Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sosiaali- ja terveydenhuolto
Hallitusohjelmaan on kirjattu seitsemän päivän hoitotakuu, eli ihmisen pitäisi päästä viikossa lääkäriin terveyskeskuksessa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Hallitus antaa terveyskeskuksille rahaa lääkäreiden palkkaamiseen – ensi vuonna luvassa 70 miljoonaa

Valtionavustusta myönnetään peruspalveluiden vahvistamista varten, tavoitteena purkaa jonot pysyvästi
STT-Sanna Nikula 15.10.2019 13:32, muokattu 15.10.2019 13:47
a– a+
Sosiaali- ja terveydenhuolto

Hallitus myöntää ensi vuodelle noin 70 miljoonaa euroa lisää rahaa terveyskeskusten jonojen purkamiseen ja muun muassa uusien lääkäreiden palkkaamiseen.

Tämä on osa hallituksen ohjelmaa, jonka tarkoituksena on vahvistaa sosiaali- ja terveydenhuollon perustasoa. Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) kertoi tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelmasta tiistaina.

STM:n osastopäällikön Pasi Pohjolan mukaan tällä hetkellä on suurin piirtein kolmesataa perusterveydenhuollon lääkärin vakanssia auki.

– Tavoitteena on, että ne täytetään ensin ja sen jälkeen katsotaan, mikä on lääkäreiden tarve siinä vaiheessa, kun muita kehittämistoimia on tehty, Pohjola sanoi tiedotustilaisuudessa.

Hallitusohjelmaan on kirjattu seitsemän päivän hoitotakuu, mikä tarkoittaa sitä, että ihmisen pitäisi päästä viikossa lääkäriin terveyskeskuksessa. Se vaatii noin tuhannen uuden lääkärin palkkaamista julkiseen terveydenhuoltoon.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan hallitus valmistelee hoitotakuusta eduskuntaan lainsäädäntöesityksen mahdollisimman nopeasti.

– Teemme sitä tällä hetkellä täällä ministeriössä kovalla vauhdilla. Se tulee toimimaan ensi vuonna ajurina sille, että kentällä tehdään oikeita asioita, kun on myös lainsäädännöllisiä velvoitteita ilmassa, Kiuru perusteli.

Ohjelman tavoitteena on perustaa laaja-alaisia sosiaali- ja terveyskeskuksia, jotta ihmiset saavat tarvitsemansa avun yhdellä yhteydenotolla.

– Erikoissairaanhoidosta aiotaan pudottaa palveluita perustasolle, jotta erityisesti erikoislääkäreiden konsultaatiovoima olisi käytettävissä myös siellä. Eli vaivan takia ei tarvitse lähteä erikseen erikoislääkärille, vaan se tulisi heti katsottua, Kiuru sanoo.

Ministerin mukaan jo nyt lähes 43 prosenttia suomalaisista pääsee julkisessa sosiaali- ja terveydenhuollossa viikossa lääkäriin.

– Mutta on sanottava, että meillä on paljon toimijoita, jotka eivät edes siedettävällä tavalla selviydy tästä haasteesta.

Peruspalveluiden vahvistamista varten kunnille ja kuntayhtymille myönnetään valtioavustusta. Rahoituksen kokonaismäärä on noin 70 miljoonaa euroa ensi vuodelle.

Hallituksen sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelma on osa sote-uudistusta, ja siksi valtionavustusta haetaan ja jaetaan maakuntakohtaisesti. Ensimmäisen rahoitushaun on määrä alkaa joulukuussa.

Maakunnan alueen kuntien pitää yhdessä sopia, mikä kuntayhtymä tai yksittäinen kunta hakemusprosessia hoitaa, mutta kaikkien on oltava toiminnassa mukana.

Kiurun mukaan rahoitus jatkuu samantasoisena koko julkisen talouden suunnitelman ajan, mutta vasta kun ensi vuoden budjetti on hyväksytty.

– Kymmenessä vuodessa aikavälillä 2005–2016 on erikoissairaanhoitoon palkattu 3 700 sairaalalääkäriä ja samaan aikaan terveyskeskuksiin on palkattu 300 lääkäriä. Meno ei voi jatkua näin, sen takia tätä rahaa tulee.

Kiurun mukaan kyse on pysyvästä rahasta.

– Sitä jää myös jonojen poissa pitämiseen. Kauden lopussa on varmistettava, että ne jäävät pysyviin pohjiin, jotta toiminta saa vakiintuneen sijan.

Kiuru korostaa, että 60 prosentissa suomalaisista terveyskeskuksista ei ole lääkäripulaa. Nyt on tarkoitus houkutella lääkäreitä sinne, missä vajetta on.

Mutta miten se tapahtuu?

Perushoukuttavuustekijöillä, vastaa STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila. Niitä olisivat muun muassa lääkärin työhön tukea antava moniammatillinen tiimi sekä mahdollisuus tutkimukseen ja kehittämistyöhön myös terveyskeskuksissa. Niiden vuoksi lääkärit haluavat Varhilan mukaan tehdä töitä yliopistosairaaloissa.

– Jos saamme sellaisia elementtejä perustason sosiaali- ja terveyskeskuksiin, ne ovat niitä vetovoimatekijöitä.

Lue myös

Uutissuomalainen: Hallitus kokoaa syksyllä komiteat pohtimaan esimerkiksi sosiaaliturvauudistusta ja maakuntien verotusoikeutta

Hallitus aikoo vielä loppuvuoden aikana perustaa komiteoita pohtimaan asevelvollisuutta, sosiaaliturvauudistusta, lapsistrategiaa, kriisinhallintaa sekä...
15.10.2019 8:17

Tehy selvittää sote-alan yt-neuvottelujen laillisuutta

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattijärjestö Tehy selvittää alalla käynnissä olevien yt-neuvottelujen laillisuuden, jos ne...
15.10.2019 14:59

Valtiosihteeri Maria Kaisa Aula: Nyt ei ole varaa sote-sopan ylikiehumiseen tai pohjaan palamiseen – "Siitä kantavat vastuuta kaikki puolueet"

Sote-uudistuksen loppuun vieminen on tärkeää kansanvallan uskottavuuden kannalta, valtiovarainministeri Mika Lintilän (kesk.) valtiosihteeri...
15.10.2019 9:55

Aihetunnisteet

Sote terveyskeskus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkaneet Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste