Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Ukraina

Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”

23.3.2023 22:05
Lue lisää 
Kotimaa
Nuorisoa kaupungilla Helsingin keskustassa 31. joulukuuta 2022. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Katujengiin liittyminen on usein nuorten hätähuuto isommasta ongelmasta – "He kokevat ja tuntevat, että heistä ei välitetä"

STT – Sanna Raita-aho, Suomenmaa 29.1.2023 8:00, muokattu 29.1.2023 16:10
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Kotimaa

Katujengit ovat puhuttaneet paljon Suomessa vaalikevään alla. Oppositio on hiillostanut hallitusta asiasta ja syyttänyt hallitusta ”katujen turvaamisen epäonnistumisesta”.

Poliisin mukaan Suomessa on noin 10 katujengiä, joissa on 100–200 jäsentä. Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen puolestaan totesi blogikirjoituksessaan, että nuorten tekemäksi epäiltyjen vakavien rikosten määrä on kasvanut. Vaikka katujengeissä korostuvat maahanmuuttajataustaiset, väkivaltarikokset ovat lisääntyneet myös suomalaistaustaisten keskuudessa.

– On niin, että alaikäisten väkivaltarikosten määrä on kasvanut yhdenmukaisesti sekä suomalaistaustaisten että maahanmuuttajataustaisten nuorten joukossa, Kolehmainen sanoi.

Rajanveto nuorisoryhmien ja katujengien välillä ei myöskään ole aina yksiselitteinen ja helppo.

STT haastatteli kahta ruohonjuuritasolla nuorten kanssa toimivan järjestön edustajaa siitä, mitä heidän mielestään katujengeille tulisi tehdä. Heidän mukaansa ratkaisuun ei päästä yksinkertaisilla toimilla, vaan vaaditaan laajamittaista puuttumista nuorten pahoinvointiin.

HelsinkiMission Aggredi auttaa kodin ulkopuolista väkivaltaa tekeviä irtautumaan väkivallasta. Aggredin väkivaltatyön päällikön Petri Salakan mukaan katujengit eivät ole enää vain pääkaupunkiseudun ongelma, vaan niistä on merkkejä esimerkiksi Turussa.

Ensimmäinen askel on myöntää ongelmien olemassaolo ja kartoittaa niiden koko laajuus, jotta toimenpiteitä voidaan kohdistaa oikein, hän sanoo.

– Katujengeihin ajavat samat asiat kuin muihinkin ryhmittymiin, eli haetaan paikkaa yhteiskunnassa, hän sanoo.

Hänen mukaansa ongelman ratkaisuun tarvitaan pitkäjänteistä politiikkaa, sillä kyseessä on pysyvä rikosmaailman evoluution tulos.

– Me emme ole sammuttamassa mitään tulipaloa. Mitkään nopeat ja uudet hankkeet eivät tätä ratkaise, vaan tarvitsemme pitkäjänteistä toimintaa. Se alkaa siitä, että pyritään yhteiskunnallisesti ehkäisemään ylipäätään jengiytymisen ja radikalisaation tarvetta.

– Mitä vähemmän ihmisillä on tarvetta liittyä jengeihin, sitä vähemmän sitä on olemassa. Pitää kasvattaa varhaisen puuttumisen keinoja, pitää vahvistaa ennaltaehkäisyä ja nykyistä korjaavaa toimintaa, Salakka kuvaa.

Julkisuudessa ratkaisuna on väläytelty muun muassa kovempia rangaistuksia, lisää poliiseja ja myös panostuksia sosiaali- ja lastensuojelutyöhön. Esimerkiksi pääministeri Sanna Marin (sd.) on kertonut, että katurikollisuuteen olisi puututtava myös koventamalla rangaistuksia, kertoo Yle.

Salakka peräänkuuluttaa pitkäaikaisia ratkaisuja. Salakan mukaan rikokset harvoin vähentyvät kovempien rangaistuksien myötä. Päinvastoin, monelle jengiin liittyvälle vankila on pikemminkin osa urapolkua, hän kuvaa.

–  Rangaistuksien koventaminen on harvoin rikoksia estänyt. Katujengin ”uravaiheessa”, jossa haetaan mainetta, vankila on itse asiassa polku katu-uskottavuuteen. Ei se hirveänä pelotteena toimi, hän sanoo.

–  Paljon on pohdittu myös, voisiko ampuma-aselainsäädäntöä koventaa niin, että aseen kantamisesta saisi kovempia rangaistuksia. Näin on toimittu monissa maissa. En osaa vastata, miten tämä toimisi ruohonjuuritasolla. Ainut varma seuraus siitä olisi rikosoikeusjärjestelmän ja sitä kautta myös rikosseuraamuslaitoksen kuormittuminen, hän sanoo.

Salakan mukaan moni nuorista kokee ulkopuolisuutta, mikä osaltaan houkuttelee jengeihin. Salakan mukaan yli 90 prosenttia katujengien jäsenistä on maahanmuuttajataustaisia. Yhtenä tekijänä voi olla tietynlainen identiteettikriisi.

–  Nuori ei ole päässyt kiinni suomalaiseen yhteiskuntaan, mutta samalla irtaantunut vanhempiensa kulttuurista. Eli hän on siinä välivaiheessa. Häntä ei oikein kiinnosta vanhempien kulttuuri, mutta hän ei myöskään ole tullut hyväksytyksi tai halunnut, syystä tai toisesta, sisälle suomalaiseen valtakulttuuriin.

Katujengistä haetaankin usein omaa paikkaa ja yhteisöllisyyttä.

–  Katujengit ovat tällöin houkutteleva paikka. Koetaan, että jengi antaa sinulle turvan, samanmielisen yhteisön, jota et muualta ole löytänyt. Monet kuvittelevat, että jengi tarjoaa seikkailua ja materialistisia etuja. Tämä perustuu mielikuviin, jotka usein romuttuvat, Salakka sanoo.

Ylipäätään materialismi on korostunut nuorisokulttuurissa ja nuorten tekemisissä rikoksissa. Myös gangsta rap ja siihen kytkeytyvä näytöksellisyys kytkeytyy katurikollisuuteen.

–  Ryöstetään esimerkiksi nuorilta merkkivaatteita päältä. Sillä haetaan statusta, jota ei muuten saataisi. Haetaan näyttävyyttä ja katu-uskottavuutta.

–  Lisäksi sosiaalinen media on kytkeytynyt tähän vahvasti. Siellä esitetään videoita, siellä esitetään uhkailuja.

Samalla hän huomauttaa, että kaikki nuorten tekemä katurikollisuus ei liity katujengeihin, vaikka monet asiat ovatkin toisiinsa kytköksissä.

Aseman Lapsien bunkkeritiimin tiimipäällikkö Heikki Turkka sanoo STT:lle, että jengiytymistä tulee estää jo kouluista lähtien. Esimerkiksi niin, että kaikki lapset ja huoltajat oppisivat paremmin suomen kielen, vaikka se tuntuisikin kalliilta investoinnilta.

–  Siinä tulee kuitenkin valtavat säästöt, että annetaan jokaiselle mahdollisuus integroitua. Nyt me syrjäytämme itse osan nuorista, hän sanoo.

Esimerkiksi eräässä pääkaupunkiseudun koulussa vanhemmat otettiin mukaan opetukseen. Tämä niin sanottu perheluokkamalli sekä edisti vanhempien kielen oppimista että rauhoitti oppimista.

Myös hänen mukaansa katujengeihin liittymisen taustalla on ulkopuolisuutta ja myös kokemuksia rasismista. Nuoret tarvitsevat tunnustusta ja hyväksyntää.

–  Fakta on kauhean usein se, että nämä nuoret, jotka käyttävät väkivaltaa, eivät ole tulleet hyväksytyksi koulussa omana itsenään tai osaamisensa kautta. He kokevat ja tuntevat, että heistä ei välitetä.

Aseman Lapsien hankepäällikkö Heikki Turkka Rautatientorilla Helsingissä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Turkan mukaan keskustelu katujengeistä on usein populistista ja kauhistelevaa, mikä ei edistä ongelman ratkaisua eli nuorten pahoinvointiin puuttumista. Tutkimusten ja käytännön kokemusten pohjalta tiedetään, että tehokkaimmin nuorten parissa toimivat keinot, jotka pohjautuvat kuuntelemiseen, syyllistämättömyyteen, konfliktinratkaisuun ja ihmisen kohtaamiseen tekojen taustalla.

Aseman Lapset on muiden nuorisojärjestöjen kanssa vedonnut kansanedustajiin ja puolueisiin, että keskustelu ja ratkaisuehdotukset kohdistettaisiin nuorten pahoinvoinnin ja syrjäyttämisen juurisyihin, ei yksittäiseen oireeseen.

–  Nuorten kaduilla käyttämä väkivalta versoaa erityisesti nuorten systemaattisesta ohittamisesta ja ulossulkemisesta. Tarvitsemme toimia, joilla rikoksiin syyllistyneet nuoret joutuvat vastuuseen teoistaan, mutta samalla rakennetaan väylä ulos jengeistä ja rikollisesta toiminnasta, kannanotossa todetaan.

Turkka huomauttaa, että kouluilla ja nuorisotyöntekijöillä on yleensä selkeä kuva siitä, ketkä nuoret ovat vaarassa ajautua ongelmiin. Hän kohtaa päivittäin kadulla nuoria, joiden kanssa luottamuksen rakentaminen vie aikaa.

–  Aika paljon pitää kestää vittuilua, ennen kuin yhteys syntyy. Eikä siitä saa loukkaantua, hän kuvaa.

–  Ennen kuin nuori luottaa meihin, hänen pitää hyötyä meistä. Käytän sellaista termiä kuin pitsamittari.

Tällä Turkka tarkoittaa sitä, että yhteyden rakentaminen alkaa esimerkiksi viemällä nuoria pitsalle. Siellä nuorille ei vielä aleta ohjeistamaan miten heidän tulisi elää, vaan kysytään lähinnä, mitä heille kuuluu. Keskustelu aloitetaan vasta, kun nuori itse antaa siihen luvan.

–  Erään porukan kanssa piti käydä kuusi kertaa pitsalla, että saimme luottamuksen. Nämä nuoret eivät olleet eläneet maailmassa, jossa aikuisiin voisi luottaa ja toisin päin.

Turkan mukaan järjestöjen etu on se, että osalla on käytössä rikos- ja päihdetaustaisia työntekijöitä, kokemusasiantuntijoita, ja heidän hyödyntämisensä kannattaa.

–  Heidän on niin paljon helpompi päästä nuorten kokemusmaailmaan. Heillä on jokaisella muistissa, miltä se tuntuu, millaista elämä oli. Nuoret myös puhuvat heille eri tavalla kuin meille, joilla lukee sossu tai poliisi otsassa syvään uurrettuna, hän sanoo.

Monet puolueet ovat nostaneet esille myös exit-toiminnan tärkeyttä. Jengistä irtautuminen on yksilölle iso ja usein koko elämän uusiksi laittava prosessi, joka vaatii panostusta, Aggredin Salakka sanoo.

– Meidän verkostomme, johon kuuluu Keskusrikospoliisin ja Rikosseuraamuslaitoksen irtautujatyön lisäksi valtakunnallinen Aggredi-verkosto, toimii tukena katujengeistä ja rikollisverkostoista irtautumiseen. Meidän pitää pohtia, miten yhteiskuntaan kiinnittymiseen tähtäävät toimenpiteet palvelisivat mahdollisimman paljon sitä, että jo jengissä oleva henkilö havaitsisi, että hänellä on mahdollisuus irtautua jengistä ja rakentaa itselleen hyvä elämä.

–  Ovia pitää avata ja pitää auki yhteiskuntaan. Meillä ei ole vielä tarpeeksi tietoa siitä, mitä kaikkea katujengiin liittymiseen ja irtautumiseen liittyy, ja miten se eroaa esimerkiksi prosenttijengeistä (moottoripyöräjengeistä) irtautumisesta, hän sanoo.

Aseman Lapsien Turkka huomauttaa, että jengeihin puuttuminen vaatii myös koko ryhmän, ei vain yksilön toimiin puuttumista.

–  Jos meillä on joku porukka ruvennut määrittelemään itseään tietyllä hierarkialla ja rikoksilla, se ei voi olla pelkästään yksilötyötä. Joka ikisen nuoren, jonka kaveriporukka hölmöilee, tulee yhdessä tehdä se päätös, että alamme muuttamaan toimintatapojamme.

Lue myös

Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille

Brittilehti The Times kertoo ukrainalaisesta erikoisyksiköstä, joka käy omaa, armeijasta erillistä, taisteluaan venäläisjoukkoja...
23.3.2023 22:15

Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava "yllätys viholliselle"

Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin neuvonantaja Mykhailo Podolyak kiistää Newsweekin mukaan tiedot, joiden mukaan...
23.3.2023 22:05

Kun kylmä sota levisi avaruuteen – Reagan kohautti "Star Wars"-ohjelmallaan 40 vuotta sitten

Kylmän sodan kauhun tasapaino sai täräyksen tasan neljä vuosikymmentä sitten, kun Yhdysvaltain presidentti...
23.3.2023 21:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

katujengi katujengit nuoret politiikka

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Juuri nyt: Zaporižžja Venäjän tykistötulessa – Zelenskyi julkaisi videon
Uutiset | 22.3.2023 13:59
CNN: Ukrainan sotilaiden nopea oppimiskyky löi amerikkalaiset kouluttajat ällikällä
Uutiset | 22.3.2023 22:15
Britannian uraaniammukset saivat Kremlin kiehumaan – ”Pakko toimia”
Uutiset | 22.3.2023 23:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15

Uusimmat

Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”
Uutiset | 23.3.2023 22:05
Kun kylmä sota levisi avaruuteen – Reagan kohautti ”Star Wars”-ohjelmallaan 40 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2023 21:00
Protestit ja lakot jatkuivat Ranskassa – ”Miten voin opettaa demokratian toimintaa, kun Macron talloo sen jalkoihinsa”
Uutiset | 23.3.2023 19:11
Wall Street pinkaisi uuteen nousuun sulateltuaan Fedin koronnostoa – Helsingin pörssissä laskupäivä
Uutiset | 23.3.2023 19:09
Stoltenberg tyrmäsi Venäjän väitteet köyhdytettyä uraania sisältävistä ammuksista – ”Vaarallista tässä on itse sota”
Uutiset | 23.3.2023 18:52
Venäjän Zaharova HS:lle: Suomen Natoon liittyminen lisää Itämeren militarisoitumista ja jännitteitä arktisella alueella
Uutiset | 23.3.2023 17:58
Rikosten selvittämisasteessa ei ole tapahtunut romahdusta, sanoo Poliisihallitus
Uutiset | 23.3.2023 17:45
Päätoimittajien yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Maaseudun Tulevaisuuden Jouni Kemppainen
Uutiset | 23.3.2023 17:37
Roskikset voivat täyttyä ja vessapaperi loppua kouluissa – Tätä voi tarkoittaa kiinteistöpalvelualan lakon jatkuminen perjantaina
Uutiset | 23.3.2023 17:35
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Hornet-sooloilu horjuttaa luottamusta pääministerin harkintakykyyn
Pääkirjoitus | 23.3.2023 21:00
Keskusta sai lisää virtaa vaalityöhön uusimmasta gallupista
Pääkirjoitus | 22.3.2023 21:00
Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”
Uutiset | 23.3.2023 22:05
Kun kylmä sota levisi avaruuteen – Reagan kohautti ”Star Wars”-ohjelmallaan 40 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2023 21:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Ikäihmisille riittävästi ravintoa ja terveyttä kustannusvaikuttavasti
Mielipide | 23.3.2023 8:52
On tehtävä valinta
Mielipide | 23.3.2023 8:30
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomi ja Ruotsi Naton ovesta vierekkäin tai peräkkäin” – Puolustusministeri Antti Kaikkonen kiersi Satakuntaa
Uutiset | 23.3.2023 11:08
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)