat sisältöä eteenpäin.

Valtaosa vihapuheen tuottajista on selvityksen perusteella yksittäisiä ihmisiä, mutta tutkijat tunnistivat tuottajista yhden yhtenäisen äärioikeistolaisiin ryhmiin linkittyvän joukon.

Toisen tuottajien ryhmittymän luovat selvityksen perusteella tunteellisesti reagoivat tuottajat, jotka tunnekuohussa kirjoittavat vihapuhetta.

Tutkijat havaitsivat, että osaa kirjoittajia yhdistää kokemus omasta heikko-osaisuudesta tai siitä, että heidän asemansa on yhteiskunnassa uhattuna.

Kolmas ryhmä ovat tutkijoiden mukaan sellaiset, jotka tuottavat vihapuhetta eräänlaisena performanssina. Kirjoittajat eivät välttämättä ole itse sitä mitä he kirjoittavat.

Vihapuhetta ruokkii varsinkin tiettyjen verkkoalustojen mahdollistama nimettömyys: rasistista sisältöä voi kirjoittaa jäämättä itse kiinni. Selvityksen perusteella Twitter on merkittävä alusta, kun vielä 2010-luvun puolessavälissä korostui Suomi24-sivusto.

–  Vihapuhe on yhä merkittävämpi osa digitalisoituvaa arkeamme. Se liittyy yhteiskunnan jatkuvasti polarisoituvaan keskustelukulttuuriin, ja se koskettaa meitä kaikkia. Vaikka haluaisi pysyä erossa koko vihapuheen ilmiöstä, niin siihen ei oikeastaan pysty, toteaa Saresma.

Vihapuheen tuottamista koskevan tutkimuksen lisäksi oikeusministeriö julkaisi maanantaina oman selvityksensä siitä, miten paljon vähemmistöt kohtaavat vihapuhetta Suomessa.

Yli kolmasosa eri vähemmistöryhmiin kuuluvista on selvityksen perusteella kohdannut häirintää tai vihapuhetta useammin kuin kerran kuukaudessa. Selvityksessä tosin todetaan, että vihapuheen kohtaaminen ei välttämättä tarkoittanut suoraan sitä, että vastaaja joutui itse sen kohteeksi.

Ministeriön teettämään kyselyyn vastanneista alle kolmasosa ilmoitti kohtaamastaan häirinnästä jollekulle. Siitä ilmoittaneista yli kaksi kolmasosaa vielä koki, etteivät he saaneet riittävästi tukea. Yleisin häirinnän muoto oli sanallinen loukkaus, ja se tehtiin useimmin verkossa.

Valtaosa vastaajista, noin 70 prosenttia, koki, että vihapuhe vaikutti heidän turvallisuuden tunteeseensa. Yli puolet vihapuhetta kohdanneista vastasi, että sillä oli vaikutusta heidän mielenterveyteensä.

Owal Groupin oikeusministeriölle tekemään selvitykseen vastasi yli 2750 ihmistä, ja suurin osa vastaajista oli ulkomaalaistaustaisia.

Molemmissa selvityksissä annettiin myös ehdotuksia sille, miten vihapuhetta voisi vähentää. Keinoiksi lueteltiin muun muassa tietoisuuden lisäämistä siitä, mitä vihapuhe on. Tutkimuksissa suositeltiin tukipalveluiden lisäämistä paitsi uhreille, myös osalle vihapuhetta tuottavista. Selvityksissä korostuivat myös poliisien koulutuksen lisääminen ja rahoitus.

Lue myös

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

Tietokirjailija Arvo Tuominen on varsin pessimistinen Ukrainan sodan lopputuloksen suhteen.
5.7.2025 7:00

T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti

Keinotekoiset auringonpimennykset tarjoavat ennennäkemättömän mahdollisuuden kiertoradalla. Niiden avulla voidaan tutkia Auringon ulompaa kaasukehää...
4.7.2025 23:00

Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – "He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme"

Ulkomaalaisten ääri-islamistien kohtalo on noussut kiistanaiheeksi Syyriassa, jossa diktatuurin romahtamisesta on kulunut puoli...
4.7.2025 22:02

Aihetunnisteet

Kotimaa sosiaalinen media vihapuhe

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13

Uusimmat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo
Uutiset | 4.7.2025 16:53
Huoltoasemalla räjähti Roomassa, nopea evakuointi pelasti pahemmalta
Uutiset | 4.7.2025 16:48
Perussuomalaisten Ranne energia- ja ilmastostrategiasta: Emme ole tyytyväisiä lopputulokseen
Uutiset | 4.7.2025 16:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste