"Eiköhän tässä ole jotain oikeinkin tehty," Kaikkonen sanoo päivän gallupista
– Ihan mukava oli päivään herätä, keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen naurahtaa puhelimeen torstain aamuruuhkasta.
Syy Kaikkosen positiivisuuteen löytyy päivän gallupista. Keskusta kiilasi Ylen kannatuskyselyssä kolmanneksi 15,6 prosentin kannatuksella. Nousua edelliseen oli 1,4 prosenttiyksikköä.
– Eiköhän tässä ole jotain oikeinkin tehty. Kauan toivottu uutinen tämä keskustalaisille on, Kaikkonen jatkaa.
Keskustajohtaja kuitenkin huomauttaa, että Ylen gallupkin on vain yksi kannatuskysely. Välillä gallupeissa noustaan, välillä lasketaan.
Paljon oleellisempaa Kaikkosen mielestä on katsoa pidemmän ajan trendejä. Ja ne trendit ovat hänen mukaansa näyttäneet koko vuoden keskustan kannalta rohkaisevilta.
– Vaikuttaa siltä, että meidän viestimme lähipalveluista ja koko Suomen asiasta on kuultu. Yhä useampi äänestäjä tuntuu huomanneen, että keskusta on tavallisten ihmisten asialla.
– Ehkä me olemme pystyneet paremmin nostamaan omaa viestiämme esiin, hän miettii.

Keskusta tietenkin myös hyötyy oppositioasemasta, Kaikkonen myöntää.
Orpon hallitus on hänen mukaansa kompuroinut pahasti äänestäjien silmissä.
Erityisesti siitä saa kärsiä perussuomalaiset. Valtiovarainministeri Riikka Purran johtama puolue otti Ylen gallupissa rajusti takkiin. Puolueen kannatus romahti 11,4 prosenttiin. Pudotusta oli neljä prosenttiyksikköä.
Kaikkosen mukaan perussuomalaisten tulos kertoo siitä, että äänestäjät ovat pettyneitä puolueen politiikkaan suhteessa aiempiin lupauksiin.
– Perussuomalaiset loi ennen eduskuntavaaleja suomalaisille melkoisia odotuksia, mutta moni heidän äänestäjänsä on joutunut pettymään, ettei meininki ollutkaan ihan sellaista, mistä oli puhetta.
Kaikkonen huomauttaa, että myös perussuomalaisten lasku on pidemmän aikavälin trendi. Eikä helpotusta ole luvassa jatkossakaan.
– Kehysriihessä hallitus kohdisti kaikista suurimmat veronkevennykset kaikkein suurituloisimmille. Epäilenpä, että sitä on vaikea selittää perussuomalaisten kannattajille, ja vähän muillekin.

Kokoomukseen hallituksen politiikka ei kuitenkaan ole juuri vaikuttanut. Pääministeripuolue porskuttaa Ylen gallupissa yli 20 prosentin kannatuksella. Toiseksi yltänyt puolue sai nousua 0,6 prosenttiyksikköä.
Kaikkonen arvelee syyn olevan siinä, että hallituksen politiikka suosii kokoomuksen äänestäjäkuntaa. Hyvätuloisia suosiva veropolitiikka lienee kokoomuksen äänestäjille mieluinen ratkaisu, hän miettii.
– Mutta kyllä minä ennakoin, että kokoomuksellakin voi vielä kannatushaasteita tulla eteen tällä kaudella, Kaikkonen kuittaa.
Vaalikausi on noin puolivälissä. Seuraavat eduskuntavaalit koittavat kahden vuoden päästä keväällä 2027.
Kaikkosen mukaan yksittäinen gallup-nousu ei hetkauta keskustan strategioita suuntaan tai toiseen. Itseluottamusta se kuitenkin antaa. Työtä on syytä jatkaa, Kaikkonen näkee.
Ja sitä työtä riittää muun muassa puolueen ohjelmatyössä sekä 2030-luvulle tähtäävässä puolueen periaateohjelman työstämisessä.
– Tavoittelemme vuoden 2027 vaaleissa asemia, joista pystymme entistä vahvemmin vaikuttamaan isänmaan asioihin. Kutsun kaikkia vanhoja ja uusia toimijoita siihen työhön mukaan.
Kaikkonen haluaa kutsua mukaan myös kaikki suomalaiset, jotka ovat pettyneitä nykymenoon ja muiden puolueiden toimintaan.
– Keskustan ovet ovat auki. Myös nuorisolle olisi aika hyvin tilaa, että tervetuloa vaan. Ja jos joku pohtii kotiinpaluuta, niin kyllä meillä lämmin liesi odottaa.