Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Poliitikot
Entinen perhe- ja peruspalveluministeri sekä sosiaali- ja terveysministeri Juha Rehula (kesk.) toimii Padasjoen kunnanjohtajana. Entinen puolustusministeri Jussi Niinistö (ps., sin.) vaikuttaa Kannuksen kaupunginjohtajana. Sisäasiainministerinä ja oikeusministerinä toiminut Kari Häkämies (kok.) on tehnyt pitkän kuntauran ja on tällä hetkellä Varsinais-Suomen liiton maakuntajohtaja. Entinen kansanedustaja Mikko Kärnä (kesk.) vaikuttaa Rautavaaran kunnanjohtajana. (Kuva: Jaakko Martikainen, Lehtikuva / Roni Rekomaa, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons, Jari Laukkanen)

Moni poliitikko on hakenut kunnan tai kaupungin johtoon, mutta aina ei ole onnistanut – jopa ex-pääministeri sai tylyt pakit

Kuntien ja kaupunkien johdossa toimii tälläkin hetkellä useampi entinen kansanedustaja
Lauri Heikkilä 18.8.2024 10:00, muokattu 19.8.2024 10:12
a– a+
Poliitikot

Maaherran paikkoja ei ole ollut tarjolla vuoden 2009 jälkeen, joten jos poliitikko haluaa hieman sivuun sykkivimmän päivänpolitiikan sydämestä tai muutoin tarvitsee uuden pestin, kannattaa hakea kunnan tai kaupungin johtoon.

Mainittakoon tosin, että Ahvenanmaalla on edelleen maaherran virka.

Maanantaina uutisoitiin, että ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen hakee Espoon kaupunginjohtajaksi. Hän on toiminut kokoomuksen kansanedustajana vuodesta 2015, ja ollut myös sisäministeri sekä ulkomaankauppa- ja kehitysministeri.

Espoon vuodenvaihteessa eläkkeelle jäävä kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä on niin ikään toiminut kokoomuksen kansanedustajana (2007–2010).

Ministeri- kuten myös kansanedustajakokemus on auttanut monia poliitikkoja nousemaan kunnan tai kaupungin johtoon, mutta joskus kokenutkin poliitikko on jäänyt kisassa nallina kalliolle.

Kai Mykkänen pääsee verrattain suureen kuntajohtaja-poliitikkojen joukkoon, jos tulee valituksi Espoon kaupunginjohtajaksi (Kuva:LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Juha Rehula toimi keskustan kansanedustajana 1996–2019. Sosiaali- ja terveysministerinä hän vaikutti vuosina 2010–2011 ja perhe- ja peruspalveluministerinä vuosina 2015–2017. Eduskunnasta pudottuaan hän pääsi vuonna 2020 Pukkilan vs. kunnanjohtajaksi ja vuonna 2023 hän aloitti kotimaakunnassaan Päijät-Hämeessä Padasjoen kunnanjohtajana.

Eduskunnasta vuonna 2023 pudonnut Mikko Kärnä (kesk.) vaikuttaa tällä hetkellä Pohjois-Savossa Rautavaaran kunnanjohtajana. Pestissään hän on saanut myös valtakunnallista mediahuomiota. Kärnällä on kokemusta kuntajohtamisesta myös kansanedustajuuttaan edeltävältä ajalta Enontekiöltä.

Martti Pura istui eduskunnassa vuosina 1992–1995. Maa- ja metsätalousministerinä keskustavaikuttaja aloitti 1991 ja oli pestissä vuoteen 1994. Tuolloin hän siirtyi Sodankylään kunnanjohtajaksi. 2006 hän siirtyi Lapista Hämeeseen Hattulaan, jossa johti kuntaa vuoteen 2012. 2014 hän oli vielä hetken Tammelan kunnanjohtajana ennen eläkkeelle siirtymistään.

Perussuomalaisten ja sinisten kansanedustajana (2011–2019) ja puolustusministerinä (2015–2019) toiminut Jussi Niinistö on työskennellyt vuodesta 2020 lähtien Kannuksen kaupunginjohtajana. Hän on nykyään myös poliittisesti sitoutumaton.

Kokoomuksen ex-edustaja (2007–2018) Outi Mäkelä on toiminut vuodesta 2018 lähtien Nurmijärven kunnanjohtajana.

Vihreiden kansanedustajana (2015–2019) ja puheenjohtajanakin toiminut Touko Aalto valittiin vuonna 2023 keskisuomalaisen Toivakan kunnanjohtajaksi.

Pitkän kunta- ja maakuntauran on tehnyt kokoomuksen kansanedustajana vuosina 1987–1998 ja ministerinä 1996–1998 sekä 1999–2000 ollut Kari Häkämies. Vuonna 1998 hän siirtyi Kuopioon kaupunginjohtajaksi, jossa tehtävässä toimi vuoteen 2001. Sittemmin hän johti myös Hämeenkyrön ja Pyhtään kuntia. Vuodesta 2015 hän on työskennellyt Varsinais-Suomen maakuntajohtajana.

Tampereen kaupunginjohtajista ja pormestareista moni on päässyt myös ministeriksi. Vasemmalta kokoomuksen Anna-Kaisa Ikonen, SDP:n Erkki Lindfors sekä SDP:n Pekka Paavola.
(Kuvat: Lehtikuva, L. Kautio / Tampereen museoiden kuva-arkisto, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Epäonnistumisiakin poliitikoilla on ollut kuntien ja kaupunkien johtoon hakiessa.

Entinen pääministeri (2019) Antti Rinne (sd.) haki Lohjan kaupunginjohtajaksi keväällä 2022.

Kaupunginvaltuusto äänesti suljetussa lippuäänestyksessä, ja Rinne jäi kolmannelle sijalle ensimmäisellä äänestyskierroksella. Rinnettä tuki vain SDP:n valtuustoryhmä sekä yksi valtuutettu jostakin toisesta ryhmästä.

Pääministerinä toimineen henkilön osaaminen on tietysti vahvaa, mutta todennäköisesti Lohjalla haluttiin korostetusti kuntasektorilla ansioitunut henkilö kaupungin korkeimmalle virkamiespaikalle.

Sama peruste oli erään toisenkin ex-ministerin rannalle jättämisessä. Tilanne oli vain täpärämpi tuolloin.

Ympäristöministerinä vuosina 2007–2008 ja uudelleen 2015–2019 toiminut ja myös maa- ja metsätalousministerin salkkua 2015–2017 hallinnut keskustan Kimmo Tiilikainen haki kotikuntansa Ruokolahden kunnanjohtajaksi vuonna 2020. Virallisesti Tiilikainen tosin muutti Helsinkiin vuonna 2017, mutta Ruokolahdella säilyi maatila.

Tiilikainen oli kisan ennakkosuosikki, mutta hävisi valtuuston äänestyksen täpärästi äänin 14–13 Rautalammin silloiselle kunnanjohtajalle Anu Sepposelle.

Poliittista peliä arveltiin syyksi Tiilikaisen tippumiselle. Kunnanvaltuuston puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen kuitenkin totesi, että kunta-alan kokemus ratkaisi äänestyksen Sepposen hyväksi.

– Varmasti Tiilikaisellakin on kaikki osaaminen ja kokemus, mitä tehtävään kehittyäkseen tarvitaan. Mutta kunnanvaltuutettu ovat varmasti tässä tapauksessa arvottaneet olemassa olevan kuntajohtajakokemuksen korkeammalle, Kymäläinen sanoi Ylelle.

Tiilikainen jatkoi keskustan ministeriryhmässä valtiosihteerinä.

Istuvana ministerinä kaupunginjohtajaksi pyrki vuonna 2022 SDP:n Krista Kiuru. Perhe- ja peruspalveluministeriä äänesti marraskuun kokouksessa 14 kaupunginvaltuutettua, kun kisan voittanut Lauri Inna sai 44 ääntä.

Kiuru ilmoitti pyrkimyksistään kesäkuussa, ja asiaa kohtaan esiintyi suurta mielenkiintoa koko hakuajan.

Kuten kaksi muutakin ex-ministeriä, Kiuru otti tappionsa rauhallisesti.

Kiuru totesi Satakunnan kansalle pitävänsä valtuuston äänestystulosta hyvin selkeänä ja lähetti onnittelut Lauri Innalle.

Krista Kiuru, Antti Rinne ja Kimmo Tiilikainen eivät onnistuneet pyrkiessään kaupungin- ja kunnanjohtajiksi. (Kuvat: Lehtikuva, Hanne Salonen / Eduskunta, Jari Laukkanen)

Nykyhallituksen ministereistä Anna-Kaisa Ikonen (kok.) on hyppinyt välillä kansanedustajana ja välillä Tampereen pormestarina. Pormestarin tehtävä eroaa siinä kunnan- tai kaupunginjohtajasta, että se on poliittinen luottamustehtävä eikä virkamiespesti, vaikka onkin käytännössä myös kaupunginjohtajan tehtävä.

Pormestarina toimii myös Juhana Vartiainen, joka nousi Helsingin päällysmiespaikalle kansanedustajan tehtävästä. Vartiainen toimi kokoomuksen kansanedustajana vuodesta 2015 vuoteen 2021.

Vartiaisen edeltäjä Jan Vapaavuori oli Helsingin ensimmäinen pormestari. Hän toimi kokoomuksessa eri ministerinpesteissä vuosien 2007 ja 2015 välillä.

Ikosen seuraajaksi Tampereen pormestarina nousi Kalervo Kummola (kok.), joka on toiminut myös kansanedustajana. Tampereen pormestareista myös Lauri Lylyllä (sd.) on kansanedustajakokemusta, hän tosin nousi kansanedustajaksi vuonna 2023 pormestarikautensa 2017–2021 jälkeen.

Myös kaupunginjohtaja-aikana moni kaupunginjohtaja kävi välillä vaikuttamassa politiikassa. Tampereen kaupunginjohtajista Erkki Napoleon Lindfors, Jarmo Rantanen ja Pekka Paavola kävivät kukin tekemässä savottansa SDP-ministereinä.

Helsingin kaupunginjohtajista eduskunnassa ja/tai ministereinä ovat olleet Arthur Castrén (nuors.), Antti Tulenheimo (kok.), Eero Rydman (ed.), Teuvo Aura (lib.), Raimo Ilaskivi (kok.) ja Eva-Riitta Siitonen (kok.). Turun kaupunginjohtajista Suomen Kansanpuolueen Harras Kyttä toimi myös kansanedustajana ja ministerinä.

Helsingissä myös osalla apulaispormestareista on kokemusta kansanedustajuudesta ja ministeriydestä. Anni Sinnemäki (vihr.) on ollut sekä ministeri että kansanedustaja kuten myös Paavo Arhinmäki (vas.). SDP:n Nasima Razmyar nousi apulaispormestariksi kansanedustajan paikalta vuonna 2017 ja on jatkanut kansanedustajana vuodesta 2023.

Poliitikkoja on siirtynyt myös maakuntajohtajiksi. SDP:n Kristiina Salonen toimii Satakunnan ja kokoomuksen Kari Häkämies Varsinais-Suomen maakuntajohtajana.

Myös ilman kansanedustajakokemusta on voinut nousta politiikan pyörteistä maakunnan johtoon. Keskustan puoluesihteerinä 2018–2023 toiminut Riikka Pirkkalainen aloitti vuoden 2024 alussa Kainuun maakuntajohtajana. Maakuntajohtajan paikalta Lapista kansanedustajaksi nousi tänä vuonna varasijalta keskustan Mika Riipi.

Tämän hetken kansanedustajista RKP:n Mikko Ollikainen on toiminut Vöyrin kunnanjohtajana.

Lukuisat kansanedustajat toimivat luonnollisesti myös kuntien, kaupunkien ja hyvinvointialueiden johtopaikoilla luottamustehtävissä esimerkiksi hallitusten ja valtuustojen puheenjohtajina.

Riikka Moilanen toimii kunnanjohtajana Oulaisissa ja Eeva-Maria Maijala lopetti jonkin aikaa sitten pestinsä vs. kunnanjohtajana Savukoskella. (Kuva: Suomenmaa)

Erityisen paljon ex-poliitikkoja on mennyt kuntien ja kaupunkien johtoon perinteisistä valtapuolueista eli keskustasta, kokoomuksesta ja sosiaalidemokraateista.

Muista puolueista mainittakoon tässä kohtaa Hämeenlinnan kaupunginjohtaja Olli-Poika Parviainen, joka toimi vihreiden kansanedustajana kaudella 2015–2019. Ennen edustajuutta hän oli myös Tampereen apulaispormestari. RKP:n Ulla-Maj Wideroos on toiminut Oravaisten kunnanjohtajana. Oravainen on ollut vuodesta 2011 osa Vöyriä. Wideroos istui eduskunnassa vuosina 1995–2015 ja oli toinen valtiovarainministeri vuosina 2003–2007.

Keskustalaisten joukossa kunnanjohtajakokemusta on ehkä enemmän kuin muiden puolueiden edustajilla. Vuosina 2011–2019 Arkadianmäellä istunut Eeva-Maria Maijala toimi kotikuntansa Savukosken vs. kunnanjohtajana muutaman vuoden tähän kevääseen saakka. Vuosien 2003–2007 keskustaedustaja Riikka Moilanen johtaa Oulaisten kaupunkia.

Kauden 1979–1983 eduskunnassa istunut niin ikään keskustalainen Markku Kauppinen teki sittemmin pitkän kuntauran. Hän johti Kivijärven (1988–1990) ja Savitaipaleen (1990–1997) kuntia sekä Kuhmon kaupunkia (1998–2005). Kauppinen menehtyi 70-vuotiaana vuonna 2019.

Keskustan eduskuntaryhmässä 2003–2011 istunut Esko Ahonen johti Lestijärven kuntaa vuosina 2012–2021 siirtyen tehtävästä eläkkeelle.

Moni nimekäs keskustalainen on ponnistanut kunnanjohtajan paikalta eduskuntaan myöhemmin. Moni on pitänyt kuntavirkansa, ja ollut virkavapaalla eduskuntauransa ajan.

Hannes Manninen aloitti Haapaveden kunnanjohtajana ennätysnuorena 23-vuotiaana 1970. Mainittakoon, että hänen avustajanaan eduskunnassa on toiminut Matias Hilden, joka niin ikään aloitti aikansa nuorimpana kunnanjohtajana noustessaan 2011 Puumalan kunnanjohtajaksi ollessaan 24.

Manninen toimi kansanedustajana 1995–2011. Alue- ja kuntaministerinä hän vaikutti 2003–2007. Tornion kaupunginjohtajan virassa hän oli 1973–2010.

Tapani Tölli aloitti Tyrnävän kunnanjohtajana vuonna 1991. Hän nousi eduskuntaan 2003 ja jätti sen 2019. Hallinto- ja kuntaministerinä Tölli oli 2010–2011. Hän luopui Tyrnävän virastaan 2013.

Timo E. Korva oli kansanedustajana 1991–1995 sekä varasijalta nousseena 2001–2003. Hän johti Kemijärven kaupunkia 1986–2008. Lapin viimeinen maaherra hän oli 2008–2009.

Kunnalliskonkarit Tapani Tölli ja Hannes Manninen ovat myös ministereinä vastanneet kunta-asioista. (Kuva: Suomenmaa)

SDP:n kuntajohtaja–poliitikkonimiä ovat esimerkiksi ex-opetusministeri, Vantaan entinen kaupunginjohtaja Pirjo Ala-Kapee-Hakulinen, Rauman maalaiskuntaa johtanut Reijo Kallio sekä vanhemmasta kaartista Lahden Uuno Takki, Hyvinkään ja Jyväskylän Jorma Tuominen sekä Savonlinnan Viljo Virtanen.

Kokoomuslaisista mainitsematta on vielä Rovaniemen kaupunginjohtajana 1984–2008 toiminut, tätä ennen eduskunnassa istunut Matti Pelttari.

Keskustanimiäkin on mainitsematta vielä paljon. Ministerinä toiminut Kaarlo Hillilä johti Rovaniemen kauppalaa sekä Lapin lääniä. Lauri Kaijalaisen (ministeri 1946–1948) aikana Rovaniemestä tuli kaupunki. 1980-luvun alun sisäministeri Mikko Jokela oli Rovaniemen maalaiskunnan johtaja. Kansanedustajana 1954–1958 toiminut Jussi Pöykkö oli Jokelan edeltäjä.

Sodankylällä on Martti Puran lisäksi ollut toinenkin keskustalainen kunnanjohtaja-kansanedustaja. Lasse Näsi johti kuntaa 1968–1993 ja istui eduskunnassa 1991–1995.

Keskustan kansanedustajina ovat toimineet myös Pudasjärven kunnanjohtaja Veikko Honkanen, Loimaan kauppalanjohtaja Raimo Liikkanen, Alavieskan kunnanjohtaja Kalevi Mattila, Suomussalmen kunnanjohtaja Alvar Saukko sekä Puolankaa ja Haapajärveä johtanut Maija-Liisa Veteläinen.

Virkamieshallitusten pääministerit voisi vielä mainita. Reino Kuuskoski toimi muun muassa Loimaan kauppalanjohtajana ja Keijo Liinamaa Mäntän kauppalanjohtajana. Reino Kuuskosken tiedettiin kannattavan maalaisliittoa, mutta hän oli poliittisesti sitoutumaton.

Lue myös

Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille

Vuonna 1942 kansasilainen vakuutusmyyjä Roy Weatherby makasi Utahin lumisessa maastossa ja katsoi pimeyteen...
19.9.2026 21:40

Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää

Jos vähintään toinen vanhemmistasi on elänyt satavuotiaaksi, elät todennäköisemmin pidempään kuin ihmiset, joiden...
19.9.2026 21:15

Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat

Takan käyttö aiheuttaa haitallisia päästöjä ilmaan. Päästöjä voi kuitenkin vähentää sillä, että puut...
19.9.2026 20:13

Aihetunnisteet

kansanedustajat kauppala kauppalanjohtaja kaupunginjohtaja kaupungit kunnanjohtaja kunnat läänit maaherra maakunnat ministerit poliitikot Politiikka pormestari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen
Uutiset | 19.9.2026 10:30
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste