Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historiantutkimus

Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta

28.5.2026 17:31
Lue lisää 
Kirjat
Lauri Hokkanen kantoi Suomen lippua keväällä 1971, kun toistakymmentä Mikkelin uutta ylioppilasta marssi kaupungin halki punaisten muistomerkille. (Kuva: Lauri Hokkasen arkisto)

Nuori mies seisoi väärissä joukoissa – "Punaiset lippumme olivat tahraantuneet viattomien ihmisten vereen", sanoo taistolaisuuttaan katuva kirjailija Lauri Hokkanen

Annukka Kaarela 18.9.2021 9:55, muokattu 18.9.2021 17:32
a– a+
Kirjat

Taistolaismenneisyys on aihe, joka muistelmissa ohitetaan mielellään mahdollisimman vähällä huomiolla. Koko nuoruutensa liikkeelle uhrannut Lauri Hokkanen tekee toisin.  

Hokkasen vappuna ilmestynyt kirja Kenen joukoissa seisoin on 500-sivuinen purkaus, jossa kirjailija katuu punaista menneisyyttään.  

”Massamurhavaltion tarmokas asiamies”, ”nykyajan suurimman ihmisteurastamon puolustaja” – siinä pari esimerkkiä synkistä luonnehdinnoista, joilla Hokkanen ruoskii nuorta itseään.  

– Punaiset proletaarista internationalismia julistavat lippumme olivat tahraantuneet lukemattomien viattomien ihmisten vereen. Tämän historiallisen tosiasian edessä ei voi julistaa syyttömyyttä vaan kokea häpeää, ei kollektiivista vaan yksityistä, hän kirjoittaa.  

Lauri Hokkanen syntyi Mikkelissä vuonna 1950 tavallisen työläisperheen kuopukseksi. Hän oli innokas partiolainen, kunnes tempautui Euroopan hulluna vuotena 1968 mukaan taistolaisuuteen. Miksi ihmeessä, hän pohtii kirjassaan.  

Hokkanen kertoo heränneensä uskonto- ja yhteiskuntakritiikkiin lukiossa. Hän kantoi sukupolvensa tavoin sodan taakkaa ja ydinsodan pelkoa.  

Uusi viestintäväline televisio toi olohuoneisiin Vietnamin sodan ja Biafran nälkäänäkevät lapset. Jotain piti tehdä.  

Ensin Hokkasesta tuli rauhanaatteen puolustaja. Kun Neuvostoliiton tankit vyöryivät Prahaan elokuussa 1968, hän vastusti miehitystä.  

Pian ajattelu radikalisoitui. Muiden taistolaisnuorten tavoin Hokkanen ryhtyi ihannoimaan Neuvostoliittoa ja pitämään väkivallan käyttöä Tšekkoslovakiassa oikeutettuna. Nuorten esikuva oli Otto Wille Kuusinen, ja he uskoivat Suomen olleen talvisodan hyökkääjä.  

Hokkasen mukaan ratkaisu perustui tunteeseen, ei järkeen. Neuvostoliitto oli voimakas ja mahtava ja sen propaganda väkevää.  

Osansa oli Hokkasen mukaan myös Suomessa vallinneella valheellisella ystävyyden ilmapiirillä. Presidentti Urho Kekkoselle jatkuva neuvostoystävyyden vakuuttelu oli poliittista peliä, mutta osaan nuorista se meni täydestä.  

Neuvostoliiton ihmisoikeusrikkomuksista vaiettiin. Nuoret tiesivät kyllä natsi-Saksan keskitysleireistä, mutta Stalinin hirmutekojen esille ottamista pidettiin neuvostovastaisuutena.  

Hokkanen muutti Helsinkiin ja ryhtyi kokopäivätoimiseksi vallankumoukselliseksi. Äiti oli toivonut pojastaan pappia, mutta tulikin punapappi.  

SKP oli jakautunut etäisyyttä Moskovaan ottaneeseen enemmistöön ja neuvostomieliseen vähemmistöön. Taistolaisvähemmistöllä oli oma varjo-organisaationsa puolueen sisällä, ja sen leipiin Hokkanenkin työllistyi.  

Virallisesti Hokkanen työskenteli Tiedonantaja-lehden levikin parissa. Hän korostaa päätoimittaja Urho Jokisen roolia nuorten taistolaisten oppi-isänä. Taistolaisille nimen antanut Taisto Sinisalo oli Hokkasen mukaan pumpulipoliitikko, liikkeen todellinen ideologi oli Jokinen.  

SKP:n osapuolten johtoa samassa kuvassa. Vasemmalta vähemmistön Ensio Laine, Markus Kainulainen ja Taisto Sinisalo. Enemmistöläiset Aarne Saarinen, Arvo Aalto ja Erkki Kivimäki. Kuva: Kansan Arkisto

Hokkanen omisti nuoruudestaan 15 vuotta taistolaisuudelle. Pikkuhiljaa hän leipääntyi ja kyllästyi jatkuvaan vihanpitoon enemmistöläisten kanssa. Pienissä piireissä alettiin keskustella yhä enemmän Neuvostoliiton ongelmista.  

Hokkasen lopullinen irtautuminen taistolaisuudesta voidaan laskea Ahti Karjalaisen ansioksi. Kommunistit olivat mukana hankkeessa, jossa Karjalainen olisi tuotu mustana hevosena vuoden 1982 presidentinvaaleihin.  

Tähän Hokkanen ei halunnut osallistua. Hän liittyi niin sanottuihin kolmaslinjalaisiin, jotka pyrkivät puolueen yhdistämiseen. Seurauksena oli potkut töistä ja leimaaminen CIA:n agentiksi.  

Hokkanen oli politiikan jättäessään 32-vuotias. Hän oli työtön, vailla koulutusta, avioeron partaalla ja alkoholisoitunut.  

”Aivonsa narikasta haettuaan” Hokkanen pääsi töihin lautapojaksi. Hän raitistui ja opiskeli rakennusmestariksi sekä päihdetyöntekijäksi.  

Hokkasen eläkepäivillään kirjoittama kirja on mielenkiintoinen, mutta valitettavan rönsyilevä. Kirjailijan mukaan kyseessä eivät ole muistelmat, vaan ”ideologis-poliittinen jälkikirjoitus”.  

Tavalliselle lukijalle ideologiaa on liikaa. Kirja alkaa kerta toisensa jälkeen ikään kuin alusta: aina kun Hokkanen pääsee itse asiaan eli omaan taistolaisuuteensa, hän palaakin taas Leniniin ja Staliniin. 

Lauri Hokkanen: Kenen joukoissa seisoin. Taistolaisuus ja valtioterrorin perintö. Docendo, 498 s. 

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä kesäkuussa 2021. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Tulipaloihin varautumisessa on paljon parantamisen varaa – "Muutamalla kympillä mielenrauhaa"

Viimeaikaiset tuhot ovat nostaneet kodin paloturvallisuuden otsikoihin. Erityisen poikkeuksellinen oli Helsingin Kalasataman palo...
28.5.2026 21:47

Helpottava tieto: Pussailla saa myös tässä tapauksessa

Suudelma on ihana juttu, mutta pitääkö keliaakikon huolestua, jos hän suutelee vehnää tai...
28.5.2026 21:31

Netanjahu antoi Israelin asevoimille käskyn ottaa hallintaansa 70 prosenttia Gazasta

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on antanut maan asevoimille käskyn ottaa hallintaansa 70 prosenttia...
28.5.2026 18:20

Aihetunnisteet

Kenen joukoissa seisoin Lauri Hokkanen taistolaisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Pelastuslaitoksen oletus: Kalasataman palo levisi, koska paloasunnon ovi oli auki rappukäytävään
Uutiset | 27.5.2026 15:13
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Uusimmat

Tulipaloihin varautumisessa on paljon parantamisen varaa – ”Muutamalla kympillä mielenrauhaa”
Uutiset | 28.5.2026 21:47
Helpottava tieto: Pussailla saa myös tässä tapauksessa
Uutiset | 28.5.2026 21:31
Netanjahu antoi Israelin asevoimille käskyn ottaa hallintaansa 70 prosenttia Gazasta
Uutiset | 28.5.2026 18:20
Latvian uudeksi pääministeriksi nousee keskustalainen Andris Kulbergs
Uutiset | 28.5.2026 18:16
Israel katkaisi yhteydet YK:n pääsihteeriin – syynä joutuminen mustalle listalle seksuaaliväkivallasta
Uutiset | 28.5.2026 18:01
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo lupaa, että ylityö- ja sunnuntaikorvauksista ei leikata: ”Ei tulisi mieleenkään”
Uutiset | 28.5.2026 17:10
Sveitsin puukotushyökkäys oli poliisin mukaan terrori-isku
Uutiset | 28.5.2026 17:03
Ulkoministeriö esitti Venäjän suurlähettiläälle selvityspyynnön epäillystä ilmatilaloukkauksesta
Uutiset | 28.5.2026 16:36
Poikkeuksellisen lyhyt ja vähäluminen talvi hankaloitti saimaannorpan pesintää
Uutiset | 28.5.2026 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tulipaloihin varautumisessa on paljon parantamisen varaa – ”Muutamalla kympillä mielenrauhaa”
Uutiset | 28.5.2026 21:47
Helpottava tieto: Pussailla saa myös tässä tapauksessa
Uutiset | 28.5.2026 21:31
Netanjahu antoi Israelin asevoimille käskyn ottaa hallintaansa 70 prosenttia Gazasta
Uutiset | 28.5.2026 18:20
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Lupa Suvivirren laulamiseen
Mielipide | 28.5.2026 13:03
Lukijalta: Politiikan ytimeen tarvitaan enemmän ihmisyyttä
Mielipide | 28.5.2026 12:45
Lukijalta: Nyt on naisten aika loistaa myös keskustassa
Mielipide | 28.5.2026 12:34
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste