Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Datakeskukset

Datakeskusten sääntelyä vaativa kansalaisaloite etenee eduskuntaan

18.9.2026 9:15
Lue lisää 
Demokratia
Liisa Hyssälä, Riikka Pirkkalainen ja Antti Kivelä paneelissa keskustan politiikka- ja toimintapäivillä. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustalaiset haluavat madaltaa kynnystä lähteä mukaan puoluetoimintaan – Sitran Hyssälä: "Puolueet ovat tavalliselle kansalaiselle paras väylä vaikuttaa"

Puoluesihteeri Pirkkalaisen mielestä keskustan tulee olla vaikuttamisen kanava kaikille
Lauri Heikkilä 22.9.2018 15:28, muokattu 22.9.2018 15:35
a– a+
Demokratia

On aivan ihmeellistä, että puolueet ovat itse eduskunnassa näivettäneet rahoitustaan. Nimenomaan puolueet ovat köyhän paras turva ja osallistumisen kanava kansalaisyhteiskunnassa, puoluetukia pitäisi mieluummin lisätä, ei vähentää! Sitran vanhempi neuvonantaja Liisa Hyssälä huudahtaa.

Entinen keskustan pitkäaikainen ministeri Hyssälä osallistui keskustan politiikka- ja toimintapäivillä Jyväskylässä lauantaina puolueen kansanvallan peruskorjaus-tilaisuuteen puolusihteeri Riikka Pirkkalaisen ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Antti Kivelän kanssa.

– Keskustan pitää luoda kevyempiä osallistumisen väyliä. Jäsenäänestykset ovat hyvä keino sitouttaa jäsenistöä puolueen toimintaan ja niiden lisäämistä tulee pohtia. Samalla myös ei-jäsenille on luotava väyliä vaikuttaa keskustan kautta, puoluesihteeri Pirkkalainen visioi.

Pirkkalainen korostaa nopeuden merkitystä uudessa poliittisessa kulttuurissa.

– Sähköiset kyselyt, somen hyödyntäminen ja nopeasti päivänpoliittisten teemojen ympärille organisoidut pop up-tyyliset keskustelutilaisuudet ovat väylä päästä keskusteluun nopeasti mukaan ja kuunnella niitä tuntoja, joita kansalaisilla herää.

Puoluevaltuuston puheenjohtaja Kivelän mielestä sosiaalisen median keskustelukulttuurissa olisi paljon kehitettävää.

– Keskustalaisten on muutettava somekulttuuria omalla esimerkillään. Tilanteen tulee olla se, että aina siellä, missä keskustalainen liikkuu, siellä on matkassa myös kuunteleva ote, kunnioitus ja fiksu argumentointi. Me emme mene mukaan ravanheittoon ja selkään puukottamiseen.

Kivelä perää keskustan toimintaan erityisesti uuden jäsenen tai toiminnasta kiinnostuneen näkökulmaa.

– Uusiin ja erityisesti kaupunkilaisiin jäseniin on panostettava. On tärkeää, että uusi kiinnostunut kykenee hahmottamaan sen, mitä keskusta on. Järjestörakenteemme on moniportainen, mutta uudelle olisi yksinkertaisempaa etsiä tietoa vaikkapa Kuopion keskustaosastosta, kuin jonkin kaupunginosan paikallisosastosta, Kivelä arvioi.

Hyssälä haluaa rohkaista keskustaa ja koko Suomen puoluekenttää jatkamaan ja kehittämään työtä kansanvallan välineenä ja aatteellisina toimijoina.

– Suomessa puolueiden vahvuus on nimenomaan se, että ne ovat aatteellisia ja aatteisiin perustuvia järjestöjä. Se on hienoa, että puolueet uskovat aatteisiinsa. Rakenteellisia uudistuksia on toki tehtävä, ja paljonkin, mutta kansanvallan perustat ovat pääosin vahvalla pohjalla.

Keskustan demokratia- ja kansalaisyhteiskuntatyöryhmän valmistelema ohjelmapaperi julkaistiin viime viikon perjantaina. Ohjelma pyrkii luomaan linjoja uudenlaisille osallistumisen ja demokratian väylille kansalaisyhteiskunnassa.

– Esitämme, että keskusta valmistelee keskustelun eettiset ohjeet ensi kevään vaalisumaa varten. Kaikkien ehdokkaiden tulisi allekirjoittaa nuo pelisäännöt ja keskusta voi tällä tavalla omalla esimerkillään edistää kunnioittavaa keskustelukulttuuria, työryhmän puheenjohtaja Liisa Ansala sanoo.

Lue myös

Kenen ääni kuuluu keskustassa? – teltta torilla ei riitä, jos puolue haluaa saada yhteyden ihmisiin

Suomalaisista puolueista on tullut yhä johtajavetoisempia. Samalla puolue-elinten valta on kaventunut.
22.9.2018 7:00

Aihetunnisteet

demokratia kansa kansalaisyhteiskunta kansanvalta Keskusta osallistuminen osallisuus puolueet yhteiskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sisustusvillitys voi tuoda kotiisi ikäviä vieraita – Asiantuntija kertoo karut faktat polttopuista sisätiloissa
Uutiset | 16.9.2026 21:45
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta ”supersovellusta” kansalaistensa vakoiluun
Uutiset | 18.9.2026 22:11
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas
Uutiset | 18.9.2026 19:11
MTV: Niuvanniemen sairaalakarkuri on Töölön epäilty rappukäytäväampuja
Uutiset | 18.9.2026 18:50
Suomen ensimmäiset F-35A-hävittäjät ovat laskeutuneet Rovaniemelle – yksi puuttui joukosta
Uutiset | 18.9.2026 17:54
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 17:26
Mies käveli moottoritiellä Oulussa, jäi auton alle ja kuoli
Uutiset | 18.9.2026 16:53
Suomen ensimmäiset F-35A-hävittäjät ovat lähteneet Azoreilta kohti Rovaniemeä, mutta yksi ei ilmeisesti lähtenyt muiden mukana
Uutiset | 18.9.2026 16:06
Porojen laidunnus vähentää pölyttäjien määrää tunturialueilla, kertoo tuore tutkimus
Uutiset | 18.9.2026 15:34
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta ”supersovellusta” kansalaistensa vakoiluun
Uutiset | 18.9.2026 22:11
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas
Uutiset | 18.9.2026 19:11
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste