Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”

10.4.2026 21:54
Lue lisää 
Politiikka
–  Keskustan tilanne on todella vaikea. Keskusta on vaarallisilla vyöhykkeillä jatkonsa suhteen, Annika Saarikko toteaa STT:n haastattelussa. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Ministeriksi palannut Annika Saarikko: Tapahtumajärjestäjille ei ole varattu uutta koronatukea – Veikkaus-tukea saavien järjestöjen pelastamiseksi myös velkaraha mahdollinen

Keskustan puheenjohtajaksi pyrkivän Saarikon mukaan puolueella on yhtä vaikea suhde Sipilän oikeisto- ja Marinin vasemmistohallitukseen.
Ilkka Hemmilä / STT 9.8.2020 10:01, muokattu 9.8.2020 15:33
a– a+
Politiikka

Tiede- ja kulttuuriministerin tehtävään palannut Annika Saarikko (kesk.) ei lupaa tapahtumajärjestäjille uutta rahallista tukea, vaikka niiden toimintaa jouduttaisiin uudelleen rajoittamaan koronaepidemian mahdollisen huononemisen vuoksi.

–  Vielä tässä vaiheessa on mahdotonta ottaa kantaa rahallisiin korvauksiin, koska teemme kaikkemme, että siihen pisteeseen ei jouduta, Saarikko sanoo STT:lle.

–  Nyt on lähdetty oletuksesta, että pahin vaihe on ohi ja että uudet rajoitustoimet voivat olla luovempia.

Kulttuurista ja urheilusta vastaava ministeri kuvailee yleisötapahtumien tilannetta herkäksi. Hän sanoi tiedotustilaisuudessa torstaina, että tarvittaessa rajoitusten palauttaminen aloitettaisiin tapahtumista, koska niiden kokorajoitukset purettiin viimeisten joukoissa.

Tapahtumajärjestäjille on tähän mennessä myönnetty vajaan 10 miljoonan euron rahoitus, jonka hakuaika päättyy tiistaina.

Ministerin mukaan itse kunkin käytös ratkaisee, millaiseen epidemian toiseen vaiheeseen Suomessa päädytään. Saarikon mukaan tärkeintä on toimia vastuullisesti ja välttää massiivinen toinen aalto.

Hän kehuu tapahtumien järjestäjiä turvallisten puitteiden luomisesta, mutta tapahtumiin osallistujilla on hänen mukaansa petrattavaa.

–  Pääsääntöisesti suomalaiset toimivat hyvin, mutta on inhimillistä, että kun tilanne on jatkunut pitkään, asiaa ei jaksa ajatella. Mielenmaisema pitää palauttaa siihen, mikä se keväällä oli. En puhu nyt rajoituksista vaan omasta käytöksestä.

Saarikko palasi tiede- ja kulttuuriministerin tehtävään torstaina vuoden äitiysloman jälkeen. Ministeriö on tervehtinyt salkkuun taas tarttuvaa Saarikkoa tuhdilla kukkakimpulla, mutta kukkien ohella ministerin työpöydällä lepää polttava kysymys kulttuurin, urheilun ja nuorisotyön rahoituksesta.

Lukuisat järjestöt saavat vuosittain tukea toiminnalleen Veikkaus-pelien tuotoista kerättävillä rahoilla. Nyt rahoitus on vaakalaudalla, kun Veikkauksen tuotot ovat pienenemässä.

Keväällä koronaepidemia sulki pelikoneet ja -salit kokonaan sekä perui urheilutapahtumia.

Torstaina Saarikko arvioi, että opetus- ja kulttuuriministeriön osalta rahoitusvaje ensi vuodelle on 140 miljoonaa euroa. Hän kertoi lähtevänsä siitä, että aukko tilkitään keinolla millä hyvänsä.

–  Valtaosa siitä potista on suomalaisia kulttuuripalveluita. Sellaista näkymää, että suomalainen kulttuurikenttä ajettaisiin käytännössä alas, ei ole olemassa, Saarikko sanoo STT:lle.

Rahoitusvaje on tarkoitus paikata syyskuun budjettiriihessä. Saarikko huomauttaa, että kyse on Veikkauksen tämänhetkisestä arviosta, ja luku voi olla suurempikin. Rahoitusta etsitään muualta budjetista, mutta velkaantumistakaan ei ole suljettu pois.

–  Ellei muuta ratkaisua keksitä, jäljelle jäävät velkarahat ja verotuksen kiristäminen.

Saarikko painottaa, että akuutin kriisin ohella Veikkauksen tuottoihin liittyy pitkäaikainen haaste. Mittavan kritiikin jälkeen Veikkaus on päättänyt lähes puolittaa rahapeliautomaattiensa määrän ja supistaa mainontaa.

Sen tuloista jaettava rahoitus on siis pienenemässä myös tulevina vuosina. Saarikko patistelee hallitusta löytämään tilanteeseen ratkaisua.

–  Se ei käy, että tilanne hoidetaan nyt budjettiperustaisesti ja taas ensi vuonna budjettiperustaisesti.

Jo ennen äitiyslomalle jäämistään Saarikko patisteli arpajaislain toisen vaiheen uudistuksen tekemiseen. Sen toteutuksesta sovittiin eduskunnassa jo viime vaalikaudella.

Lisäksi Veikkauksen toimintaa pitäisi hänen mukaansa kasvattaa vastuullisella tavalla.

–  Veikkauksella itsellään on vakavia ja hyviä suunnitelmia siitä, miten he pystyisivät vahvistamaan edellytyksiään kansainväliseen toimintaan, Saarikko sanoo.

Kansainvälisten rahapelitoimijoiden saapumiselle Suomeen ministeri on vähemmän ymmärtäväinen, ja hän kertoo pitävänsä kiinni Veikkauksen monopoliasemasta.

Myös hallitusohjelma tukee yhtiön monopolia. Saarikon mukaan järjestelyä kritisoivien pitää pystyä osoittamaan korvaava järjestelmä, jossa pelihaitat eivät kasva ja menetetyt tuotot pystytään korvaamaan tuetuille järjestöille pysyvästi.

–  Olen valmis käymään keskustelua ja tutustumaan muiden maiden verrokkeihin, mutta tässä ainutlaatuisessa järjestelmässä on myös puolustettavaa, hän sanoo.

Saarikko vakuuttaa, ettei hän vähättele rahapelien varjopuolia. Peliongelmien haittoihin hän on perehtynyt Juha Sipilän (kesk.) hallituksen perhe- ja peruspalveluministerinä.

Saarikko palaa äitiyslomalta hyvin erilaiseen työelämään ja poliittiseen tilanteeseen kuin jonka hän vuosi sitten jätti taakseen. Koronaepidemia on kaapannut hallituksen huomion ja sekoittanut totutut työtavat. Ministerillä on uudessa työrytmissä opeteltavaa.

Saarikon syksyyn kuuluu myös puheenjohtajakampanja. Vuoden takaisesta lupauksesta huolimatta hän on haastanut keskustan istuvan puheenjohtajan, valtiovarainministerin paikalta eronneen Katri Kulmunin.

Keskusta päättää puheenjohtajastaan neljän viikon päästä Oulussa. Saarikko vakuuttaa, että puheenjohtajakampanja ei mene ministerin työn edelle.

Puolueen tila on kuitenkin Saarikon mielessä. Ylen tuoreimman gallupin mukaan keskustan kannatus oli 10,5 prosenttia, mikä on mittaushistorian huonoin tulos. Saarikko luonnehtii gallupia musertavaksi.

–  Tilanne on todella vaikea. Keskusta on vaarallisilla vyöhykkeillä jatkonsa suhteen.

Yhtenä selityksenä keskustan heikolle tilanteelle on pidetty sitä, että puolue jatkoi oikeistohallituksen johdosta vaalitappion kautta vasemmistohallitukseen.

Annika Saarikko, onko keskustalla vaikeampi suhde Juha Sipilän (kesk.) vai Sanna Marinin (sd.) hallitukseen?

–  Aidosti yhtä vaikea. Viime kaudesta tunnelma on, että teimme vastuullisia talouspäätöksiä ja laitoimme Suomea kuntoon, mutta moni koki sen liian uuvuttavana urakkana, jonka perustelemisen taakka oli kohtuuton. Se näkyi vaaleissa, Saarikko aloittaa.

Perään hän kuitenkin korostaa puolueen yhteistyökykyä eri suuntiin ja perusteita linjanmuutokselle.

–  Meiltä jäi vahvistamatta riittävästi viesti, että meidänkin vaaliohjelmamme lähti kasvun hedelmien jakamisesta ja siten talouspoliittisesti erilaisesta linjasta kuin vuonna 2015. Kun työllisiä oli saatu ja velkaa taitettu, niin oli varaa myös jakaa.

Lue myös

Saarikko blogissaan: Pidän epäreiluna sitä, että perussuomalaiset ovat omineet isänmaallisuuden käsitteen ja sen symbolit

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) pohtii sunnuntaina julkaistussa blogitekstissään isänmaallisuuden sisältöä ja...
9.8.2020 15:30

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka puoluekokous saarikko tiede- ja kulttuuriministeri Veikkaus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Raakaöljyn hinnat lähtivät jälleen nousuun
Uutiset | 9.4.2026 13:57
Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”
Uutiset | 9.4.2026 22:15
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Älä säästä väärässä paikassa – näin varmistat kesärenkaiden turvallisuuden
Uutiset | 10.4.2026 22:40
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Italian Meloni ottaa etäisyyttä Trumpiin
Uutiset | 10.4.2026 21:28
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
FT: Euroopan lentoasemia uhkaa polttoainepula, jos Hormuzinsalmea ei avata kolmen viikon kuluessa
Uutiset | 10.4.2026 17:47
Hallitus haluaa suoratoistopalveluista rahoitusta sarjoille ja elokuville
Uutiset | 10.4.2026 15:41
Trumpin tuki Orbanille ei unkarilaisia juuri hetkauta, sanoo tutkija
Uutiset | 10.4.2026 15:31
STT:n ex-päätoimittaja paljasti Ilkka Kanervan roolin dopinguutisoinnissa – JSN:n puheenjohtaja: Lähteen kuolema ei yksinään pura lähdesuojaa
Uutiset | 10.4.2026 15:25
Ministeriö ehdottaa takseille vihreitä kilpiä
Uutiset | 10.4.2026 14:34
Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älä säästä väärässä paikassa – näin varmistat kesärenkaiden turvallisuuden
Uutiset | 10.4.2026 22:40
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Italian Meloni ottaa etäisyyttä Trumpiin
Uutiset | 10.4.2026 21:28
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste