Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

FT: Amerikkalaisyhtiöt haluavat ostaa Lukoilin kansainväliset toiminnot – koskisi myös Teboilia

7.1.2026 10:20
Lue lisää 
Sote-välikysymys
Pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra selvittivät oppositiolle hallituksen sote-politiikkaa. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Keskusta patisti sotepalveluille aikaa ja rahaa – hallitus kuunteli käsi poskella ja syytteli edeltäjiään

Pekka Pohjolainen 18.10.2023 18:14, muokattu 19.10.2023 16:42
a– a+
Sote-välikysymys

Keskustavetoinen välikysymys hyvinvointialueiden ahdingosta sytytti eduskunnan kiivaaseen väittelyyn siitä, miten sote-uudistuksen ongelmat ratkaistaan ja kenen syytä ne oikeastaan ovat.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen muistutti pääministeripuolue kokoomusta ja perussuomalaisia siitä, että vaaleista on yli kuusi kuukautta aikaa.

– Ja nyt on aika ottaa vastuu siitä teidän tehtävästänne, mihin olette ryhtyneet, ja ruveta hoitamaan maan asioita eikä syytellä vaan entisiä hallituksia ja entisiä eduskuntia.

Kurvinen huomautti, että kun rahaa otetaan sosiaali- ja terveyspalveluista pois, on aivan sama, otetaanko se välikäsien kautta vai suoraan, ja mitä nimeä käytetään.

– Leikkaus on aina leikkaus. Tällainen kokoomuslainen kaunis uusiokieli – ”uudistaminen”, ”sopeuttaminen”, ”tehostaminen”– ei poista sitä tosiasiaa, että hyvinvointialueilta otetaan rahoja pois.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) näki, että edellinen hallitus uudisti kyllä hallinnon ja rahoitusmallin, mutta nykyisellä hallituksella on nyt valtava työ palvelujen turvaamisessa yhdessä alueiden kanssa.

– Nyt täytyy kehittää niitä palveluita, käydä läpi kaikki: miten palveluita hankitaan, ostetaan, tuotetaan, järjestetään, miten it-palvelut on järjestetty.

Orpo näki toteutetun sote-mallin itsessään keskittävänä.

– Ilmeisesti keskusta on ainut, jolle se on yllätys.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko vastasi, etteivät hallituksen keskittämispuheet ole minkäänlainen yllätys.

– Kyllä me tunnemme kokoomuksen ideologian aika monista historian käänteistä. Ja mitään velvoitteita tähän malliin ei ole kirjattu siitä, että palveluita pitäisi keskittää.

Saarikon mukaan hallintoa kyllä keskitettiin sadoilta järjestäjiltä reiluun pariin kymmeneen hyvinvointialueeseen, mutta se ei tarkoita, etteikö palveluita voisi olla ihmisten kotikunnissa.

Keskustajohtaja näki, että liikkuvat palvelut ja etäpalvelut eivät ole vielä siinä kunnossa, että ne olisivat arkipäivää.

– Nyt teidän linjanne on sammuttaa valot ja toivoa, että joskus voisi tapahtua jotain hyvää.

Kurvinen muistutti kokoomuksen ajaneen viittä hyvinvointialuetta.

– Jos te sanotte, että parilla kymmenellä alueella palvelut keskittyy, niin kuinkahan paljon ne keskittyisivät viidellä alueella?

Valtiovarainvaliokunnan keskustalainen puheenjohtaja Markus Lohi huomautti, että parjattu sote-malli oli ainoa, joka oli mahdollista toteuttaa.

– Ja nyt kun olen viimeisen viikon aikana ollut yhteydessä jokaiseen hyvinvointialuejohtajaan, niin se yhteinen viesti on, että tämä perusmalli on hyvä ja toimiva.

Lohen mukaan hyvinvointialueilla kaivataan nyt työrauhaa, ja heillä on kaksi ongelmaa: henkilöstöpula ja kustannusten nousu.

– Palkkaratkaisu oli ennakoitua suurempi, ja he ovat tekemässä yhteensä noin 1,1 miljardin alijäämän tälle vuodelle.

Tähän kokonaisuuteen ei Lohen mukaan mahdu se, että perusuraan lähdetään hakemaan 1,4 miljardin säästöjä.

Sosiaali- ja terveysminsiteri Kaisa Juuso (ps.) vastasi keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Hallituksen puolesta välikysymykseen vastannut sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) kommentoi debatissa myös keskustan esittämiä ehdotuksia soten korjaamiseksi.

Juuso sanoi, että 1,4 miljardin sopeutusvaadetta ei peruta eikä alijäämän kattamisvelvoitteelle anneta lisäaikaa.

– Alijäämän kattamisvelvoite on vuoden 26 loppuun asti. Eli tässä on kolme vuotta, 24, 25 ja 26, aikaa sopeuttaa ja hakea uusia toimintatapoja, tehokkaampia, vaikuttavampia, kustannustehokkaampia toimintatapoja.

Matkakustannusten siirtämisestä Kelalta hyvinvointialueille ei Juuson mukaan ole hallitusohjelmassa kirjausta, mutta sen sijaan ensihoidon kuljetusten kustannusvastuu olisi siirtymässä hyvinvointialueille.

Juuson mukaan vuokratyövoiman ongelmaan on herätty, ja ministeriössä on perustettu työryhmä, joka miettii keinoja siihen, millä tavalla kohtuuttomien korvauksien maksaminen vuokratyövoimalle voidaan välttää. Ammatinharjoittajamalli on pohdinnassa, mutta aikataulu on vielä auki.

Opposition mukaan ottamista rahoitusmallin 25 uudistamiseen Juuso ei luvannut.

– Mietimme varmaan sitä hallituksen toimesta sitten erikseen.

Sote-uudistukseen välinpitämättömästi pitkin matkaa suhtautuneiden perussuomalaisten keskustaan kohdistamat syytökset saivat ryhmäpuheenjohtaja Kurvisen puuttumaan asiaan.

Kurvinen toivoi, että perussuomalaiset voisivat lunastaa hallituksessa suomalaisille ikäihmisille ja omaishoitajille viime keväänä antamansa lupaukset.

– Mutta nyt näyttää siltä, että te myitte hallitusneuvotteluissa suomalaiset ikäihmiset, lastensuojelun asiakkaat, erikoissairaanhoitoa tarvitsevat ihmiset, jotta pääsette kiusaamaan maahanmuuttajia vähän lisää, Kurvinen sivalsi.

Keskustan johdolla laaditussa välikysymyksessä on mukana myös pienin oppositioryhmä Liike Nyt. Hallituksen luottamuksesta äänestetään perjantaina.

Lue myös

Ministeri Juuso: Marinin hallituksen sote-ratkaisussa on lukuisia ongelmia

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) vieritti sosiaali- ja terveydenhuollon ongelmia edellisen hallituksen...
18.10.2023 15:24

SDP haluaa hallituksen löysäävän soten kiristysruuvia

SDP ei ole syystä hallitusaitiossa, kun kokoomus ”leikkaa nyt sotea kuntoon”, SDP:n ryhmäpuhuja...
18.10.2023 15:16

"Yhden asian kanssa keskustalla ei ole mitään tekemistä" – keskusta ryöpytti hallitusta soten tilasta

Välikysymyksen hyvinvointialueiden ahdingosta tehnyt keskusta ei niele Petteri Orpon (kok.) oikeistohallituksen sote-leikkauksia. Keskustan ryhmäpuhuja...
18.10.2023 14:53

Keskusta julkisti soten korjaussarjan – hallitus ajaa hyvinvointialueet kylmäkiskoisiin leikkauksiin, keskustajohtaja Annika Saarikko syyttää

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) oikeistohallitus repii sote-palvelujen rahoitukseen jättimäisiä aukkoja, syyttää keskustan puheenjohtaja...
18.10.2023 14:41

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Keskustan Kurvinen haluaa omalääkärin jokaiselle suomalaiselle – rahat yksityislääkärien Kela-korvauksista
Uutiset | 5.1.2026 9:14
Tässä ovat suosituimmat koiran nimet juuri nyt
Uutiset | 5.1.2026 21:31
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

FT: Amerikkalaisyhtiöt haluavat ostaa Lukoilin kansainväliset toiminnot – koskisi myös Teboilia
Uutiset | 7.1.2026 10:20
Tulli ei aloita rikostutkintaa Fitburg-aluksen miehistön epäillystä pakoterikoksesta
Uutiset | 7.1.2026 10:19
Maanmittauslaitos: Ilmakuvaukset onnistuivat satelliittipaikannuksen häiriöistä huolimatta
Uutiset | 7.1.2026 9:52
Keskustan Savola: Grönlanti kuuluu Tanskalle – Naton vahvistettava läsnäoloaan alueella
Uutiset | 7.1.2026 9:29
Wall Street Journal: Rubion mukaan Grönlanti-uhkaukset eivät ole viesti lähestyvästä hyökkäyksestä
Uutiset | 7.1.2026 9:28
Lohi kummastelee Häkkäsen puheita – ”Politiikka kaipaisi nyt johtajuutta”
Uutiset | 7.1.2026 9:27
Grönlannille on saatava sitovat turvatakuut, vaati keskustan Jouni Ovaska – ”Grönlannin asia on meidän”
Uutiset | 7.1.2026 9:12
Yritysjohtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos vanhemmat ovat tehneet samoin
Uutiset | 7.1.2026 9:08
Kuluttajahinnat nousivat Suomessa joulukuussa 1,8 prosenttia vuodentakaisesta – eniten kallistui terveys
Uutiset | 7.1.2026 8:27
Trump: Venezuela toimittaa Yhdysvalloille 30–50 miljoonaa barrelia öljyä
Uutiset | 7.1.2026 8:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:39, 07/01/2026
weather icon 2°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0007/01/2026
weather icon
1° / 2°°C 0 mm 0% 18 Km/h 89 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 12:0007/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 21 Km/h 85 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 15:0007/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 20 Km/h 76 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 18:0007/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 16 Km/h 80 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 21:0007/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 13 Km/h 83 % 1007 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
FT: Amerikkalaisyhtiöt haluavat ostaa Lukoilin kansainväliset toiminnot – koskisi myös Teboilia
Uutiset | 7.1.2026 10:20
Tulli ei aloita rikostutkintaa Fitburg-aluksen miehistön epäillystä pakoterikoksesta
Uutiset | 7.1.2026 10:19
Maanmittauslaitos: Ilmakuvaukset onnistuivat satelliittipaikannuksen häiriöistä huolimatta
Uutiset | 7.1.2026 9:52
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Järkeä ja realismia pääkaupunkikeskeiseen petokeskusteluun
Mielipide | 5.1.2026 13:33
Lukijalta: Hallituksella on vastuu kansakunnan hyvinvoinnista
Mielipide | 5.1.2026 13:25
Lukijalta: Urbaani satu kaupungista, joka halusi säästää
Mielipide | 5.1.2026 13:18
Lukijalta: Mielipiteet ja faktat susikannastamme
Mielipide | 5.1.2026 13:15
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Omaishoitajien jaksamisesta on pidettävä huolta
Mielipide | 2.1.2026 14:33
Lukijalta: Todellisuutta ei voi väistellä pitkään
Mielipide | 2.1.2026 14:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste