Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Katujengivälikysymys
Sisäministeri Krista Mikkonen vastasi perussuomalaisten jengivälikysymykseen. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Eduskunta pohti ratkaisuja katujengiongelmaan – sisäministeri varoitti maahanmuuttajien yleisestä leimaamisesta

Pekka Pohjolainen 19.12.2022 15:37, muokattu 20.12.2022 15:50
a– a+
Katujengivälikysymys

Eduskunta pitää katujengiongelmaa todellisena ja vakavana, mutta löytää myös keinoja puuttua asiaan.

Keskustelussa perussuomalaisten aiheesta laatimasta välikysymyksestä muistutettiin myös, ettei Suomen tilannetta pidä liioitella vertaamalla sitä Ruotsiin eikä kaikkia maahanmuuttajia saa leimata katujengirikollisuuden pohjalta.

Välikysymykseen hallituksen puolesta vastannut sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) myönsi, että maahanmuuttajien osuus katujengeissä on suuri.

– Ja se kertoo siitä, että kotouttamiseen täytyy panostaa entistä enemmän – se kielenopiskelu on äärimmäisen tärkeää. Mutta me emme saa lähettää tästä salista sellaista viestiä, että kaikki maahanmuuttajat olisivat rikollisia tai kaikki nuoret olisivat rikollisia, kun puhutaan hyvin pienestä joukosta.

Maahanmuuttajien leimaamiseen puuttui myös istuntoa johtanut puhemies Matti Vanhanen (kesk.), joka huomautti asiasta perussuomalaisten Sanna Antikaisen pitämän puheenvuoron jälkeen.

– Pyydän huomioimaan sen, että ei pidä leimata kaikkia maahanmuuttajia sellaisiksi, että he eivät halua kotoutua.

Vanhasen kommentti hämmästytti perussuomalaisia. Antikainen sanoi puheenvuorossaan asiasta, että ”kotouttaminen ei auta, jos henkilö ei itse halua kotoutua, ja kaikki on lopulta kiinni henkilöstä itsestään.”

Keskustan Anu Vehviläinen totesi, että tilastot ja arki kyllä kertovat, että jengi- ja katuväkivallassa ja nuorisojengeissä, maahanmuuttajat ovat enemmistönä.

– Se on fakta, ja se kertoo siitä, että me emme ole tässä kotouttamisessa riittävällä tavalla onnistuneet. Tämä on minusta perusasia, josta meidän kannattaa olla samaa mieltä.

Vehviläinen painotti myös, että vanhemmuuteen ja lasten kasvatukseen pitää kiinnittää enemmän huomiota ja kiitteli niin sanottua Islannin mallia, joka on ollut eduskunnassa esillä aiemminkin.

Mallista puhui muun muassa kristillisdemokraattien Päivi Räsänen, joka muistutti, että Islannissa saavutettiin vuosia sitten hyviä tuloksia kiinnittämällä huomio nuorten vanhempiin.

– Vanhemmat jalkautuvat arki-iltoina ulos ja tekivät yhteistyötä nuorisotilojen, harrastusten ja koulujen kanssa. Nuorille määriteltiin yhteiset kotiintuloajat. Jokaisen lapsen ja nuoren kasvatuksessa perimmäisen vastuun kantavat perheet ja kodit, joita voidaan tukea yhteisillä pelisäännöillä ja ajoissa annettavilla palveluilla, Räsänen selvitti.

Keskustan Mikko Kinnunen toivoi poliisin ja koulun yhteistyön syventymistä ja nimikkopoliisien nimeämistä kouluihin ennaltaehkäisevään varhaiseen työhön kertomaan, mikä on rikollista ja mitä siitä seuraa.

– Meidän tulee yhdessä toimia sen eteen, että yksikään nuori ei näe jengiin liittymistä parempana tavoitteena kuin tavallista lainkuuliaisen kansalaisen elämää.

Kinnunen piti huolestuttavana, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien nuorista merkittävä osa jää ilman toisen asteen koulutusta.

– Oppivelvollisuuden laajentaminen on tässä mielessä tärkeä uudistus. Nyt tulee onnistua siinä, että koulu käydään loppuun.

Kinnusen mukaan Ruotsin tilanteesta puhuttaessa ei pidä myöskään kadottaa asioiden mittakaavaa.

– Ruotsiin on muuttanut 2000-luvulla yli kaksi miljoonaa ihmistä. Suomeen on samassa ajassa muuttanut kymmenen kertaa vähemmän. Siksi on kyseenalaista sanoa yksi yhteen, että olemme Ruotsin tiellä. Emme ole.

Tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen (kesk.) muistutti joskus sanotun, että 20‑vuotias nuori mies, joka on vailla työtä, on suurin turvallisuusriski yhteiskunnalle.

– Ja kyllä se, että nuorilla, varsinkin täysi-ikäisillä nuorilla, on mahdollisuus päästä töihin ja tulla osalliseksi tähän yhteiskuntaan työn kautta, on aivan keskeinen osa tämän ratkaisua.

Tämä koskettaa Honkosen mukaan sekä maahanmuuttajataustaisia että kantasuomalaisia nuoria, ennen kaikkea nuoria miehiä.

– Meidän pitää huolehtia siitä, että myös meidän koulutusjärjestelmässä poikien heikommat oppimistulokset entistä paremmin huomioidaan ja saadaan kaikille työtä toimettomuuden lisäksi. Aina on oltava kannattavampaa ottaa vastaan työtä toimettomuuden sijaan.

Keskustan Jouni Ovaska sanoi olevansa kotikaupungissaan Tampereella huolissaan niistä 10-15-vuotiaista  lapsista, jotka pyörivät katuporukoissa.

– Kaikki eivät ole maahanmuuttotaustaisia – ihan Tampereella syntyneitä, tamperelaisia nuoria ja lapsia, jotka eksyvät näille urille niin, että seuraavat sivussa, eivät ole niitä ydintekijöitä mutta vähitellen ovat mukana siinä porukassa.

Ovaskan mukaan erityisesti koronan aikaan tämä on lisääntynyt.

– Eli tarvitaan myös toimia koulussa, kodin ja perheen yhteistyötä, pienryhmiä, erityisopetusta, ohjausta ja aikuisia.

Keskustan Hanna Kosonen näki, että välikysymyskeskustelussa on helppo päätyä ratkomaan monitahoista ongelmaa hyvin yksinkertaisin keinoin, kun mitään yksinkertaisia keinoja ei ole olemassa.

– Tarvitaan todella iso paletti toimia, jotka koskettavat kaikkia suomalaisia nuoria.

Kososen mukaan kysymys ei ole siis pelkästään rangaistusten koventamisesta, pelotteista, vaikka sitäkin tarvitaan, vaan toimivat ja pitkäjänteiset ratkaisut liittyvät perheisiin, koteihin, asuinalueisiin, päiväkoteihin, työpaikkoihin ja kouluihin, ja vaativat monen sektorin yhteistyötä.

Keskustan Joonas Könttä muistutti poliisin resursseja valitelleelle oppositiolle, että resursseja on lisätty ennätyspaljon.

– Ettekö te kuuntele vai ettekö te ymmärrä? Niiden leikkausten jälkeen, joita edellinen hallitus aloitti ja vasta puolivälissä lähti korjaamaan, tähän maahan on lisätty poliiseja ja samoiten poliisiresursseja.

Köntän mukaan tällä linjalla tulee jatkaa: 2030-luvulle mentäessä poliisien määrä tulee nostaa kahdeksaan ja puoleen tuhanteen.

– Nyt olemme oikealla uralla, ja toimenpiteitä on tehty.

Köntän mukaan ongelmien hyssyttely ja niistä vaikeneminen ei sekään toimi.

– Kyllä, meillä on tässä maassa jengiväkivaltaa, katujengejä, ja iso osa siitä on myös maahanmuuttopolitiikan epäonnistumisen ansiota tai syytä. Tähän pitää puuttua, mutta totta ihmeessä samaan aikaan, kyllä, Suomi tarvitsee myös työperäistä maahanmuuttoa, ja tälle keskusta sanoo tervetuloa, Könttä paalutti.

Täsmennys 6.-7.kpl 20.12 klo 15.49: Täydennetty Vanhasen ja Antikaisen sitaateilla.

Lue myös

Mikkonen ihmettelee opposition syytöksiä katurikollisuudesta – "Sen jälkeen kun perussuomalaiset hajosi ja lähti hallituksesta, poliisien määrää alettiin nostaa"

Hallituksen puolesta opposition katujengivälikysymykseen vastannut sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) ihmettelee blogissaan ristiriitaa opposition...
19.12.2022 12:03

Keskustan Könttä jengiväkivallasta: Tämä vitsaus pitää nujertaa heti alkuunsa

Jengiväkivallan kitkeminen vaatii sekä kovia että pehmeitä keinoja, korostaa keskustan eduskuntaryhmä. Keskustan ryhmäpuhuja Joonas...
19.12.2022 10:43

Keskustalta toimenpidepaketti jengirikollisuuden kitkemiseksi – "Hyssyttelyn aika on ohi"

Suomen on otettava jengiytymisen varhaiset signaalit vakavasti, katsoo keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jouni Ovaska...
18.12.2022 12:58

Aihetunnisteet

Eduskunta katujengit Politiikka välikysymys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
07:28, 14/02/2026
weather icon 1°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0014/02/2026
weather icon
1° / 1°°C 0 mm 0% 14 Km/h 75 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 12:0014/02/2026
weather icon
3° / 4°°C 0 mm 0% 13 Km/h 65 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 15:0014/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 50 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 3 Km/h 56 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 7 Km/h 61 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste