Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”

9.5.2026 8:00
Lue lisää 
Toimittajalta

Ihminen kaipaa ihmistä 

Meri Alaranta-Saukko 27.1.2023 18:18, muokattu 17.5.2023 10:42
a– a+
Toimittajalta

Joulun alla sain viettää unohtumattomia hetkiä sairaalan viikonloppupäivystyksessä. Kellanruskean käytävän varrella pötkötteli kaikenikäisiä, eri tavoin kolhiutuneita ihmisiä, pitkäaikaissairaita ja yllättävän takaiskun kokeneita.  

Yhden vuoteen vierellä vierailivat poliisit, toisessa huudettiin äitiä apuun, kolmas kipristeli kohtauksen kourissa ja neljäs oli sekavana karkaamassa kotiin. Kaiken yllä kaikui laitteiden piipitys, kenkien kiireinen kopina ja ovien läiskähdykset. 

Tämän keskellä sompailivat ammattitaitoiset ja ystävälliset hoitajat. Heiltä liikeni huolenpitoa myös hätääntyneille läheisille. Olin syvästi vaikuttunut.  

Hoitotoimenpiteiden ohessa oli aikaa jutella työn arjesta. Selväksi tuli, ettei meno päivystyksessä ole mennyt parempaan suuntaan. Lavereilla makaa entistä enemmän ihmisiä, jotka eivät kuuluisi sinne, mutta joille ei ole muutakaan paikkaa.  

Ammattilaisia pelotti, paheneeko hullunmylly entisestään, kun hyvinvointialue vähentää laitospaikkoja. Päivystyksessä ei ole resursseja esimerkiksi ikäihmisten perushoivaan. Hoitajat uupuvat, asiakkaat kärsivät.  

Hyvinvointialueiden tartuttua ruoriin ilmassa on toiveita mutta myös huolia. Moni asia hoituu varmasti kuten ennenkin, osa jopa paremmin, kun resursseja kohdennetaan järkevämmin ja asioita tehdään uudella tavalla.  

Päättäjien on kuitenkin syytä pysyä valppaina, kuunneltava, mitä reaalimaailmassa tapahtuu. Se kun ei monestikaan taivu hienoihin teorioihin.  

Oletetut säästöt voivat paisua lisäkustannuksiksi, ellei ymmärretä arjen lainalaisuuksia. Esimerkiksi sitä, ettei hoivapaikkoja voi vähentää lisäämättä sitä ennen reilusti perhehoitoa, kotipalvelua tai omaishoitajien tukea. Tukipalvelut on saatava kuntoon, muuten seurauksena voi olla katastrofi vaikkapa päivystyksessä.  

Moni omaishoitaja on jo nyt voimiensa äärirajoilla. He tarvitsevat apua, jotta pystyvät säästämään yhteiskunnan varoja hoitamalla läheistään. Kotihoidon korostaminen ja vaihtoehtojen puute lisäävät painetta jaksaa vielä silloinkin, kun voimat ovat lopussa. Se ei ole kenenkään etu. 

Kolikon toinen puoli on se hälyttävän tavallinen tilanne, että apua tarvitsevat läheiset ulkoistetaan kokonaan ammattilaisille. Ei ole välttämättä vain hyvinvointialueen vika, että mummo on niin paljon yksin.  

Toki monen turvaverkot ovat kaukana, mutta lähtökohtaisesti emme voi vain käsi ojossa odottaa, että yhteiskunta hoitaa kaiken. Yhteiskunta olemme me.  

Kehittyvä teknologia sen enempää kuin hyvinvointialue uudistuksineen eivät tule muuttamaan sitä tosiasiaa, että ihminen kaipaa toista ihmistä, kosketusta, välittämistä. Siihen ei tarvita hoiva-alan koulutusta tai hallintohimmeleitä, ainoastaan lähimmäisenrakkautta.  

Tuntien kuluessa ja illan − vaan ei rauhan − laskeutuessa päivystysosaston ylle hoitaja sujautti käteeni pillimehun, hymyili kiiruhtaessaan eteenpäin.  

Minä nojasin tippa linssissä poikani sängyn laitaan, uutta voimaa saaneena. Välittäminen ei vaadi paljon, usein vain halua asettua toisen rinnalle. 

Meri Alaranta-Saukko

Lue myös

Uutiset

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin

Orpon hallituksen rekordi on yksinkertaisesti surkea, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
21.4.2026 6:00
Uutiset

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia

Kansalaisia ei pidä kohdella kuin lapsia, joille ei voi kertoa totuutta, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
1.4.2026 14:01
Uutiset

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen

Perintöveron poistaminen rankaisisi pienperijöitä ja asunnon myyjiä, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
16.3.2026 15:59

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Hilkka Kemppi:
Tavoitteena energiaomavarainen Suomi
Puheenvuoro | 7.5.2026 14:53
Tuomas Kettunen:
Millaista Suomea haluamme?
Puheenvuoro | 30.4.2026 11:17
Riitta Koskinen:
Kun cd-äänikirjat poistuivat, kuka huolehtii, ettei kukaan jää kirjallisuuden ulkopuolelle?
Puheenvuoro | 27.4.2026 8:00
Antti Kaikkonen:
Suomen suurimmat politiikkafestarit lähestyvät
Puheenvuoro | 24.4.2026 9:38
Markus Lohi:
Velkajarru ei tuhoa unelmiamme
Puheenvuoro | 16.4.2026 10:23

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
THL: Kaksi suomalaista on saattanut altistua hantavirukselle – ministeriö valmistelee kiireellistä asetusmuutosta
Uutiset | 8.5.2026 22:40
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste