Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kyberturvallisuus

EU kiristää kyberturvaa – Huawei ja muita kiinalaisyrityksiä voi joutua kieltolistalle

20.1.2026 17:18
Lue lisää 
Talous
Asunnon yksityisnäyttö Helsingissä toukokuussa. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Asuntolainan hakijoilla perusteellisempi harkinta on päivän sana, sanoo Nordean johtaja – lainan korkosuojaus kiinnostaa, mutta käyttö on entisellään

Korkojen nousu tasoitti asuntolainojen kysynnän normaalille tasolle. Hyvä työllisyystilanne on pitänyt lyhennysvapaiden tarvetta ennallaan.
STT-Ilkka Hemmilä 1.8.2022 8:16, muokattu 1.8.2022 13:02
a– a+
Talous

Korkojen noususta huolimatta asuntolainojen korkosuojauksen käyttö ei ole lisääntynyt, vaikka asiakkaat keskustelevat niistä aiempaa enemmän, kertovat Suomen suurimmat asuntoluotottajat.

Sen sijaan itse lainojen kysynnässä aiemmin nähty koronapiikki on tasaantunut. Pankkien mukaan tilanne on normalisoitunut, mutta osa kuvailee kuluttajien olevan aiempaa varovaisempia.

Asuntolainoja nostettiin viime vuonna ennätystahtia. Koronaepidemian alkushokin laannuttua suomalaiset muun muassa hakeutuivat etätöihin uusiin maisemiin.

Suomen asuntolainamarkkinoiden suurin toimija OP-ryhmä kertoo, että uusia lainoja myönnettiin tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla 15 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Ryhmän pääjohtaja Timo Ritakallio sanoi keskiviikkona tulosjulkistuksen yhteydessä, että uusien lainojen kysyntä on laskenut tasaisesti helmikuusta alkaen.

– Koronan aiheuttama piikki asuntolainojen kysyntään on selvästi taaksepäin jäänyttä elämää, ja se on normalisoitunut sille tasolle, jossa oltiin ennen koronaa, sanoo OP-ryhmän asuntorahoituksesta vastaava johtaja Satu Nurmi.

Myös Nordea ja Danske Bank kuvailevat tilanteen normalisoituneen. Markkinakakkonen Nordeassa lainojen kysyntä on laskenut noin 10 prosenttia viime vuodesta.

Nurmi on kolmen pankin asiantuntijoista ainoa, joka luonnehtii asuntolainamarkkinoiden tunnelmaa suorastaan varovaiseksi.

Danske Bankin laina-asiantuntijakeskuksen johtaja Mikko Jurvainen kuvailee näkymiä kaksijakoisesti. Yhtäältä Ukrainan sota ja siihen liittyvät pakotteet, inflaatio ja mahdollinen energiakriisi syövät uskoa tulevaisuuteen.

Toisaalta työmarkkinoiden tilanne on Suomessa yhä hyvä. Ero on suuri koronaepidemiaan, joka alkoi lomautusten ja irtisanomisten säestämänä.

– Jos oma talous ja työpaikka on kunnossa, silloin asunnon hankinta on yhä järkevää ja asiakkaat siitä kysyvät, kun tarve tulee kohdalle, Jurvainen sanoo.

Nordean asuntolainoista vastaaja johtaja Jussi Pajala asettuu näiden kahden tunnelman puoliväliin. Hänen mukaansa kauppa käy suuntaan ja toiseen, mutta kustannusten nousu osuu juuri nyt asumiseen.

– Perusteellisempi harkinta on päivän sana perushyvän tunnelman ohella, Pajala luonnehtii.

Tilastokeskuksen kuun lopussa julkaiseman selvityksen mukaan kuluttajien asunnonostoaikeet ovat jo pudonneet jonkin verran keskimääräisen tason alle. Kaiken kaikkiaan kuluttajien luottamus talouteen teki heinäkuussa uuden pohjaennätyksen jo toista kuukautta putkeen.

Tosin Tilastokeskuksen kyselyn tulokset sopivat sikäli yhteen pankkien kommenttien kanssa, että ihmiset eivät kokeneet huolia omasta työpaikastaan, vaikka odotus julkisen talouden suunnasta oli synkkä.

Korkojen noususta huolimatta asuntolainojen korkoja ei suojata aiempaa vilkkaammin.

Lainanottajat ovat alkuvuonna saaneet seurata korkojen nousua, kun 12 kuukauden euribor ylitti prosentin tason ja Euroopan keskuspankki nosti ohjauskorkojaan ensimmäistä kertaa noin vuosikymmeneen.

Jurvaisen ja Pajalan mukaan korkosuojauksesta keskustellaan aiempaa enemmän. Toisaalta korkojen nousu on tehnyt myös suojauksesta aiempaa kalliimpaa. OP:n Nurmi arvioi, että suojaus oli hetken suositumpaa keväällä, jolloin varauduttiin epävarmoihin aikoihin ennen kuin hinnat nousivat.

Haastateltavien mukaan OP:lla ja Nordealla noin kolmannes uusista lainoista on suojattuja, Danske Bankilla noin 40 prosenttia.

Pajala pohtii, että tulevan korkosuojauksen kysyntää on vaikea ennakoida, sillä korot elävät nopeasti. 12 kuukauden euribor ylitti prosentin haamurajan jyrkän nousun päätteeksi kesäkuussa, mutta on sittemmin aaltoillut sen tuntumassa. Korko-odotusten vakiintuminen voisi suitsia suojauksen hintaa.

Kiinteäkorkoisten lainojen kysyntä jatkuu niin ikään ennallaan, marginaalisena. Myös lyhennysvapaiden kysyntä vanhoihin lainoihin on muuttumaton.

– Koronan alkaessa merkittävä määrä asuntovelallisia otti lyhennysvapaita, mutta kaikki ne ovat erääntyneet ja palanneet normaaliin lyhennysrytmiin, Pajala sanoo.

Haastateltavat painottavat sitä, että asuntolainat on Suomessa stressitestattu kuuden prosentin koroilla. Vaikka korot ovat nousseet pitkän nollakauden jälkeen, stressitasoon on yhä matkaa. Niin kauan kuin työllisyystilanne jatkuu hyvänä, lyhennysvapaille ei ole akuuttia tarvetta.

Yhtä mieltä pankit ovat siitä, että asuntosijoittajat ovat aiempaa varovaisempia. Pajala sanoo, että varsinkin yksiöiden tarjonta on runsastunut, kun osa sijoittajista pyrkii purkamaan omistuksiaan. Samalla aiemmin kaavoitetut yksiöt valmistuvat.

Sijoittajien ohella lainakysynnän tasaantuminen näkyy mökki-innon laantumisena. Nordean mukaan mökkimarkkina on rauhoittunut noin kolmanneksen viime vuodesta.

Korona-aika nosti vapaa-ajan asuntojen kysyntää, kun ulkomaanmatkailu oli jäissä. Tänä keväänä sen sijaan kylmyydestä kärsi mökkeily, kun talvi kesti Etelä-Suomessakin pitkään.

– Satunnainen mökinostaja on nyt kadonnut markkinoilta. Osittain siihen vaikutti, että mökkikauppa ei päässyt liikkeelle huhtikuussa, kun mökit olivat keskellä lunta, Pajala sanoo.

Suomalaisilla kotitalouksilla oli Suomen Pankin tilaston mukaan yhteensä 107,6 miljardin euron edestä asuntolainoja viime vuoden päätteeksi. Luku on puolitoistakertainen valtion vuosittaiseen budjettiin nähden.

OP, Nordea ja Danske Bank muodostivat yhteensä lähes 80 prosenttia markkinasta.

Lue myös

Asunto- ja mökkilainojen nostaminen väheni selvästi kesäkuussa

Suomalaiset kotitaloudet nostivat asunto- ja mökkilainoja selvästi vähemmän kesäkuussa kuin vuotta aiemmin, kertoo...
1.8.2022 12:57

Aihetunnisteet

asuntolaina Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Trumpilla uusi saari kiikarissa – ärjyy briteille: ”Suurta typeryyttä”
Uutiset | 20.1.2026 12:15
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Soul reagoi ydinuhkaan: ”Hirviöohjuksia”
Uutiset | 19.1.2026 21:32
Honkonen vaatii kokoomuksen Limnelliä eroamaan puolustusvaliokunnasta – ”Toiminta näyttää muuttuvan yhä härskimmäksi”
Uutiset | 20.1.2026 11:46
AFP:n lähde: Kanada ei aio maksaa jäsenyydestä Trumpin Gaza-rauhanneuvostossa
Uutiset | 19.1.2026 17:50
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13

Uusimmat

Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä
Uutiset | 20.1.2026 22:01
Tutkimus: Ihosyöpärokotteesta lupaavia tuloksia
Uutiset | 20.1.2026 21:56
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
USA:n Syyria-lähettiläs: Yhdysvaltojen ja kurdien liittolaisuus Isisiä vastaan on muuttunut tarpeettomaksi
Uutiset | 20.1.2026 18:54
Carney: USA:n johtama sääntöpohjainen järjestelmä on tullut tiensä päähän
Uutiset | 20.1.2026 18:15
Poliisi etsii Niuvanniemen sairaalasta kadonnutta miestä, ei tule lähestyä
Uutiset | 20.1.2026 17:29
Asiantuntija: Tilanne Trumpin Grönlanti-aikeiden pyörityksessä on kaoottinen 
Uutiset | 20.1.2026 17:26
Macron Davosissa: ”Emme saa alistua passiivisesti vahvimman oikeudelle”
Uutiset | 20.1.2026 17:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15
Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:04, 20/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0020/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0.8 mm 80% 25 Km/h 82 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0021/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 1 mm 100% 30 Km/h 83 % 1001 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0021/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.83 mm 83% 19 Km/h 83 % 1000 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0021/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.36 mm 36% 21 Km/h 78 % 996 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0021/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 23 Km/h 91 % 993 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä
Uutiset | 20.1.2026 22:01
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35
Lukijalta: Paikallistaloudesta huoltovarmuuteen – keskustan on tehtävä tietoinen valinta
Mielipide | 20.1.2026 12:30
Lukijalta: Alaikäisten vankien määrän kasvu on hälytysmerkki koko yhteiskunnalle
Mielipide | 20.1.2026 12:23
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste