Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Kyltti ilmoittaa miinavaarasta Ukrainassa maaliskuussa otetussa kuvassa. (Kuva: Handout)

Lapset Ukrainassa oppivat miinojen ja räjähteiden tunnistamista – paras opettaja on Patron-koira

Ohjelmaa johtava YK:n lastenjärjestön edustaja Kiovasta kertoo, että vaikka aihe on synkkä, opetuksesta yritetään tehdä mieluisaa ja mieleenpainuvaa
STT-Ayla Albayrak 2.7.2024 11:04, muokattu 4.7.2024 11:46
a– a+
Ukrainan sota

Kaikkialla maailmassa vanhemmat haluavat lastensa oppivan hyödyllisiä taitoja. Sodan ajan Ukrainassa sellainen taito on miinojen tunnistaminen.

Venäjän aloitettua hyökkäyssotansa Ukrainassa ovat Ukrainan pellot, koulujen leikkikentät ja lasten suosiossa olevat pensaikkoalueet täyttyneet miinoista, räjähtävistä ansoista ja räjähtämättömistä ammuksista. Miinoja raivaavan Halo-säätiön arvion mukaan Ukrainaan on voitu sodan alun jälkeen asettaa jopa kaksi miljoonaa miinaa.

YK:n ihmisoikeusasioiden korkean edustajan toimiston (OHCHR) mukaan jo ainakin 120 lasta on kuollut tai haavoittunut miinojen räjähdyksissä. Luku perustuu helmikuussa julkaistuun raporttiin.

Ukrainassa on viime vuodesta asti opetettu puoltatoista miljoonaa lasta tunnistamaan ja välttämään erilaisia miinoja ja räjähteitä, kertoo koulutuksia Ukrainan viranomaisten kanssa järjestänyt YK:n lastenjärjestö Unicef.

Viime elokuussa Kyiv Independent uutisoi Ukrainan opetusministeriön tiedottaneen, että se valmistelee Unicefin kanssa miinojen tunnistamisesta kurssia, joka tulee pakolliseksi osaksi opetussuunnitelmaa.

Venäjä aloitti laajan hyökkäyssotansa Ukrainassa helmikuussa 2022.

Miinojen tunnistamista opetetaan lapsille paitsi etäkouluissa ja erilaisissa kampanjoissa myös maata kiertävissä, tarkoitusta varten rekkoihin rakennetuissa luokkavaunuissa, kertoo STT:lle Anna Sukhodolska, Unicefin sosiaalijohtaja Ukrainassa. Hän johtaa Ukrainassa Unicefin miinaturvallisuuskoulutusohjelmaa, joka on toteutettu yhteistyössä Ukrainan sisäministeriön, opetusministeriön, pelastuslaitoksen sekä muiden viranomaisten kanssa.

Maata kiertää Sukhodolskan mukaan viisitoista liikuteltavaa luokkahuonetta, joissa opettajina toimivat ukrainalaiset poliisit ja pelastustyöntekijät. Opettajat esittelevät 6–17-vuotiaille lapsille miinoja ja erilaisia kappaleita sekä seikkoja, joista räjähteen voi tunnistaa. Opetuksessa hyödynnetään myös erilaisia videoita ja pelejä.

– Lapsille ainoastaan näytetään miinoja ja kappaleita. Koskea ei saa, Sukhodolska selittää puhelinhaastattelussa Kiovasta.

Unicefin luokkarekassa kuvatulla videolla 7-vuotias Maksym kertaa oppimaansa: jos löytää miinan, on siirryttävä kauemmaksi, kerrottava aikuisille ja soitettava numeroon 101.

Sukhodolska kertoo, että miinantunnistuksen lisäksi lapsille opetetaan paloturvallisuutta sekä heidän ikäisilleen soveltuvia ensiaputaitoja.

Siitä lähtien kun turvakoulurekat alkoivat kiertää maata, niiden opetukseen on osallistunut Sukhodolskan mukaan yli 85 000 lasta eri alueilla Ukrainassa, mukaan lukien pääkaupungissa Kiovassa, Dnipron kaupungissa, Mykolajivissa, Odessassa, Harkovassa ja Zaporizhzhjassa. Samaan aikaan on tehostettu vanhempien ja muiden aikuisten turvallisuustietoisuutta erilaisin kampanjoin ja tietoiskuin.

– Kun lapset puhuvat turvallisuusasioista vanhempiensa kanssa, he myös soveltavat selvästi paremmin turvallisuuskoulutuksessa oppimaansa, Sukhodolska sanoo.

Vaikka aihe on synkkä, Sukhodolskan mukaan opetuksesta yritetään tehdä kaikin tavoin mieluisaa, jotta opit painuisivat paremmin lasten mieleen.

Opetusta elävöittämään on tuotu Ukrainan kuuluisa miinakoira ja maskotti Patron, joka vierailee oppitunneilla ja koristaa opetusmateriaaleja. Jackrussellinterrieristä on tehty opetustarkoituksessa myös piirrettyjä.

Patron sai presidentti Volodymyr Zelenskyiltä kunniamitalin vuonna 2022 löydettyään jo parisataa räjähdettä ja autettuaan niiden purkamisessa. Asiasta uutisoi tuolloin esimerkiksi Guardian.

– Patron on todellakin tehokkain työkalu meillä lasten opetuksessa. Piirretyssä koira seikkailee erilaisissa tilanteissa ystäviensä kanssa, ja tilanteiden kautta lapsille opetetaan turvallista käyttäytymistä, Sukhodolska kertoo.

Opetusta aletaan tehostaa pian myös virtuaalilaseilla. Lapsille laitetaan päähän virtuaalilasit, joilla he pääsevät katsomaan kolmiulotteista ja hyvin todentuntuista opetusympäristöä.

– Laseilla lapset pääsevät ympäristöön, joka on kuvattu oikeissa paikoissa. Heille opetetaan, missä vaarallisia kappaleita voidaan havaita ja mitä eri tilanteissa voidaan tehdä, Sukhodolska kertoo.

Ohjelmalla halutaan tavoittaa yhteensä neljä miljoonaa lasta vuoden loppuun mennessä, mikä ei Sukhodolskan mielestä ole ollenkaan mahdotonta. Hänen mukaansa jo noin 15 000 pelastustyöntekijää ja opetusalan ammattilaista on rekisteröitynyt järjestön kursseille turvallisuusopettajiksi lapsille.

Kukaan ei tosin tiedä tarkalleen, paljonko kouluikäisiä lapsia Ukrainassa vielä on, sillä ihmisiä on paennut kodeistaan toisille paikkakunnille ja ulkomaille sodan aikana.

Suuri osa opetuksesta tapahtuu Ukrainassa nykyisin etänä sodan vuoksi. Venäjän iskuissa ja taisteluissa on Ukrainan hallituksen ylläpitämän sivuston mukaan vahingoittunut tai tuhoutunut jo lähes 4 000 koulua ja oppilaitosta.

Sukhodolska kertoo, että paikkakuntien opettajat ovat mukana tavoittamassa lapsia ja kokoamassa heitä miinaturvallisuuskoulutuksiin, jotka usein järjestetään lähellä kouluja.

Unicefin kesäkuussa julkaiseman tutkimuksen mukaan oppi oli mennyt perille ja yli 80 prosenttia nuorista tunnisti jo räjähteet. Silti kaikki lapset, varsinkaan pojat, eivät opittua aina soveltaneet.

Yli puolet ukrainalaisista teini-ikäisistä jatkoi riskialtista toimintaa, vaikka heillä oli hyvät tiedot miinojen ja räjähtämättömien ammusten vaaroista. Sukhodolska kertoo, että erityisesti maaseudulla asuvat 14–17-vuotiaat, itsenäisesti liikkuvat ja paljon ulkona oleilevat pojat jatkoivat vaarallista käyttäytymistä.

Riskikäyttäytymistä lisäsivät tutkimuksen mukaan runsas netissä viihtyminen ja videopelien pelaaminen, jotka tutkijoiden mielestä turruttivat nuorten vaarantajua elävässä elämässä. Sukhodolska arvelee, että myös yli kaksi vuotta jatkunut sota on voinut vaikuttaa mielenterveyteen ja motivaatioon.

Ehkäpä yllättävämmin selvityksessä ongelmana mainittiin myös halu auttaa.

– Kun lapset näkevät vaikkapa eläimen hädässä, heille syntyy halu mennä auttamaan. Esimerkiksi maaseudulla, kun lapset näkevät vuohen, lehmän tai jonkin muun eläimen pulassa lähellä räjähteitä, he ryntäävät auttamaan sitä oman henkensä uhalla, Sukhodolska sanoo.

– Tämä liittyy tunteisiin, ja meidän täytyy alkaa painottaa tätä puolta enemmän. Lentokoneissakin aina neuvotaan, että happinaamari tulee aina ensin laittaa itselle ja sitten vasta lapselle. Ensin on autettava itseään ennen kuin voi auttaa muita.

Lue myös

Suurlähettiläs Titta Maja-Luodolle varoitus epäasiallisesta käytöksestä ja häirinnästä

Ulkoministeriö on antanut kirjallisen varoituksen Suomen Lissabonin-edustuston päällikölle, suurlähettiläs Titta Maja-Luodolle. Ministeriön tiedotteen...
7.7.2025 15:55

EK: Epävarmuutta vähentävä diili on parempi kuin kauppasota

Elinkeinoelämän keskusliitto EK näkee, että epävarmuutta vähentävä tullisopimus on parempi vaihtoehto kuin kauppasota...
7.7.2025 15:16

Vatsatautitilanne Lapin kansallispuistoissa on ohi – UKK-puistossa lähes 70 sairastui

Metsähallitus ei ole saanut enää viikkoon uusia ilmoituksia UKK-puistossa saaduista vatsatautitapauksia
7.7.2025 14:33

Aihetunnisteet

lapset Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Maailman satelliitteja uhkaa vaara vuonna 2032
Uutiset | 6.7.2025 22:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Suurlähettiläs Titta Maja-Luodolle varoitus epäasiallisesta käytöksestä ja häirinnästä
Uutiset | 7.7.2025 15:55
EK: Epävarmuutta vähentävä diili on parempi kuin kauppasota
Uutiset | 7.7.2025 15:16
Professori soten ongelmista HS:ssa: Todellinen ratkaisu olisi…
Uutiset | 7.7.2025 14:33
Vatsatautitilanne Lapin kansallispuistoissa on ohi – UKK-puistossa lähes 70 sairastui
Uutiset | 7.7.2025 14:33
Ratinan puukotuksista epäilty mies vangittiin Tampereella
Uutiset | 7.7.2025 14:20
Epäluottamusäänestykseen joutumassa oleva Ursula von der Leyen saapuu EU-parlamentin hiillostettavaksi
Uutiset | 7.7.2025 14:02
Venäjä kertoo vallanneensa ensimmäisen kylän Dnipropetrovskin alueelta
Uutiset | 7.7.2025 12:50
Huomiseksi on luvattu runsaita sateita erityisesti kaakkoon
Uutiset | 7.7.2025 12:44
Israelin ja Hamasin väliset aseleponeuvottelut ovat alkaneet Qatarissa
Uutiset | 7.7.2025 11:14
Teollisuuden uudet tilaukset ja tuotanto kasvoivat kolmatta kuukautta peräkkäin
Uutiset | 7.7.2025 10:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suurlähettiläs Titta Maja-Luodolle varoitus epäasiallisesta käytöksestä ja häirinnästä
Uutiset | 7.7.2025 15:55
EK: Epävarmuutta vähentävä diili on parempi kuin kauppasota
Uutiset | 7.7.2025 15:16
Professori soten ongelmista HS:ssa: Todellinen ratkaisu olisi…
Uutiset | 7.7.2025 14:33
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste