Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa

15.6.2026 18:34
Lue lisää 
Kirjat
Suojelupoliisin entinen esikuntapäällikkö Saana Nilsson kuvattuna Helsingissä 5. helmikuuta. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Supon ex-esikuntapäällikkö: Tosiasioiden syrjäyttäminen mielikuvilla on uhka Suomelle

Saana Nilsson kertoo kirjassaan työstä tiedustelupalveluksi muuttuneessa suojelupoliisissa, joka hakee vielä lopullista paikkaansa Suomessa.
STT / Niilo Simojoki 18.2.2026 0:01, muokattu 18.2.2026 11:38
a– a+
Kirjat

Suojelupoliisin (supo) entinen esikuntapäällikkö Saana Nilsson on huolissaan tosiasioiden korvautumisesta mielipiteillä. Tuoreessa kirjassaan Nilsson kirjoittaa esimerkiksi Venäjän voimakkaan demonisoinnin ajaneen Suomessa sen viranomaistiedon edelle, ettei Venäjä aiheuta Suomelle välitöntä sotilaallista uhkaa.

Nilssonin mukaan kaikki raha haluttiin yhtäkkiä laittaa puolustukseen, kun sitä olisi voitu ohjata myös esimerkiksi yhteiskunnan kestokykyä laajemmin lisäävään lasten ja nuorten hyvinvointiin tai kriittisen infrastruktuurin suojeluun.

– Sota käänsi aivoja luolamiesajatteluun. Sota paha. Venäjä paha. Joko tuit puolustusmenojen lisäämistä tai olit Putinin puolella, Nilsson kirjoittaa.

Yhteiskunnan suurimpana uhkana Nilsson pitää mustavalkoista ajattelua ja suomalaisten jakautumista toisensa poissulkeviin ryhmiin.

– Pelkään, että tuhoamme tämän yhteiskunnan ja kulttuurin itse, Nilsson kirjoittaa.

Supossa 17 vuotta työskennellyt Nilsson kuvaa kirjassaan Suojeluenkeli (Gummerus) supon ”järisyttävää” muutosta kotimaassa uhkia torjuvasta salaisesta poliisista täysiveriseksi ulkomaantiedusteluksi.

Muutos on yhä kesken, eikä Nilssonin mukaan supolla ole organisaation paisumisesta huolimatta vieläkään riittäviä resursseja tai sille kuuluvaa roolia ulko- ja turvallisuuspolitiikan päätöksenteon ytimessä.

Tosiasioiden vähentynyt merkitys näkyy Nilssonin mukaan myös virkakuntaa kohtaan lisääntyneessä poliittisessa ohjauksessa. Hän kirjoittaa saaneensa erään ministerin lähipiiristä yöllä puhelun, jossa toivottiin muuttamaan supon arvio sellaiseksi, että se sopisi paremmin ministerin mielipiteeseen hallituksen pöydälle.

Nilsson kieltäytyi.

– Olisi paha virhe lähteä siihen peliin mukaan, koska sitten tulee aina se seuraava hallitus, Nilsson sanoo STT:n haastattelussa.

Hän arvioi, että poliittiset päättäjät kunnioittavat yhä vähemmän virkahenkilöitä eivätkä luota heidän osaamiseensa. Ongelma ei rajoitu mihinkään tiettyyn puolueeseen, vaan odotukset supoa kohtaan ovat vaihdelleet hallitusten vaihtuessa.

– Yhden hallituksen aikana turvallisuusnäkökulmilla ei ollut paljonkaan merkitystä. Toisen hallituksen aikana turvallisuusnäkökohtia liioiteltiin välillä tarkoitushakuisesti. Yhdellä hallituskaudella saatettiin edistää maahantuloa, ja seuraavalla hallituskaudella estää sitä, Nilsson kirjoittaa.

Vaihdokset kuuluvat politiikkaan, mutta tempoileva päätöksenteko heikentää Nilssonin mukaan demokratian toteutumista.

– Poliittisesti neutraalin asiantuntija-arvion antaminen ei ole koskaan ollut yhtä tärkeää kuin nyt, hän kirjoittaa.

Saana Nilsson työskenteli supon palveluksessa 17 vuotta. (KUVA: ANTTI AIMO-KOIVISTO / LEHTIKUVA)

Jymypaljastuksia Nilssonin kirjasta on turha etsiä, ei edes mystistä Tiitisen listaa. Se on Nilssonin mukaan vain kokoelma supon kansainvälisiltä kumppaneilta saamaa vahvistamatonta vihjetietoa, jonka julkaisu olisi ”totaalinen pettymys ja lässähdys”. Siis todennäköisesti olisi, sillä Nilsson ei kertomansa mukaan halunnut itse nähdä koko dokumenttia.

– On helpottanut elämää, kun on voinut vastata lukuisiin uteluihin, että en aidosti tiedä keitä listalla on, hän perustelee.

Nilsson venytti salaisuuden ja julkisuuden rajoja jo supossa ollessaan. Nyt ilmestyvä kirja on tavallaan jatkoa sille.

– Ajattelen niin, että se on osa toiminnan legitimiteettiä. Pohjoismaisessa yhteiskunnassa ei voi enää tässä ajassa toimia niin, että kaikki ovet ja ikkunat ovat säpissä, hän perustelee.

Vaikka kokenut Nilsson osaa olla paljastamatta salaisuuksia, hän toimitti kuitenkin kirjan nähtäväksi supoon ennen julkaisua.

– Heillä oli ihan muutamia toiveita joistain yksityiskohdista, jotka sitten poistin, Nilsson kertoo.

Salaisuuksien sijaan Nilsson kuvailee inhimillisesti supolaisten arkista mutta outoa työtä, jossa etätyöt ovat tuntematon käsite ja kännykät ynnä muut härpäkkeet pannassa. Kova paikka kynään ja paperiin tottumattomille nuoremmille supolaisille.

– Joidenkin on opeteltava kirjoitustaito alusta lähtien kuin alakoulussa, Nilsson kirjoittaa.

Korkeakouluharjoittelijana vuonna 2009 ensimmäisen kerran supon oven avannut Nilsson oli heti unelmatyöpaikassaan. Alkuvuodet miehisessä organisaatiossa eivät kuitenkaan olleet pelkkää juhlaa. Naisena Nilsson yritti sopeutua: kuunteli kaksimielisiä juttuja ja nauroi mukana, ja pysyi hiljaa, kun joku oli koskenut ilman lupaa.

Supo kuitenkin muuttui, ja Nilsson oli vahvasti toteuttamassa muutosta. Intohimoa ja tekemistä riitti, mutta kotona työpäivästä kysyneelle lapselle ei voinut vastata muuta, kuin että se oli ollut ”ihan ok”.

Huipulla esikuntapäällikkönä kroppa ja pää eivät enää kestäneet kaikkensa antamista työlle. Nilssonille muuta tapaa jatkaa supossa ei ollut, joten hän irtisanoutui ja ryhtyi yrittäjäksi.

Monissa elokuvissa tiedustelupalvelu tulee pyytämään entisen työntekijänsä takaisin pelastamaan maailmaa. Mitä Nilsson vastaisi?

– Kyllä supo oli minulle niin rakas paikka ja työ, että olisi tosi vaikeaa sanoa ei.

Lue myös

Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa

Saksa jyräsi sunnuntaina Curacaon lukemin 7–1.
15.6.2026 21:43

Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?

Länsinaapuri Ruotsissa juhlittiin lauantaina näyttävästi kuningas Kaarle Kustaan ja kuningatar Silvian kultahäitä. Juhlallisuuksiin...
15.6.2026 21:28

Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua

Tunisian jalkapalloliitto kertoi maanantaina Instagram-tilillään, että maan päävalmentaja Sabri Lamouchi on saanut potkut. Tunisia...
15.6.2026 21:01

Aihetunnisteet

Kirjat Kotimaa suojelupoliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa
Uutiset | 15.6.2026 21:43
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua
Uutiset | 15.6.2026 21:01
Stubb: ”Tämä sopimus avaa tien sodan lopettamiselle”
Uutiset | 15.6.2026 18:37
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Tätä jännätään G7-huippukokouksessa: Trump ei ehkä lähde kesken kaiken pois
Uutiset | 15.6.2026 18:08
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Hallituksen riita paisuu – Adlercreutz ei hyväksy Rydmanin linjauksia
Uutiset | 15.6.2026 17:52
Iran: USA:n on varmistettava Israelin sotatoimien päättyminen Libanonissa
Uutiset | 15.6.2026 16:46
Poliisilta poikkeuksellinen määräys jalkapalloseura HJK:lle
Uutiset | 15.6.2026 16:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa
Uutiset | 15.6.2026 21:43
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua
Uutiset | 15.6.2026 21:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokaisessa koulussa ja oppilaitoksessa on oltava mahdollisuus psykologin läsnäpalveluun
Mielipide | 15.6.2026 15:36
Lukijalta: Työ – ystävä, pakkopulla, haave vaiko elinehto?
Mielipide | 15.6.2026 15:30
Lukijalta: Satasen sakot Bottaksen tavoin
Mielipide | 15.6.2026 15:24
Lukijalta: Turvesuon pohjien peltoviljelyyn voisi ottaa mukaan biohiilen
Mielipide | 15.6.2026 15:21
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste