Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Katri Kulmuni kritisoi keskittämispolitiikkaa – ”Hallitus ei ole käyttänyt mitään poliittista ohjausta”

1.5.2026 13:00
Lue lisää 
Yhdysvallat
Joe Bidenin kampanjatiimi pähkäilee yhä varapresidenttiehdokkaan valintaa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Harris, Rice, Warren vai joku muu? Bidenin kinkkinen valinta on viivästynyt

Tutkija: Varapresidenttiehdokkaalla ei USA:ssa perinteisesti ole nostavaa vaikutusta vaalitulokseen.
Anssi Rulamo - STT 5.8.2020 7:31, muokattu 5.8.2020 9:46
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa demokraattipuolueen tuleva presidenttiehdokas Joe Biden lupasi aikanaan tekevänsä varapresidenttiehdokasvalintansa heinäkuun loppuun mennessä.

Nyt ollaan kuitenkin jo elokuun puolella, eikä Bidenin valinnasta ole vieläkään tietoa.

Amerikkalaismedioiden mukaan Bidenin kampanjatiimi pähkäilee yhä useamman vaihtoehdon välillä. Muutama suosikki on ollut tiedossa jo pidempään, mutta kukaan ei ole selkeästi noussut ylitse muiden.

–  Todennäköisesti taustakeskusteluissa suurimpien kandidaattien Kamala Harrisin, Elizabeth Warrenin ja Susan Ricen kanssa ei ole noussut esiin selkeää ykköstä, arvioi väitöskirjatutkija Jani Kokko Jyväskylän yliopistosta STT:lle.

Kokko arvelee, että Bidenilla on ollut vaikeuksia päättää, mitä tekijöitä hän painottaa valinnassaan.

Susan Rice olisi selkeä ykkösvalinta, kun mietitään puhtaasti sitä, kuka pystyisi hyppäämään presidentin saappaisiin lyhyellä varoitusajalla, jos pian 78-vuotiaan Bidenin terveys alkaisi reistalla.

Rice toimi Yhdysvaltain YK-suurlähettiläänä ja kansallisen turvallisuuden neuvonantajana Barack Obaman presidenttikaudella, joten hän on ulkopoliittiselta kokemukseltaan suvereeni muihin ehdokkaisiin verrattuna.

–  Jos taas ajatellaan jo vuoden 2024 vaaleja, kuka silloin pystyisi voittamaan, Kamala Harris on poliittisempi valinta. Ricella ei ole sellaista poliittista karismaa, Kokko analysoi.

– Se on ehkä osasyy, miksi tämä on viivästynyt: siellä ei oikein tiedetä, mihin suuntaan lähdetään. Painotetaanko lähitulevaisuutta vai seuraavia vaaleja, ulkopolitiikkaa vai sisäpolitiikkaa?

Selkeän takarajan valinnalle muodostaa 17. elokuuta Milwaukeessa alkava demokraattien puoluekokous, jossa siunataan virallisesti Bidenin valinta puolueen presidenttiehdokkaaksi.

Puoluekokouksessa varapresidenttiehdokkaankin pitää jo pystyä paistattelemaan Bidenin rinnalla.

Bidenin kampanja on viestinyt, että valinnasta ilmoitetaan julkisuuteen todennäköisesti vasta ensi viikolla, eli luultavasti vain päiviä ennen puoluekokouksen alkua. Kampanjan sisälläkään Bidenin ajatuksista ei ole perillä kuin hyvin pieni, kolmen tai neljän ihmisen sisäpiiriryhmä.

Joka tapauksessa Kokko uskoo, että valinta tehdään enemmän jo presidenttikautta silmällä pitäen kuin vaalitaktisin perustein. Varapresidentiksi halutaan henkilö, joka voi täydentää presidentin vahvuuksia.

–  Harvoin toisen maailmansodan jälkeen varapresidenttiehdokkaalla on ollut nostavaa vaikutusta vaaleissa. Laskevaa kyllä, jos onnistuu sössimään. Aika heikko on sen varaan rakentaa vaaleja. Oikeasti merkitystä oli vain 1960, kun Lyndon B. Johnson toi Texasin John F. Kennedyn leiriin, Kokko taustoittaa.

Ehdokasvalinnoilla voidaan myös yrittää tuoda puolueen eri kuppikuntia yhteen, mutta se ei aina onnistu.

Esimerkiksi varapresidenttiehdokasvalinnan kostautumisesta Kokko nostaa vuoden 2008 vaalit, joissa maltillinen republikaani John McCain yritti kosiskella oikean laidan äänestäjiä valitsemalla ehdokkaakseen perikonservatiivisen Sarah Palinin.

–  Silloin heräsi kysymyksiä siitä, onko Palin pätevä toimimaan presidenttinä. Hänen esiintymisensä ja osaamisensa eivät vakuuttaneet.

Toisin kuin aiemmin vastaavissa tilanteissa, Biden asetti jo varhain puitteet valinnalleen. Hän nimittäin paalutti jo keväällä, että valitsee varmuudella varapresidenttiehdokkaakseen naisen.

Yhdysvalloilla ei koskaan ole ollut naispuolista varapresidenttiä. Ainoat suurten puolueiden varapresidenttiehdokkaiksi päässeet naiset ovat Geraldine Ferraro vuonna 1984 sekä Palin vuonna 2008.

Etenkin toukokuussa alkaneiden rasisminvastaisten mielenosoitusten myötä Bidenia on myös patistettu valitsemaan ehdokkaakseen musta nainen, mikä pönkittää Ricen ja Harrisin mahdollisuuksia.

Kokko näkee ehdokkaan sukupuolen ja ihonvärin enemmän symbolisina valintoina kuin asioina, joilla olisi suuri merkitys vaalitulokselle.

Afroamerikkalaisista noin yhdeksän kymmenestä äänestää demokraatteja joka tapauksessa. Ehdokasvalinta voisi lähinnä aktivoida afroamerikkalaisia äänestämään vilkkaammin.

Varapresidentin roolia ei määritellä tarkasti laissa, joten varapresidentti-instituutio on elänyt vuosikymmenten varrella aina kulloisenkin presidentin mukaan.

–  Varapresidentti voi olla iso poliittinen vaikuttaja, tai sitten hän kiertää avaamassa maatalousnäyttelyitä tai osallistumassa Yhdysvaltain edustajana ulkomaisten valtionpäämiesten hautajaisiin, Kokko selvittää.

Bidenin Kokko uskoisi antavan varapresidentille isohkon roolin. Asetelma voisi puhua Ricen, 55, valinnan puolesta.

–  Yhdysvaltain sisäpolitiikka on kaaoksessa. Jos Biden valittaisiin, hän voisi lähettää Ricen maailmalle paikkaamaan suhteita liittolaisiin ja hoitamaan ulkopolitiikkaa, ja keskittyisi itse hoitamaan sisäpolitiikkaa. Siellä on terveydenhuolto, koronakriisi, työttömyys ja rotukysymykset käsiteltävänä, Kokko sanoo.

–  Se on siinä mielessä ristiriitaista, että presidentillä on selkein valta juuri ulkopolitiikassa. Mutta ulkopolitiikka taas ei kiinnosta äänestäjiä yhtään.

Myös Harrisilla, 55, on senaattorina kannuksia presidenttiyteen, mutta ulkopoliittinen kokemus häneltä puuttuu.

Suosikkien joukkoon on viime viikkoina noussut kalifornialainen kongressiedustaja Karen Bass, 66, joka on pitkän linjan afroamerikkalainen poliitikko. Vaikutusvaltainen edustajainhuoneen puhemies Nancy Pelosi kannattaa tiettävästi hänen valitsemistaan.

Kokko uskoo, että valinta tehdään ensisijaisesti Harrisin ja Ricen välillä. Mahdollisuutensa on myös Bassilla sekä New Mexicon latinotaustaisella kuvernöörillä Michelle Lujan Grishamilla, 60.

Warrenin, 71, hän sen sijaan laskisi jo pois pelistä sekä tämän iän että valkoisuuden takia. Kokeneen senaattorin Warrenin etuna olisi vedota demokraattien vasemmistosiiven äänestäjiin, mutta se on riskialtista peliä.

–  En tiedä, tyydyttääkö demokraattien vasemmistosiipeä mikään muu kuin jos Bernie Sanders olisi ehdokkaana. Yhdysvalloissa vaalit voitetaan keskeltä. Siinä mennään harhaan, jos valitaan liian äärilaidan ehdokkaita.

Kokko muistuttaa, että marraskuun vaaleissa on pelissä myös senaatin kohtalo, ja demokraattien täytyy ottaa senaatti haltuunsa saadakseen läpi puolueelle tärkeitä hankkeita. Liian vasemmistolainen linja vaaleissa voisi kääntää tiukat senaattikisat republikaaneille.

Lue myös

USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua

Saksan puolustusministerin Boris Pistoriuksen mukaan Yhdysvaltojen päätös oli odotettavissa.
2.5.2026 16:09

Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella

Poliisi epäilee sinimustan liikkeen vapputapahtumaan osallistuneiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella perjantaina. Poliisin mukaan useamman mielenosoittajan...
2.5.2026 16:01

Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni

Poliisi on ottanut kiinni yhden henkilön, jota epäillään muun muassa törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
2.5.2026 13:18

Aihetunnisteet

joe biden Ulkomaat USA

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Datakeskusbuumi voi johtaa sähkön hinnan karkaamiseen, Kaikkonen varoittaa – ”Tilanne ei näytä olevan kenenkään hallussa”
Uutiset | 1.5.2026 13:00
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
Cava, prosecco vai samppanja? Kuohuviineissä on yllättävän isoja eroja
Uutiset | 30.4.2026 21:18
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Iran esiintyi taas uhmakkaana – Korkein johtaja puhui USA:n häpeällisestä tappiosta
Uutiset | 30.4.2026 18:27
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Sää viilenee sunnuntaina, maanantain vastaisena yönä luvassa yöpakkasia
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Puolustusministeri Häkkänen: Turvallisuutta uhkaaviin ulkomaisiin yrityskauppoihin tulossa ratkaisuja pian
Uutiset | 2.5.2026 12:40
”Antakaa markkinoiden toimia”– turveasiantuntija on syvästi turhautunut päättäjiin ja kasvu- ja kuiviketurpeen kohteluun
Uutiset | 2.5.2026 8:00
Kysely: Kansa vastustaa useimpia julkisen talouden säästötoimia – koulutusleikkauksille täystyrmäys
Uutiset | 2.5.2026 0:05
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste