Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Julija Navalnaja: Laboratorioiden analyysien mukaan Aleksei Navalnyi myrkytettiin

17.9.2025 12:20
Lue lisää 
Hunajantuotanto
Suomessa on yli 200 erilaista luonnonvaraista mehiläis- ja kimalaislajia. Mehiläistarhoilla on omat, jalostetut rotunsa. Hannu Luukisen tarhalla pörisee Buckfastin luostarissa Englannissa jalostettua mehiläislajia, Balkanin vuoristosta peräisin olevia krainilaisia sekä italialaisia mehiläisiä. (Kuva: Petra Pöyliö)

Hunajaa, pölytyspalveluita ja tuholaistorjuntaa – mehiläisten ahkerointi pitää osaltaan maapallon raiteillaan

Suomenmaa vieraili Hannu Luukisen mehiläistilalla elokuussa, kun hunajakennojen kerääminen oli kiireisimmillään
Meri Alaranta-Saukko 5.4.2021 10:00, muokattu 6.4.2021 15:02
a– a+
Hunajantuotanto

Luukisen tilan hunajalinkoomossa Limingan Heinijärvellä käy surina. Ilma on sakeana vai pitäisikö sanoa makeana hunajasta. 

Kesän hunajasato oli tosin kehnoin vuosikausiin, mutta jotain sentään riittää purkitettavaksikin. 40 vuoteen lämpimin kesäkuu lupaili paljon, mutta kun heinäkuussa satoi viikko viikon perään, medenkeruu jäi vähäiseksi.  

− Hunajasato oli noin neljäsosa siitä, mitä keskimääräisenä vuotena, Hannu Luukinen huokaa, vaikka on kuulemma nähnyt vieläkin huonompia vuosia.  

Luukinen kiinnostui mehiläisistä jo pikkupoikana. Hänen sedällään oli mehiläistarha. Sitä seuratessaan Luukinen ajatteli, että mehiläisten hoitaminen voisi olla mielenkiintoista. Vähitellen harrastus laajeni sivutoimiseksi työksi.  

Viime vuosina monen muunkin mielenkiinto on herännyt mehiläisiä ja pölyttäjiä kohtaan.  

Julkisuudessa on esitetty huolestuneita näkemyksiä mehiläisten määrän vähenemisestä maapallolla ja muistutettu pölyttäjien välttämättömyydestä ihmiselle. Ilman pölyttäjiä muun muassa ruoantuotanto on pulassa. Lähes kaikki viljelykasvit ovat niistä riippuvaisia.  

Taakse jääneenä kesänä kampanjoitiin ahkerasti pörriäisten puolesta ja kannustettiin ihmisiä rakentamaan niille pesiä. Ylen nettisivuilla saattoi seurata pörriäisliveäkin.  

Suomessa on yli 200 erilaista luonnonvaraista mehiläis- ja kimalaislajia. Mehiläistarhoilla on omat, jalostetut rotunsa. Luukisen tarhalla pörisee Buckfastin luostarissa Englannissa jalostettua mehiläislajia, Balkanin vuoristosta peräisin olevia krainilaisia sekä italialaisia mehiläisiä.  

− Tarhamehiläisiä on pyritty jalostamaan niin, että ne eivät olisi kovin aggressiivisia tai herkkiä parveilemaan, Luukinen kertoo.  

Hannu Luukinen kiinnostui mehiläisistä jo pikkupoikana.

Siitä huolimatta Luukinenkin on joutunut satoja kertoja mehiläisen pistämäksi, mutta parveilu on se, joka ylläpitää jännitystä mehiläistarhurin elämässä jännitystä.  

− Olipa suunnitellut lähtevänsä Suviseuroihin tai juhannustansseihin, voi olla varma, että jostakin tulee ilmoitus karanneesta mehiläisparvesta, hän hekottelee.  

Ja kun sellainen ilmoitus tulee, tarhurin ei auta kuin lähteä ottamaan karkulaisia kiinni. Toisinaan hatkat ottanut porukka roikkuu siististi puun oksassa tai seinällä, josta ne saa siististi uuteen pesään. Joskus ne taas häviävät nopeasti tarhurin ulottumattomiin.  

Yksi palkitsevimmista hetkistä mehiläistarhurin arjessa on Luukisen mukaan se, kun parveilevat mehiläiset on saatu uuteen pesään ja ne alkavat tuoksua sitruunalle.  

Se kertoo, että omistajansa lisäksi myös mehiläiset ovat onnellisia. Ne tuottavat mielihyvähormoni limoneenia ja lilalolia ja houkuttelevat muitakin karkulaisia takaisin kotiin.  

Mehiläistarhalla eletään elokuun lopussa vuoden kiireisintä aikaa. Noin kolmessa viikossa hunaja kerätään talteen ja mehiläiset ruokitaan sokeriliuoksella kylläisiksi talvea varten.  

Talvikuukausina Luukinen huoltaa kalustoa ja valmistautuu tulevaan kesään. Aikaa jää myös Mehiläishoitajain liitolle, jonka puheenjohtajana Luukinen toimii. Hän vetää myös koulutuksia ja käy kertomassa kouluissa mehiläisten hoidosta.  

Maaliskuusta lähtien ollaan sitten taas tositoimissa. Keväällä pesät jaetaan kahtia tai jopa useampaankin osaan, mikäli porukka on selvinnyt talven kurimuksesta hengissä.  

Pesät tarkistetaan, uudet kennot asetetaan paikoilleen ja sitten toivotaan lämpimiä kelejä ja paljon kukkia.  

Elokuun toisella viikolla aletaan kerätä ja lingota kennoja. Päivät venyvät pitkiksi ja selkää särkee raskaita kennoja rahdatessa.  

Hunaja kerätään talteen elokuussa noin kolmessa viikossa.

Kun hunaja on saatu pakattua, alkaa markkinarumba. Suurin osa suomalaisesta hunajasta myydään pienissä erissä. Tuottajilla on yksittäisiä sopimuksia kauppojen kanssa ja kotimyynti on tavallista. Luukinen tekee yhteistyötä myös koululuokkien ja urheiluseurojen kanssa, mutta suurin osa hunajasta kaupitellaan erilaisissa tapahtumissa.  

− Hunajamyyjänä on helppo olla. Vaikka olisi millaiset Retuperän markkinat, hunaja tekee kauppansa. Se on varma tuote, Luukinen sanoo.  

Jonkin verran hän myy myös hunajakennoja. Erityisesti maahanmuuttajat ovat niistä kiinnostuneita. Mehiläisvahaa Luukinen ei juurikaan ota talteen. Joskus on tullut tehtyä kynttilöitä tai saippuaa.  

− Mehiläisvahasta on maailmalla kova pula. Alun perin mehiläisiä tarhattiin nimenomaan vahan vuoksi. Siitä tehtiin kynttilöitä kirkon tarpeisiin.  

Mehiläistarhurien määrä Suomessa on kasvussa. Tällä hetkellä heitä on kolmisen tuhatta ja pesiä yhteensä noin 70 000.  

− Nähtävissä on sama rakennemuutos kuin maitotiloilla: toiminta ammattimaistuu ja tarhakoot kasvavat. Suurin osa toimii silti edelleen harrastepohjalta, Luukinen kertoo.  

Hunajan kulutuskin on lisääntynyt. Jokainen suomalainen käyttää vuodessa noin 700 grammaa hunajaa. Moni liittää kullalta hehkuvaan aineeseen terveysvaikutuksia, mutta Luukinen on varovainen puhumaan niistä.  

− On se terveellisempää kuin sokeri. Ja sitä käyttäessään syö lähiruokaa ja tukee suomalaista yrittäjää.  

Hunajaa arvokkaampi tuote ovat pölytyspalvelut, joita mehiläistarhurit tarjoavat marja- ja hedelmäviljelijöille. Mehiläisiä käytetään myös kasvitautien torjuntaan. Esimerkiksi mansikoissa ja omenassa esiintyvää harmaahometta voidaan ehkäistä tuomalla mehiläispesiä viljelysten läheisyyteen.  

Jokainen suomalainen käyttää vuodessa noin 700 grammaa hunajaa.

Hunajan maku vaihtelee pesän sijainnista riippuen. Monia Mehiläishoitajain liiton Paras hunaja -kisoja tuomaroineen Luukisen lempihunaja on vasta lingottu hunaja. Mesimarjan ja vadelmankukista kerätty mesi maistuu erityisen hyvälle. Myös horsmasta tulee herkullista hunajaa.  

Tänä kesänä Luukisen yhden pesän mehiläiset tekivät tattarihunajaa. Siinä on vahva, maltainen tuoksu.  

− Piti peitellä ne pesälaatikot, ettei haju tartu kaikkeen, Luukinen naureskelee astellessaan ulos auringonpaisteeseen.  

Pihalla on kolme isoa sokeriliuossammiota. Luukinen on myynyt siitä muillekin tarhureille. Myös mehiläiset ovat löytäneet tiensä apajille.  

Luukinen kertoo, että mehiläiset oppivat nopeasti tunnistamaan kanisterin, jossa sokeria on. Ne tuntevat myös Luukisen valkoisen Transportterin. Sen saapuminen tietää sokerihanojen avaamista.  

− Saman tien ne ovat paikalla. Ja kun yksi ehtii herkun ääreen, se pistää puskaradion pyörimään ja kohta on koko pesä aterioimassa, tarhuri myhäilee ylpeänä hoidokkiensa viisaudesta.  

Saattaa hymyssä olla tyytyväisyyttä myös siihen, että pian on taas aika huokaista ja rauhoittua talveen.  

− Mehiläistarhurin arjessa ovat ihan samat paineet kuin missä tahansa alkutuotannossa, Luukinen päättää.  

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä lokakuussa 2020. Lehden voit tilata täältä.

Lue myös

Ylioppilaskirjoitusten reaaliaineiden kokeet ovat sujuneet tänään ilman suuria ongelmia

Ylioppilaskirjoitusten reaaliaineiden kokeissa ei ole ollut tänään samankaltaisia teknisiä ongelmia kuin maanantaina, kertoo...
17.9.2025 15:28

Homovastaisen saarnaajan esiintyminen turkisyhtiön kokoustiloissa peruttiin

Suomalainen turkisyhtiö Saga Furs kertoo STT:lle peruneensa kenialaisen saarnaaja David Owuorin esiintymisen sen...
17.9.2025 15:17

Kallio älähtää Harjanteelle – "Kun maalla lakkaa p***a haisemasta, lakkaa se kaupunkilaisilta tulemasta"

Keskustan mikkeliläinen kansanedustaja Vesa Kallio tyrmää vihreiden helsinkiläisen kansanedustajan Atte Harjanteen näkemyksen siitä...
17.9.2025 15:09

Aihetunnisteet

hunaja hunajantuotanto mehiläinen mehiläistarha

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
”Suomi on lasisia sairaalarakennuksia täysi”– ex-ministeri kaivauttaisi tärkeimmät sairaalatoiminnot maan alle
Uutiset | 16.9.2025 18:01
Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua
Uutiset | 14.9.2025 16:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Tutkimus: Alzheimer-diagnoosi voi tulevaisuudessa onnistua ihokudoksesta
Uutiset | 14.9.2025 21:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Uusimmat

Ylioppilaskirjoitusten reaaliaineiden kokeet ovat sujuneet tänään ilman suuria ongelmia
Uutiset | 17.9.2025 15:28
Homovastaisen saarnaajan esiintyminen turkisyhtiön kokoustiloissa peruttiin
Uutiset | 17.9.2025 15:17
Kallio älähtää Harjanteelle – ”Kun maalla lakkaa p***a haisemasta, lakkaa se kaupunkilaisilta tulemasta”
Uutiset | 17.9.2025 15:09
Sofia Virran ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksesta
Uutiset | 17.9.2025 15:00
EU-komissio esittää tiukkoja toimia Israelia vastaan – kauppaetuudet jäihin ja sanktioita ministereille
Uutiset | 17.9.2025 14:56
Trumpin valtiovierailu Britanniaan alkoi virallisesti – presidenttipari ajoi hevosvaunuilla Windsorin linnan tiluksilla
Uutiset | 17.9.2025 14:51
Noin joka seitsemäs poliisin viikonloppuiltoina puhalluttamista sähköpotkulautailijoista ajoi päihtyneenä
Uutiset | 17.9.2025 14:00
Kalmari vastaa Harjanteelle: Tyhjenevän Suomen strategian sijaan tarvitaan monipaikkaista asumista
Uutiset | 17.9.2025 13:52
”Turpa kiinni muut, siltähän tämä nyt vaikuttaa” – Oppositio ryöpytti hallitusta Kuntamarkkinoiden tentissä
Uutiset | 17.9.2025 12:31
Julija Navalnaja: Laboratorioiden analyysien mukaan Aleksei Navalnyi myrkytettiin
Uutiset | 17.9.2025 12:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ylioppilaskirjoitusten reaaliaineiden kokeet ovat sujuneet tänään ilman suuria ongelmia
Uutiset | 17.9.2025 15:28
Homovastaisen saarnaajan esiintyminen turkisyhtiön kokoustiloissa peruttiin
Uutiset | 17.9.2025 15:17
Kallio älähtää Harjanteelle – ”Kun maalla lakkaa p***a haisemasta, lakkaa se kaupunkilaisilta tulemasta”
Uutiset | 17.9.2025 15:09
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Elämän helminauha
Mielipide | 16.9.2025 15:27
Lukijalta: Forcitin tehdas on osa Suomen puolustusta
Mielipide | 15.9.2025 18:41
Lukijalta: Elinkaariajatteluun!
Mielipide | 15.9.2025 18:34
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste