Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 
Kotimaa
Suomalaisten ongelmana on usein liiallinen suolan ja tyydyttyneen rasvan saanti. (Kuva: Lehtikuva / Saara Peltola)

"On ehkä ajateltu, että karski mies tarvitsee ronskit eväät" – Miehet syövät liikaa lihaa, kaupungeissa ja Itä-Suomessa ravintosuosituksia noudatetaan parhaiten

Alueellisia eroja merkittävämpiä ovat erot sukupuolten välillä
STT–Simu Perälä 25.5.2022 17:02, muokattu 25.5.2022 17:40
a– a+
Kotimaa

Tuoreen tutkimuksen mukaan ravitsemussuositukset toteutuvat Suomessa parhaiten pääkaupunkiseudulla ja suurimmissa kaupungeissa sekä Itä-Suomessa. Vähiten ravitsemussuosituksia noudatetaan Länsi- ja Pohjois-Suomessa.

–  Kokonaisuutena kaupungit erottuvat tutkimuksessa edukseen. Merkittävimmin erot näkyvät maaseudun ja kaupunkien välillä, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuspäällikkö Tommi Härkänen sanoo STT:lle.

Harvaan asutuilla alueilla esimerkiksi tyydyttyneiden rasvahappojen, suolan ja punaisen lihan kulutus oli keskimääräistä suurempaa.

Suurissa kaupungeissa ja naisten osalta myös Kaakkois- ja Keski-Suomessa syötiin keskimääräistä enemmän kasviksia, hedelmiä ja marjoja.

Selkeimmin alueelliset erot suomalaisten syömisessä näkyvät, kun tarkastellaan yksittäisiä elintarvikeryhmiä.

–  Itäisessä ja pohjoisessa Suomessa syödään eniten kalaa. Ruisleivän syönti puolestaan korostuu Kainuussa, Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Savossa, Härkänen sanoo.

Kasviksia syödään runsaimmin pääkaupunkiseudulla, Turun seudulla sekä Jyväskylän, Kuopion, Joensuun ja Lappeenrannan rajaamalla alueella.

Lihaa kulutetaan eniten Lapissa ja Koillismaalla.

Erilaiset ruokakulttuurit selittävät alueellisia eroja ainakin osin.

–  Ruisleipää ja marjoja on perinteisesti syöty paljon Itä-Suomessa. On kuitenkin vaikea sanoa, mikä nykyisissä ruokavalioissa on ruokakulttuurin ja mikä erilaisten ravitsemuskampanjoiden tulosta, THL:n tutkimuspäällikkö Liisa Valsta sanoo.

Alueellisten erojen lisäksi tutkimuksessa tarkasteltiin eroja sukupuolten välillä. Ne nousivat tutkimuksessa alueellisia eroja merkittävämmiksi.

Ero siinä, mitä miehet ja naiset syövät, korostuu erityisesti punaisen lihan sekä kasvisten määrissä.

–  Punaisen lihan saantisuosituksen (500 grammaa viikossa) tavoitti miehistä noin joka viidennes ja naisista vähän yli puolet. Naiset myös syövät maanlaajuisesti enemmän kasviksia, hedelmiä ja marjoja, Valsta sanoo.

Lihan ja kasvisten kulutuksen sukupuolieroja selittävät todennäköisesti myös sukupuolittuneet perinteet ruokailussa. Lihan runsas kulutus on tavattu mieltää miehekkääksi.

–  On ehkä ajateltu, että karski mies tarvitsee ronskit eväät. Tämä ajattelutapa on selvästi heikentynyt, mutta ero miesten ja naisten ruokavalioissa nähdään yhä, Valsta sanoo.

Tutkijat kuitenkin huomauttavat, että kaikki ravitsemussuositukset eivät huomioi miesten ja naisten erilaisia energiansaantimääriä. Osittain tutkimuksessa havaitut erot selittyvät sillä, että miehet syövät pääsääntöisesti naisia enemmän, Härkänen sanoo.

Sukupuoleen ja maantieteelliseen sijaintiin katsomatta suomalaisten ongelmana on usein liiallinen suolan ja tyydyttyneen rasvan saanti. Suomalaisista 95 prosenttia syö päivittäin liikaa suolaa.

Valstan mukaan liiallista suolansaantia selittävät ainakin runsassuolaiset liha- ja kalaruoat sekä leipien korkeat suolapitoisuudet.

–  Aktiivisuus vähäsuolaisten elintarvikkeiden kehittämisessä oli 1980- ja 1990-luvuilla suurempaa kuin nyt. Suolan käyttö vähenikin vuoteen 2007 asti, mutta sen jälkeen myönteistä kehitystä ei ole tapahtunut, Valsta sanoo.

Tyydyttynyttä rasvaa syödään yli suositusten koko maassa, ja reippaimmin rajat ylittyvät länsirannikon miehillä. Siihen voi vaikuttaa muun muassa runsas maitotuotteiden ja lihan kulutus.

–  Koko maassa kasvisten kulutus on kuitenkin lisääntynyt sekä miehillä että naisilla. Sen eteen on tehty jo 1970-luvulta asti työtä ja myös tarjonta on parantunut, Valsta sanoo.

Pohjoismaisten ravitsemussuositusten uusiminen on parhaillaan työn alla. Ne julkaistaan ensi vuonna ja ne toimivat kansallisten suositusten pohjana.

–  Uusissa suosituksissa kestävä ruokavalio ja ympäristönäkökulmat otetaan terveysnäkökulmien rinnalle entistä voimakkaammin. Se on hyvä, sillä terveellisen ja kestävän ruokavalion tavoitteet toteutuvat hyvin yhtä aikaa. Esimerkiksi kasvisten lisääminen ja eläinkunnan tuotteiden vähentäminen ruokavaliossa on sekä terveellistä että kestävää, Valsta sanoo.

Osana Reilu ruokamurros -hanketta tehdyssä tutkimuksessa tarkasteltiin seitsemän suositeltavan ruokavalinnan esiintymistä Manner-Suomessa. Nämä seitsemän valintaa olivat ruisleipä, kalsium, kala, punainen liha ja lihavalmisteet, tyydyttyneet rasvahapot, suola sekä kasvikset, hedelmät ja marjat.

Tutkimuksen tavoitteena oli kuvata suositeltavien ruokavalintojen toteutumisen alueellisia eroja aikuisilla 2010-luvulla. Tutkimuksen aineistona käytettiin kansallisia ravitsemuksen seurantatutkimuksia. Härkäsen ja Valstan lisäksi tutkimusta oli tekemässä kuusi muuta THL:n tutkijaa.

Lue myös

Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä

Toinen maailmansota päättyi 2. syyskuuta 1945 kuuluisaan seremoniaan Tokionlahdella. Amerikkalaisen taistelulaivan USS Missourin kannella...
14.2.2026 21:39

Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa

Presidentti Stubb sanoi paneelikeskustelussa, ettei hän usko Venäjän testaavan Naton yhteisen puolustuksen pitävyyttä.
14.2.2026 17:50

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat

Ilman sakkoja ampunut Suvi Minkkinen on sijoittunut kuudenneksi olympiakisojen ampumahiihdon naisten pikakilpailussa. Minkkinen hävisi...
14.2.2026 16:53

Aihetunnisteet

Kotimaa ravinto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
05:16, 15/02/2026
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 20 Km/h 82 % 1010 hPa 0 mm/h
Today 09:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0.48 mm 48% 21 Km/h 87 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 12:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 1 mm 100% 19 Km/h 89 % 1004 hPa 0 mm/h
Today 15:0015/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 12 Km/h 96 % 997 hPa 0 mm/h
Today 18:0015/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 17 Km/h 91 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Grönlanti-kiista ei ole vielä ohi, Tanskan Fredriksen sanoi Münchenissa
Uutiset | 14.2.2026 17:50
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste