Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump kommentoi AfD:n menestystä: ”Vau!”

9.9.2026 9:40
Lue lisää 
Kirjat
Kyselyjen mukaan ihmisiä miellyttävät maaseudussa erityisesti väljyys, rauhallisuus ja luonnonläheisyys. (Kuva: Maija Pylväs)

Citymaalainen voi käyttää kaivoa ja kuivakäymälää, mutta tarvitsee valokuidun

Tuoreen tietokirjan mukaan maalla asuminen kiehtoo varsinkin kaupunkien hyvin koulutettua keskiluokkaa
Annukka Kaarela 30.3.2024 7:00, muokattu 28.3.2024 13:10
a– a+
Kirjat

Entä jos ei tarvitsisikaan valita maaseudun ja kaupungin väliltä? Poimisikin parhaat puolet molemmista, rusinat pullasta?

Jos ajatus kiehtoo, saatat olla citymaalainen. Ehkä et vielä käytännössä, mutta ainakin sielultasi.

Tietokirjailija Anne Lampisen mukaan citymaalaisella on toinen jalka kaupungissa, toinen maalla.

– Hän on henkilö, jolla on vahva side kaupunkiin mutta kaipuu maaseudulle, Lampinen kertoo.

Lampisen mukaan citymaalaisella on lämmin luontosuhde. Toisaalta citymaalainen kuluttaa ja käyttäytyy myös maaseutuympäristössä kuin kaupunkilainen: hän ostaa palveluita auliisti eikä nuukaile.

– Hän iloitsee, että voi rikkoa rajoja ja elää omannäköistä elämää luonnon helmassa mutta tarvittaessa myös kaupungissa. Hän on itsenäinen oman tien kulkija.

Toimittajana ja viestintäyrittäjänä työskentelevä Lampinen tajusi itse olevansa citymaalainen heti kuultuaan sanan ensimmäisen kerran. Hän innostui ilmiöstä niin, että päätti kirjoittaa siitä kirjan.

Cityihmiset landella ilmestyi helmikuussa. Kirjassaan Lampinen kertoo faktatietoa aiheesta ja kahdentoista citymaalaisen tarinan. Osa haastatelluista on paluumuuttajia, osa paljasjalkaisia kaupunkilaisia.

Ravintola-alan ammattilainen Riitta Okkonen palasi työuupumuksen jälkeen maailmalta kotitilalleen Tohmajärvelle.

Burn outista toivuttuaan Okkonen perusti tilalle pienen matkailuyrityksen, joka tarjoaa itärajan rauhaa suomalaisille ja keskieurooppalaisille matkailijoille. Lisäksi hän järjestää matkoja toiseen kotimaahansa Itävaltaan.

– Nyt elän unelmaani. Nautin majatalon emäntänä olemisesta. Olen energinen ja onnellinen, Okkonen kertoo kirjassa.

Monet muutkin kirjaan haastatellut citymaalaiset ovat Okkosen tavoin yrittäjiä. Omaa mainostoimistoaan Helsingissä pyörittävä Tuomas Käyhkö osti maaseudulta ensin mökin, sitten kyläkoulun ja lopulta kokonaisen työväentalon.

Tampereella syntynyt ja Helsingissä pitkään asunut Heli Mäenpää on tehnyt niin ikään uransa mainosalalla. Muutama vuosi sitten hän hankki talon Salon Lahnajärveltä ja pitää siellä nyt saattohoitokotia hylätyille koirille.

Diplomi-insinööri Antti Leijala muutti yrittäjäksi ryhdyttyään pääkaupunkiseudulta Heinolaan. Vapaa-ajallaan Leijala kunnostaa vanhan maatilansa rakennuksia ja tekee parkitusta nahasta käyttö- ja koriste-esineitä nahkuri-isoisältään oppimillaan menetelmillä.

– Pidän yksinkertaisuudesta niin arjessa kuin vapaa-ajassakin. Se on vastapainoa digitaaliselle työlle. Käsillä tekeminen on tehokas tapa nollata pää, Leijala toteaa.

Kyselyt kertovat, että useimpien maalla asumisesta kiinnostuneiden helsinkiläisten haave on se perinteinen: oma tupa järven rannalla. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Tietokirjailija Anne Lampisen mukaan maallemuuttobuumi on väreillyt Suomessa ilmassa jo pitkään, mutta lopullisen sysäyksen siihen antoi korona. Pandemia kiihdytti maalla oleilun intoa ja pakotti suomalaiset digiloikkaan.

Etätyöt tulivat monen elämään jäädäkseen, minkä ansiosta osa suomalaisista voi nyt valita asuinpaikan aiempaa vapaammin.

Kirjaan haastatellun Suomen Kylät ry:n toiminnanjohtajan Aleksi Koiviston mielestä koronapandemia oli suorastaan parasta, mitä suomalaiselle maaseudulle on tapahtunut vuosikymmeniin.

– Siitä on hyvä jatkaa, työkseen maallemuuttoa edistävä Koivisto sanoo.

Myös erilaiset tutkimukset vahvistavat, että maalla asuminen kiinnostaa suomalaisia. Elinkeinoelämän valtuuskunnan syksyllä 2021 tekemän kyselyn mukaan peräti 60 prosenttia suomalaisista asuisi mielellään maaseudulla, jos se vain olisi mahdollista.

Aleksi Koivisto edistää työkseen maalla asumista. (Kuva: Saara Savusalo)

Mikä maaseudussa sitten kaupunkilaisia kiehtoo? Lampinen kertoo kirjassaan vuonna 2022 tehdystä Citymaalaiset-kyselytutkimuksesta, johon vastasi lähes tuhat maalle muutosta kiinnostunutta helsinkiläistä.

Päijänne-Leaderin ja Heinolan kaupungin rahoittamasta kyselystä selvisi, että vastaajia miellyttivät maaseudussa erityisesti väljyys, rauhallisuus ja luonnonläheisyys.

Moni kaipasi myös hitaampaa arkea ja yhteisöllisempää elämää.  

– Paikallislehdet, kyläkuntosalit, järvet, metsät, hiljaiset terassit, mukavat ja tavalliset ihmiset, maltillisia asioita tavoittelevat ihmiset, kulttuurihistorialliset ympäristöt, vanhat tiet, perinnemuseot, eräs vastaajista luetteli maaseudun vetovoimatekijöitä.

Kyselytutkimuksen mukaan useimpien maalla asumisesta kiinnostuneiden helsinkiläisten haave oli se perinteinen: oma tupa järven rannalla.

Lähes puolet vastaajista oli kuitenkin kiinnostunut myös vuokra-asumisesta. Lisäksi osa kaipasi vaihtoehdoksi jonkinlaista yhteisomistuksen mallia.

Tutkimuksen perusteella ihmiset eivät haikaile luksusta, vaan pikemminkin yksinkertaisuutta ja luonnonläheisyyttä. Monilla oli myös haave jonkinasteisesta omavaraisuudesta.

– Vähintään hehtaarin tontti tulisi olla, jossa voi toteuttaa oman ruuan viljelyä permakulttuurin tai jopa metsäviljelyn periaatteiden mukaan, eräs vastaajista kirjoitti ja kertoi toivovansa maaseutukodiltaan myös omaa kaivoa, kuivakäymälää ja kompostia.

Etätyö on mahdollistanut monelle maalla asumisen. Siksi haja-asutusalueellakin pitää olla nopea nettiyhteys, joka mahdollistaa työnteon. (Kuva: Unplash)

Maallakin kuitenkin pitäisi olla nopea verkkoyhteys.

– Mahdollisuus valokuituun tulisi olla, vierastan mastoja ja viisgee-ajatusta, sama vastaaja jatkoi.

Anne Lampisen kirjaansa haastattelema tulevaisuudentutkija Ville Venäläinen vahvistaa, että nopeat verkkoyhteydet ovat nykyisin monille välttämättömyys.

– Teknologisesta infrasta on tullut Maslow’n tarvehierarkian nykyaikainen lisäporras, heti ruuan jälkeen. Siispä haja-asutusalueellakin pitää olla nopea nettiyhteys, joka mahdollistaa työn, Venäläinen toteaa.

Citymaalaisia vakituisiksi tai vapaa-ajan asukkaiksi havittelevien kuntien on siis syytä huolehtia verkkoasiat kuntoon.

Tuhansista kesämökeistään tunnetun Puumalan kunnanjohtaja Niina Kuuva kertoo kirjassa, että kunnassa on käynnissä hanke, jossa valokuituverkko rakennetaan neljälle uudelle alueelle.

Kuuvan mukaan kuituverkko kannattaa kuitenkin ulottaa vain kaikkein tiheimmin asuttuihin kyliin.

– Kaipaan ja kannustan operaattoreita rakentamaan tukiasemia ja mastoja lisää, jotta langaton verkkoyhteys mahdollistaisi monipaikkaisille sujuvan etätyöskentelyn haja-asutusalueilla.

Puumala on parantanut etätyön edellytyksiä myös esimerkiksi muuttamalla kaikki kunnantalon tyhjät huoneet moderneiksi etätyötiloiksi. Ne ovat Kuuvan mukaan suosittuja varsinkin toukokuusta syyskuuhun.

Niina Kuuva on Puumalan kunnanjohtaja. (Kuva: Jari Laukkanen)

Tietokirjailija Anne Lampisen mukaan tyypilliset citymaalaiset edustavat yleensä juuri etätöitä tekevää hyvin koulutettua keskiluokkaa. Myös kaikki kirjaan päätyneet haastateltavat vaikuttavat varsin hyvätuloisilta.

Lampinen kuitenkin toteaa, ettei citymaalaisuus edellytä kakkoskodin omistamista tai vuokraamista.

– Maaseutuvierailijoitakin voi kutsua citymaalaisiksi, jos he itse itsensä sellaiseksi tuntevat, hän kirjoittaa.

Lampinen ja hänen haastateltavansa pyörittelevät kirjassa erilaisia ideoita, miten citymaalaisuutta voisi toteuttaa edullisemmin.

Kirjailija itse suunnittelee vuokraavansa sekä kaupunkikotiaan että tulevaa vapaa-ajan asuntoaan, jotta hänellä olisi varaa molempiin.

Lampista kiinnostavat myös erilaiset yhteisomistuksen mallit.

–  Voisiko asuntoja olla moniomistajuusmallilla, joustavasti yksityisessä omistuksessa, täysin vuokrauskäytössä tai osittaisessa kimppakäytössä? hän kysyy.

– Omistajuuskin voi olla uudenlaista ja tarpeen tullen joustavaa. Parhaimmillaan omistajuudet ja rahoitusratkaisut pitäisi ajatella kokonaan uusiksi. Pilkkoa elementit pieniin paloihin, hylätä huonot ja toimimattomat elementit ja keksiä uusia ratkaisuja.

Anne Lampinen: Cityihmiset landella. 12 tarinaa maalaisuudesta ja ehtaa faktaa. Into, 143 s.

Lue myös

Fortumin toimitusjohtaja Rauramo tyytyväinen Googlen kanssa tehtyihin ratkaisuihin

Google allekirjoitti Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varmistaa Loviisan ydinvoimalaitoksen jatkon vuoteen 2050 asti.
9.9.2026 13:59

Ovaska vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua datakeskuksista – "Emme voi olla vain paikka, johon rakennetaan sähköä kuluttavia halleja"

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua Suomen nopeasti kasvavista...
9.9.2026 13:54

Norjan kuningas Haraldin hautajaiset alkoivat

Koko Norja hiljenee minuutiksi iltapäivällä. Presidentti Stubb puolisoineen edustaa Suomea.
9.9.2026 13:38

Aihetunnisteet

Kirjat maaseutu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Fortumin toimitusjohtaja Rauramo tyytyväinen Googlen kanssa tehtyihin ratkaisuihin
Uutiset | 9.9.2026 13:59
Ovaska vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua datakeskuksista – ”Emme voi olla vain paikka, johon rakennetaan sähköä kuluttavia halleja”
Uutiset | 9.9.2026 13:54
Norjan kuningas Haraldin hautajaiset alkoivat
Uutiset | 9.9.2026 13:38
Ulkoministeri Valtonen: Seison vaikka yksin Israelin siirtokuntia tuomitsevan julkilausuman takana
Uutiset | 9.9.2026 13:30
Ukrainan droonit päätyivät keväällä Suomeen sääolosuhteiden ja GNSS-häirinnän vuoksi – ”Niin pitkään kuin sota jatkuu, on kaikki mahdollista”
Uutiset | 9.9.2026 13:07
Pääministeri Orpo vakuuttaa: Energian hinta ei nouse Googlen investointien vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 11:43
Valtiovarainministeri Purra: Googlen jätti-investoinnit Suomeen ”upea juttu”
Uutiset | 9.9.2026 11:15
Kansanedustajat vaativat suuryrityksille rangaistuksia maksuehtojen rikkomisesta – pienyrittäjät joutuvat nyt toimimaan ilmaisina pankkeina
Uutiset | 9.9.2026 11:10
Ennakkotilastot: Tavaroiden ulkomaankauppa kasvoi vahvasti vuoden ensimmäisellä puoliskolla
Uutiset | 9.9.2026 10:26
Teknojätti Google suunnittelee megainvestointeja Suomeen – 13 miljardia euroa kahdessa vuodessa
Uutiset | 9.9.2026 10:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Fortumin toimitusjohtaja Rauramo tyytyväinen Googlen kanssa tehtyihin ratkaisuihin
Uutiset | 9.9.2026 13:59
Ovaska vaatii eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua datakeskuksista – ”Emme voi olla vain paikka, johon rakennetaan sähköä kuluttavia halleja”
Uutiset | 9.9.2026 13:54
Norjan kuningas Haraldin hautajaiset alkoivat
Uutiset | 9.9.2026 13:38
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaiset elintarviketuottajat vähittäiskaupan rahoittajia
Mielipide | 9.9.2026 14:48
Lukijalta: Syy Pisa-luisuun on yksinkertainen
Mielipide | 9.9.2026 13:51
Lukijalta: Koulu ei ole viihdesirkus tylsyyttä vastaan
Mielipide | 9.9.2026 13:45
Lukijalta: Väestömyrskyssä tarvitsemme toisiamme
Mielipide | 9.9.2026 13:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste