Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tasa-arvo

Kantelu paljasti merkittäviä puutteita HUSin tavassa huomioida sukupuolten tasa-arvo

17.4.2026 14:11
Lue lisää 
Euroopan unioni
Sirkka-Liisa Anttilan mielestä Juha Sipilä on hoitanut EU-politiikkaa mallikkaasti. Hän toivoo, että oppositiokin taipuisi rakentavaan yhteistyöhön. (Kuva: Jari Laukkanen)

Anttila: EU-politiikassa tarvitaan laajaa yhteistyötä – oppositiokin voisi vaikuttaa uudistuksiin rakentavasti

Meri Alaranta-Saukko 22.11.2017 8:00, muokattu 24.11.2017 11:48
a– a+
Euroopan unioni

– Nyt tuntuu siltä, että oppositio ampuu lähes kaikkea liikkuvaa. Olen todella ihmeissäni siitä, ettei oppositio malta rakentavalla tavalla vaikuttaa Suomen EU-politiikkaan.

Näin kommentoi konkari-kansanedustaja ja europarlamentaarikkonakin aikaisemmin vaikuttanut Sirkka-Liisa Anttila (kesk.) opposition pitkin syksyä esittämiä väitteitä, joiden mukaan hallituksen EU-politiikkaa olisi passiivista.

Muutkaan suuren valiokunnan keskustaedustajat eivät niele opposition syytöksiä.

He päinvastoin kiittelevät yhteiskannanotossaan hallitusta EU-politiikan aktiivisuudesta ja tuloksia tuottaneesta vaikuttamisesta EU:n ja Suomen tulevaisuuden kannalta keskeisissä turvallisuuden, talouden ja työllisyyden kysymyksissä.

Heidän mukaansa nyky-hallitus on edellisiin verrattuna jopa tehostanut EU-vaikuttamistaan ja saanut aikaan tuloksia.

Hallitus esimerkiksi laatii joka vuosi EU-vaikuttamisstrategian ja tuo sen eduskunnan laajaan käsittelyyn. Samoin komission työohjelmaan Suomi esittää omat näkemyksensä ennakkoon.

Eduskunta pääsee keskustaedustajien mukaan Suomessa aina vaikuttamaan hallituksen EU-linjauksiin erikoisvaliokunteina ja suuren valiokunnan työskentelyn kautta.

– Tätä ei oppositio tunnu arvostavan, kansanedustajat hämmästelevät.

Neljä vuotta ministerineuvostossa istunut Anttila korostaa, että pienenä maana Suomen pitää hoitaa asioita hyvällä yhteistyöllä.

Kokemuksesta hän tietää, että Suomen edustajalla ministerineuvostossa on vahvempi valtakirja silloin, kun suuren valiokunnan päätökset EU-asioissa tehdään yksimielisinä.

– Ministeri voi kertoa neuvostolle, että tämä on Suomen eduskunnan yhteinen kanta. Se on kovaa valuuttaa neuvoston kokouksissa.

Anttila toteaa, että pääministeri Juha Sipilä on luonut erinomaiset suhteet muihin jäsenmaihin ja EU:n keskeisiin vaikuttajiin unionissa ja pitää heihin tiiviisti yhteyttä.

Pääministerin aktiivisuus unionin puolustusyhteistyön pohjustamisessa on yksi tuoreimmista konkreettisista esimerkeistä eikä se Anttilan mukaan suinkaan ole ainoa.

– Näistä asioita ei Suomen päässä tiedetä riittävästi.

Eduskunta keskustelee keskiviikkona EU-teemoista pääministerin ilmoituksen pohjalta. Anttila toivookin, että Sipilä saa saavutuksilleen ja tekemälleen työlleen edes jonkinlaista oikeutta.

Tarpeellista olisi myös kuulla oppositiopuolueiden omat EU-linjaukset. Esimerkiksi SDP:n EU-politiikka ei ole Anttilalle avautunut.

– Olisi hyvä, että kaikki puolueet toisivat julki omat näkemyksensä ja sen, miten ne poikkeavat hallituksen EU-politiikasta.

Julkisuudessa on lietsottu pelkoa siitä, että EU:n budjetin mahdollinen kutistuminen brexitin vuoksi johtaa Suomelle tärkeiden koheesio-rahojen vähenemiseen.

Anttila toteaa, että EU:n budjetti tulee luonnollisesti pienenemään Ison-Britannian lähdön vuoksi. Siitä, missä se näkyy, tullaan käymään iso vääntö EU:ssa.

Tiukan budjettikurin vaatimisen ei Anttilan mukaan kuitenkaan tarvitse tarkoittaa sitä, että koheesio-rahat tai maataloustuet ajetaan alas.

– Pääministeri Sipilä pitää varmasti paremmin huolta näistä rahoista, kuin Alexander Stubb Eurooppa-ministerin aikoinaan. Silloin tuli todella koheesio-rahoista huono sopimus esimerkiksi Viroon verrattuna.

Kansanedustaja peräänkuuluttaa EU-politiikkaan rakentavaa yhteistyötä.

– Virheiden etsiminen ei hyödytä ketään. Oppositionkin kannattaisi panostaa kaikki tarmonsa työhön yhteisessä rintamassa Suomen hyväksi.

Lue myös

Pääministeri Juha Sipilä hallituksen EU-linjasta: "Paikkamme on vaikuttamisen eturintamassa"

”Ajamastamme keskitien etenemisestä ei tullut vain Suomen, vaan koko Euroopan yhteinen linja”
22.11.2017 14:45

Keskustan Katainen: EU:n alue- ja rakennepolitiikalle on aito tilaus ja tarve

Kansanedustaja Elsi Katainen (kesk.) kiittelee Suomen EU-linjaa käytännönläheiseksi, konkreettiseksi ja yhtenäisyyttä rakentavaksi. Eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan...
22.11.2017 19:04

Pääministeri Sipilä: Hämmästyttävän laimeaa EU-keskustelua – "höttötason kritiikkiä" eduskunnassa

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kritisoi eduskunnassa käytyä EU-keskustelua hämmästyttävän laimeaksi. Hän kokee, että suuren...
22.11.2017 18:13

Aihetunnisteet

anttila Euroopan unioni Hallitus sipilä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Hallitus kokoontuu viimeiseen kehysriiheensä – budjettipäällikkö rajaa liikkumavaran niukaksi
Uutiset | 18.4.2026 9:01
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Mediat: Trumpista tuli taakka Euroopan äärioikeistolle
Uutiset | 17.4.2026 21:32
Yli miljoona suomalaista kärsii nyt oireista – asiantuntija varoittaa pahimmasta virheestä
Uutiset | 17.4.2026 21:30
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Mikä biisi, mikä puolue? – Näin puolueet itse valitsivat
Uutiset | 17.4.2026 21:00
Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Hallitus kokoontuu viimeiseen kehysriiheensä – budjettipäällikkö rajaa liikkumavaran niukaksi
Uutiset | 18.4.2026 9:01
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste