Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Oppositio moitti velkaantumista, Purra vastasi palopuheella

25.11.2025 17:08
Lue lisää 
Kommentti
Paavo Väyrynen ei ole enää keskustan jäsen. Kuva vuodelta 2010, jolloin Väyrynen pyrki keskustan puheenjohtajaksi. (Kuva: Petra Pöyliö)

Kommentti: Väyrynen kummittelee vielä viikonloppuna puoluekokouksessa – sen jälkeen saaga keskustassa lienee lopullisesti ohi

Odotettavissa on, että keskustelu Väyrysen ympärillä jää olemattomaksi, Henna Lammi kirjoittaa kommentissaan
Henna Lammi 7.6.2018 15:00, muokattu 7.6.2018 15:05
a– a+
Kommentti

Keskustan entinen jäsen, kansalaispuolueen Paavo Väyrynen ei osallistu keskustan puoluekokoukseen viikonloppuna Sotkamossa, mutta paikan päällä hän kuitenkin kummittelee.

Vielä keväällä Väyrynen suunnitteli haastavansa keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän, mutta nyt Väyrysen nimi on esillä aivan muissa papereissa kuin äänestyslipuissa.

Puoluekokous pui tukun Väyrystä koskevia aloitteita, mutta käytännössä ne ovat kevään aikana muuttuneet ”haamualoitteiksi” eli vanhentuneet käsiin.

Aloitteissa vaaditaan kunniapuheenjohtajan tittelin ottamasta pois henkilöltä, joka ei enää edes ole keskustan jäsen. Puoluehallitus katsookin, että toimenpiteisiin ei ole enää tarvetta.

– Keskustan  kunniapuheenjohtaja  Paavo  Väyrynen  on  25.4.2018  ilmoittanut  luopuvansa  Suomen  Keskusta  r.p:n  jäsenyydestä  ja  kunniapuheenjohtajuudesta. Puoluekokous  toteaa,  että  Paavo  Väyrysen  kunniapuheenjohtajuus  katsotaan  päättyneeksi  hänen  oman  ilmoituksensa  myötä.  Puolueella ei tällä hetkellä ole kunniapuheenjohtajaa, puoluehallituksen pohjaesityksessä todetaan.

Odotettavissa on, että keskustelu Väyrysen ympärillä jää olemattomaksi.

Aloitteiden joukossa on myös neljä Keminmaan keskustaseuran tekemää aloitetta.

Niiden kohtalo on mielenkiintoinen, koska seura on ollut Väyrysen kotiosasto – ja myös se on eronnut puolueesta. Nämä aloitteet ovat siis käytännössä Väyrysen kynästä.

Aloitteissa vaaditaan keskustan periaateohjelmaa uuteen valmisteluun sekä ehdotetaan puolueelle maahanmuuttopoliittista, ulko- ja turvallisuuspoliittista sekä aluepoliittista kannanottoa.

Keskustan poliittinen suunnittelija Ilkka Miettinen kertoo, että Keminmaan keskustaseuran aloitteet käsitellään samalla tavalla kuin kaikki muutkin aloitteet, koska niiden tekohetkellä seura oli vielä keskustan jäsenrekisterissä oleva yhdistys.

Puoluehallituksen pohjaesityksissä aloitteisiin ei yhdytä. Aluepoliittisen aloitteen kohdalla todetaan kuitenkin, että se lähetetään puolueen aluekehitystyöryhmän hyödynnettäväksi.

Väyrynen itse myhäili tällä viikolla Iltalehden haastattelussa , että Keminmaan keskustaseuran aloitteet ovat sanasta sanaan kansalaispuolueen ohjelmasta.

– Siellä on esitettynä vanha keskustalainen linja. Mielenkiintoista nähdä kommentoidaanko niitä, mutta voi olla, että ne pyritään vaikenemaan kuoliaaksi, Väyrynen sanoi.

On epätodennäköistä, että aloitteistakaan rynnätään puhujapönttöön. Keskustan puoluekokous käsittelee tällä kertaa 301 aloitetta. Yleensä keskustelua syntyy vain parista teemasta.

Se ei kuitenkaan tarkoita, että niistä pyrittäisiin vaikenemaan kuoliaaksi – vaan sitä, että kukaan ei vain yksinkertaisesti halua käyttää puheenvuoroja. Puhua kyllä saa, jos joku haluaa. Keskustan puoluekokoushan on tunnettu siitä, että yleiskeskustelussa käydään tuntien monipolvinen keskustelu.

Jo aiemmissa puoluekokouksissa on käynyt ilmi, että keskustalaiset eivät halua olla Väyrysen – eli kansalaispuolueen – linjoilla. Esimerkiksi kaksi vuotta sitten puoluesihteerikisassa oli ehdolla sittemmin kansalaispuolueeseen loikannut Sami Kilpeläinen. Hän sai kisassa vähiten ääniä ja jäi viidenneksi.

Väyrynen ehti vaikuttaa keskustassa puoli vuosisataa. Hän on toiminut kansanedustajana, ministerinä, europarlamentaarikkona, puoluejohtajana, puolueen kunniapuheenjohtajana.

Viikonloppuna Väyrysen saaga keskustassa päättyy näillä näkymin lopullisesti. Loppu on surullinen, mutta Väyrysen tarina jatkuu kansalaispuolueessa.

Siellä onkin menossa melkoinen trilleri, on vallankaappauksia ja rikosilmoituksia ja tavoite saada ensi kevään eduskuntavaaleissa 15–20 kansanedustajaa. Jäseniäkin on Väyrysen mukaan peräti 33.

Lue myös

Ukrainan tukijoilta myönteisiä viestejä neuvottelujen etenemisestä

Ukraina toivoo Zelenskyin ja Trumpin tapaamista loppuviikolle
25.11.2025 18:59

Välittäjämaat kävivät keskusteluja Gazan aselevon toisesta vaiheesta Kairossa

Gazan aselevon välittäjämaat Egypti, Qatar ja Turkki kävivät tiistaina Kairossa keskusteluja aselevon toisen...
25.11.2025 18:47

Influenssakausi alkamassa poikkeuksellisen varhain, kertoo THL

THL muistuttaa riskiryhmiin kuuluvia influenssarokotusten tärkeydestä
25.11.2025 18:27

Aihetunnisteet

sotkamo2018 väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Liian moni mies unohtaa tämän intiimialueiden rutiinin – ”Voi hämmentää”
Uutiset | 24.11.2025 21:31
Flunssaiset painelevat erikoislääkärille – taustalla yksi syy
Uutiset | 24.11.2025 21:10
Häiritseekö kahvi ihan oikeasti unta? – Asiantuntija täräyttää vastauksen
Uutiset | 24.11.2025 21:50
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
”Tapa on huono” – Varoitus pikkujoulukauden vaarallisesta cocktailista
Uutiset | 24.11.2025 22:15
Talvi yllätti autoilijat jälleen
Uutiset | 24.11.2025 22:14
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Zelenskyi kiitti Stubbia
Uutiset | 24.11.2025 11:03
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Ukrainan tukijoilta myönteisiä viestejä neuvottelujen etenemisestä
Uutiset | 25.11.2025 18:59
Välittäjämaat kävivät keskusteluja Gazan aselevon toisesta vaiheesta Kairossa
Uutiset | 25.11.2025 18:47
Influenssakausi alkamassa poikkeuksellisen varhain, kertoo THL
Uutiset | 25.11.2025 18:27
Britannian Starmer: Ukraina-neuvotteluissa suunta on hyvä, Ukraina voi hyväksyä valtaosan viimeisimmästä luonnoksesta
Uutiset | 25.11.2025 18:23
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Orpo puhui Ukrainan sodasta EU:n ja Afrikan unionin huippukokouksessa – nosti esiin suomalaisten historian
Uutiset | 25.11.2025 18:16
Valkoinen talo: Yhdysvallat saavuttanut ”valtavaa edistystä” Ukraina-neuvotteluissa
Uutiset | 25.11.2025 17:59
Punainen Risti vastaanotti panttivangin ruumiin Gazasta
Uutiset | 25.11.2025 17:39
Ulkoministeri Valtonen vierailee keskiviikkona Italiassa ja Vatikaanissa – osallistuu myös EU:n epäviralliseen kokoukseen Ukrainan sodasta
Uutiset | 25.11.2025 17:36
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukrainan tukijoilta myönteisiä viestejä neuvottelujen etenemisestä
Uutiset | 25.11.2025 18:59
Välittäjämaat kävivät keskusteluja Gazan aselevon toisesta vaiheesta Kairossa
Uutiset | 25.11.2025 18:47
Influenssakausi alkamassa poikkeuksellisen varhain, kertoo THL
Uutiset | 25.11.2025 18:27
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomeen tarvitaan ”keskustaliitto”, laajapohjainen keskustavoimien hallitus
Mielipide | 25.11.2025 13:57
Lukijalta: Karri Kallio Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 25.11.2025 13:47
Lukijalta: Meidän velvollisuutemme on suojella metsiä
Mielipide | 25.11.2025 10:09
Lukijalta: Yrittäjien intohimo myy pohjoisen matkailua
Mielipide | 25.11.2025 9:52
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Päijät-Hämeen piiri vaatii nopeita korjausliikkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi
Uutiset | 25.11.2025 10:48
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste