Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sosiaali- ja terveydenhuolto
Hallitusohjelmaan on kirjattu seitsemän päivän hoitotakuu, eli ihmisen pitäisi päästä viikossa lääkäriin terveyskeskuksessa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Hallitus antaa terveyskeskuksille rahaa lääkäreiden palkkaamiseen – ensi vuonna luvassa 70 miljoonaa

Valtionavustusta myönnetään peruspalveluiden vahvistamista varten, tavoitteena purkaa jonot pysyvästi
STT-Sanna Nikula 15.10.2019 13:32, muokattu 15.10.2019 13:47
a– a+
Sosiaali- ja terveydenhuolto

Hallitus myöntää ensi vuodelle noin 70 miljoonaa euroa lisää rahaa terveyskeskusten jonojen purkamiseen ja muun muassa uusien lääkäreiden palkkaamiseen.

Tämä on osa hallituksen ohjelmaa, jonka tarkoituksena on vahvistaa sosiaali- ja terveydenhuollon perustasoa. Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) kertoi tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelmasta tiistaina.

STM:n osastopäällikön Pasi Pohjolan mukaan tällä hetkellä on suurin piirtein kolmesataa perusterveydenhuollon lääkärin vakanssia auki.

– Tavoitteena on, että ne täytetään ensin ja sen jälkeen katsotaan, mikä on lääkäreiden tarve siinä vaiheessa, kun muita kehittämistoimia on tehty, Pohjola sanoi tiedotustilaisuudessa.

Hallitusohjelmaan on kirjattu seitsemän päivän hoitotakuu, mikä tarkoittaa sitä, että ihmisen pitäisi päästä viikossa lääkäriin terveyskeskuksessa. Se vaatii noin tuhannen uuden lääkärin palkkaamista julkiseen terveydenhuoltoon.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan hallitus valmistelee hoitotakuusta eduskuntaan lainsäädäntöesityksen mahdollisimman nopeasti.

– Teemme sitä tällä hetkellä täällä ministeriössä kovalla vauhdilla. Se tulee toimimaan ensi vuonna ajurina sille, että kentällä tehdään oikeita asioita, kun on myös lainsäädännöllisiä velvoitteita ilmassa, Kiuru perusteli.

Ohjelman tavoitteena on perustaa laaja-alaisia sosiaali- ja terveyskeskuksia, jotta ihmiset saavat tarvitsemansa avun yhdellä yhteydenotolla.

– Erikoissairaanhoidosta aiotaan pudottaa palveluita perustasolle, jotta erityisesti erikoislääkäreiden konsultaatiovoima olisi käytettävissä myös siellä. Eli vaivan takia ei tarvitse lähteä erikseen erikoislääkärille, vaan se tulisi heti katsottua, Kiuru sanoo.

Ministerin mukaan jo nyt lähes 43 prosenttia suomalaisista pääsee julkisessa sosiaali- ja terveydenhuollossa viikossa lääkäriin.

– Mutta on sanottava, että meillä on paljon toimijoita, jotka eivät edes siedettävällä tavalla selviydy tästä haasteesta.

Peruspalveluiden vahvistamista varten kunnille ja kuntayhtymille myönnetään valtioavustusta. Rahoituksen kokonaismäärä on noin 70 miljoonaa euroa ensi vuodelle.

Hallituksen sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelma on osa sote-uudistusta, ja siksi valtionavustusta haetaan ja jaetaan maakuntakohtaisesti. Ensimmäisen rahoitushaun on määrä alkaa joulukuussa.

Maakunnan alueen kuntien pitää yhdessä sopia, mikä kuntayhtymä tai yksittäinen kunta hakemusprosessia hoitaa, mutta kaikkien on oltava toiminnassa mukana.

Kiurun mukaan rahoitus jatkuu samantasoisena koko julkisen talouden suunnitelman ajan, mutta vasta kun ensi vuoden budjetti on hyväksytty.

– Kymmenessä vuodessa aikavälillä 2005–2016 on erikoissairaanhoitoon palkattu 3 700 sairaalalääkäriä ja samaan aikaan terveyskeskuksiin on palkattu 300 lääkäriä. Meno ei voi jatkua näin, sen takia tätä rahaa tulee.

Kiurun mukaan kyse on pysyvästä rahasta.

– Sitä jää myös jonojen poissa pitämiseen. Kauden lopussa on varmistettava, että ne jäävät pysyviin pohjiin, jotta toiminta saa vakiintuneen sijan.

Kiuru korostaa, että 60 prosentissa suomalaisista terveyskeskuksista ei ole lääkäripulaa. Nyt on tarkoitus houkutella lääkäreitä sinne, missä vajetta on.

Mutta miten se tapahtuu?

Perushoukuttavuustekijöillä, vastaa STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila. Niitä olisivat muun muassa lääkärin työhön tukea antava moniammatillinen tiimi sekä mahdollisuus tutkimukseen ja kehittämistyöhön myös terveyskeskuksissa. Niiden vuoksi lääkärit haluavat Varhilan mukaan tehdä töitä yliopistosairaaloissa.

– Jos saamme sellaisia elementtejä perustason sosiaali- ja terveyskeskuksiin, ne ovat niitä vetovoimatekijöitä.

Lue myös

Uutissuomalainen: Hallitus kokoaa syksyllä komiteat pohtimaan esimerkiksi sosiaaliturvauudistusta ja maakuntien verotusoikeutta

Hallitus aikoo vielä loppuvuoden aikana perustaa komiteoita pohtimaan asevelvollisuutta, sosiaaliturvauudistusta, lapsistrategiaa, kriisinhallintaa sekä...
15.10.2019 8:17

Tehy selvittää sote-alan yt-neuvottelujen laillisuutta

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattijärjestö Tehy selvittää alalla käynnissä olevien yt-neuvottelujen laillisuuden, jos ne...
15.10.2019 14:59

Valtiosihteeri Maria Kaisa Aula: Nyt ei ole varaa sote-sopan ylikiehumiseen tai pohjaan palamiseen – "Siitä kantavat vastuuta kaikki puolueet"

Sote-uudistuksen loppuun vieminen on tärkeää kansanvallan uskottavuuden kannalta, valtiovarainministeri Mika Lintilän (kesk.) valtiosihteeri...
15.10.2019 9:55

Aihetunnisteet

Sote terveyskeskus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Toimittajalta | Taloutta voi piristää enää vain Orpon hallituksen lopun lähestyminen
Uutiset | 23.12.2025 11:09
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Epäily: Vuotaako saksalainen puolue puolustustietoja Kremlille?
Uutiset | 23.12.2025 14:03
Ääriuskonnollisten juutalaisten patistelu armeijaan etenee kompastellen Israelissa
Uutiset | 22.12.2025 14:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Panthersin suomalaiskaksikko nauttii joulun vapaista – ja ”sinappihunnusta”
Uutiset | 24.12.2025 1:20
Mies vangittiin epäiltynä tulipalon sytyttämisestä ja taposta Nivalassa
Uutiset | 23.12.2025 23:10
Konflikteja ei pitäisi käsitellä valikoivasti, koska ne kaikki vaikuttavat koko ihmiskuntaan, sanoo Afrikan unionin erityislähettiläs Liberata Mulamula
Uutiset | 23.12.2025 22:15
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Suomen painonnostajalupaus Janette Ylisoini viihtyy raudan kimpussa – ”Lepopäivä kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa”
Uutiset | 23.12.2025 22:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
19:05, 24/12/2025
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0024/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 20 Km/h 73 % 1032 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 22 Km/h 65 % 1032 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0025/12/2025
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 25 Km/h 54 % 1030 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0025/12/2025
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 28 Km/h 48 % 1029 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 28 Km/h 46 % 1029 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste