Drooneja ei saa lennättää Helsingin keskustassa itsenäisyyspäivänä
Itsenäisyyspäivänä poliisi valvoo tehostetusti aikaisempaa laajempaa lentokieltoaluetta Helsingin keskustan alueella. Drooneja ei saa silloin lennättää alueella, kertoo Helsingin poliisi tiedotteessa.
– Kiellon rikkomisesta seuraa sakkorangaistus. Lisäksi laitteet voidaan tuomita rikoksentekovälineinä valtiolle menetetyiksi, kertoo ylikomisario Jere Roimu tiedotteessa.
Ilmailua rajoitetaan Helsingin keskustassa 6. joulukuuta kello 8:n ja 7. joulukuuta kello 2:n välisenä aikana.
Rajoitukset eivät koske esimerkiksi sotilas- ja poliisiviranomaisia eivätkä ensihoitopalvelua tai potilaskuljetuksia hoitavia viranomaisia tai heidän määräämiään lentoja, jos tehtävät vaativat lentämistä alueella.
Rajoitukset eivät myöskään koske kiireellistä lääkintälentotoimintaa helikoptereilla eivätkä lentoja, jotka perustuvat Suomea sitovaan kansainväliseen velvoitteeseen.
Poliisi varautuu myös Helsingissä järjestettäviin useisiin mielenosoituksiin. Poliisin mukaan itsenäisyyspäivän tapahtumien, mielenosoitusten ja yleisen järjestyksen turvaaminen pääkaupungissa on Suomen poliisin suurin vuosittainen operaatio.
Helsingin poliisilaitos saa itsenäisyyspäivänä tukea useilta poliisiyksiköiltä ja virka-apua viranomaisilta. Poliisin omien ajoneuvojen lisäksi Helsingissä on Puolustusvoimien ja Rajavartiolaitoksen kalustoa sekä henkilöstöä.
Itsenäisyyspäivän tapahtumat ja kulkueet aiheuttavat merkittävää liikennehaittaa Helsingin keskustassa. Poliisi kehottaa välttämään turhaa yksityisautoilua kello 15:n ja 21:n välillä etenkin keskustan alueella, kuten Senaatintorin, Kruununhaan, Katajanokan ja Töölön ympäristössä.
Poliisi ohjaa liikennettä tarpeen mukaan kaikkialla kantakaupungissa.
Itsenäisyyspäivään kuuluvat perinteiset juhlallisuudet. Esimerkiksi ylioppilaiden soihtukulkue alkaa kello 16, ja tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotto pidetään illalla.
Poliisi on saanut alustavat tiedot kuudesta itsenäisyyspäivän mielenosoituksesta.
Mielenosoituksen järjestäjän vastuulla on huolehtia turvallisuudesta ja järjestyksestä kokouksessa, poliisi toteaa tiedotteessa. Järjestäjä voi syyllistyä rikokseen, jos ei noudata poliisin käskyjä tai puutu havaitsemiinsa turvallisuusuhkiin.