Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Tältä näyttää äitienpäiväviikonlopun sää

8.5.2026 8:06
Lue lisää 
Turvallisuuspolitiikka
Pitäisikö eduskunnan ulkoasianvaliokuntaan ja puolustusvaliokuntaan valittavien edustajien taustat tarkistaa? Kokoomusedustajat virittivät keskustelua asiasta. (Kuva: Lehtikuva / Jari Lam)

Kokoomusedustajat seuloisivat ulkoasiain- ja puolustusvaliokuntien jäsenet Supon kautta – oikeusministeri kehotti käyttämään parlamentaarista harkintaa

Pekka Pohjolainen 15.3.2022 18:23, muokattu 15.3.2022 18:23
a– a+
Turvallisuuspolitiikka

Oppositiopuolue kokoomuksessa on haluja laajentaa turvaluokiteltua tietoa käsitteleviin valiokuntiin valittavien edustajien taustojen tarkistamista.

Nykyisin tiedusteluvaliokuntaan valittujen edustajien taustat tarkastetaan suojelupoliisin tiedostoista, mutta kokoomuksen Pauli Kiuru ja muutamat muut puolueen edustajat ulottaisivat menettelyn myös ulkoasiain- ja puolustusvaliokuntiin.

–Vaaleilla valittujen edustajien taustojen tarkistaminen on äärimmäisen sensitiivinen asia. Sinisilmäisyyteen ei ole kuitenkaan varaa, Kiuru opasti.

Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) näki, että keskustelua asiasta pitää käydä eduskunnassa parlamentaarisesti.

– Lähtökohtahan on se, että kuka tahansa voi asettua eduskuntavaaleissa ehdokkaaksi, jos täyttää ne perustuslain kriteerit. Siinä vaiheessa ei tietenkään pyydetä mitään turvallisuusselvitystä, oikeusministeri huomautti.

Henriksson muisteli eduskunnan päätyneen itse tiedustelulakeja säätäessään siihen, että tiedusteluvalvontavaliokunnan jäsenten osalta on kyse niin herkästä tiedosta, että siinä on syytä poiketa pääsäännöstä, että edustajien taustoja ei sen kummemmin tarkisteta.

Henrikssonin mukaan näinä kriittisinä aikoina on tietenkin tärkeää, että kaikki luottamuksellinen tieto, jota käsitellään eduskunnan valiokunnissa, myös pysyy siellä.

– Tältä osin toivon, että eduskunnassa käydään vaikkapa puhemiesneuvostossa nyt ensin keskustelua, onko tässä nyt tarve muutoksiin. Eduskunnan työjärjestys on minun käsittääkseni myös se paikka, jossa näistä asioista voi säätää.

Asiaan voidaan oikeusministerin mukaan varmasti palata, mutta siihen liittyvät demokratianäkökulmat on syytä pitää mielessä.

Myös tiedusteluvaliokunnan puheenjohtaja Mika Kari (sd.) kannusti asiassa hyvään valmisteluun ja parlamentaariseen pohdintaan hosumisen sijaan. Hän muistutti, että kansanedustajien oikeudet ja velvollisuudet on kirjattu perustuslakiin hyvinkin tarkkarajaisesti.

Kari huomautti pitkällä kokemuksellaan eduskunnan puolustus- ja tiedusteluvaliokunnista, ettei ainakaan niistä ole luottamuksellisesta tietoa vuotanut.

– Ja jos aikanaan, toistakymmentä vuotta sitten sellainenkin epäily oli, niin siltä osin asia käsittääkseni silloin keskusteltiin myös eduskunnan puolella loppuun.

Kari ei täsmentänyt kommenttiaan, mutta ainakin syksyllä 2014 epäiltiin ulko- tai puolustusvaliokunnasta tapahtunutta Nato-paperien vuotoa. Tapaus liittyi Naton isäntämaatukisopimuksen allekirjoittamiseen.

Kari muistutti, että eduskunnan tiedonsaantioikeuden näkökulmasta keskeistä on, että salaiseksi tai luottamukselliseksi merkitty tieto myös pysyy sellaisena, eivätkä asiat lähde käytäville.

– Tällä tavoin varmistetaan myös se, että valtioneuvosto, ministeriöt, eri asiantuntijat luottavat eduskunnan valiokuntiin ja antavat eduskunnalle sen tarvitseman tiedon päätöksenteon taakse.

Nykyisin tiedusteluvalvontavaliokunnan jäseneksi aiottu kansanedustaja pyytää tietosuojavaltuutettua tarkastamaan, löytyykö hänestä tietoja suojelupoliisin kortistoista. Tietosuojavaltuutettu puolestaan antaa havaintonsa tiedoksi kyseiselle kansanedustajalle, hänen eduskuntaryhmänsä puheenjohtajalle sekä eduskunnan pääsihteerille.

Menettelyllä pyritään varmistamaan, ettei valiokuntaan valita kansanedustajaa tai ‑edustajia, joiden taustat ja yhteydet voisivat vaarantaa luottamuksen ja kansallisen turvallisuuden.

Eduskunnan lähetekeskustelussa oli esitys, jolla lakiin lisätään säännökset tiedusteluvalvontavaltuutetun sijaisesta, joka hoitaisi tarpeen vaatiessa tämän tehtäviä vastaavin toimivaltuuksin.

Sijaisen määräisi tiedusteluvalvontavaltuutetun henkilöstöstä valtioneuvosto kolmeksi vuodeksi kerrallaan.  Uutta virkaa ei perusteta.

Lue myös

Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset Suomessa ylittivät ensi kertaa kotimaiset

Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset Suomessa kasvoivat viime vuonna, kertoo Tilastokeskus. Ulkomaiset matkailijat yöpyivät Suomessa...
8.5.2026 9:02

Libanon: Israelin iskut surmasivat toistakymmentä ihmistä Etelä-Libanonissa

Israel on jatkanut iskujaan Libanonissa maiden välisestä aselevosta huolimatta.
8.5.2026 9:00

Trump sähisee Iranille: "Räjäytimme heidät pois"

Kumpikin osapuoli sanoo tehneensä iskuja vastauksena vastapuolen tekemiin iskuihin.
8.5.2026 8:33

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka ulko- ja turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
Venäjä uhkaa iskuilla, kehottaa ulkomaisia lähetystöjä Kiovassa valmistautumaan evakuointiin
Uutiset | 7.5.2026 8:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20

Uusimmat

Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset Suomessa ylittivät ensi kertaa kotimaiset
Uutiset | 8.5.2026 9:02
Libanon: Israelin iskut surmasivat toistakymmentä ihmistä Etelä-Libanonissa
Uutiset | 8.5.2026 9:00
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Vaarallisten hantavirustartuntojen alkuperä edelleen mysteeri
Uutiset | 8.5.2026 8:32
Huhtikuu oli mittaushistorian kolmanneksi kuumin
Uutiset | 8.5.2026 8:31
Ikäihmiset nousevat barrikadeille rollaattorimarssilla
Uutiset | 8.5.2026 8:23
Von der Leyen: EU ja USA yhä sitoutuneita kauppasopimuksen toimeenpanoon
Uutiset | 8.5.2026 8:21
Paavi Leo on ollut vuoden tehtävässään – vielä vuosi sitten Trump hehkutti nyt haukkumaansa yhdysvaltalaispaavia
Uutiset | 8.5.2026 8:20
Reformipuolueelle suuria voittoja Britannian paikallisvaaleissa
Uutiset | 8.5.2026 8:10
Tältä näyttää äitienpäiväviikonlopun sää
Uutiset | 8.5.2026 8:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset Suomessa ylittivät ensi kertaa kotimaiset
Uutiset | 8.5.2026 9:02
Libanon: Israelin iskut surmasivat toistakymmentä ihmistä Etelä-Libanonissa
Uutiset | 8.5.2026 9:00
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste