Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin

19.4.2026 8:00
Lue lisää 
Turvallisuuspolitiikka
Ilkka-Pohjalaisen pääkirjoitus antaa tarkoituksenhakuisen ja väärän kuvan keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta, ähtäriläinen kansanedustaja Mikko Savola katsoo. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

"Keskustan linja isossa kuvassa ei hötkyile" – Savola vastaa Ilkka-Pohjalaisen kritiikkiin puolueen Nato-kannasta

Pauliina Pohjala 4.1.2022 9:31, muokattu 4.1.2022 14:47
a– a+
Turvallisuuspolitiikka

Nato-jäsenyyden hakeminen ei voi olla hetken mielijohde vaan se tarvitsee laajemman pohdinnan ja valmistelun, keskustan kansanedustaja Mikko Savola toteaa.

– Jäsenyys vaatisi paitsi poliittisen johdon yksimielisyyden myös kansalaisten laajan hyväksynnän, Savola kirjoittaa Ilkka-Pohjalaisen yleisöosastolla.

Savola on eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan jäsen, keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittisen työryhmän puheenjohtaja sekä Naton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja.

Savola toteaa, että suurvaltapolitiikka on läsnä myös Suomessa, retoriikka on koventunut ja venäläinen etupiiriajattelu palannut.

– Tätä Suomi, osana läntistä turvallisuusyhteisöä ei voi hyväksyä.

Savolan mukaan nyt käytävät keskustelut tunnistetaan hyvin viime vuonna eduskunnassa hyväksytyissä selonteoissa ulko- ja turvallisuuspolitiikasta sekä puolustuksesta.

– Siinä nojataan vahvasti YK:n, EU:n ja Naton kanssa käytävään yhteistyöhön, sekä monen- ja kahdenvälisiin yhteistyösopimuksiin muun muassa Yhdysvaltain, Ruotsin, Norjan, Ranskan, Saksan ja Iso-Britannian kanssa.

Savolan mukaan kaiken perustana ovat kuitenkin käytännönläheiset yhteistyösuhteet ja dialogi kaikkiin ilmansuuntiin, sekä vahva ja itsenäinen yleinen asevelvollisuus ja reserviläisiin pohjautuva maanpuolustus.

Savola vastasi kirjoituksellaan Ilkka-Pohjalaisen pääkirjoitukseen, jossa keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa arvostellaan haparoivaksi ja suomettuneeksi.

Pääkirjoituksen mukaan Suomen puolueista keskusta on se, jolle uusi turvallisuuspoliittinen tilanne näyttää olevan kaikkein vaikein sulattaa, ja ”taustalla on vuosikymmenien painolasti”.

– Presidentti Urho Kekkosen aikana Moskovan-kortti oli hyödyllinen myös sisäpoliittisesti. Politiikassa on edelleen Kekkosen ajan kasvatteja, jotka eivät tahdo millään nähdä, millaiseksi Venäjä on muuttunut. Suomettumisen juuret ovat syvällä, vaikka sukupolvet ovat vaihtuneet.

Pääkirjoituksen mukaan ”viimeisin näyte keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittisesta haparoinnista” oli puheenjohtaja Annika Saarikon blogi uudenvuodenpäivänä.

Saarikko totesi, että keskusta ei kannata Suomen Nato-jäsenyyttä, mutta haluaa että Suomi pitää avoinna mahdollisuuden siihenkin. Saarikon mukaan linjaa ei pidä päivän kohinan tai otsikoiden perusteella muuttaa.

– Kyllä tuo on niin luettava, ettei keskusta aio missään oloissa kannattaa Suomen sotilaallista liittoutumista, pääkirjoitus totesi. 

Savolan mukaan pääkirjoitus antaa keskustan linjasta tarkoituksenhakuisen ja väärän kuvan.

Keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittinen ohjelmapaperi laadittiin Savolan johdolla viime vuoden aikana ja julkistettiin joulukuussa.

– Se paaluttaa paitsi ulkopolitiikan, myös maanpuolustuksen perusasiat yhteen vakautta ja turvallisuutta edistävällä tavalla. Keskustan linja isossa kuvassa ei hötkyile ja se vahvistaa Suomen yhdessä sovittua kantaa, Savola paaluttaa.

Lue myös

Kettunen ei hae jatkoa keskustan varapuheenjohtajana

Kansanedustaja Tuomas Kettunen ei aio hakea jatkoa keskustan varapuheenjohtajana. Hän kertoo tiedotteessaan, ettei...
20.4.2026 12:50

STT: Valinnanvapauskokeilua halutaan pidentää ja laajentaa – Hintalappu kymmenissä miljoonissa

STT:n tietojen mukaan yli 65-vuotiaiden Kelan valinnanvapauskokeilua ehdotetaan laajennettavaksi lisäämällä siihen uusia palveluita....
20.4.2026 12:36

Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina

Selkeimmin eri mieltä olivat perussuomalaiset, jonka mukaan leikattavaa löytyisi vielä lisää.
20.4.2026 11:12

Aihetunnisteet

Keskusta Mikko Savola Nato ulko-ja turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Nato-maasta kova arvio: Emme ole valmiita
Uutiset | 19.4.2026 21:02
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34

Uusimmat

Kettunen ei hae jatkoa keskustan varapuheenjohtajana
Uutiset | 20.4.2026 12:50
STT: Valinnanvapauskokeilua halutaan pidentää ja laajentaa – Hintalappu kymmenissä miljoonissa
Uutiset | 20.4.2026 12:36
Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina
Uutiset | 20.4.2026 11:12
Keski-Suomessa tehty paljon karhuhavaintoja – Poliisilta tärkeä ohje
Uutiset | 20.4.2026 11:05
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen
Uutiset | 20.4.2026 9:43
Pohjois-Korea vahvisti tehneensä ohjuskokeita, testasi rypälepommeja
Uutiset | 20.4.2026 9:12
Lupa- ja valvontaviraston tarkastus Nordicshapen klinikalle johti yrityksen toiminnan keskeyttämiseen
Uutiset | 20.4.2026 8:58
SSRI-mielialalääkkeitä käyttävien nuorten naisten osuus liki kaksinkertaistui kymmenessä vuodessa
Uutiset | 20.4.2026 7:43
Yhdysvaltojen joukkoampumisen uhreista seitsemän oli epäillyn lapsia
Uutiset | 20.4.2026 6:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kettunen ei hae jatkoa keskustan varapuheenjohtajana
Uutiset | 20.4.2026 12:50
STT: Valinnanvapauskokeilua halutaan pidentää ja laajentaa – Hintalappu kymmenissä miljoonissa
Uutiset | 20.4.2026 12:36
Enemmistö eduskuntapuolueista pitää sotejärjestöjen leikkauksia liian suurina
Uutiset | 20.4.2026 11:12
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste