HS: Keskustan johtajavaihdos muutti hallituksen ilmapiirin – "Saarikko on myös kovempi luu ajamaan keskustan tavoitteita"
Keskustan puheenjohtajuuden siirtyminen Annika Saarikolle toi hallitusyhteistyön tunnelmaan selvän muutoksen, Helsingin Sanomien lähteet sanovat lehdelle.
HS haastatteli runsasta kymmentä keskeisellä paikalla istuvaa hallituspuolueen edustajaa keskustan puheenjohtajavaihdoksen vaikutuksista. Näkemys niin muissa hallituspuolueissa kuin keskustan edustajien keskuudessa näyttäytyy pitkälti yhtenäisenä: Tunnelma on kohentunut.
– Nyt siellä [keskustassa] on selkeästi valittu se tie, että halutaan olla hallituksessa ja tehdä yhteistyötä. Se on ollut selvä muutos ja se on helpottanut selkeästi tekemistä täällä. Hallitusyhteistyön ilmapiiri on hyvä ja se on ollut sitä siitä keskustan johdon vaihtumisesta alkaen, sanoo yksi hallituskumppanin edustaja.
– Suuret ja pienet asiat ovat löytäneet paikallensa, arvioi toinen.
Useat HS:n haastattelemat kiittävät Saarikkoa esimerkiksi hyvähenkisestä neuvottelemisesta. Tämän sanotaan näkyneen heti budjettiriihessä, joka järjestettiin pian Saarikon valinnan jälkeen.
Budjettiriihen vaikeaa turveratkaisua kuvataan konkreettiseksi esimerkiksi Saarikon uudenlaisesta johtajuudesta.
Hallituskumppanit kiittävät muun muassa Saarikon ratkaisuhalukkuutta. Hänen neuvottelutyyliään kuvataan samanaikaisesti tiukaksi, väsymättömäksi ja psykologisesti taitavaksi.
Yksi hallituskumppanin edustaja luonnehtii, että Saarikko tapaa esimerkiksi aloittaa kehumalla kumppaninsa. Vasta sen jälkeen hän esittää ongelmat ja lopulta tuo pöytään oman ehdotuksen.
– Tietenkin se varmasti tuo kumppaneille vaikeuskerrointa, hän sanoo Saarikon neuvottelutaidoista.
Saarikon neuvottelutapaa kuvataan aivan toisenlaiseksi kuin hänen edeltäjänsä Katri Kulmunin, jonka aikana keskusta oli lukittautunut yhteen kulmaan.
– Hän oli hallituksessa hirveän hanakka sanomaan, että ei käy ja sitten kuitenkaan hänellä ei ollut tarjota vaihtoehtoa, sanoo hallituskumppanin edustaja.
Yksi keskustalainen vaikuttaja sanoo puolestaan kokevansa, että ero johtajien välillä on ”kuin yö ja päivä”. Kulmuni teki päätöksiä pienellä piirillä siinä missä Saarikko osallistaa enemmän puoluetta, hän kokee. Saarikko on myös kovempi luu ajamaan keskustan tavoitteita, hän uskoo.
Keskustalaiset haastateltavat kiittelevät myös Saarikon otteita puolueen johdossa. Tapaa ja tyyliä kuvataan aiempaa kannustavammaksi ja myönteisemmäksi.
– Valo on tullut puolueeseen. On semmoinen iloinen tekemisen meininki. Jengi uskaltaa katsoa taas peiliin, sanoo yksi keskustalainen.