Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat
Suojelupoliisin entinen esikuntapäällikkö Saana Nilsson kuvattuna Helsingissä 5. helmikuuta. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Supon ex-esikuntapäällikkö: Tosiasioiden syrjäyttäminen mielikuvilla on uhka Suomelle

Saana Nilsson kertoo kirjassaan työstä tiedustelupalveluksi muuttuneessa suojelupoliisissa, joka hakee vielä lopullista paikkaansa Suomessa.
STT / Niilo Simojoki 18.2.2026 0:01, muokattu 18.2.2026 11:38
a– a+
Kirjat

Suojelupoliisin (supo) entinen esikuntapäällikkö Saana Nilsson on huolissaan tosiasioiden korvautumisesta mielipiteillä. Tuoreessa kirjassaan Nilsson kirjoittaa esimerkiksi Venäjän voimakkaan demonisoinnin ajaneen Suomessa sen viranomaistiedon edelle, ettei Venäjä aiheuta Suomelle välitöntä sotilaallista uhkaa.

Nilssonin mukaan kaikki raha haluttiin yhtäkkiä laittaa puolustukseen, kun sitä olisi voitu ohjata myös esimerkiksi yhteiskunnan kestokykyä laajemmin lisäävään lasten ja nuorten hyvinvointiin tai kriittisen infrastruktuurin suojeluun.

– Sota käänsi aivoja luolamiesajatteluun. Sota paha. Venäjä paha. Joko tuit puolustusmenojen lisäämistä tai olit Putinin puolella, Nilsson kirjoittaa.

Yhteiskunnan suurimpana uhkana Nilsson pitää mustavalkoista ajattelua ja suomalaisten jakautumista toisensa poissulkeviin ryhmiin.

– Pelkään, että tuhoamme tämän yhteiskunnan ja kulttuurin itse, Nilsson kirjoittaa.

Supossa 17 vuotta työskennellyt Nilsson kuvaa kirjassaan Suojeluenkeli (Gummerus) supon ”järisyttävää” muutosta kotimaassa uhkia torjuvasta salaisesta poliisista täysiveriseksi ulkomaantiedusteluksi.

Muutos on yhä kesken, eikä Nilssonin mukaan supolla ole organisaation paisumisesta huolimatta vieläkään riittäviä resursseja tai sille kuuluvaa roolia ulko- ja turvallisuuspolitiikan päätöksenteon ytimessä.

Tosiasioiden vähentynyt merkitys näkyy Nilssonin mukaan myös virkakuntaa kohtaan lisääntyneessä poliittisessa ohjauksessa. Hän kirjoittaa saaneensa erään ministerin lähipiiristä yöllä puhelun, jossa toivottiin muuttamaan supon arvio sellaiseksi, että se sopisi paremmin ministerin mielipiteeseen hallituksen pöydälle.

Nilsson kieltäytyi.

– Olisi paha virhe lähteä siihen peliin mukaan, koska sitten tulee aina se seuraava hallitus, Nilsson sanoo STT:n haastattelussa.

Hän arvioi, että poliittiset päättäjät kunnioittavat yhä vähemmän virkahenkilöitä eivätkä luota heidän osaamiseensa. Ongelma ei rajoitu mihinkään tiettyyn puolueeseen, vaan odotukset supoa kohtaan ovat vaihdelleet hallitusten vaihtuessa.

– Yhden hallituksen aikana turvallisuusnäkökulmilla ei ollut paljonkaan merkitystä. Toisen hallituksen aikana turvallisuusnäkökohtia liioiteltiin välillä tarkoitushakuisesti. Yhdellä hallituskaudella saatettiin edistää maahantuloa, ja seuraavalla hallituskaudella estää sitä, Nilsson kirjoittaa.

Vaihdokset kuuluvat politiikkaan, mutta tempoileva päätöksenteko heikentää Nilssonin mukaan demokratian toteutumista.

– Poliittisesti neutraalin asiantuntija-arvion antaminen ei ole koskaan ollut yhtä tärkeää kuin nyt, hän kirjoittaa.

Saana Nilsson työskenteli supon palveluksessa 17 vuotta. (KUVA: ANTTI AIMO-KOIVISTO / LEHTIKUVA)

Jymypaljastuksia Nilssonin kirjasta on turha etsiä, ei edes mystistä Tiitisen listaa. Se on Nilssonin mukaan vain kokoelma supon kansainvälisiltä kumppaneilta saamaa vahvistamatonta vihjetietoa, jonka julkaisu olisi ”totaalinen pettymys ja lässähdys”. Siis todennäköisesti olisi, sillä Nilsson ei kertomansa mukaan halunnut itse nähdä koko dokumenttia.

– On helpottanut elämää, kun on voinut vastata lukuisiin uteluihin, että en aidosti tiedä keitä listalla on, hän perustelee.

Nilsson venytti salaisuuden ja julkisuuden rajoja jo supossa ollessaan. Nyt ilmestyvä kirja on tavallaan jatkoa sille.

– Ajattelen niin, että se on osa toiminnan legitimiteettiä. Pohjoismaisessa yhteiskunnassa ei voi enää tässä ajassa toimia niin, että kaikki ovet ja ikkunat ovat säpissä, hän perustelee.

Vaikka kokenut Nilsson osaa olla paljastamatta salaisuuksia, hän toimitti kuitenkin kirjan nähtäväksi supoon ennen julkaisua.

– Heillä oli ihan muutamia toiveita joistain yksityiskohdista, jotka sitten poistin, Nilsson kertoo.

Salaisuuksien sijaan Nilsson kuvailee inhimillisesti supolaisten arkista mutta outoa työtä, jossa etätyöt ovat tuntematon käsite ja kännykät ynnä muut härpäkkeet pannassa. Kova paikka kynään ja paperiin tottumattomille nuoremmille supolaisille.

– Joidenkin on opeteltava kirjoitustaito alusta lähtien kuin alakoulussa, Nilsson kirjoittaa.

Korkeakouluharjoittelijana vuonna 2009 ensimmäisen kerran supon oven avannut Nilsson oli heti unelmatyöpaikassaan. Alkuvuodet miehisessä organisaatiossa eivät kuitenkaan olleet pelkkää juhlaa. Naisena Nilsson yritti sopeutua: kuunteli kaksimielisiä juttuja ja nauroi mukana, ja pysyi hiljaa, kun joku oli koskenut ilman lupaa.

Supo kuitenkin muuttui, ja Nilsson oli vahvasti toteuttamassa muutosta. Intohimoa ja tekemistä riitti, mutta kotona työpäivästä kysyneelle lapselle ei voinut vastata muuta, kuin että se oli ollut ”ihan ok”.

Huipulla esikuntapäällikkönä kroppa ja pää eivät enää kestäneet kaikkensa antamista työlle. Nilssonille muuta tapaa jatkaa supossa ei ollut, joten hän irtisanoutui ja ryhtyi yrittäjäksi.

Monissa elokuvissa tiedustelupalvelu tulee pyytämään entisen työntekijänsä takaisin pelastamaan maailmaa. Mitä Nilsson vastaisi?

– Kyllä supo oli minulle niin rakas paikka ja työ, että olisi tosi vaikeaa sanoa ei.

Lue myös

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä

Ex-meppi ja ex-kansanedustaja pyrkii takaisin Arkadianmäelle ensi keväänä.
6.4.2026 9:01

Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen

Ensimmäisten nykyaikaisten olympialaisten avajaisista tulee maanantaina kuluneeksi 130 vuotta
5.4.2026 22:00

"Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä" – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa

Keskustan ilomantsilainen kansanedustaja Hannu Hoskonen, 68, on ahkera puhuja eduskunnan täysistunnoissa, ja hän...
5.4.2026 8:00

Aihetunnisteet

Kirjat Kotimaa suojelupoliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste