Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tänään on Suomen ylikulutuspäivä – Ylikulutustilaston ykkönen on Qatar

1.4.2026 2:31
Lue lisää 
Keskusta
Pohdin nyt sitä, haluanko jatkaa politiikassa ja miten voimavarani riittävät kaikkeen, keskustanuorten ex-varapuheenjohtaja Katja Asikainen kertoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Mihin menet, keskusta?

Meidän pitäisi nyt käydä laajaa keskustelua 2010-luvun keskustalaisuudesta, puoluevaltuuston jäsen Katja Asikainen vaatii.
Henna Lammi, Suomenmaa 1.11.2015 6:05, muokattu 2.11.2015 13:33
a– a+
Keskusta

Kaikki hallitukset 1990-luvulta lähtien ovat olleet valtiovarainministeriön panttivankeja, keskustan puoluevaltuutettu Katja Asikainen kuvailee.

Asikaisen mukaan ministeriössä on markkinaliberalismia ja keskittämispolitiikkaa kannattavia virkamiehiä, jotka perustelevat kaikkia päätöksiä taloudella. Talous asetetaan kaiken muun yläpuolelle.

Niinpä hallituksen politiikassa eivät nyt näy keskustalle tärkeät hyvinvointi- ja sivistysarvot tai eriarvoisuuden torjuminen, Asikainen harmittelee.

– Me emme ole keskustassa pysähtyneet miettimään, että onko tämä todella se suunta, mihin haluamme yhteiskuntaa viedä.

Asikaisen mukaan kukaan ei halua politiikkaan sen vuoksi, että saisi tehdä mitä virkamiehet sanovat. Niin vain käy. Ongelma koskee kaikkia puolueita, ei vain keskustaa.

Yhä useampi kansalainen taas jättää äänestämättä, koska puolueilla ei koeta olevan mitään eroja.

– Sehän on ihan totta. Politiikka on aina samanlaista, Asikainen pohtii.

Hän huomauttaa, että kaikki suuret puolueet ovat yhtä mieltä siitä, että nyt täytyy leikata tai että hyvinvointia luodaan talouskasvulla. Jopa demarit ovat sitä mieltä, että hyvinvointivaltio on vanhentunut juttu.

– On kummallista, että näitä ”totuuksia” ei kyseenalaisteta julkisessa keskustelussa.

Keskustanuorten ex-varapuheenjohtaja tunnetaan kärkevistä kannanotoistaan.

Kesäkuussa hän kirjoitti Helsingin Sanomien mielipideosastolla, että ”keskustan johtaman oikeistohallituksen hallitusohjelma on alkiolaisen ihmisyysaatteen hautaus”.

Asikainen on edelleen samaa mieltä.

Hän kuvailee kokoomuksen ja perussuomalaisten seuraa keskustalaisille vahingolliseksi. Keskusta samaistuu kokoomukseen, mutta samalla puolue hyväksyy hiljaa perussuomalaisten jopa ihmisvihamielisen politiikan.

– Keskustassa ei puhuta enää mitään niistä asioista, joista puhuttiin ennen vaaleja, kuten paikallisuudesta, alueista, hyvinvoinnista, luontoarvoista tai ihmisistä, hän harmittelee.

Minulle ei ole itsetarkoitus olla kriittinen.

Katja Asikainen

Asikainen kertoo saaneensa kesäkuisesta kirjoituksesta pelkästään myönteistä palautetta. Samalla hän tiedostaa, että kaikki keskustalaiset eivät suinkaan ajattele samoin.

Toisten mielestä hallitukselle pitää nyt antaa työrauha, eikä kriittistä keskustelua tulisi käydä julkisuudessa.

Asikaisen mukaan nämä eivät ole puolueen sisäisiä asioita, vaan hallituksen politiikkaa. Sen takia asioita pitää käsitellä ulkona.

– Puoluejohdossa on hyviä ihmisiä, mutta mielestäni asialinja on nyt sellainen, että sitä pitää problematisoida.

– Minulle ei ole itsetarkoitus olla kriittinen. Puolue on minulle tärkeä ja haluan että teemme arvojemme mukaista politiikkaa, Asikainen sanoo.

Mutta miksi esittää kritiikkiä julkisuudessa?

– Jostain syystä koen, että kritiikkiä muuten vähätellään, Asikainen vastaa.

Sähköpostit tai puhelut puoluejohdolle ovat Asikaisen mielestä vaikutusarvoltaan paljon vähäisempiä kuin asioiden esiin tuominen julkisuudessa.

Asikainen painottaa, että linjakeskustelu on tärkeä arvo poliittiselle liikkeelle.

Koska suomalaiset seuraavat nyt keskustaa ja puhuvat keskustasta, puolueen pitää pystyä käymään keskustelua sekä kansalaisten kanssa että keskenään avoimesti.

Alkiolaisuus on minulle alueiden ja ihmisten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, joensuulainen Katja Asikainen pohtii. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustalla on vielä tuoreessa muistissa trauma vuoden 2011 romahduksesta, nuorisopoliitikko sanoo. Silloin ikävät asiat kasautuivat vaalirahakohuista jätevesiasetukseen. Puoluessa nähtiin repivää, henkilöihin menevää ja vahingollista keskustelua julkisuudessa.

Tuon kokemuksen vuoksi keskustassa pitäisi Asikaisen mukaan nyt pystyä käymään rakentavaa keskustelua. Etteivät asiat patoutuisi.

Mitä sitten pitäisi tehdä? Miten keskustan pitäisi toimia?

Ensinnäkin keskustalaisuuden pitäisi näkyä hallituksen politiikassa.

– Tarvitsemme hallituksessa nyt politiikkavoittoja. Toivon, että niitä tulee ja että meidän päättäjät uskaltavat pitää kiinni keskustalaisista kannoistaan.

Toistaksi Asikainen vaatii, että puolue käy laajaa keskustelua 2010-luvun keskustalaisuudesta. Samalla puoluedemokratiaa voidaan parantaa.

– Esimerkiksi virtuaaliset tupaillat voisivat olla vuorovaikutteisimpia ja sinne voitaisiin vallita myös henkilöitä, jotka eivät olisi kaikesta samaa mieltä, Asikainen ehdottaa.

Verkko-osallistumista voitaisiin parantaa myös Suomenmaan kautta.

– Voisivatko esimerkiksi ministerit ja kansanedustajat kommentoida sivuilla uutisia?

Puoluehallitukselle ja -valtuustolle pitäisi Asikaisen mielestä antaa enemmän sananvaltaa myös hallituspolitiikassa.

Puolue-elimissä pitäisi pystyä miettimään asioita niin syvällisesti, että ymmärrettäisiin päätösten käytännön vaikutukset.

Esimerkiksi Asikainen nostaa raideliikenteen, josta hallitus säästää 12 miljoonaa muun muassa lakkauttamalla useita junayhteyksiä.

– Mikä keskustan puolue-elin on linjannut tällaista? Joskus minusta tuntuu, että kentän mieliala on hyvin toisenlainen kuin päätökset.

Yleinen ilmapiiri keskustaa kohtaan on edelleen hyvä ja tyytyväinen. Näkyyhän se mielipidemittauksissakin, Asikainen arvioi.

– Kannattajakuntamme on tottunut siihen, että hallitustaival on maraton, Asikainen kuvailee.

Hän epäilee, että eniten tuskaa kokevat nyt nuoret ja liikkuvat äänestäjät. Mitään vallankumousta hän ei usko keskustassa kytevän.

– Jos vallankumousta suunniteltaisiin, minulle kyllä kerrottaisiin, hän naurahtaa.

Katja Asikainen

  • 26-vuotias keskusta-aktiivi, kotoisin Kesälahdelta, asuu Joensuussa
  • Kaupunginvaltuutettu, keskustan puoluevaltuuston jäsen
  • Keskustanuorten entinen varapuheenjohtaja (2013-2015)
  • Opiskelee sosiaalipolitiikkaa Itä-Suomen yliopistossa, tekee parhaillaan pro gradu -tutkimusta sote-uudistuksesta

Lue myös

Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa

Suomalaisten jokapäiväinen kahvihetki saattaa kätkeä sisäänsä terveyshyödyn, jota moni ei osaa aavistaa. Säännöllinen kahvin...
1.4.2026 20:00

Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää aina ottaa vakavasti, sanoo Ulkopoliittisen...
1.4.2026 18:17

Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti

Orpon mukaan Ukrainalla on oikeus ja velvollisuus puolustautua.
1.4.2026 17:27

Aihetunnisteet

katja asikainen Keskusta kritiikki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Yle: Parikkalan drooni on ukrainalainen ja siinä on taistelukärki
Uutiset | 1.4.2026 11:29
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 1.4.2026 20:00
Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle
Uutiset | 1.4.2026 18:17
Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Trump: Iran haluaa aselevon – USA harkitsee sitä vasta, kun Hormuzinsalmi avataan
Uutiset | 1.4.2026 16:54
Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia
Uutiset | 1.4.2026 15:47
Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi
Uutiset | 1.4.2026 15:23
OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 1.4.2026 20:00
Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle
Uutiset | 1.4.2026 18:17
Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste