EU-johtaja: Unionin itäraja on vaarassa
EU:n on oltava mukana sopimassa Ukrainan sodan päättymisen ehdoista, sillä rauhanneuvotteluissa päätetään myös koko Euroopan turvallisuusarkkitehtuurin tulevaisuudesta, sanoo Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja António Costa The Financial Times -lehden haastattelussa.
Costa alleviivaa, että kyse ei ole vain Ukrainasta.
– Jos Trump haluaa, että eurooppalaiset kantavat suuremman vastuun turvallisuudestaan, niin eurooppalaisten pitää tietenkin olla keskeisessä roolissa suunnittelemassa uutta turvallisuusarkkitehtuuria.
Costan johtama neuvosto on avainasemassa EU-päätöksenteossa. Jäsenmaiden valtionpäämiehistä koostuva toimielin muun muassa määrittää koko unionin yleiset poliittiset linjaukset ja painopisteet.
EU-johtajan mukaan turvallisuutta koskevissa ratkaisuissa on otettava huomioon, että Venäjä ei uhkaa vain Ukrainaa, vaan on myös globaali uhka.
Euroopan maiden johtajat ovat kokoustaneet maanantaina Pariisissa keskustelemassa Euroopan turvallisuudesta ja Ukrainan tilanteesta. Kokouksen isäntänä on toiminut Ranskan presidentti Emmanuel Macron.
Ukrainan sodan alla Venäjän presidentti Vladimir Putin vaati Natoa perääntymään itäisestä Euroopasta, johon liittouma on laajentunut kylmän sodan jälkeen. Tähän Naton ja sen jäsenmaat eivät kuitenkaan suostuneet.
Costa huomauttaa, että Venäjä uhkaa Baltian maita eli Viroa, Latviaa ja Liettuaa. Maat kuuluvat sekä EU:hun että Natoon.
– Venäjä on selvä uhka Baltian suvereniteetille, meidän itä rajallemme.
Lisäksi Venäjällä on parhaillaan joukkoja niin Moldovassa kuin Georgiassakin.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kertoi maanantaina, että Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov tapaa Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tiistaina Saudi-Arabiassa.
Peskovin mukaan tapaamisen tarkoituksena on parantaa maiden kahdenvälisiä suhteita ja valmistella mahdollisia Ukraina-neuvotteluja.
Yhdysvallat ei ole vielä vahvistanut ulkoministereiden tapaamista. Ulkoministeri Rubio on kuitenkin jo paikalla Saudi-Arabiassa.