Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Keskusta

Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan

1.11.2026 9:00
Lue lisää 
Politiikka
Paavo Korhonen, Emmi Sarvijärvi ja Vilho Hakala vastasivat Suomenmaan kysymyksiin.

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä

Lauri Heikkilä 1.11.2026 16:00, muokattu 2.11.2026 10:20
a– a+
Politiikka

Eduskuntavaalit ovat edessä tulevan vuoden huhtikuussa. Aikaa tähän on alle puoli vuotta, mikä on vaaleja käyvälle lyhyt aika.

Eduskuntaan pyrkii monenlaisia ihmisiä monenlaisista taustoista. Nuoret ehdokkaat tuovat mukaan uusien sukupolvien ääntä.

Suomenmaa kysyi kolmelta keskustan nuorelta ehdokkaalta näkemyksiä ja linjauksia neljään kysymykseen. Ehdokkaiden vastaukset löytyvät alempaa tästä jutusta.

Kysymykset:

1. Minkä nykyisen hallituksen päätöksen haluaisit peruuttaa? Miksi?

2. Julkista taloutta aiotaan sopeuttaa rankasti tulevina vuosina. Saako nuorilta leikata? Miksi kyllä, miksi ei?

3. Mistä yhteiskunnallisesta tai poliittisesta asiasta olet muuttanut mieltäsi kuluneen vaalikauden aikana?

4. Kuka toisen puolueen poliitikko on sellainen, jonka kanssa haluaisit perustaa puoluerajat ylittävän “tulevaisuusvaliokunnan”? Miksi juuri hän?

Vilho Hakala muistuttaa, että nuoret ovat jo osallistuneet säästötalkoisiin ”osaansa enemmän”. (Kuva: Vilho Hakalan kokoelma)

Vilho Hakala, Satakunnan vaalipiiri

1. Niitä on niin monia, mutta haluaisin peruuttaa erityisesti ne leikkaukset sosiaaliturvaan, jotka ovat lisänneet lapsiperheköyhyyttä.

2. Suomen talouden tilanne on vakava. Kaikkien pitää osallistua talkoisiin. Nuoret ja erityisesti opiskelijat ovat jo tällä kaudella kokeneet osaansa enemmän leikkauksia, joten nuoret ovat jo suurimmilta osin osuutensa tehneet.

3. Tämä onkin vaikeampi. Ensimmäisenä tulee mieleen kantani Natosta, mutta onko siitä jo liian kauan aikaa tähän kyselyyn. Periaatteeni ja arvoni ovat pysyneet samana, ehkä jossain paikallispoliittisessa asiassa on tullut mieltä muutettua paremman tiedon valossa.

4. Vihreiden Oras Tynkkynen. Jos somessa tulee vastaan hänen puheensa, jään yleensä katsomaan. Hän vaikuttaa fiksulta omaan asiaansa uskovalta kaverilta, jolta löytyy visio, millaista maailmaa ja Suomea hän haluaa olla rakentamassa.

Järkivihreyttä korostava Paavo Korhonen huomauttaa, ettei ympäristöstä huolehtiminen ole taloudellisen hyvinvoinnin este. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Paavo Korhonen, Savo-Karjalan vaalipiiri

1. Peruisin järjestöleikkaukset. Järjestöissä tehdään paljon tärkeää ruohonjuuritason työtä, esimerkiksi mielenterveystyötä, ja leikkausten myötä suurin osa järjestöistä on irtisanomassa työntekijöitään. Se lamauttaa työn tekemisen täysin. Mielenterveyspalvelut ovat muutenkin ruuhkautuneet. Tilannetta ei ole varaa huonontaa.

2. Nuorilta ei saa leikata. Nuorissa on tämän yhteiskunnan tulevaisuus, ja jos esimerkiksi koulutuksesta ja osaamisesta leikataan, sillä viedään tulevaisuuden eväät kasvulta.

3. Enemmänkin ajatukseni ovat kirkastuneet varsinkin keskustanuorissa toimiessa ympäristö- ja ilmastoasioista. Monesti ajatellaan, että Suomen merkitys pienenä maana on pieni, mutta kun meillä on ratkaisuja, voimme myös luoda eväitä Suomen tulevaisuuden kasvulle. Talous ei kärsi ympäristöstä huolehtimisesta.

4. Perustaisin tulevaisuusvaliokunnan SDP:n Emilia Kangaskolkan kanssa. Hän on todella aktiivinen meidän maakuntamme politiikassa, hänellä on laaja näkemys ja paljon osaamista. Hän on myös jo nuorena päässyt SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtajaksi.

Emmi Sarvijärvi peruisi aikuiskoulutustuen lakkautuksen. (Kuva: Emmi Sarvijärven kokoelma)

Emmi Sarvijärvi, Pirkanmaan vaalipiiri

1. Aikuiskoulutustuen lakkautus. Koulutus on kuitenkin se motivaattori ja mahdollistaja työllistymiseen, ja madaltaa kynnystä jatko-opiskella myös vanhemmalla ikää. Väitän että aikuiskoulutustuen mahdollistamisella luodaan tulevaisuususkoa, ei tarvitsisi lukion ensimmäisellä tietää jo, mikä minusta tulee isona.

2. Kannatan juustohöylämenetelmää sellaisissa tilanteissa kun on tarve pienille säästöille. Näissä tilanteissa ymmärrän, että joskus säästöt koskettavat nuoriakin.

Joskus nuorilla on myös kaupungin järjestämiä tilaisuuksia ja tapahtumia joissa nuoret eivät käy eivätkä kiinnostu. Sellaiset maalaisjärjellä ymmärrettävät säästöt ovat selkeitä, mutta kun puhutaan nuorten toimivista ja tärkeistä peruspalveluista, nuorten toimivista koulutuksista ja terveydestä, en ymmärrä miten voidaan vaakakupissa nähdä rahallinen säästö.

3. Olen ollut liian sinisilmäinen uusiutuvan sähköntuotannon tavoista ennen kuntapolitiikkaan astumista. Ei se sähkö olekaan ihan tuulesta temmattua. Mitä enemmän juuri esimerkiksi tuulivoimasta on tehty tutkimusta ja keskusteltu oman valtuustoryhmän sisällä, sitä enemmän huomaan niitä negatiivisia vaikutuksia luontoon sekä pitkän aikavälin vastuunkantoon isojen rakennusprojektien kanssa. Kuka kantaa vastuun tuulivoimalan jätteistä hankkeen loputtua? Kuinka pitkiä matkoja sähköä joudutaan kuljettelemaan ja millaisia ympäristövaikutuksia usein kansallispuistojen viereen suunniteltavilla hankkeilla on?

4. Jos mietin, kuka nykyisistä ministereistä olisi aidosti nuorten hyvinvointia edistämässä, voisin kuvitella, että kristillisdemokraattien ministeri Mika Poutalan kanssa saattaisin saada hyvää vastakaikua liikunnan, terveyden ja nuorten hyvinvoinnin edistämisessä. Kristilliset arvot ja etiikka, sekä aito liikunnan harrastamisen kokemus luo hyvää pohjaa tulevaisuuskeskusteluun. Voisin itse tuoda keskusteluun maaseudun ääntä, matalan kynnyksen harrastusmahdollisuuksien mahdollistamisen ja järjestötyön arvon.

Lue myös

Uusien henkilöautojen kauppa kasvussa – puolet tähänastisista ensirekisteröinneistä täyssähköautoja

Uusien henkilöautojen kauppa on kasvussa, kertoo Autoalan Tiedotuskeskus. Tammi-lokakuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin yhteensä lähes...
2.11.2026 10:07

Tutkimus: Yli 40 asteen hirmuhelle Suomessa mahdollinen – todennäköisyys silti pieni

Ilmatieteen laitoksen tuoreen tutkimuksen mukaan ankarat helteet ovat mahdollisia myös Pohjoismaissa.Suomessa, Ruotsissa ja...
2.11.2026 10:03

Subb: Putinille viestittiin päättäväisesti, mutta provosoimatta

Presidentin mukaan Venäjän ”sotaista toimet” Ukrainan ulkopuolella merkitsevät sitä, että joudumme sietämään suurtakin epävarmuutta.
2.11.2026 9:59

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit eduskuntavaalit 2027 Keskusta keskustanuoret Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kallas: Lavrov valehteli G20-kokouksessa
Uutiset | 31.10.2026 1:39
Vieraskynä: Rakentamisessa on nähtävä metsä puilta
Uutiset | 1.11.2026 9:20
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uusimmat

Uusien henkilöautojen kauppa kasvussa – puolet tähänastisista ensirekisteröinneistä täyssähköautoja
Uutiset | 2.11.2026 10:07
Tutkimus: Yli 40 asteen hirmuhelle Suomessa mahdollinen – todennäköisyys silti pieni
Uutiset | 2.11.2026 10:03
Subb: Putinille viestittiin päättäväisesti, mutta provosoimatta
Uutiset | 2.11.2026 9:59
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Kiovassa ei ole kuukausiin nähty päivääkään vailla ilmahälytystä – ”Terroria”, kuvailee sotilashallinnon johtaja STT:lle
Uutiset | 2.11.2026 9:00
Vattenfall: Sähkön kallistuminen seurausta verojen ja siirtohintojen noususta
Uutiset | 2.11.2026 8:35
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Pörssisähkö on tänään erittäin kallista
Uutiset | 2.11.2026 7:40
Ennuste: Kiinan talouskasvu hidastuu entisestään
Uutiset | 2.11.2026 7:31
Zelenskyi: Iskut Venäjän jalostamoihin loppuvat, jos Yhdysvallat toimittaa ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 2.11.2026 3:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusien henkilöautojen kauppa kasvussa – puolet tähänastisista ensirekisteröinneistä täyssähköautoja
Uutiset | 2.11.2026 10:07
Tutkimus: Yli 40 asteen hirmuhelle Suomessa mahdollinen – todennäköisyys silti pieni
Uutiset | 2.11.2026 10:03
Subb: Putinille viestittiin päättäväisesti, mutta provosoimatta
Uutiset | 2.11.2026 9:59
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata