Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

EU vastaa Trumpille: Kanada-ehdotus ei suunnattu ketään vastaan

17.9.2026 10:02
Lue lisää 
Irtisanomislaki
Metallialan kenttäväki on päässyt aitiopaikalta seuraamaan viennin elpymistä. Niinpä hallituksen esitys työllistämiskynnyksen madaltamiseksi saa myös positiivista vastakaikua. (Kuva: Jari Laukkanen)

Metallin ay-aktiivi irtisanomisten helpottamisesityksestä: "Työpaikalla ollaan sitä mieltä, että nyt mennään oikeaan suuntaan"

”SAK:n johtoportaan ärhentely on vaarallista peliä”
Risto Luodonpää 6.9.2018 14:24, muokattu 6.9.2018 14:41
a– a+
Irtisanomislaki

Hallituksen kaavailut henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta pienissä yrityksissä saavat tukea ja ymmärrystä myös ammattiyhdistysliikkeessä aktiivisesti toimivilta työntekijäpuolen jäseniltä.

SSAB:n Raahen tehtailla yli 40 vuotta työskennellyt ja aiemmin myös luottamusmiehenä toiminut Keijo Mustonen sanoo, että kiista on herättänyt työyhteisössä luonnollisesti keskustelua.

– Kiperä kysymyshän se kieltämättä on. Mutta työpaikalla on oltu yllättävänkin paljon sitä mieltä, että nyt mennään oikeaan suuntaan.

Metallialan kenttäväki on päässyt aitiopaikalta seuraamaan viennin elpymistä ja sen vaikutusta tilauksiin sekä työllisyyteen.

SAK:n johtoportaan ärhentely on Mustosen mukaan viran puolesta ymmärrettävää, mutta pitkässä juoksussa myös vaarallista peliä.

– Suomi on saatu nyt hyvään nousuun. Jos tämä ärhentely laajenisi siihen pisteeseen että tuotantoon tulee katkoksia tai tehtaita aletaan sulkemaan, niin onko meillä varaa torpata hyvää kehitystä järjestöllisten toimien takia.

Keskustataustaisen Mustosen mielestä tällä hetkellä koko kiistassa on kyse poliittisista linjanvedoista.

– Kyllä tämä on ay-liikkeeltä selkeä kädenojennus vasemmistopuolueiden vaalityöhön. Ehkä siellä luotetaan myös siihen, että hallitus voisi vetää esityksensä vielä pois, hän aprikoi.

Isossa tehtaassa työskentelevä Mustonen sanoo ymmärtävänsä täysin pienten yritysten riskit henkilöstön rekrytoinnissa.

– Kaikki tietävät kuinka vaikeaa tänä päivänä on esimerkiksi hyvän timpurin löytäminen. En ymmärrä niitä puheita, joiden mukaan irtisanomisen helpottamisella ei olisi vaikutusta työllistämiseen.

Mustosen mukaan tärkeintä ei ole käydä huutokauppaa niistä rajoista, minkäkokoisia yrityksiä mahdollinen uusi laki koskee.

– Irtisanominen on mahdollista tänäkin päivänä. Nyt pitää miettiä niitä keinoja, millä työllistämisen kynnystä saadaan matalammaksi, hän muistuttaa.

Suomen Keskustayrittäjät ry:n puheenjohtaja Risto Heikkilä haluaa myös omalta osaltaan painottaa työllistämisnäkökohdan merkitystä uudessa lakiesityksessä.

– Mitä pienempi yritys, sen suurempi riski. Tällä hetkellä yrittäjillä on todellinen pelko persuuksissa. Huono rekrytointi tulee kohtuuttoman kalliiksi.

Kynnys on korkein nimenomaan ensimmäisen työntekijän kohdalla.

– Jos firmalla ei ole siinä vaiheessa edes valmiita tuotteita, mistä kassavirtaa tulee sisään, niin riski kasvaa kohtuuttomaksi, hän huomauttaa.

Heikkilän mielestä nykyaikaisen työelämän vaatimaa joustavuutta kahlitaan toisinaan aivan liikaa.

Lakien pitäisi suosia hänen mukaansa mieluummin työllistämistä kuin sen estämistä.

– Eihän siinä ole mitään järkeä, että kymmenen henkeä työllistävä yritys joutuu uuden työntekjän palkatessaan käymään läpi saman byrokratian kuin tuhannen hengen tehdas.

Risto Heikkilä vakuuttaa, että moderneilla työpaikoilla asioista pystytään tarvittaessa sopimaan järkevällä tavalla ilman turhian hierarkioita.

– Siellähän ne yleensä yhdessä istuvat saman yhteisen kahvipöydän ympärillä omistaja ja työntekijä, hän painottaa.

Turhat vastakkainasettelut ja toimenpiteillä uhkailut eivät Heikkilän mukaan muutenkaan edistä työpaikkojen syntymistä.
– Ay-liikkeen viimeaikaiset lausunnot ovatkin mielestäni enemmän järjestöpoliittisia kannnottoja kuin omien jäsenten edunvalvontaa.

Lue myös

Keskustaedustajilta kannatusta irtisanomislaille – ay-liikkeen "ylireagointi" ihmetyttää

Hallituksen aikomus heikentää irtisanomissuojaa alle 20 työntekijän yrityksissä saa kannatusta keskustan kansanedustajilta, joita...
5.9.2018 16:27

Myös AKT valmis toimiin irtisanomishelpotuksia vastaan

Myös kuljetusalan ammattiliitto AKT on valmis järjestöllisiin toimiin irtisanomissuojan heikennyksiä vastaan. AKT kertoo...
7.9.2018 9:55

Jyty vaatii hallitusta luopumaan irtisanomissuojan heikentämisestä – "Iskisi pahiten naisvaltaisiin aloihin"

Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty vaatii hallitusta lopettamaan työsuhdeturvaa alle 20 henkilön yrityksessä...
6.9.2018 14:27

Aihetunnisteet

esitys Hallitus irtisanominen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Piikki on auki – USA:ssa soitetaan hälytyskelloja Iranin sodan kustannuksista
Uutiset | 16.9.2026 10:50
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Katso suorana: Oppositio haastaa hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 17.9.2026 16:00
Selvitys vankipaikkojen ulkomailta vuokraamisesta valmistui – perustuslaillisia kysymyksiä edelleen auki
Uutiset | 17.9.2026 15:43
Ruotsin pääministeri Kristersson ilmoitti erostaan täpärän vaalitappion jälkeen
STT | 17.9.2026 15:15
Tarkastusvaliokunta: Fortumin olisi pitänyt informoida valtio-omistajaa paremmin Uniper-kaupoista
Uutiset | 17.9.2026 15:07
Luonnonsuojeluliitto: Googlen datakeskustyömailla tehty epäiltyjä laittomia hakkuita – yhtiö kiistää
Uutiset | 17.9.2026 15:02
YTL valmistelee suullista osaa vieraiden kielten ja toisen kotimaisen kielen kokeisiin
Uutiset | 17.9.2026 14:56
Keskustapomolta tiukkaa tekstiä perussuomalaisille: ”Miksi pidätte kiinni jokaisesta ministeriöstä ja pöhöttyneestä keskushallinnosta?”
Uutiset | 17.9.2026 14:28
Ruokavirasto tutki kasvipohjaisten maitotuotteiden turvallisuutta – kuluttajien toiminnassa piilee riski
Uutiset | 17.9.2026 13:40
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Kahdelle vuosien vankeustuomiot pyöräliikkeen tuhopoltosta Helsingin Lauttasaaressa
Uutiset | 17.9.2026 13:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katso suorana: Oppositio haastaa hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 17.9.2026 16:00
Selvitys vankipaikkojen ulkomailta vuokraamisesta valmistui – perustuslaillisia kysymyksiä edelleen auki
Uutiset | 17.9.2026 15:43
Ruotsin pääministeri Kristersson ilmoitti erostaan täpärän vaalitappion jälkeen
STT | 17.9.2026 15:15
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48
Lukijalta: Velkajarru – paljon melua tyhjästä?
Mielipide | 17.9.2026 10:36
Lukijalta: Radiokirkko sata vuotta
Mielipide | 17.9.2026 10:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste