Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

DR: Yhdysvallat aikoo avata kaksi sotilastukikohtaa Grönlantiin

22.9.2026 11:05
Lue lisää 
Ay-liike
Pärstäkerroinlaista puhuminen on paksua propagandaa, kansanedustaja Aila Paloniemi tuhahtaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustaedustajat tyrmäävät ay-liikkeen ärhentelyn – Kärsijöinä lapset ja vanhukset, tavoitteena maksimoida vasemmiston vaalivoitto

Ammattiyhdistysliikkeen työtaistelutoimet ovat keskustalaisten mielestä täysin yliampuvia.
Santeri Lampi 18.10.2018 20:00, muokattu 18.10.2018 21:02
a– a+
Ay-liike

Ammattiyhdistysliikkeen työtaistelutoimille ei heru keskustan kansanedustajien riveistä ymmärrystä.

Vaikka hallitus sai eduskunnalta hyväksynnän työllisyyspolitiikalleen keskiviikon luottamusäänestyksessä, ammattiliitot ovat jatkaneet työtaistelusuunnitelmien hiomista.

Esimerkiksi SAK:lainen Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL aloittaa ensi viikon alussa kaksipäiväisen poliittisen lakon, joka asettaa palvelutalojen ja päiväkotien ruokahuollon vaakalaudalle.

Myös Teollisuusliitto hautoo Ylen tietojen mukaan useamman päivän lakkoa.

Kansanedustaja Aila Paloniemen (kesk.) mielestä ay-liikkeen toimet halveksivat demokratiaa.

– Tässä on menty aivan liian pitkälle. Ay-järjestöt yrittävät päättää, minkälaisia lakiesityksiä eduskunnassa voidaan antaa.

Neljännen kauden kansanedustaja paheksuu erityisesti JHL:n lakkoa, sillä hallituksen valmistelema irtisanomislaki ei koskettaisi liiton jäseniä lähes ollenkaan.

– Ay-liikkeen toiminta kertoo siitä, että halutaan ottaa hinnalla millä hyvänsä kova vaalivoitto vasemmistopuolueille, Paloniemi toteaa.

Hän kuitenkin uskoo, että pitkittyessään työtaistelut voivat syödä ay-liikkeen ja vasemmisto-opposition kannatusta.

Paloniemi on huolissaan konsensuspolitiikan hapertumisesta samalla, kun suomalaisen yhteiskunnan suuria rakenteita pitää uudistaa kovalla kädellä.

Sote- ja maakuntauudistuksen jälkeen on vuorossa valtava sosiaaliturvan uudistamisurakka.

Kuitenkin jo irtisanomislain kohdalla neuvottelut ovat olleet tuskien taival.

– Pärstäkerroinlaista puhuminen on niin paksua propagandaa. Ei kukaan palkkaa ihmisiä, jotta pääsisi irtisanomaan, Paloniemi tuhahtaa.

Keskustaedustaja Mikko Savola uskoo, että kansalaisten silmissä ay-liikkeen toimet ovat ylimitoitettuja. (Kuva: Jari Laukkanen)

Myös kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) paheksuu sitä, että JHL:n kiivailu osuu lapsiin, nuoriin ja vanhuksiin.

Poliitikko näkee, että ay-liike on ryhtynyt vaalityöhön vasemmistopuolueiden hyväksi.

– Hallitusta ja poliitikkoja vastaan saa kyllä osoittaa mieltä, mutta ei tavan kansalaisia voi panna kärsimään. Kun ay-liike ampuu tällaista asiaa (irtisanomislakia) tykillä, se sahaa omaa oksaansa ja syö uskottavuuttaan. Uskon, että kansalaiset näkevät, että ay-liikkeen puolella menee yli. Jokainen voi itse miettiä, maksaako jäsenmaksunsa ihan oikeista asioista, Savola sivaltaa.

Savolan mukaan irtisanomislaki on työllistämislaki, jolla rohkaistaan pien- ja mikroyrittäjiä palkkaamaan lisää työvoimaa.

Kansanedustaja on käärmeissään siitä, että ay-liike ja vasemmistopuolueet ovat maalanneet yrittäjistä kuvaa, joka ei pidä paikkaansa.

– Yrittäjät ovat itsensä likoon laittaneita ihmisiä, jotka työllistävät vielä muitakin. Keskusta haluaa aktiivisesti löytää uusia keinoja, jotta yrittäjät pärjäävät.

Hallitusta on parjattu niin oppositiopuolueiden kuin Hakaniemen ay-pomojen suunnasta haluttomuudesta neuvotella työmarkkinakysymyksistä kolmikantaisesti.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kuitenkin kertoi eduskunnassa tiistaina olevansa neuvoton, koska ay-puolen keskusjärjestöpomoilla ei ole mandaattia neuvotella hallituksen kanssa.

Savola ihmettelee, mitä tekee sellaisilla johtajilla, joilla ei ole neuvotteluvaltuuksia.

– Olen tottunut siihen, että johtaja johtaa edestä ja pyrkii aktiivisesti hakemaan ongelmiin ratkaisuja – ei pelkästään vastusta.

Lue myös

Keskustan Honkonen vaatii: "AY-pomojen on peruttava lasten ja vanhusten ruokahuollon häirintä ja Rinteen kerrottava kantansa voimatoimiin"

Tukeeko SDP lasten ja vanhusten ruokailun vaikeuttamista? Honkanen kysyy.
18.10.2018 11:25

Aihetunnisteet

ay-liike irtisanomislaki Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta
Uutiset | 21.9.2026 13:32
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Tutkimus: Asiakastyytyväisyydessä entistä suurempia eroja pankkien välillä – nämä pankit veivät kärkisijat
Uutiset | 21.9.2026 9:15
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Uusimmat

Taas yksi maa kertoi kuluneen kesän olleen mittaushistorian kuumin
Uutiset | 22.9.2026 16:41
Vakoilusta epäillyt miehet vapautettiin – Heitä epäillään kuitenkin yhä
Uutiset | 22.9.2026 16:37
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Pörssisähkö on keskiviikkona kallista
Uutiset | 22.9.2026 16:03
Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla
Uutiset | 22.9.2026 13:42
Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla
Uutiset | 22.9.2026 13:34
Kansainväliset osakkeet uusiin huippuihin
Uutiset | 22.9.2026 13:32
YK varoittaa Jemenistä Djiboutiin pakenevien määrän voivan kasvaa kymmeneentuhanteen
Uutiset | 22.9.2026 13:30
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Tutkijat heräsivät puun tuoksuun – satojen tuhansien eurojen arvoinen raaka-ainepotti
Uutiset | 22.9.2026 13:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Taas yksi maa kertoi kuluneen kesän olleen mittaushistorian kuumin
Uutiset | 22.9.2026 16:41
Vakoilusta epäillyt miehet vapautettiin – Heitä epäillään kuitenkin yhä
Uutiset | 22.9.2026 16:37
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste