Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä

11.12.2025 21:30
Lue lisää 
Keskusta
Markku Pakkanen istui eduskunnassa kaudet 2007–2011 ja 2015–2019. (Kuva: Jaakko Martikainen)

"Enkö ole enää mitään?" – Eduskunnasta toistamiseen pudonnut Markku Pakkanen sanoo uineensa syvissä vesissä

Ex-kansanedustaja toivoo, että keskusta olisi huomioinnut paremmin myös heidät, jotka eivät päässeet eduskuntaan
Samuli Vänttilä 21.9.2019 9:00, muokattu 12.10.2019 22:34
a– a+
Keskusta

Hiljaisuus oli syvä. Kansanedustaja Markku Pakkanen oli hetkeä aiemmin kertonut noin viidellekymmenelle vaalivalvojaisissaan olevalle henkilölle, että hän putoaa eduskunnasta.

Pakkanen tunsi kehossaan ihmisten pettymyksen. Kaikki olivat ihan hiljaa. Pakkasen mieltä riipi.

– Sillä hetkellä romahti moni asia. Minua harmitti omasta puolestani, mutta myös niiden kaikkien muiden puolesta, jotka olivat laittaneet itseään likoon kampanjani puolesta. Tuntui, että millä ikinä voin korvata kaiken, hän sanoo nyt.

Sinä iltana vaalivalvojaisiin ei jääty jatkojuhliin. Lähtiessä monet halasivat. Toiset sanoivat, että kyllä tästä mennään eteenpäin. Toiset eivät sanoneet mitään tai sitten sen, että tämä oli nyt tässä.

– Sellaisella hetkellä mikään ei tunnu miltään.

Pakkasella on takanaan vaikea kesä. Eduskunnasta putoaminen on pyörinyt paljon mielessä.

Hän ei osannut viettää lomaa, koska koki, ettei ole ansainnut sitä. Samaan aikaan hän ei oikein osannut tarttua mihinkään.

Vaalien jälkeen Pakkasen puhelin hiljeni. Kukaan ei enää soitellut ja kalenterikin oli yhtäkkiä tyhjä kaikista menoista.

– Siinä tulee fiilis, että enkö ole enää mitään. Tämä oli kesä, jota en olisi koskaan halunnut elää, hän huokaa.

Ennen vaaleja Pakkanen uskoi täysin, että hän on menossa läpi. Edes keskustan huonot gallupluvut eivät horjuttaneet hänen mieltään, sillä töitä oli tehty eduskunnassa paljon, hän kertoo.

Läpimeno jäi 300 äänen päähän. Putoaminen oli kova järkytys. Mieli upposi syviin vesiin, hän kuvaa.

– Joka sanoo, ettei tällaisessa tilanteessa harmita, ei puhu totta. Mutta ei tähän tietenkään kuole.

Puolueelta Pakkanen olisi kaivannut enemmän tukea. Eduskunnasta pudonneita tai muuten läpipääsemättömiä ei hänen mukaansa ole kuitenkaan juuri huomioitu.

– Ehkä kannattaisi. Meidän, jotka emme tullet valituiksi, äänillä on saatu myös ne 31 paikkaa.

Minut tiputti taksiuudistus, Pakkanen sanoo.

Niin hänelle ovat sanoneet monet äänestäjät. Taksilaki langetti hänen mukaansa keskustan ylle synkän varjon ja äänestäjät kaikkosivat.

– Ja kun keskusta ei menesty, silloin Kymenlaaksosta ei mene läpi keskustalaisia. Se nähtiin nyt ja vuonna 2011, jolloin tipuin myös.

Pakkasen mukaan keskusta unohti viime vaalikaudella oman keskustalaisen väen. Huomio oli liikaa Suomen kuntoon laittamisessa.

Talous koheni ja työpaikkoja tuli lisää. Siitä Pakkanen haluaa antaa kiitoksen silloiselle pääministerille Juha Sipilälle (kesk.).

Mutta puolueen sisäisessä toiminnassa olisi ollut paljon korjattavaa, Pakkanen näkee.

– Kritiikki siitä, että puoluejohto ja ministerit eivät kuunnelleet kansaa tai meitä muita kansanedustajia piti ihan paikkaansa.

– Sipilän lähellä oli luottokansanedustajia ja luottoministereitä. Vanhojen konkareiden laittaminen syrjään oli poliittisesti suuri virhe. Kokemusta ei kuunneltu. Toiminta oli ylimielistä. Se välittyi myös kentälle, että kaikki eivät ole yhtä tärkeitä.

Pakkasen mukaan eduskuntaryhmässä keskusteltiin vaikeista aiheista paljon, mutta usein niitä leimasi tunnelma, että puhu mitä puhut, tämä tai se uudistus tehdään joka tapauksessa.

– Sipilä oli mukava ja hyvä tyyppi, en halua häntä sillä tavalla arvostella. Mutta hän teki päätöksiä paljon oman lähipiirinsä ehdotusten mukaan. Muita ei kuunneltu. Se tuntui siltä, että nyt pelataan vain muutamien ihmisten ehdoilla.

Kokouksia leimasi usein tunnelma, että puhu mitä puhut, tämä tai se uudistus tehdään joka tapauksessa.

Markku Pakkanen     

Keskusta ei ole Pakkasen mielestä käsitellyt tappiotaan vieläkään kunnolla.

Pettymyksen tunteita on niin kentällä niin paljon, että niitä pitäisi purkaa nyt oikein kunnolla. Ääneen pitäisi sanoa myös tappion syyt. Pakkasen mukaan niitä ovat yksiselitteisesti puoluejohdon isot poliittiset virheet.

Pakkasta huolettaa syvästi keskustan tila. Hän vertaa tätä vuotta edelliseen rajuun vaalitappioon vuonna 2011. Silloin puolueella oli vielä järjestöväkeä, nyt luonnollinen poistuma on vienyt pois hyvin merkittävän osan.

– Olemme menettäneet kokonaisen sukupolven.

Pakkasen mukaan keskustaa vaivaa hämmennys siitä, mihin suuntaan puolueen pitäisi kulkea. Hän pysyisi kuitenkin entistä tiukemmin vain keskustan linjalla. Kenttää ei saa myöskään koskaan unohtaa.

– Ei meidän pidä mennä mihinkään suuntaan vaan pysyä keskustan tiellä.

Pakkanen on ammatiltaan taksiyrittäjä. Hän on palannut entisiin hommiinsa ja aikoo jatkaa niitä tehtäviä eläkeikään saakka. Ne päivät odottavat noin viiden vuoden päässä.

– Ei tässä ole enää järkevää investoida kovin merkittävästi. Hiljalleen ajan toimintaa alas.

Kunta- ja maakuntapolitiikassa hän kertoo olevansa edelleen vankasti mukana. Keskustan sisälläkin hän aikoo tehdä töitä tulevaisuuden eteen.

Neljän vuoden päästä koittavista seuraavista eduskuntavaaleista hän ei osaa vielä sanoa.

– Sinne on vielä aikaa. Minulla ei kuitenkaan ole sellaista tunnetta, että pitäkää tunkkinne, vaan haluan olla yhtenä tunkkina porukassa mukana.

Suomenmaan uudessa juttusarjassa käydään läpi eduskunnasta vuonna 2019 pudonneiden entisten kansanedustajien kuulumisia. Pakkasen haastattelu on sarjan ensimmäinen.

Lue myös

Väitös kertoo, miksi ilmastoahdistus lamaannuttaa nuoria

Pelkkä ympäristövastuullinen käyttäytyminen voi lisätä nuoren ilmastoahdistusta, sillä ilmastonmuutosta ei voi yhden ihmisen...
11.12.2025 22:28

Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: "Vaarallinen tilanne"

Britannian suurin sairaanhoitajien ammattiliitto on huolissaan tuoreista luvuista, joiden mukaan maan sairaaloissa vallitsee...
11.12.2025 22:25

Haluatko välttää ummetusta? Suosi tällaista ruokavaliota

Jos haluat välttää pitkäkestoista ummetusta, suosi kasvispainotteista tai Välimeren alueen perinteistä ruokavaliota. Lääkäriseuran uutispalvelu...
11.12.2025 21:45

Aihetunnisteet

Keskusta pakkanen vaalit vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Ovaska jyrähtää Länsirata-sotkusta: ”Hallitus on sekaisin kuin seinäkello”
Uutiset | 9.12.2025 17:12
Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Tänne menevät eduskunnan joululahjarahat
Uutiset | 10.12.2025 17:52
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
EU-komissio ei aio avata ennallistamisasetusta – ”Esitys säästyi Orpon änkyröinnöistä huolimatta”
Uutiset | 10.12.2025 16:45
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Syyttäjä: Mies yritti tappaa 14-vuotiaan pojan koulumatkalla Jämsässä
Uutiset | 11.12.2025 12:11
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Väitös kertoo, miksi ilmastoahdistus lamaannuttaa nuoria
Uutiset | 11.12.2025 22:28
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Haluatko välttää ummetusta? Suosi tällaista ruokavaliota
Uutiset | 11.12.2025 21:45
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Orpo: Ratkaisu Venäjältä jäädytettyjen varojen käytöstä on hyvin lähellä
Uutiset | 11.12.2025 19:22
Toimittajalta | Valtonen eksyi Kremlin keinovalikoimaan – Tälle tielle ei pidä lähteä
Uutiset | 11.12.2025 19:09
Lähteet: Ukraina lähetti USA:lle päivitetyn version rauhansuunnitelmasta
Uutiset | 11.12.2025 18:41
”Kerroin, ettei Putiniin voi luottaa” – Stubb raotti Hollannissa suhdettaan Trumpiin
Uutiset | 11.12.2025 18:34
Keskustasta kovaa ryöpystä: ”Kaikkien aikojen keskittäjähallitus”
Uutiset | 11.12.2025 17:58
Yhdenvertaisuusvaltuutettu on huolissaan haavoittuvassa asemassa olevista sote-palveluiden rajaamisessa
Uutiset | 11.12.2025 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
”Hallintoleikki” hyvinvointialueiden määrällä saa tyrmäyksen keskustasta
Uutiset | 10.12.2025 16:22
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väitös kertoo, miksi ilmastoahdistus lamaannuttaa nuoria
Uutiset | 11.12.2025 22:28
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Haluatko välttää ummetusta? Suosi tällaista ruokavaliota
Uutiset | 11.12.2025 21:45
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste