Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lapsiperheet

Keskustan sote-valiokuntalaiset: Perheiden toimivia lastenhoitoratkaisuja ei pidä rikkoa

9.10.2026 9:01
Lue lisää 
Monipaikkaisuus
Maaseudun itsetunto on ollut kadoksissa, ja näen toivoa sen palauttamiseksi, Petri Honkonen sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kakkosasumista ei huomioida kunnan asukasluvussa, ja Honkonen näkee siinä turvallisuusriskejä – Britannian malli voisi toimia Suomessakin, hän sanoo keskustan podcastissa

Pauliina Pohjala 16.11.2020 16:18, muokattu 16.11.2020 16:18
a– a+
Monipaikkaisuus

Keskustan varapuheenjohtajan, kansanedustaja Petri Honkosen mielestä Suomi hyötyisi Britannian kaltaisesta väestörekisteristä, jossa huomioidaan myös kakkosasuminen.

– Sillä voisi olla merkitystä, kun kuntapäättäjät tekevät päätöksiä palveluista, infrasta, ynnä muusta, Honkonen sanoo keskustan Keskeltä ja kovaa -podcastin tuoreessa jaksossa.

Honkosen mukaan tämä voisi olla toimeenpantavissa aika piankin, ja se olisi myös turvallisuuskysymys.

– Palokunnilla ja pelastuslaitoksella ei ole kiinteistöistä muuta tietoa kuin niiden omistajat. Se on eri tieto kuin se, ketkä siellä viettävät aikaansa.

Honkosen kanssa monipaikkaisuudesta lähetyksessä keskustellut Helsingin keskustalainen kaupunginvaltuutettu, professori Laura Kolbe on myös sitä mieltä, että kuntalaisista puhuminen pitäisi käsittää nykyistä laajemmin.

Kolbe mökkeilee itse Sysmässä ja sanoo, että kunnan asukasluvussa ei huomioida hänen kaltaistaan väestökirjanpidotonta väkeä. Alle 4 000 asukkaan Sysmän kohdalla se voi tarkoittaa 10 000 extra-asukasta, hän toteaa.

– Sitä miettii, että eikö se mene jakeluun, kun vapusta lokakuun loppuun väkimäärä kolminkertaistuu, mutta jätepisteiden määrä ei.

Maaseudun vetovoima on korona-aikana löydetty uudelleen, mutta Honkonen ja Kolbe ovat huolissaan siitä, ovatko kunnat siihen valmiita.

– Maaseutukuntien pitää olla valmiita ottamaan vastaan etätyöntekijät ja vapaa-ajan asukkaat. On muitakin palveluita kuin se kiinteistöverolippu, joka tulee kerran vuodessa kotiin, Honkonen toteaa.

Kolbe sanoo toivovansa paikallisylpeyden uutta buustia.

– Kannattaisi kuunnella enemmän sitä, miksi kesäasukkaat niille paikkakunnille menevät. Luonnon vuoksi toki, mutta on muitakin vetovoimatekijöitä kuten elämäntapamentaliteetti, kulttuurihistoria, elinkeinot ja agrikulttuuri, niitä on ihan liian vähän nostettu esiin. Me tarvitsemme ajattelun muutosta ja retorisen asetelman muutosta.

Kolben mielestä suomalaisessa monipaikkaisessa asumisessa on hienoa se, että se on ”ihan tajuttoman demokraattista”.

– Ei ole vain eliitin etuoikeus vetäytyä jonnekin maaseutukartanoihin viettämään Downton Abbey -elämää. Se ei alun alkaenkaan ole ollut meillä yläluokkailmiö, vaan jo 1800-luvulla hakeuduttiin kalastajatorppiin ja saaristomökkeihin, johonkin vaatimattomaan asumukseen maaseudulle kaupungeista.

– Se elämäntavan osa on meille niin itsestäänselvä ja identiteettiä antava, ettemme aina osaa antaa sille arvoa ja arvostusta.

Kolben mukaan nuorilla aikuisilla on uudenlainen identiteetti, jossa kaupunki ja maaseutu eivät enää ole toistensa vastakohtia, vaan molemmista nautitaan.

– Identiteetti ei ole enää Helsinki tai lande, vaan sekä että.

Honkonen sanoo, että koronakriisi on kaikessa karmeudessaan ollut kuitenkin sellainen yllättävä muutos, joka vääjäämättä jättää jälkensä yhteiskuntaan.

– Toivon, että monipaikkaisuus on sellainen jälki, joka tästä jää.

– Maaseudun itsetunto on ollut kadoksissa, ja näen toivoa sen palauttamiseksi, Honkonen sanoo.

Lue myös

Ovaska patistaa hallitusta: Polttoaineratkaisu on tuotava jo pöytään – "Kuljetusyrittäjien laskut eivät odota" 

Ovaskan mukaan polttoaineiden korkea hinta vaikeuttaa koko Suomen talouden toimintaa.
9.10.2026 17:55

Ministeri Multala: Luvattomista hakkuista voi jatkossa saada jopa vankeutta

Rangaistuksena voisi olla sakkoja tai jopa vankeutta. Esitys on jo eduskunnassa, sanoo ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala.
9.10.2026 17:25

Politico: Irlannin budjettiesitys leikkaa EU-budjettia Suomen toiveita vähemmän

Puheenjohtajamaa Irlannin lauantaina julkistettava budjettiesitys leikkaa EU-budjettia vähemmän kuin mitä Suomi ja muut...
9.10.2026 17:22

Aihetunnisteet

monipaikkaisuus mökkeily mökki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Yhdysvaltain laivaston ohjushävittäjä Helsingissä
Uutiset | 8.10.2026 8:42
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Ovaska patistaa hallitusta: Polttoaineratkaisu on tuotava jo pöytään – ”Kuljetusyrittäjien laskut eivät odota” 
Uutiset | 9.10.2026 17:55
Ministeri Multala: Luvattomista hakkuista voi jatkossa saada jopa vankeutta
Uutiset | 9.10.2026 17:25
Politico: Irlannin budjettiesitys leikkaa EU-budjettia Suomen toiveita vähemmän
Uutiset | 9.10.2026 17:22
EU jakautui kahteen leiriin budjettineuvotteluissa
Uutiset | 9.10.2026 17:16
Mies pakasti vanhempiensa ruumiita 30 vuotta – Tällainen tuomio tuli
Uutiset | 9.10.2026 17:11
Suomi hakee EU:lta poikkeuslupaa jatkaa minkkitarhausta – ratkaisu tulee ennen vuodenvaihdetta
Uutiset | 9.10.2026 17:05
Israel kimpaantui Nobelin rauhanpalkinnon saajasta – Viittasi natsi-propagandistiin
Uutiset | 9.10.2026 16:59
Ahtaasti asuvien määrä kasvoi Suomessa reilusti
Uutiset | 9.10.2026 16:32
Orpo bensan hintakriisistä: ”Aika tehdä päätöksiä” – Purran mukaan yhteisymmärrykseen ei ole päästy
Uutiset | 9.10.2026 16:07
Talitiaiset rikkoivat Suomen ennätyksen
Uutiset | 9.10.2026 15:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska patistaa hallitusta: Polttoaineratkaisu on tuotava jo pöytään – ”Kuljetusyrittäjien laskut eivät odota” 
Uutiset | 9.10.2026 17:55
Ministeri Multala: Luvattomista hakkuista voi jatkossa saada jopa vankeutta
Uutiset | 9.10.2026 17:25
Politico: Irlannin budjettiesitys leikkaa EU-budjettia Suomen toiveita vähemmän
Uutiset | 9.10.2026 17:22
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste