Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein

24.4.2026 8:39
Lue lisää 
Blogi: Niina Kuuva
Niina Kuuva:

Kuntien valon vuodet ja paikan henki

8.11.2022 8:31, muokattu 8.11.2022 8:31
a– a+
Blogi

Lähes viikoittain julkaistaan tilastokuvauksia ja karttamallinnuksia siitä, kuinka voimakas suomalaisen yhteiskunnan ikärakenteen muutos on.

Muutosta ei käy haastaminen. Usein tässä yhteydessä kuitenkin virheellisesti annetaan kuva siitä, että kuntakenttä olisi jollain tapaa staattisesti ottanut vastaan muutosta ilman sopeutumista.

Luotu mielikuva on pääosin virheellinen. Tässä kirjoituksessa kuvaan kuntien muuttuvaa roolia.    

Suomalainen kunta on hybridi kumppanuustoimija. Esimerkiksi Puumalan kunta on jo vuosia ostanut mm. kirjasto- ja maaseutupalvelut Mikkeliltä, sote-palvelut ja ympäristöterveydenhuollon palvelut seudullisilta kuntayhtymiltä ja kaavoituksen yksityisiltä.

Palveluiden käyttäjien – maltillisesti – vähetessä ja resurssien pienetessä on voimia yhdistetty. Lisäksi naapurikunnan kanssa jaamme yhteisen elinkeinokehittäjän ja toiselta naapurilta ostamme kuntakokeilun merkeissä työllisyyspalveluita.

Valtaosan kulttuuri- ja tapahtumatoiminnasta ostamme suoraan tai avustuskumppanuuden kautta puolestaan järjestöiltä ja yksityisiltä toimijoilta.

Ilman heitä tapahtumakalenteri olisi niukka ja nafti. Markkinointia teemme puolestaan yhteistyössä paikallisten yritysten kanssa. Tämä sopimuksellinen kumppanuusrooli vahvistuu suomalaisissa kunnissa tulevina vuosina, samoin sopimushallinnan osaaminen. 

2030-luvun kunnassa korostuu myös työllisyyspalveluiden ja elinkeinopalveluiden yhteen saattaminen – vihdoinkin!

Odotan tämän uudistuksen tekemistä erityisellä innostuksella. Mielestäni tavoitteena pitää olla kasvupalvelut, joissa yritysten neuvonta- ja kehityspalvelut sekä työllisyyspalvelut toimivat paikallisesti ja saumattomasti.

Organisatorisen muutoksen ohella – ja ehkä jopa tärkeämpääkin – on työllisyyspalveluiden kulttuurisen muutoksen tekeminen.   

Olemme siis matkalla kohti kuntia, joissa olennaista on paikan henki – tutkijoiden termein sence of place.

Tulevien vuosien varjot ovat etenkin korjausvelkaisissa ja tiloiltaan liian suurissa, kuntaomisteisissa kiinteistöissä.

Menestyviä ovat ne kunnat, joiden kiinteistökanta on pidetty ajan tasalla sekä kunnoltaan että kapasiteetiltaan.

Epävarmuustekijä lisäksi on se, miten oikeudenmukaisesti ja yhtäläisen periaattein sote-alueiden ja kuntien vuokrasopimukset saadaan laadittua.

Elämme näiden sopimusten osalta kriittisiä hetkiä ja vaihtelua kuntakentältä löytyy merkittävissä määrin.

On myös syytä noudattaa varovaisuutta uusien kiinteistöjen hankinnassa, mikä onkin haasteellista, kun kirkonkylien raiteilla alkaa olla enenemässä määrin tarjontaa tyhjistä liikekiinteistöistä, ja joiden edelleenjalostamiseksi kuntaa huudetaan apuun.   

Ydinrooliin ovat nousemassa opetuspalvelut, niin taloudelliselta painoarvoltaan kuin erottautumiskyvyltään. Parhaat koulutuskunnat vetävät imuunsa nuoret ja perheet ja sen näkee myös väestökartoilta.

Myös pienen kunnan opetuspalvelut voivat olla omaleimaisia, kiinnostavia ja erottuvia.

Etelä-Savossa esimerkiksi useammalla lukiolla on jokin erityispainotus, minkä turvin on pystytty nostamaan kiinnostavuutta ja jatkamaan lukio-opetuksen elinvuosia. 

Olemme siis matkalla kohti kuntia, joissa olennaista on paikan henki – tutkijoiden termein sence of place.

Yhteistyötä tehdään organisoidusti moniin suuntiin, asiakkaat ja yhteisö ovat keskiössä ja ydintoiminnot kiteytyvät sivistyksen ja elinvoiman vahvistamisen ympärille.

Paikan henki on pääoma, jolla moniulotteiset toiminnot punoutuvat yhteen. Eri toimijoilla on sama suunta ja visio tulevasta.

Ei yksinkertaista, mutta huiman innostavaa!

Niina Kuuva Niina Kuuva on Puumalan kunnanjohtaja.

Lue myös

Blogi
Niina Kuuva:

Hallitusneuvotteluissa ratkotaan kuntien elinvoimatyön tulevaisuus

Työllisyyspalvelu-uudistus ja valtionosuusrahoituksen leikkaus – siinä ovat kaksi kuntien tulevaisuutta keskeisesti määrittävää kokonaisuutta. Elinvoiman...
30.4.2023 14:16
Blogi
Niina Kuuva:

Sitkoa Saimaalta – aluekehityksen eväitä hallitusohjelmaneuvotteluihin

Matkailu on ollut ristiriitaisissa otsikoissa viime viikkoina. Business Finlandin teettämän selvityksen mukaan Suomi ei...
31.1.2023 11:50
Blogi
Niina Kuuva:

Työvoimakadosta työvoimalupaukseen

Yrittäjät ovat kokeneet tänä vuonna erityisen kireän työvoimatilanteen. Pienet ikäluokat eivät syötä enää opiskelijoita...
16.8.2022 17:14

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Sakari Suomala:
Toimeliaisuuden seuraava askel: kuntien on uskallettava katsoa peiliin
Blogi | 24.4.2026 9:33
Tiina Halttunen:
Kasvispainotteinen kouluruoka on terveellistä, kestävää ja kotimaista lähiruokaa
Blogi | 22.4.2026 9:49
Katri Kulmuni:
Lapsien tehtävä oli etsiä nauloja
Blogi | 20.4.2026 15:30
Joonas Könttä:
Uuden ajan köyhälistö?
Blogi | 20.4.2026 14:40
Katja Asikainen:
Kohtuutalous on keskustan arvovalinta
Blogi | 17.4.2026 8:00
Näytä lisää

Uusimmat

YTK:n kysely: Suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta
Uutiset | 24.4.2026 10:39
NRK: Norja aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta
Uutiset | 24.4.2026 9:42
Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein
Uutiset | 24.4.2026 8:39
Venäjä hyökkäsi taas Odessaan, useisiin kerrostaloihin osui
Uutiset | 24.4.2026 8:36
Suomeen työstetään järjestelmää, joka mahdollistaisi maksamisen verkkokatkosten aikana
Uutiset | 24.4.2026 8:31
Kelan palveluissa eilen alkanut häiriö on osittain korjattu, mutta katkoja voi olla yhä
Uutiset | 24.4.2026 8:23
Kymmeniä autoja tuhoutui autovarusteluyrityksen tilojen tulipalossa Vantaalla
Uutiset | 24.4.2026 4:42
Trump: Yhdysvallat ei aio käyttää ydinaseita Iranissa
Uutiset | 24.4.2026 3:02
Israelin ja Libanonin välistä aselepoa jatketaan kolmella viikolla
Uutiset | 24.4.2026 2:55
Mighty Arrow jyrähtää käyntiin Niinisalossa – Maavoimien harjoituksessa hiotaan liittolaisten yhteisoperointikykyä
Uutiset | 24.4.2026 1:31
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
YTK:n kysely: Suojaosan poisto vähensi osa-aikatyön tekoa mutta ei työn kannattavuutta
Uutiset | 24.4.2026 10:39
NRK: Norja aikoo kieltää sosiaalisen median alle 16-vuotiailta
Uutiset | 24.4.2026 9:42
Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein
Uutiset | 24.4.2026 8:39
Venäjä hyökkäsi taas Odessaan, useisiin kerrostaloihin osui
Uutiset | 24.4.2026 8:36
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
”Lähes vitsi” – Kehysriihestä tuli tyhjä paperi nuorille työttömille, sanoo keskustan Kemppi
Uutiset | 23.4.2026 9:03
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen