Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sotilasilmailu
Sea Harrier -koneita laskeutumassa lentotukialus Dwight D. Eisenhowerin kannelle 1984. (Kuva: US Navy/Wikimedia Commons)

"Musta kuolema" nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää

Pekka Pohjolainen 18.3.2026 21:22, muokattu 18.3.2026 21:28
a– a+
Sotilasilmailu

Tiivistelmä

  • Sea Harrier oli Britannian laivaston tukijalka Falklandin sodassa 1982.
  • Vaikka kone oli hidas ja poltti paljon polttoainetta, se saavutti yli 20 ilmavoittoa ilman menetyksiä.
  • Brittilentäjät hyödynsivät Harrierin ketteryyttä ja pakottivat vihollisen kaartotaisteluihin, joissa heillä oli etulyöntiasema.
  • Sodan jälkeen Sea Harrierin kehitystyö jatkui, ja se sai parannuksia, kuten Blue Vixen -tutkan, joka paransi sen taistelukykyä.
  • Kone poistui kuninkaallisen laivaston käytöstä vuonna 2006.

Kun Britannian kuninkaallinen laivasto purjehti kohti kaukaista Etelä-Atlanttia keväällä 1982, moni ilmailuasiantuntija piti edessä olevaa tehtävää lähes itsemurhana.

Falklandinsaarten hallinnasta leimahtaneessa sodassa vastassa oli Argentiinan modernit ilmavoimat, joiden käytössä oli ranskalaisia Mirage-hävittäjiä, israelilaisia Daggereita ja ranskalaista huipputekniikkaa edustavia Exocet-ohjuksia.

Brittien ilmapuolustus nojasi lähes kokonaan kummalliseen, pystysuoraan nousevaan ”hyppykoneeseen”, Sea Harrieriin, jota ei ollut koskaan testattu todellisessa ilmasodassa.

Sea Harrier oli hidas, ryysti polttoainetta kuin vanha juoppo, ja sen tutka oli oikukas. Koneella oli kuitenkin valttinaan kyky leikkiä fysiikan laeilla ja Britannian laivaston lentäjien rautainen ammattitaito.

Sea Harrier sai alkunsa oikeastaan pakon sanelemana pula-ajan ratkaisuna. Britannian vanhat isot lentotukialukset olivat menossa naulatehtaalle, eikä uusia enää tilattu.

Laivaston oli pakko kehitellä tilalle jotain aivan uutta: pieniä ”läpikansiristeilijöitä”, joilta ei voinut lennättää perinteisiä katapultilla matkaan singottavia hävittäjiä.

Ratkaisuksi tuli Rolls-Royce Pegasus -moottorin ympärille rakennettu, pystysuoraan nousuun pystyvä Harrier. Moottorin sivuilla sijaitsevat neljä kääntyvää suutinta mahdollistivat sen, että suihkuvirtaus voitiin suunnata suoraan alaspäin, jolloin kone leijui kuin helikopteri.

Meriversio FRS1 sai korkeamman ohjaamon, jotta lentäjä näki paremmin ympärilleen kaartotaistelussa, ja nokkaansa Blue Fox -tutkan. Silti moni pilkkasi konetta ”leluksi”, joka sopi vain lentonäytöksiin, ei oikeaa sotaan.

HMS Invincible vuonna 1990 Sea Harrier -koneita kannellaan. (Ph1 Turner II/US Navy/Wikimedia Commons)

Täydessä sotavarustuksessa Sea Harrier ei kyennyt nousemaan pystysuoraan. Brittien tukialuksiin oli asennettu kuitenkin kapteeniluutnantti Doug Taylorin kehittämä nerokas keksintö, ”Ski Jump” eli hyppyrimäki.

Tukialusten keulaan rakennettiin nouseva ramppi, joka kirjaimellisesti heitti koneen taivaalle. Kun Harrier kiiti pitkin kantta ja osui ramppiin, se lensi ballistisella kaarella ylöspäin.

Moottorin työntövoima ja rampin antama noste pitivät koneen ilmassa, kunnes se saavutti riittävän lentonopeuden. Ilman yksinkertaista teräsramppia Sea Harrier ei olisi koskaan kyennyt kantamaan riittävästi aseistusta Falklandin saarten takaisinvaltaukseen.

Taistelujen alkaessa Etelä-Atlantilla kohtasivat taistelukoneet eri maailmoista. Argentiinan Miraget olivat nopeita, mutta ne joutuivat lentämään mantereelta asti. Aikaa taistella saarten yllä jäi vain minuutteja.

Sea Harrierit puolestaan partioivat jatkuvasti saarten yläpuolella odottaen vihollista. Argentiinan Miraget yrittivät houkutella Sea Harriereita korkealla käytäviin ilmataisteluihin, joissa Miragen nopeusetu olisi päässyt oikeuksiinsa.

Brittilentäjät tiesivät kuitenkin, että se olisi vienyt surman suuhun, joten he pakottivat vihollisen kaartotaisteluun, jossa Harrierin ketteryys oli vertaansa vailla.

Jos vihollinen pääsi Harrierin taakse, lentäjä saattoi kääntää moottorien suuttimet alas, jolloin kone ikään kuin löi ”liinat kiinni” ilmassa. Perässä tullut vihollinen lensi hämmentyneenä Harrierin ohi ja päätyi itse maaliksi.

Harrierit jättämässä jäähyväisiä HMS Illustriousille vuonna 2005 (http://www.defenceimagery.mod.uk/fotoweb/fwbin/download.dll/45153802.jpg/Wikimedia Commons)

Harrierillakin oli kuitenkin heikkoutensa. Valtava moottori täytti lähes koko rungon, ja pienikin osuma saattoi olla kohtalokas.

Kuninkaallisten ilmavoimien Harrier GR3 -koneet, jotka oli suunniteltu nimenomaan maamaalien tuhoamiseen, joutuivat oppimaan tukialuslentämisen taidon kesken matkan etelään.

Sää oli toisinaan yhtä suuri vihollinen kuin argentiinalaiset. Etelä-Atlantin talvi toi mukanaan sumun, joka peitti kaiken näkyvistä.

Eräänä toukokuisena päivänä kaksi Sea Harrieria katosi tutkasta samanaikaisesti paksun pilvipeiton sisään. Mitään hätäkutsua ei kuulunut, eikä hylkyjä koskaan löydetty. Koneiden uskotaan törmänneen toisiinsa sokkolennossa.

Sodan aikana Sea Harrierin maine kasvoi myyttisiin mittoihin. Se saavutti lopulta yli 20 ilmavoittoa, eikä ilmataistelussa menetetty yhtäkään konetta. Argentiinalaiset alkoivat kutsua sitä nimellä ”La Muerte Negra”, musta kuolema. Joidenkin tarinoiden mukaan argentiinalaislentäjät pakenivat nopeasti paikalta havaittuaan Harriereja.

Erityisen tehokas ase oli uusi AIM-9L Sidewinder -ohjus, joka pystyi lukittumaan viholliskoneeseen jopa suoraan edestäpäin.

Meriluutnantti David Morganista tuli yksi sodan sankareista, kun hän ja hänen siipimiehensä kohtasivat neljä Skyhawk-rynnäkkökonetta ja pudottivat niistä kaksi vain muutamassa sekunnissa.

Harrier-lentäjien suoritukset valoivat uskoa brittijoukkoihin, vaikka omia sotalaivoja jäi argentiinalaisten Exocet-ohjusten ja pommien saaliiksi. Harrierit eivät ehtineet kaikkialle, sillä polttoaine riitti vain lyhyisiin partioihin saarten yllä, ja ilmavalvontatutkien puute teki matalalla lentävien hyökkääjien havaitsemisesta vaikeaa.

Kun sota päättyi ja brittijoukot valloittivat Port Stanleyn takaisin, Sea Harrierin rooli sai tunnustusta. Ilman sitä laivasto-osasto olisi ollut täysin avoin Argentiinan ilmavoimien iskuille, eikä maihinnousua olisi voitu suorittaa.

Koneen kehitystyö jatkui sodan opetusten perusteella. Syntyi Sea Harrier FA2, joka varustettiin Blue Vixen -tutkalla, joka kykeni vihdoin erottamaan maalit merenpinnan aallokon seasta. Ominaisuutta olisi kaivattu kipeästi tarvittu HMS Sheffieldin pelastamiseksi.

SS Canberra ja HMS Andromeda Port Stanleyn edustalla Argentiinan antauduttua 14. kesäkuuta 1982. (Ken Griffiths/Wikimedia Commons)

Yksi Harrier-historian erikoisimmista ja samalla tunnetuimmista episodeista tapahtui kuitenkin vasta sodan jälkeen Portugalin rannikolla toukokuussa 1983.

Aliluutnantti Ian ”Soapy”Watson oli harjoituslennolla HMS Illustriousilta, kun hän eksyi meren yllä inertiasuunnistusjärjestelmän vikaannuttua. Polttoaineen huvetetessa hän näki kaukaisuudessa espanjalaisen  rahtilaivan, ja päätti laskeutua pystysuoraan laivan rahtikonttien päälle.

Märkä pinta oli liukas, ja kone liukui osittain konttien väliin, mutta Watson käveli pois vahingoittumattomana.

Tapaus nauratti maailmaa, mutta se oli samalla äärimmäinen todiste Harrierin kyvystä selviytä melkein millaisissa paikoissa tahansa.

Sea Harrierin taru Britannian laivastossa päättyi vuonna 2006, kun koneet poistettiin käytöstä budjettisäästöjen ja uusien teknologioiden tieltä. Se oli haikea hetki monelle lentäjälle, jotka olivat oppineet luottamaan oikukkaaseen mutta uskolliseen koneeseen.

Intian laivasto jatkoi ”Sharin” käyttöä aina vuoteen 2016 asti. Amerikkalaiset lentävät omalla lisenssillä valmistetulla Harrier-muunnoksellaan yhä, joskin käyttöikä alkaa olla lopuillaan.

Koneen korvaa ja on osin jo korvannut F-35-hävittäjän B-versio, joka niin ikään kykenee pystysuoraan laskeutumiseen ja tarvittaessa nousuunkin.

Lue myös

Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?

Tilastokeskuksen mukaan Suomen varsinaisen kauppalaivaston koko oli 604 alusta tämän vuoden huhti–kesäkuussa. Kyse on...
12.7.2026 22:00

Miten pankkihuijauksen tunnistaa? – Sävy voi jo paljastaa paljon

Yksi tärkein pankkihuijauksen merkeistä on kiireellisyys. – Asiakas voi saada laiturinnokalle puhelun tai viestin...
12.7.2026 21:00

Duodecim: Mineraalisuola olisi hyödyllinen ratkaisu etenkin ruokaloissa ja ravintoloissa

Suurin hyöty mineraalisuolasta saataisiin, jos sitä alettaisiin käyttää ruokaloissa ja esimerkiksi lounasravintoloissa ja...
12.7.2026 20:20

Aihetunnisteet

Historia sotilasilmailu Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Mitä onkaan merisairaus? – PLL: Ei johdu vatsasta
Uutiset | 11.7.2026 22:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Hyviä uutisia lohesta
Uutiset | 11.7.2026 20:20
Onko hevosen ohittaminen autoilijan vai ratsastajan vastuulla? – Toimintatavat kannattaa opiskella
Uutiset | 9.7.2026 20:55
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Uusimmat

Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Miten pankkihuijauksen tunnistaa? – Sävy voi jo paljastaa paljon
Uutiset | 12.7.2026 21:00
Duodecim: Mineraalisuola olisi hyödyllinen ratkaisu etenkin ruokaloissa ja ravintoloissa
Uutiset | 12.7.2026 20:20
Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Mitä onkaan merisairaus? – PLL: Ei johdu vatsasta
Uutiset | 11.7.2026 22:00
Uutta tietoa kalakantojen loisista
Uutiset | 11.7.2026 21:15
Hyviä uutisia lohesta
Uutiset | 11.7.2026 20:20
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Miten pankkihuijauksen tunnistaa? – Sävy voi jo paljastaa paljon
Uutiset | 12.7.2026 21:00
Duodecim: Mineraalisuola olisi hyödyllinen ratkaisu etenkin ruokaloissa ja ravintoloissa
Uutiset | 12.7.2026 20:20
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste