Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajat Kemppi, Räsänen ja Savola kehottavat hallitusta edistämään omaa hallitusohjelmaansa – ”Noin 1,2 miljoonaa hehtaaria”

6.5.2026 16:56
Lue lisää 
Perustulo
- Keskusta ei erottele köyhyyden syytä. Jokainen köyhä on oikeutettu vahvaan perusturvaan. Tärkeää on saada aikaiseksi toimiva perusturvamalli, Katri Kulmuni painottaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kulmuni rauhoittelee perustulokeskustelua: "Keskusta saa aikaiseksi hyvän mallin. Isoja uudistuksia ei voi tehdä kertarysäyksellä"

Meri Alaranta-Saukko 14.12.2018 14:30, muokattu 14.12.2018 17:02
a– a+
Perustulo

– On hyvä, että perustulosta käydään keskustelua. Se on terveen kansanvaltaisen liikkeen merkki, keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni kommentoi mediassa vellovia väitteitä keskustan sisäisistä ristiriidoista sosiaaliturvamallin osalta.

Varapuheenjohtaja pitää selvänä, että puolue saa aikaiseksi hyvän perustuvamallin, joka perustuu puoluekokouksen linjauksille.

– Ei tässä ole yhtäkään sellaista ristiriitaa, jota ei pystyttäisi sovittelemaan, hän vielä lisää.

Puolueen sisällä on erilaisia näkemyksiä. Osa niistä perustuu tulkintaeroihin.

– Nämä pitää käydä läpi, jotta ymmärretään käsitteet samoin ja tarkoitetaan samaa asiaa.

Puoluekokouksen lisäksi myös keskustan puoluevaltuusto linjasi Turun kokouksessa marraskuussa selkeästi perustulon puolesta.

Puoluevaltuusto myös alleviivasi perustulon vastikkeettomuutta verrattuna SDP:n ja kokoomuksen vastikkeellisiin malleihin.

Kulmunin mielestä on tärkeää verrata ideaalitilannetta tämän hetkeen todellisuuteen.

– On pohdittava, miten saadaan asia eteenpäin julkinen talous huomioon ottaen ja niin, että saadaan tehtyä aidosti toimiva malli.

Sellainen ei tule tapahtumaan hetkessä. Iso järjestelmämuutos on tehtävä askel askeleelta, ei kertarysäyksellä.

– Jostakin täytyy lähteä liikkeelle ja sitä sitten kokemusten perusteella kehitetään.

Kiistakysymykseksi on noussut perustulon vastikkeellisuus tai vastikkeettomuus.

– Yhdenkään puolueen perustulomalli ei ole puhtaasti vastikkeeton, Kulmuni huomauttaa.

Esimerkiksi vihreilläkin maahanmuuttajat ja kouluttamattomat nuoret olisivat erilaisen lainsäädännön ja eri aktivointitoimien piirissä. Kulmuni toteaa, että esimerkiksi maahanmuuttajien osalta vallitsee tutkijoidenkin keskuudessa yhteisymmärrys siitä, että perustulossa on oltava tiettyjä ehtoja.

– Jos haluaa tulla Suomeen ja työllistyä asia on ok, mutta jos ei työllisty, on osallistuttava kielikoulutukseen ja muuhun kotouttamiseen. Samoin peruskoulun varassa oleva nuori tarvitsee erilaista kannustusta ja aktivointia. Pitkäaikaistyöttömän kohdalla taas eivät toimi samanlaiset keinot, varapuheenjohtaja konkretisoi.

Hän muistuttaa, että Kelalla on pitkälti yli sata erilaista etuutta eikä niitä kaikkia olla nyt kerralla yhtenäistämässä.

– Tärkeää on saada perusturvan pohja selkiytettyä ja samanlaisen lainsäädännön piiriin. Keskusta ei erottele köyhyyden syytä. Jokainen köyhä on oikeutettu vahvaan perusturvaan, Kulmuni painottaa.

Hän rauhoittelee vielä lopuksi asian vuoksi ymmälleen joutuneita.

– Keskustan kenttä ottaa tämän asian kanssa sen ajan, mitä se puoluedemokratiassa tarvitsee. Tärkeää on, että kaikki ymmärtävät asian samalla tavalla ja lopputuloksena olisi malli, joka auttaa kaikkia laajaa tukea tarvitsevia.

Puoluekokouksen lisäksi myös keskustan puoluevaltuusto linjasi Turun kokouksessa marraskuussa selkeästi perustulon puolesta. Puoluevaltuusto myös alleviivasi perustulon vastikkeettomuutta verrattuna SDP:n ja kokoomuksen vastikkeellisiin malleihin.

Lue myös

Näkökulma: Onko keskustan väitetty perustulokiista mediajohtoista viihdettä vai lymyääkö taustalla todellisia ristiriitoja?

Käsitemäärittelyt aiheuttavat erimielisyyttä, mutta perustulon tavoitteista kaikki näyttäisivät olevan yhtä mieltä, Meri Alaranta-Saukko kirjoittaa.
11.12.2018 17:00

US: peruspalveluministeri Saarikko haluaa korvata toimeentulotuen uudella mallilla – "Järjestelmä ikään kuin valehtelee itselleen"

Saarikolle perustulo olisi ”pohjataso, jonka päälle muita tukia voisi saada”
14.12.2018 17:01

Aihetunnisteet

Keskusta kulmuni perustulo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Venäjä iski Ukrainaan vain päiviä ennen Putinin tulitaukoa – useita kuoli ja haavoittui
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Datakeskusten lisäsähkön tarpeen kattaminen tuulivoimalla ei olisi ”tavatonta”, arvioidaan Fingridistä
Uutiset | 5.5.2026 16:56
Iran: Neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa jatkuvat Hormuzinsalmen tulenvaihdosta huolimatta
Uutiset | 5.5.2026 8:24
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Ministeri Häkkänen STT:lle: Droonituotannon yhteishanketta Ukrainan kanssa vauhditetaan
Uutiset | 6.5.2026 17:59
”Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti”– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista
Uutiset | 6.5.2026 17:52
Sisäministeri Rantasen mukaan poliisin toiminnasta vapunpäivänä ei käynnissä selvitystä – ”Ymmärtääkseni poliisi pyrki tekemään kuten laki vaatii”
Uutiset | 6.5.2026 17:35
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi
Uutiset | 6.5.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste