Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump: USA valmis Venäjä-pakotteisiin, jos kaikki Nato-maat tekevät samoin ja lopettavat öljyostot

13.9.2025 15:24
Lue lisää 
Sosiaalinen media
Mirelle Isohannin Instagram -tili puhelimen näytöllä 21. elokuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva / Elsa Paakkinen)

"Ragebait" on nyt isoimpia some-ilmiöitä – Mirelle Isohanni, 19, tahkoaa sillä rahaa

Ragebait eli raivosyötti leikittelee vihan tunteilla. Sosiaalisen median käyttäjät ovat löytäneet raivon keskeltä markkinaraon.
Suomenmaa – STT / Jenna Rautio 13.9.2025 10:36, muokattu 13.9.2025 12:49
a– a+
Sosiaalinen media

Saiko joku sinut raivostumaan internetissä, ja koit tarvetta oikaista tämän henkilön pöyristyttävät kommentit? Olet saattanut jäädä ansaan ragebaittiin eli raivosyöttiin.

Sosiaalisen median alustojen toiminta on pitkälti rakennettu niin, että mitä enemmän näyttöjä, jakoja, tykkäyksiä tai kommentteja julkaisulla on, sitä laajemmalle yleisölle se levittäytyy. Viime vuosina käyttäjät ovat huomanneet jotain merkittävää – kommenttien ei tarvitse olla julkaisijalleen mukavia, jotta paras näkyvyys saavutetaan. Oikeastaan mitä vihaisempia kommentteja saa, sen parempi.

Raivosyötti-ilmiö on Tampereen yliopiston väitöskirjatutkijan Esko Niemisen mukaan tämän hetken isoimpia sosiaalisen median trendi-ilmiöitä.

– Ilmiöllä pyritään keräämään mahdollisimman paljon reaktioita sosiaalisen median käyttäjiltä. Tunteista pyritään hyödyntämään kaikista eniten vihan tunteita. Ragebaiting on hyvin tehokasta, koska käyttäjät lähtevät helposti reagoimaan asiaan, joka herättää heissä tunteita.

Miksi kukaan haluaisi tarkoituksellisesti vihakommentteja sosiaalisen median julkaisuihinsa?

Suomalainen 19-vuotias Mirelle Isohanni tienaa raivosyöttien avulla Suomessa päivätyön sijaan.

– Voitteko ilmastonmuutoksen sijaan kapinoida lihavia ihmisiä ja narkomaaneja vastaan?

– Masennuslääkkeitä ei saisi antaa ennen kuin ”potilas” on alkanut urheilemaan päivittäin, syömään puhtaasti ja lopettanut säälin kerjäämisen, hän kirjoittaa sosiaaliseen mediaan.

Vastaavanlaiset syötit tuovat katsojia Instagramiin ja Tiktokiin. Sieltä hän saa ohjattua yleisön sille alustalle, joka hänelle tuottaa rahaa: Onlyfansiin. Onlyfansin toiminta perustuu maksulliseen tilattavaan sisältöön. Se on laajasti tunnettu etenkin pornografisesta sisällöstä, jota myös Isohanni tuottaa.

– Ragebaittaamisella saa huomiota. Netissä itselleen tuloa tekevät elävät huomiotaloudessa, joten ragebaittaamista haluaa tehdä mahdollisimman hyvin ja vahvasti, Isohanni kertoo STT:lle.

Isohannin julkaisujen taustalla ovat usein omat mielipiteet, mutta tämä vaihtelee. Joskus hän haluaa leikitellä provosoinnilla.

Isohanni kertoo katsojien jäävän syöttiin Tiktokissa useammin kuin Instagramissa. Hän arvelee sen johtuvan siitä, että Tiktok on suuremmassa suosiossa nuorten keskuudessa. Isohannilla on Tiktok-videoillaan yhteensä yli 250 000 tykkäystä.

Toiminnasta herää väkisinkin moraalisia kysymyksiä. Isohanni ei kuitenkaan näe syöteissään mitään väärää. Voimakkaan reaktion hakeminen ei aina välttämättä ole hänestä negatiivinen asia.

– Se on tapa edistää omaa asiaa, ja samalla saa herätettyä keskustelua, joka on lähtökohtaisesti aina hyvästä.

Myös tutkija Nieminen pohtii, ovatko suurempia syyllisiä he, jotka koettavat tehdä rahaa, vai ne sosiaalisen median alustat, joiden taustajärjestelmät tukevat ja palkitsevat vihasisältöä.

Esimerkiksi Yhdysvalloissa varmennetuilla sinimerkkisillä viestipalvelu X:n käyttäjätileillä voi tienata rahaa mainostuloista, jotka perustuvat julkaisuun saatujen vastausten määrään. Käyttäjät voivat varmentaa tilinsä X:n maksullisella versiolla.

Suomessa puolestaan raivolla tienaaminen on mahdollista välineellisesti saavutetun näkyvyyden avulla, kuten Isohannin tapauksessa.

Ragebaittaamisella saa huomiota, sanoo Mirelle Isohanni. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Nieminen ei pidä raivosyötti-ilmiöön liittyvää kehityskulkua kovinkaan yllättävänä. Jo 2000-luvun alusta lähtien tosi-tv:stä tuttu ”kaikki julkisuus on hyvää julkisuutta” -ajattelu on saanut kaiketi vain uusia ilmenemismuotoja.

– Negatiiviset tunteet varsinkin ovat olleet somen polttoainetta tässä jo hyvin pitkään, Nieminen kertoo.

Aiemmin tunnettu perinteinen internet-trollaus eroaa raivosyöteistä tavoitteissaan. Nieminen kertoo, että trollauksen tavoitteena on saada toisessa vain jonkinlaisia negatiivisia tunteita aikaan, kun taas raivosyöttien tekijä pyrkii pääsemään ”viraaliksi” ja tavoittamaan suuren näkyvyyden.

Sosiaalisen median trendit ovat usein nopeita ja ohimeneviä. Kun käyttäjät alkavat tiedostamaan syötit, he eivät välttämättä enää reagoi samalla tavalla ja poistuvat sisällön äärestä sen sijaan, että kuluttaisivat niihin aikaa.

– Jää nähtäväksi, miten kauan tämä kestää ja onko tullut jäädäkseen. Vai tuleeko sitten parin vuoden sisään jotain seuraavaa, mitä ei vielä osata edes kuvitella. Meillä käyttäjillä on myös aika paljon mahdollisuuksia vaikuttaa siihen, mikä sisältö toimii ja mikä ei.

Lue myös

Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua

Liikunta ei ainoastaan auta ehkäisemään syöpää, vaan voi taistella sitä vastaan myös solutasolla, tuore tutkimus osoittaa
14.9.2025 16:00

Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia

Väyläviraston mukaan Suomen tiestön korjausvelka on nousussa ja uhkaa lähitulevaisuudessa jopa tuplaantua, ellei...
14.9.2025 12:00

Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – "Kuin Lönnrot konsanaan"

Antti Siika-ahon mukaan keskusta haluaa kuulla ihmisiltä ideoita ja ratkaisuehdotuksia Suomen paremmasta suunnasta
14.9.2025 9:00

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Alaselän kivut ovat piinallisen tuttuja lähes kaikille – Hoidot ovat kuitenkin tehottomia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.9.2025 21:30
Näille aloille oli eniten hakijoita korkeakoulujen yhteishaussa
Uutiset | 12.9.2025 17:48
”Ragebait” on nyt isoimpia some-ilmiöitä – Mirelle Isohanni, 19, tahkoaa sillä rahaa
Uutiset | 13.9.2025 10:36
Tuore tutkimus kertoo, miten rintamaidon koostumus muuttuu vauvan tarpeiden mukaan
Uutiset | 13.9.2025 11:17
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Uusimmat

Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua
Uutiset | 14.9.2025 16:00
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Vakava varoitus Natolle: ”Mitä me aiomme tehdä?”
Uutiset | 13.9.2025 21:45
Keltaiset kainalot eivät ole paidan loppu – Näin Martta toimisi
Uutiset | 13.9.2025 21:10
Kutistuiko vaate pesussa? Tässä Marttojen asiantuntijan ohjeet
Uutiset | 13.9.2025 20:00
Metsästäjäliitto: Koirat aiheuttavat vuosittain kymmeniä porovahinkoja – Toimi näin metsästäessä
Uutiset | 13.9.2025 18:55
Matkapahoinvointi kuriin musiikilla? Vältä tällaisia kappaleita autossa
Uutiset | 13.9.2025 16:56
Poliisi ampui miehen Espoossa – oli tullut teräaseen kanssa poliisia kohti
Uutiset | 13.9.2025 16:27
Trump: USA valmis Venäjä-pakotteisiin, jos kaikki Nato-maat tekevät samoin ja lopettavat öljyostot
Uutiset | 13.9.2025 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua
Uutiset | 14.9.2025 16:00
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Vaneritehdas Äänekoskella palautettava käyttöön
Mielipide | 12.9.2025 11:04
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Hätämajoituksesta vaalikentille – Juha Hyrkäs antaa asunnottomuudelle kasvot
Uutiset | 15.1.2023 20:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste