Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Työllisyys
Etlan Antti Kauhasen mukaan koulutustason nosto on yksi olennainen työllisyysasteen parantumisen edellytys. Peruskoulun varaan jää yhä aivan liian moni, noin 15 prosenttia ikäluokasta. (Kuva: Maria Seppälä)

Etlan Kauhanen: Työllisyysasteen parantaminen edellyttää isoja muutoksia palkkaneuvotteluihin, koulutustason nostoa ja tukien ehtojen tiukentamista

Yksi vaihtoehto on se, että eduskunta käyttäisi sille kuuluvaa lainsäädäntövaltaa työmarkkinoita koskevissa asioissa, tutkimuspäällikkö Antti Kauhanen sanoo
Taina Kivelä 13.11.2018 16:35, muokattu 13.11.2018 17:41
a– a+
Työllisyys

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla arvioi, että työl­li­syy­sas­te voi nousta 72 pro­sen­tis­ta 75 pro­sent­tiin jo seu­raa­val­la hal­li­tus­kau­del­la. Edellytyksenä on kuitenkin ra­ken­neu­u­dis­tusten jatkaminen ja kokonaan uusien keinojen löytäminen. Uudesta kikystä ei kannata haaveilla.

 – Uu­del­la ki­kyn ta­pai­sel­la kus­tan­nus­ta­son alen­ta­mi­sel­la tus­kin kui­ten­kaan voi­daan li­sä­tä työl­li­syyt­tä jat­kos­sa, Etlan toimitusjohtaja Vesa Vih­ri­ä­lä ar­vi­oi Etlan tiedotteessa.

Etlan työmarkkinoihin, osaamiseen ja palkkaeroihin erikoistunut tutkimuspäällikkö Antti Kauhanen kertoo Suomenmaalle suuntaviivat siitä, mitä seuraavan hallituksen ohjelmasta pitäisi löytyä työllisyystavoitteen saavuttamiseksi. Yksityiskohtaisemmat suositukset annetaan tammikuussa.

– Ei ole yhtä tiettyä keinoa, vaan tarvitaan laajasti erilaisia uudistuksia, Kauhanen painottaa.

Isoja kokonaisuuksia, joihin muutosten pitäisi kohdistua, ovat Kauhasen mukaan työn tarjonta, koulutus ja palkanmuodostusmekanismi.

– Palkanmuodostusjärjestelmä on sikäli haastavin, että Suomessa ei ole tahoa, joka voisi päättää siitä yksin. Poliittisen päätöksenteon lisäksi työmarkkinajärjestöillä on perinteisesti paljon valtaa, hyvässä ja pahassa.

Pahasta hyvä esimerkki lienee kuluvan syksyn irtisanomisjupakka työtaisteluineen. Miten pitäisi toimia, että vastaava estettäisiin jatkossa? Kauhasen mielestä kysymys on hyvä ja vaikea.

– Yksi vaihtoehto on se, että eduskunta käyttäisi sille kuuluvaa lainsäädäntövaltaa työmarkkinoita koskevissa asioissa.

Kauhasen mukaan ei kuitenkaan ole realistista odottaa nopeita muutoksia nykyiseen kolmikantaiseen päätöksentekoon.

– Kilpailukyky heikkeni rajusti 2008–2009 kun hyvän talouskasvun aikaan neuvottelut palkankorotukset astuivat voimaan ison pudotuksen aikaan. Maltilliset palkkaratkaisut saatiin aikaan, mutta aivan liian myöhään.

Neuvottelujärjestelmä pitäisi saada joustavammaksi ja ripeämmin reagoivaksi, Kauhanen sanoo ja nostaa onnistuneeksi esimerkiksi kolmikannasta eläkeuudistuksen.

– Siinä valtion puolelta oli selkeät raamit, ja työmarkkinajärjestöt sopivat toteutuksesta.

Yksi vaihtoehto on se, että eduskunta käyttäisi sille kuuluvaa lainsäädäntövaltaa työmarkkinoita koskevissa asioissa

Antti Kauhanen

Ruotsin malli, joka käynnistyi aikoinaan ay-liikkeen aloitteesta, olisi Kauhasen mielestä hyvä ja tavoiteltava toimintatapa Suomessakin. Ruotsissa vientialat toimivat veturina ja muut seuraavat perässä.

– Olennaista on, että Ruotsissa järjestelmä on ennakoitavissa ja yleisesti hyväksytty, ja siksi yksittäisiin asioihin kohdistuvasta kritiikistä huolimatta varsin vakaa.

Suomen palkanmuodostusjärjestelmää leimaa sen sijaan epävarmuus.

– Tarvitaan koordinaatiota, mutta se ei tarkoita keskittämistä. Neuvottelut voivat olla paikallisia, mutta koordinaation pitäisi tapahtua yli alojen.

Toinen muutosta vaativa työllisyyskokonaisuus ovat järjestelmät, jotka tukevat työikäisten poissaoloa työstä ja heikentävät työn tarjontaa.

– Kaikki nämä pitäisi ottaa tarkasteluun. Esimerkiksi perhevapaat ja vuorotteluvapaa, jonka ehtoja pitäisi tiukentaa.

Myös paljon parjattua työttömien aktivointia pitäisi Kauhasen mielestä jatkaa ja kehittää.

28 prosenttia 15 vuotta täyttäneistä suomalaisista ei ollut suorittanut perusasteen jälkeistä tutkintoa vuoden 2017 lopussa

Tilastokeskus

Koulutuspolitiikan keskeinen ongelma on se, että 15 prosenttia ikäluokasta jää yhä peruskoulun varaan.

– Parhaan työiän eli 25 – 64 vuotiaiden työllisyysaste on 62 prosenttia niillä, joiden koulutus jää peruskouluun. Jo toisen asteen suorittaneilla se on 78 prosenttia, ja korkea-asteen osalta vielä parempi.

Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2017 lopussa peräti 28 prosenttia 15 vuotta täyttäneistä suomalaisista ei ollut suorittanut perusasteen jälkeistä tutkintoa.

– Olennaista on, että ryhmän koko pitää saada pienemään.

Lue myös

Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa

Työmarkkinajärjestöt haluavat, että uudistus valmistellaan uudestaan kolmikantaisesti.
5.8.2026 16:37

Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa

Lohjan uimahallissa on saanut jo vuoden ajan saunoa uimapuvussa. Kokeilu on muuttunut käytännöksi.
5.8.2026 16:37

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

Kuolleita villisikoja etsitään maastosta Kaakkois-Suomessa, Ruokavirasto kertoo. Ruokaviraston asiantuntijat kouluttavat noin sata vapaaehtoista metsästäjää...
5.8.2026 15:21

Aihetunnisteet

Etla Hallitus kolmikanta koulutus palkkajärjestelmä perhevapaat työllisyys vuorotteluvapaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 5.8.2026 15:21
Orpon mukaan Rantasen Ceuta-puheet olivat yksityisajattelua – Kaikkonen ei niele selitystä
Uutiset | 5.8.2026 14:55
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Islanti karkottaa yli 20 valaanpyyntiä vastustavaa aktivistia
Uutiset | 5.8.2026 13:36
Lentokone törmäsi tuntemattoman esineen kanssa Leipzigin lentoaseman läheisyydessä
Uutiset | 5.8.2026 13:26
Ilmastonmuutos vaikuttanut Suomen perhosten levinneisyyteen yli puolella tunnetuista lajeista
Uutiset | 5.8.2026 12:57
Hilkka Kemppi hehkuttaa biokaasua – ”Lähienergiaa parhaimmillaan”
Uutiset | 5.8.2026 12:50
Vahvistuva kysyntä piristää teknologiateollisuutta – ”Näkyvissä on pitkään odotettuja kasvun merkkejä”
Uutiset | 5.8.2026 10:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yrittäjien eläkeuudistukselle täystyrmäys – Järjestö: Ei ratkaise pienituloisimpien ongelmaa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Suomessa välttämättömiä ovat verot, kuolema ja uimahallien sääntökyltit – Lupa- ja valvontavirasto suosittaa yhä alastomuutta saunoissa, mutta käytännöt ovat muuttumassa
Uutiset | 5.8.2026 16:37
Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 5.8.2026 15:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste