Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

28.9.2026 12:30
Lue lisää 
Liikennemaksut
Mikko Kärnän mielestä on hyvä, että keskustelu liikenneväylien kehittämisestä on nyt avattu. Hän kehoittaa kaikkia ottamaan asiaan kantaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kärnä alentaisi polttoaineverotusta vielä enemmän, Jarva toivoo huomioitavaksi vanhoilla autoilla ajavat

Suomenmaa 19.1.2017 16:18, muokattu 19.1.2017 19:52
a– a+
Liikennemaksut

Kansanedustaja Mikko Kärnä (kesk.) pitää liikenne- ja viestintäministeriön juuri esittelemää mallia valtion väyläyhtiöstä kehittämiskelpoisena, mutta ei vielä valmiina ratkaisuna.

– Pidän tärkeänä, että malli jakaa liikenneväylien omistuksen valtion ja maakuntien kesken. Tämä tarkoittaa, että maakuntien mahdollisuus poliittiseen ohjaukseen suhteessa toteutettaviin väylähankkeisiin lisääntyisi merkittävällä tavalla nykyisestä, hän toteaa.

Kansanedustajan mielestä on myös tärkeää, että ulkolainen liikenne saadaan lopultakin yhdeksi maksajaksi liikennehankkeille.

Kärnä korostaa, että asiakkaille on taattava aito valinnanvapaus kilometriperusteisen ja aikaan perustuvan hinnoittelun välillä. Mallin tulee myös varmistaa, että liikenteen kustannukset eivät lisäänny sellaisilla seuduilla, joissa mahdollisuutta joukkoliikenteen käyttämiseen ei ole.

– Tämän varmistamiseksi olisi tärkeää viilata veronkevennyksiä niin, että polttoaineverotukseen kohdentuvaa veronalennusta kasvatettaisiin merkittävästi 600–800 miljoonaan euroon. Alennus voisi olla myös maakunnallinen, jolloin esimerkiksi Lappiin ja Kainuuseen kohdennettaisiin suuremmat helpotukset kuin muualle maahan, Kärnä ehdottaa.

Kansanedustaja pitää hyvänä sitä, että keskustelu liikenneväylien kehittämisestä on nyt avattu ja kehoittaa kaikkia ottamaan kantaa siihen, miten liikennejärjestelmiä tulisi viedä eteenpäin.

Samaa mieltä on toinen keskustaedustaja Marisanna Jarva. 

– Vain uudistamalla pystymme hoitamaan perusinfran koko maassa. Jo edellinen hallitus visioi uutta valtionyhtiötä, joka voisi kohdistaa ja koota paremmin teihin ja väyliin rahoitusta. Valtion ja maakuntien omistama yhtiö investoisi pääasiassa haja-asutusalueille, jotka ovat aiemmin jääneet jatkuvasti jalkoihin rahan puutteessa, Jarva linjaa.

Hänen mielestään on tärkeää, että tienkäyttäjien maksurasitus ei kokonaisuutena nouse, malli kohtelee samalla tavalla maaseudulla ja kaupungissa asuvia sekä ihmisten yksityisyys turvataan. Hyvää on myös, että ulkomainen rekkaliikenne maksaa tienkäytöstä, päästöt vähenevät ja valtion väyläomaisuuden myynti yksityisille estetään. Nämä seikat on otettu esityksessä hyvin huomioon.

– Erityisesti aikaan perustuva kiinteä kuukausi- tai vuosimaksu kohtelee paremmin harvaan asutun alueen kansalaisia kun polttoaine- ja ajoneuvoveroa samalla lasketaan. Kotimaan raskaalle liikenteelle tulee pienemmät kustannukset, joka auttaa pohjoisen alueen yritystoimintaa. Väyläyhtiö avaa mahdollisuuksia, joita kannattaa nyt arvioida avoimesti, Jarva toteaa.

Jarva näkee esityksessä tarkennettavaakin.

Autokannan uusiminen on tärkeä tavoite. Mallissa on Jarvan mielestä kuitenkin huomioitava, ettei vanhoilla autoilla ajaville ei tule kohtuutonta kustannusta. Myös perheet, joissa autoja tarvitaan pitkien välimatkojen takia kaksi, on otettava huomioon.

– Vanhoilla autoilla ajaville voidaan tarvita esimerkiksi siirtymäaika tai kevennys maksujen osalta. Myös ruokakuntakohtaisia alennuksia ja kevennyksiä pienituloisille tulee harkita ennen päätösten tekoa, Jarva linjaa.

Lue myös

Berner haluaa Suomesta älykkään liikenteen edelläkävijän: "Edessä suurempi muutos kuin auton keksiminen"

Keskiviikkona julkisuuteen vuotanut uutinen siitä, mitä uudistuksia valtion liikenneverkkoyhtiö eli Live Oyj toisi...
19.1.2017 15:04

Liikennevaliokunnan keskustalaiset haluavat yhtiöittää tiet, koska hankkeet eivät etene budjettivaroin

Tervetullut esitys, koska jotain on pakko tehdä, eduskunnan liikennevaliokunnan keskustalaiset kiteyttävät ajatuksensa valtion...
10.1.2017 6:00

Laske ministeriön laskurilla, mitä uudistus sinulle merkitsisi

Liikenneturvallisuusvirasto Trafin internet-sivuilla jokainen voi käydä kätevästi laskemassa, mitä liikenne- ja viestintäministeriön kaavailemat...
19.1.2017 16:17

Berner: Liikenneverkkoyhtiöstä paljon väärää tietoa – "En ole koskaan sanonut, että seurantaa tarvitaan"

Valtion liikenneverkkoyhtiö on joutunut vastatuuleen jo ennen kuin selvitykset sen perustamisesta ovat valmistuneet....
11.1.2017 16:23

Aihetunnisteet

liikennemaksut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Uutiset | 28.9.2026 9:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:45
Missä on maailman kylmin paikka? Ilma siellä on niin hyytävää, ettei sitä voi hengittää
Uutiset | 28.9.2026 22:01
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 21:55
Helpottava tieto: Seksi ei lisää tätä riskiä
Uutiset | 28.9.2026 21:41
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Uusi arjen vaara näyttää yllättävän monet suomalaiset – ”Jokaisen olisi hyvä varautua”
Uutiset | 28.9.2026 21:23
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio
Uutiset | 28.9.2026 21:01
”Käyttöön ihan ilman mutkuja” – Autojen äkkijarrutukset voisi välttää yksinkertaisella teolla
Uutiset | 28.9.2026 20:21
Jalkapallomaajoukkueella edessä poliittisesti erittäin virittynyt ottelu: ”Huuhkajat seisoo ukrainalaisten rinnalla”
Uutiset | 28.9.2026 17:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:45
Missä on maailman kylmin paikka? Ilma siellä on niin hyytävää, ettei sitä voi hengittää
Uutiset | 28.9.2026 22:01
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 21:55
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste