Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Asuntomarkkinat

S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän

16.6.2026 8:11
Lue lisää 
Kirjat
Sörnäisten vankilan entinen vanginvartija Mikko Kiiskilä Helsingissä 16. syyskuuta 2025. (Kuva: Kimmo Penttinen / Lehtikuva)

Ex-vanginvartija Mikko Kiiskilä edusti työnantajaansa julkisuudessa, kunnes ura päättyi jengisyytöksiin

Kiiskilä yritti selvittää, mihin syytökset perustuivat, mutta törmäsi salassapitoon. Lopulta hän päätti irtisanoutua itse.
STT / Maria Rosvall 24.9.2025 9:00, muokattu 24.9.2025 9:27
a– a+
Kirjat

Vuosikymmenen alussa nettivideoilla ja sosiaalisessa mediassa vanginvartijan työtä esitteli usein kalju ja tatuoitu Helsingin vankilan vanginvartija Mikko Kiiskilä. Vielä loppukesästä 2023 Helsingin Sanomat julkaisi laajan jutun, jossa seurattiin Kiiskilän työpäivää tutummin Sörkkana tunnetussa vankilassa.

Kiiskilä ei ole enää Rikosseuraamuslaitoksen (Rise) kasvot julkisuudessa, koska viime vuonna hän irtisanoutui tehtävästään lähes 20-vuotisen uran jälkeen. Muun muassa siihen johtaneista tapahtumista Kiiskilä, 49, kertoo keskiviikkona julkaistavassa kirjassa Vanginvartija (Bazar).

Kiiskilän mukaan Rise kertoi hänelle viime vuonna saaneensa jo vuodesta 2015 lähtien vangeilta ja Risen muilta virkamiehiltä tietoja, että hänellä on ”vakaita ja kiinteitä yhteyksiä” järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja että hän on kuljettanut huumeita ja puhelimia vangeille.

Kiiskilä kiisti epäilyt jyrkästi. Kun hän yritti selvittää tarkemmin niiden sisältöä, hän törmäsi salassapitoon – vaikka kyse oli häntä itseään koskevista tiedoista. Kiiskilä ei tähän päivään mennessä tiedä tarkemmin, mitä hänestä oli väitetysti kerrottu Riselle tai sitäkään, kuka väitteet oli esittänyt.

– Sellaista vastaan ei pysty puolustautumaan. Se olisi sama kuin menisit poliisikuulusteluun ja sinulle sanottaisiin, että sinua epäillään törkeästä rikoksesta, mutta ei sanota mikä se rikos on tai milloin se on tapahtunut, hän sanoo STT:n haastattelussa.

Vaikka epäilyt olivat raskaita, Kiiskilän tietämän mukaan niistä ei koskaan tehty rikosilmoitusta. Hän sen sijaan veti tilanteesta omat johtopäätöksensä ja irtisanoutui.

– Tykkäsin työstäni tosi paljon, mutta koin, ettei millään tekemälläni olisi enää ollut merkitystä. Menetin kaiken luottamukseni organisaatioon enkä halunnut enää mistään hinnasta työskennellä siellä.

Kiiskilä kokee, että hänestä haluttiin eroon, mutta hän ei ole varma miksi. Vartijauransa loppupuolella hän toimi julkisten esiintymisten lisäksi Helsingin vankilan varatyösuojeluvaltuutettuna ja Vankilavirkailijain liiton luottamusmiehenä.

Kiiskilä kertoo huomanneensa ongelmia muun muassa vankilan johtamiskulttuurissa sekä nähneensä seksuaalista häirintää ja työpaikkakiusaamista. Hän sanoo joutuneensa myös itse kiusaamisen kohteeksi parina viimeisenä vartijavuotenaan.

– Viimeisinä vuosina yhteistyö työnantajan kanssa muuttui hankalammaksi. Olin vaikea ja haastoin paljon. Minua yritettiin vaientaa ja ignoorata, mikä sai minut vain innokkaammin selvittämään asioita.

Vuosien varrella koulutetun työvoiman puute, resurssipula, kiire ja lisääntyneet työtehtävät olivat Kiiskilän mukaan tehneet päivittäisestä työstä Helsingin vankilassa ”selviytymistaistelua”.

Tilasta teki tiukkaa ja selleihin, jotka olivat nykystandardien mukaan liian pieniä yhdelle vangille, majoitettiin kaksi vankia, hän kertoo.

Myös vankiaines muuttui, kun vakavista rikoksista tuomittuja ja jengiläisiä siirrettiin muihin vankiloihin ja heidän tilalleen tuli lyhyitä tuomioita istuvia vankeja.

– Menosta tuli entistä levottomampaa. Lyhytaikaisia vankeja on hyvin vaikea motivoida kuntoutukseen tai työtoimintaan. Kuten sanotaan, lyhyen tuomion aikana ei opi lusimaan.

Kiiskilän mukaan monet lyhytaikaisista vangeista tarvitsisivat vankilan sijaan päihdekuntoutusta.

– Heillä on paljon päihde- ja mielenterveysongelmia ja terveysongelmia ylipäänsä. Kyllä välillä tuntui, että työvuorossa tärkein työ oli pitää heidät hengissä.

Kouluttamattoman työvoiman määrää Helsingin vankilassa Kiiskilä kuvaa ”järkyttävän isoksi”. Vanginvartijana voi työskennellä kesätyöntekijänä tai sijaisena ilman alan koulutusta yhteensä kaksi vuotta.

Alan heikko vetovoima ja palkkaus harmittavat Kiiskilää. Hän kertoo olevansa Riselle myös paljosta kiitollinen sekä pitäneensä työstään viimeiseen päivään asti, vaikka se vuosien varrella muuttui raskaammaksi ja kuormittavammaksi.

– Tällä vankimäärän kasvulla Suomeen tarvittaisiin ehdottomasti uusia vankiloita, mutta ongelmana on, että niihin tarvittaisiin myös henkilökuntaa. Näyttää siltä, että tilannetta ei ole osattu ennakoida, vaikka vankilat ovat olleet täyttymässä vuosikausia ja Sörkka esimerkiksi on ollut yliasutuksessa ties kuinka pitkään, Kiiskilä sanoo.

Yrittäessään saada tietoja tapauksestaan Kiiskilälle selvisi, että Rise oli tehnyt tietosuojavaltuutetulle tietoturvaloukkausilmoituksen omasta toiminnastaan.

STT:n näkemässä asiakirjassa Rise myöntää, että Kiiskilästä saatuja tietoja oli säilytetty liian kauan ja ne olisi pitänyt tuoda virkamiesoikeudelliseen prosessiin paljon aikaisemmin – mihin niitä ei lopulta koskaan tuotu.

Kiiskilä on pyytänyt tietosuojavaltuutettua arvioimaan, säilöökö Rise esimerkiksi vangeilta saamiaan tietoja työntekijöistään lainvastaisesti.

– Minun tapauksessani puhutaan lähes kymmenestä vuodesta. Sinä aikana tietoja olisi pitänyt käyttää tai sitten ne olisi pitänyt hävittää. Miksi niitä hillottiin kymmenen vuotta, hän ihmettelee.

Lue myös

Raportti: Suomalaisten luottamus uutisiin pysyi vahvana – laitaoikeistolaisten kiinnostus maksullisiin sisältöihin nousussa

Maksuhalukkuus verkkouutisoinnista on yhä selkeämmin sidoksissa kuluttajan poliittiseen kiinnostuneisuuteen.
16.6.2026 9:00

Teknologiateollisuus: Alan tilanne menossa positiiviseen suuntaan

Teknologiateollisuuden Teknobaro-kyselyn mukaan alan yritysten tilanne on mennyt positiiviseen suuntaan viime kuukausina. Vastaajayrityksistä...
16.6.2026 8:46

S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän

Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna nousuun, ennustaa S-Pankki. Ennusteen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat...
16.6.2026 8:11

Aihetunnisteet

Kirjat Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Raportti: Suomalaisten luottamus uutisiin pysyi vahvana – laitaoikeistolaisten kiinnostus maksullisiin sisältöihin nousussa
Uutiset | 16.6.2026 9:00
Teknologiateollisuus: Alan tilanne menossa positiiviseen suuntaan
Uutiset | 16.6.2026 8:46
S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän
Uutiset | 16.6.2026 8:11
Tulipalo täytti yöllä kerrostalon rappukäytävän savulla Oulussa – ”Aineksia vakavampaankin vahinkoon”
Uutiset | 16.6.2026 7:45
EU:ssa sopu lentomatkustajien oikeuksista
Uutiset | 16.6.2026 4:20
Kahdeksan kuoli pommikoneen pudottua Kaliforniassa
Uutiset | 16.6.2026 3:17
Karoliina Partanen nousee tänään sosiaaliturvaministeriksi
Uutiset | 16.6.2026 2:01
Venäjä-pakotteiden rikkomisesta epäillyllä kuorma-autofirmalla oli kymmenien miljoonien liikevaihto vielä hyökkäyssodan alkamisen jälkeen
Uutiset | 16.6.2026 1:01
Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa
Uutiset | 15.6.2026 21:43
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Raportti: Suomalaisten luottamus uutisiin pysyi vahvana – laitaoikeistolaisten kiinnostus maksullisiin sisältöihin nousussa
Uutiset | 16.6.2026 9:00
Teknologiateollisuus: Alan tilanne menossa positiiviseen suuntaan
Uutiset | 16.6.2026 8:46
S-pankki ennustaa asuntomarkkinoiden piristyvän
Uutiset | 16.6.2026 8:11
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Timpalle tilaa
Mielipide | 16.6.2026 9:24
Lukijalta: Jokaisessa koulussa ja oppilaitoksessa on oltava mahdollisuus psykologin läsnäpalveluun
Mielipide | 15.6.2026 15:36
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste