Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

22.1.2026 21:04
Lue lisää 
Koronarokote
Viime viikon loppuun mennessä Pfizerin ja Biontechin rokotetta oli saapunut Suomeen 100  000 (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / JOSEPH PREZIOSO )

Lähes kaikissa yliopistosairaanhoitopiireissä koronapotilaita hoitavasta henkilökunnasta valtaosa on rokotettu, yliopistosairaaloista kerrotaan STT:lle

Rokotustahti on kiihtynyt, kun puolta annoksista ei tarvitse enää laittaa syrjään. Monella alueella pullonkaulana on kuitenkin Suomeen saapuvien rokotteiden pieni määrä.
STT – Maiju Ylipiessa 13.1.2021 14:15, muokattu 13.1.2021 16:16
a– a+
Koronarokote

Koronarokotusten tahti on Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) muuttuneiden ohjeiden myötä viime viikosta kiihtynyt, yliopistosairaaloista kerrotaan STT:lle.

THL ei ole enää ohjeistanut sairaanhoitopiirejä varaamaan puolta saapuneista rokotteista toista annosta varten, vaan käyttämään kaikki saadut annokset. Tehosteannokset on tarkoitus ottaa myöhemmin saapuvista eristä.

Koronapotilaita hoitavasta henkilökunnasta valtaosa on rokotettu ainakin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) sairaaloissa, Kuopion yliopistollisessa sairaalassa (Kys), Tampereen yliopistollisessa sairaalassa (Tays) ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä (PPSHP).

Rokotuksia annetaan jo hoivakodeissa kaikkien yliopistosairaaloiden alueilla, joskaan ei välttämättä vielä kaikissa kunnissa.

Suomessa on annettu yhteensä arviolta reilut 50  000 rokoteannosta, kertoo THL:n johtava asiantuntija Mia Kontio STT:lle.

THL:n muuttunut ohjeistus saavutti sairaanhoitopiirit loppuviikosta.

–  Perjantaina teimme paljon töitä ja järjestimme rokoteallokaatiot uudelleen. Maanantaista lähtien annettuja rokotemääriä on ruvettu runsastuttamaan, sanoo erikoislääkäri Harri Marttila Turun yliopistollisen sairaalan (Tyks) sairaalahygienia- ja infektiontorjuntayksiköstä.

Husin henkilökunnasta rokotettuja jo 4  500 eli lähes kaikki koronapotilaita hoitavat on rokotettu, kertoo johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi.

Taysissa teho-osastojen henkilökunnasta noin 80 prosenttia on saanut rokotteen, koronapotilaita kohtaavasta henkilökunnasta noin 60 prosenttia, kertoi ylilääkäri Juhani Sand Pirkanmaan koronainfossa tiistaina.

–  Totta kai tavoite on, että vielä pystymme lisäämään tahtia ja lisäämään vielä sen jälkeenkin, kun nämä rokotuserät toivottavasti kasvavat, Sand sanoi.

Kysissä koronapotilaita hoitavasta henkilökunnasta on rokotettu 80–90 prosenttia.

Tyksin henkilökunnan korkeimmissa prioriteettiryhmissä rokotekattavuus on kohtuullinen, kertoo johtajaylilääkäri Mikko Pietilä. Teho-osastojen henkilökunnasta yli 80 prosenttia on rokotettu.

Oulun yliopistollisen sairaalan alueella Pohjois-Pohjanmaalla rokotusten painopiste on siirtynyt jo kuntiin, kertoo johtajaylilääkäri Juha Korpelainen STT:lle.

Sairaanhoitopiiriin saapuu vuoroviikoin 2  000 tai 3  000 rokotetta. Jos määrä pysyy samana, hoivakotien rokotuksissa voi kestää helmikuun loppuun asti. Sen jälkeen vuorossa on muu kriittinen henkilökunta sairaalassa, terveyskeskuksissa ja sosiaalitoimessa.

Yliopistosairaaloiden mukaan ainoa pullonkaula rokotusprosessissa on Suomeen saapuvien rokotteiden pieni määrä, ja monella alueella valmiutta olisi rokottaa paljon enemmänkin ihmisiä.

–  En ymmärrä kritiikkiä sitä kohtaan, että tämä olisi lähtenyt hirvittävän hitaasti liikkeelle. Tämä on lähtenyt hallitusti ja hyvin siinä määrin, mitä maahan tullut rokotemäärä on mahdollistanut, Tyksin Mikko Pietilä sanoo.

THL:n muuttuneen ohjeen vaikutus ei ole kovin merkittävä, jos maahan saapuvien rokotteiden määrä ei kasva, Pietilä arvioi. Jos kaikki toimitukset käytetään nyt ensimmäiseen rokotteeseen, muutaman viikon päästä kaikki uudet toimituserät kuluvat tehosteannoksiin, ja uusien ensiannosten antaminen taukoaa, Pietilä kuvaa.

–  Jotta rokottamisen kiirehtimisellä olisi jonkinnäköinen käytännön merkitys, täytyisi olla varma siitä, että rokotetta tulee enemmän.

Aivan kaikkia rokoteannoksia ei Tyksissä Pietilän mukaan aiota antaa, jotta esimerkiksi pieni vaihtelu toimituspäivässä ei tarkoittaisi sitä, että tehosteannokseen ajan varannut voi jäädä ilman rokotetta.

Viime viikon loppuun mennessä Pfizerin ja Biontechin rokotetta oli saapunut Suomeen 100  000. Tämän viikon 50  000 annoksen erä saapuu THL:n Mia Kontion mukaan Suomeen keskiviikon aikana. Toimituserä pysyy samankokoisena ainakin seuraavat kaksi viikkoa.

EU:n hyväksymää Modernan rokotetta odotetaan maahan alkuun vain pieniä määriä. Tällä viikolla rokotetta pitäisi Kontion mukaan saada maahan 5  000 annosta.

Myös Oxfordin yliopiston ja AstraZenecan rokote voi saada EU:ssa myyntiluvan tammikuun aikana. Sitä voitaisiin saada jo paljon suurempia määriä.

Pfizerin ja Biontechin rokotteen toinen annos on myyntiluvan mukaan annettava aikaisintaan 3 viikkoa ensimmäisen jälkeen. Maailman terveysjärjestö WHO:n suosituksen mukaan annosväliä voi pitkittää korkeintaan 6 viikkoon, THL:n Hanna Nohynek kertoo.

Tyksin Mikko Pietilä ei usko, että rokotteen tehosteannosta alettaisiin Suomessa tästä viivästyttää, kuten Britanniassa on tehty, jotta suurempi osa saisi edes ensimmäisen annoksen.

–  Luulen, että sellaista toimivaltaista viranomaista ei helpolla löydy, joka käskee tai kehottaa käyttämään lääkinnällistä valmistetta toisin kuin miten sitä on tutkittu.

Väestön massarokotusten alkua saadaan vielä odottaa, mutta alustavia suunnitelmia esimerkiksi tiedotuksesta ja rokotuspaikoista on jo tehty, kertoo Husin Markku Mäkijärvi. Lain mukaan massarokotuksista vastaavat kunnat, mutta myös sairaanhoitopiirit ovat järjestelyissä mukana.

Rokotusten aloittamisesta kerrotaan Mäkijärven mukaan pääasiassa yleisen tiedotuksen kautta. Tietyt erityisryhmät, kuten erityisessä riskissä olevat pitkäaikaissairauksia sairastavat potilaat saattavat saada myös henkilökohtaisen kutsun.

Helsingissä ja Espoossa suunnitellaan rokotuspisteitä esimerkiksi joillekin terveysasemille ja koronatestipisteille. Väestöä saatetaan rokottaa myös erityisillä massarokotuspisteillä.

–  Kyllähän esimerkiksi Helsingin messukeskus, jossa tällä hetkellä otetaan koronavirusnäytteitä, on yksi mahdollinen rokotuspiste. Mutta sehän edellyttää, että meillä on rokotteita, Mäkijärvi sanoo.

Lue myös

Pitkäaikaissairas saattaa saada henkilökohtaisen rokotekutsun

Väestön massarokotusten alkua saadaan vielä odottaa, mutta alustavia suunnitelmia esimerkiksi tiedotuksesta ja rokotuspaikoista...
13.1.2021 14:31

THL: Suomessa 324 uutta koronavirustartuntaa

Suomessa on todettu 324 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL. Kahden...
13.1.2021 11:56

Aihetunnisteet

Koronakriisi koronarokote Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tuppurainen SDP:n häirintätapauksista: Erittäin vakava keskustelu käyty
Uutiset | 23.1.2026 15:52
Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
07:01, 24/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0024/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 18 Km/h 85 % 994 hPa 0 mm/h
Today 12:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 19 Km/h 78 % 994 hPa 0 mm/h
Today 15:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 18 Km/h 77 % 995 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 995 hPa 0 mm/h
Today 21:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 21 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste